Connect with Us

Drejtësia në rrethe, një llum që do pastruar

Kronika

Drejtësia në rrethe, një llum që do pastruar

Publikuar

-

Nga Artur AJAZI

* E  ndërsa  Vetting-u është fokusuar deri tani në Tiranë, dhe në strukturat qëndrore të organeve të drejtësisë, në rrethe prokuroritë dhe gjykatat  janë të  zhytura  në  llum.

Qytetarët  e Shqipërisë, nuk  ka ditë të kalendarit, të mos komunikojnë me kryeministrin Rama, nuk ka ditë të mos shkruajnë në portalin “për Shqipërinë që duam”, nuk  ka ditë të mos denoncojnë në ekrane televizionesh dhe faqe gazetash prokurorë, gjyqtarë, avokatë dhe sekserët e tyre.

Një batërdi  e paparë, një lukuni e shfrenuar për tu zhvatur edhe qindarkën e fundit  shqiptarëve. Një prokuror në Durrës, i  larguar dhe rikthyer 2-3 herë në institucionin e hetimit, ka qenë edhe më herët dhe mbetet edhe sot nën akuzë nga kryeministri Rama, por si ai, në atë qytet dhe në shumicën e qyteteve tona ka me dhjetra sot.

Po i referohem vetëm 2 rasteve. “Shko shit lopën dhe hajde shpëto djalin, e di që është pa faj, ndryshe e hëngri 6 vjet kjo ishte porosia e prokurorit që  ka çështjen”.

Ishte kjo  fjalia e fundit  që  një avokat  në Durrës  i  thotë  një  ditë (pas 14 seancash gjyqësore) fshatarit nga Kryevidhi i Kavajës, që dergjej  dyerve  dhe korridoreve të pallatit të drejtësisë.

“Bëj  gati  shukun  me  euro  të fitosh gjyqin  zotni, ndryshe  je i humbur dhe Përmbarimi do të vijë të nxjerrë nga banesa që ke 72 vjet  që jeton”, ishte ky një tjetër  rast ku sërish sekseri paralajmëron  hallexhiun në Elbasan. Qytetari  Bukurosh. M. nga Elbasani  shprehet se “nuk kam as fuqi dhe as para të  vazhdoj më tej, më zhvatën gjithçka, kam nisur 10 letra Presidentit të vendit, ku denoncoj me emra gjyqtarët dhe prokurorët e  këtij qyteti, që i kemi peshqesh  nga Plepat e PD, por  deri sot kam  marrë  si përgjigje  heshtjen e tij”.

Çdo ditë do të dëgjosh me qindra raste të tilla , ku protagonistë janë prokurorë  dhe gjyqtarë, ata që Vettingu padyshim do ti flakë  jashtë sistemit, por deri  atëhere  ata do të vazhdojnë  të japin vendime të paligjshme. Korrupsioni  galopant, ndërhyrjet e pafundme politike, marrëdhëniet nepotike, e kanë deformuar rëndë  sistemin shqiptar të drejtësisë pas 1992.

LEXO EDHE:  Ilir Meta kampioni i korrupsionit!/ I trembur deri në palcë, nuk shpëton as si President

Eshtë kjo  situatë e akumuluar në afro 3 dekada, që ka sjellë uljen e besueshmërisë së qytetarit  te drejtësia të cilët shprehen se “të marrësh drejtësi, duhet të paguash”. Më  mirë se kushdo, këtë mendim të qytetarëve shqiptarë e përmbledh  sentenca e Luther King-ut  “ligji dhe rendi ekzistojnë për të vendosur drejtësi,  kur nuk  e bëjnë  këtë, ato shndërrohen në rezervuare që bllokojnë  rrjedhën e progresit social”.

Deri para disa muajsh, situata në Shqipëri  ishte kritike, ndaj dhe si në asnjë  vend tjetër të Europës, tek ne  nisi zbatimit të  Veting-ut, me qëllimin  final  të ndajë  të mirën nga e keqja, të flakë   dhe ndëshkojë  pjesën e kalbur, llumin e drejtësisë. Ndëshkimi  ndaj  atyre që kanë shkelur ligjin hapur, ndaj atyre që kanë mbushur  edhe  dyshekët me milionat e zhvatura  nga shqiptarët, ka filluar të zbatohet në Shqipëri, ndonëse me  vonesë, ndonëse e penguar nga ish-opozita e vjetër, por ka filluar të funksionojë.

Janë me dhjetëra prokurorë, gjykatës, që kanë dalë dhe po dalin jashtë sistemit, dhe ky proces do të vijojë  në të gjitha gjykatat dhe prokuroritë e rretheve.  Në këtë proces kaq  delikat dhe të rëndësishëm asistenca e BE dhe e SHBA mbetet e çmuar, pasi vetëm përmes tyre, u mundësua përgatitja  e legjislacionit, kalimi në Parlament dhe  zbatimi konkret i tij.

Drejtësia e  re, duhet të  zgjidhë  hallet e qytetarëve, duke përmirësuar  funksionimin dhe  zbatimin e ligjit. Drejtësia e re duhet të flakë nga prokuroritë  dhe gjykatat  e vendit, çdo  abuzues  me ligjin, çdo milioner dhe ndërmjetës  të strukturave kriminale, dhe kjo  vlen për cilindo plepaxhi, që deri sot ka vegjetuar, natyrisht i mbrojtur  edhe nga politikanë të trembur dhe të implikuar, që drejtësinë deri dje e kishin treg për bizneset  dhe interesat e tyre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL ndalet në Tiranë/ Shënjestron dy “të fortët” e radhës

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar dy persona në Tiranë të cilëve u kërkon që brenda 48 orëve të deklarojnë pasuritë e tyre.

Shënjestra e radhës e OFL janë shtetasit A.L, me banim në Tiranë i cili është dënuar në Itali për vrasje në rrethana cilësusese, si dhe OFL ka shënjestruar edhe E.D, në Tiranë për shkatërrim të pronës me zjarr.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Korrupsioni/ Eurodeputetët: Shqipërisë t’i ndërpritet anëtarësimi në BE

LEXO EDHE:  Dorëzimi i Agron Xhafajt tek drejtësia italiane/ Ja kush e detyroi...

OFL bën me dije se formularët e plotësuar nga personat që u është kërkuar vetëdeklarimi janë dorëzuar në SPAK, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Pengmarrja dhe vrasja e Jan Prengës zyrtarisht në SPAK/ Caktohen prokurorët e çështjes

Publikuar

-

Nga

Pengmarrja dhe vrasja e bujshme e Jan Prengës tashmë ka kaluar zyrtarisht në kompetencën e SPAK.

Sipas Report Tv, dy prokurorët e caktuar për të hetuar këtë çështje janë Altin Dumani dhe Behar Dibra.

Lidhur me këtë çështje Gjykata e Tiranës shpalli moskompetencën duke qenë se personat e arrestuar dhe ata të shpallur në kërkim lidhur me këtë çështje po hetohen nga SPAK si grup i strukturuar kriminal.

LEXO EDHE:  Dorëzimi i Agron Xhafajt tek drejtësia italiane/ Ja kush e detyroi…

LEXO EDHE:   Korrupsioni, një çështje ende madhore për Bashkimin Evropian

Në qeli deri më tani për këtë krim ndodhen Leonard Hajri, Bajram Hajri, Elton Hajri, Festim Bexhdili, Olsi Turja si dhe Ardian Docaj nga Shkodra i cili u vetëdorëzua pasi iu sekuestrua pasuria në Shkodër./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vijon “telenovela” Shullazi/ Shtyhet sërish seanca gjyqësore, zbulohet arsyeja

Publikuar

-

Nga

Gjyqi kundër Emiljano Shullazit dhe anëtarët e tjerë të grupit të tij vijon të shtyhet.

Sot është shtyrë sërish seanca në Gjykatën për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin.

Mësohet se shkak për shtyrjen e seancës, është bërë mosformimi i trupës gjyqësore, pasi Këshilli i Lartë Gjyqësor ende nuk është shprehur nëse Etleva Temo dhe Artur Kalaja që janë nga Apelet e rretheve mund të gjykojnë si anëtar të Gjykatës së posaçme të Apelit.

Kujtojmë këtu se procesi ka ngecur në Apel, prej më shumë se një viti, pasi Shullazi dhe grupi i tij apeluan vendimin e shkallës së parë.

LEXO EDHE:  Zbardhet drafti/Ja si do funksionojë Gjykata Antikorrupsion

LEXO EDHE:  Zbardhet drafti/Ja si do funksionojë Gjykata Antikorrupsion

Emiljano Shullazi u dënua nga Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda me 14 vite burg, ndërsa grupi në total me 55 me për krijim të grupit të strukturat kriminal, gjobvënie dhe kanosje për shkak të detyrës.

Tashmë dosja ndodhet në Gjykatën e Apelit Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

LEXO TE PLOTE