Connect with Us

Dorëheqjet në hipotekën e Vlorës/ Artan Lame: Raste të tjera edhe në Elbasan, Durrës e Shkodër

Politikë

Dorëheqjet në hipotekën e Vlorës/ Artan Lame: Raste të tjera edhe në Elbasan, Durrës e Shkodër

Publikuar

-

Kreu i Kadastrës Artan Lame ka reaguar për situatën e krijuar në hipotekën e Vlorës  ku 3 drejtorë kanë dhënë dorëheqjen brenda 1 muaji.

Duke folur para mediave, Lame ka paralajmëruar të tjera dorëheqje në Elbasan, Shkodër, Sarandë e Lezhë, pasi sipas tij nuk ka asnjë që të mbrojë paligjshmëritë dhe gjërat e bëra keq.

“Probleme si ky i Vlorës do të dëgjoni në shumë qytete t tjera. Do të dëgjoni në Elbasan, Shkodër, Sarandë, ndoshta dhe në Lezhë. Nuk gjen në Vlorë durim, për një arsye shumë të thjesht kanë rënë piramidat e vjetra të ndërhyrjes së pushtetit dhe nuk ka asnjë që të mbrojë paligjshmëritë dhe gjërat e bëra keq në 20 e ca vite. Kjo është e gjitha. Do të dëgjoni shumë shpejt problematika të tilla në të gjithë Shqipërinë.”, tha Lame./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përfundon takimi i Bashës me Komisionerin për Zgjerim/ Çfarë u diskutua dhe u dakordësua

Publikuar

-

Nga

Ka përfunduar takimi i kreut të PD, Lulzim Basha me Komisionerin për Zgjerim të BE-së, Olivér Várhelyi, me të cilin tha se ka diskutuar mbi zgjidhjen e krizës së rëndë politike në Shqipëri.

Basha bëri me dije se Várhelyi, i prezantoi strategjinë e tij të cilën ai dhe opozita e bashkuar e mbështet plotësisht.

“Më prezantoi me strategjinë që do paraqes ai, strategji që unë dhe opozita e bashkuar e mbështesim plotësisht. Prezantuam dhe gjetëm dakordësi të plotë se zgjidhja e krizës së rëndë politike në Shqipëri, përmes zgjedhjeve të lira e të ndershme, dhe hapja e negociatave, janë dy objektiva madhore, në harmoni dhe përputhje të plotë me njëri-tjetrin. Mirëprita ndihmën e BE, që mundësoi dialogun politik për Reformën Zgjedhore jashtë parlamentit ilegjitim, të dalë nga krimi i organizuar, si hap i parë për të çuar drejt zgjedhjeve të lira, ku të zgjedhin qytetarët. Pa ndodhur kjo, nuk do të ndodhë asgjë, që do të çojë vendin përpara. Ne jemi të vendosur t’i japim fund krizës politike dhe do bëjmë gjithçka”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëveshja për “Zgjedhoren”/ Biberaj: Nuk kemi bërë llogari

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Aleksandër Biberaj, e ka konsiderua si një vendim për tu përshëndetur, uljen e opozitës me pozitën në një tryezë për Reformën Zgjedhore.

Megjithëse militantët e PD mbeten të zhgënjyer nga tradhëtia e kryedemokratit Basha, për Biberaj kjo nuk është e vërtetë, pasi sipas tij, vendimi është mirëpritur.

“Nuk mendoj se janë zhgënjyer, të paktën nga kontaktet që kemi patur ne, është mirëpritur. Janë zhvillime krejt normale. Është vendim për tu përshëndetur.

Ne kemi patur dhe kemi një marrëdhenie shumë të mirë me ndërkombëtarët, qoftë SHBA qoftë BE. Unë mendoj se ne morëm vendimet  e duhura në kohën e duhur. Kemi dokumentin e bundestagut që është një udhërrëfyes.

Faktori ndërkombëtarë është me qytetarët shqiptar. Nuk është se favorizon një parti apo një tjetër.”

LEXO EDHE:  Ishte dënuar në Itali për trafik heroine, arrestohet 49 vjeçari

LEXO EDHE:  U urdhërua për zhdukjen e 613 kg kokainë?/ Pesë muaj drejtor, me patundshmëri në Greqi

Sa i përket aleancës me LSI, dhe nëse jemi në një pikë ku PD nuk mund të vijë në pushtet pa ta, Biberaj tha se ende nuk i kanë bërë këto llogari, por theksoi se janë në aleacë me çdo qytetar që don ti bashkohet PD.

“Ne kemi aleanacë me çdo qytetar. Nuk kemi bërë llogari vijmë apo nuk vijmë në pushtet me LSI apo pa LSI. PD është parti e madhe, ka pasur rotacion elitash, por është parti e hapur.  Unë i bej thirrje kujdo, le ti bashkohet opozitës. ” theksoi Biberaj më tej./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

116 mijë euro koncension të fshehtë/ Vokshi denoncon kontratën korruptive

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja demokrate Albana Vokshi ka sulmuar kryeministrin Edi Rama dhe qeverinë që ai drejton.

Më anë të një postimi në rrjetet sociale, Vokshi, ka thënë se qeveria e Edi Ramës vazhdon të punojë për të pasuruar Vilma Nushin dhe të ngjashmit e saj, duke vjedhur shqiptarët.

“Rasti i check up nuk është sukses, siç pretendon ministrja e Ramës, por është hajdutëri, është babëzi.

Mijëra analiza check up nuk ka dyshim që janë fiktive. Partia Demokratike ka prova për fiktivitetin e numrit të analizave të check up.

Më e rëndësishmja është që duke rritur fiktivisht numrin e analizave, Edi Rama i jep Vilma Nushit, sipas kontratës korruptive të koncesionit të cilën e mbajnë të fshehtë, 116 mijë euro më shumë në 2019”, ka shkruar Vokshi në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Braçe kërkon burgosjen e drejtorëve të LSI/ Revoltohet gazetari: Të arrestohesh ti dhe ministrat e PS

LEXO EDHE:  Braçe kërkon burgosjen e drejtorëve të LSI/ Revoltohet gazetari: Të arrestohesh ti dhe ministrat e PS

Sipas saj, përpara shëndetit të shqiptarëve janë paratë, është pasurimi i paligjshëm i qeveritarëve, Vilma Nushit dhe veglave të tyre.

“Vjedhja e hajdutëve të qeverisë dhe klientëve të tyre, lë pa pagesa shtresat e varfra, personat më të pamundur, ata me aftësi ndryshe dhe invalidët. Koncesioni korruptiv i check up, njësoj si gjithë koncesionët e tjerë në shëndetësi duhet të hetohet nga SPAK.Edi Rama dhe kushdo që ka përfituar prej vendimeve të tij abuzive duhen hetuar dhe të çohet para drejtësisë. Paratë e vjedhura duhet t’u kthehen shqiptarëve”, ka shkruar më tej ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE