Connect with Us

Denoncimi në “Fiks Fare”/ 4 javë nga fillimi i shkollës, nxënësit ende pa mësuese

Denoncim

Denoncimi në “Fiks Fare”/ 4 javë nga fillimi i shkollës, nxënësit ende pa mësuese

Publikuar

-

Viti i ri shkollor ka katër javë që ka nisur, por nxënësit e klasës së tretë në shkollën e mesme të bashkuar ” Jani Vreto” nuk kanë mundur të zhvillojnë një proces mësimor normal.

Mësuesja është larguar dhe ende nuk është zëvendësuar.

Fiks Fare udhëtoi drejt Leskovkut pas shqetësime të prindërve adresuar pranë redaksisë.

Bashkëpunëtorët e Fiksit vërtetuan në ambientet e shkollës se nxënësit nuk kishin një mësuese stabël për të bërë mësim. Ata i zhvillojnë lëndët kryesore me një mësuese tjetër. Kjo e fundit pohoi se ishte e vështirë dhe e lodhshme mësimi me dy klasa së bashku.

Drejtoresha e shkollës pranoi situatën, duke shpjeguar se numri i pakët i nxënësve në ciklin fillor u ka krijuar vështirësi. Në bazë të udhëzimit Nr.30 të Ministrisë së Arsimit, i cili nënvizon se për  numrin e nxënësve të klasave fillore me më pak se 50, duhet të krijohen klasa kolektive. Shkolla po pret vendimin e Drejtorisë Vendore  Arsimore në Kolonjë për situatën e krijuar.

LEXO EDHE:  Siguria ushqimore/ Data e skadencës së produkteve nuk zgjat as sa boja e votimit

Nga ana tjetër edhe drejtori i Zyrës Arsimore Kolonjë citoi udhëzimin  e Ministrisë së Arsimit, si arsye se pse nuk është zëvendësuar mësuesja e larguar. “Do shkojmë drejt krijimit të klasave kolektive, po tkurremi e po tkurremi në numër nxënësish ” pohoi Vrion Çaushi.”Kolonja  është një rreth i cili ka hedhur hapat e para në arsim, por ky është realiteti ”  përfundoi drejtori i Zyrës Arsimore./Top Channel/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Ngjarja e rëndë në Tepelenë/ Zbardhen detajet tronditëse, lidhja me kreun e PS

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mbrëmjen e djeshme denoncimin e një qytetari, ku ky i fundit, zbukon detaje tronditëse në lidhje me ngjarjen e rëndë në Tepelenë, ku u vra një person dhe u plagos vëllai i tij. Sipas denoncuesit, droga dhe bixhozi në këtë qytet janë sheshit.

Denoncuesi shkruan se dy vëllezërit e përfshirë në ngjarje, Arturi, (viktima) dhe Artan Bresha, janë djemtë e tezes së kryetarit të PS së Tepelenës, Dino Selimi, ndërsa shton se konflikti ka qenë për drogë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Qeni, që u bë i famshëm në “Stop”, gjen të zotin pas emisionit!

Publikuar

-

Nga

“Stop” është ndalur në Gosë të Kavajës, tek banesa e familjes Sinameta, një shtëpi private dy dhoma e një kuzhinë. Tërmeti i 21 shtatorit dëmtoi pjesën ballore të kësaj banese dhe kryefamiljari e rindërtoi. Por tërmeti i 26 nëntorit, e dëmtoi plotësisht,duke bërë, që 2 dhomat e gjumit të bëhen të pabanueshme. Kuzhina ishte hapësira e vetme, që nuk pati dëmtime.

Ilir Dhe Fatjona Sinameta tregojnë, se janë të detyruar të flenë bashkë me dy fëmijët në një divan, pasi nuk kanë, se ku të shkojnë. Nga njësia administrative kanë verifikuar shtëpinë dhe ua kanë cuar letrat në Bashkinë e Rrogozhinës, por deri tani asnjë masë nuk është marrë. Një një bisedë telefonike me administratoren e Gosës, Valmira Troka, kjo e fundit shprehet, se ka dy ditë që është njohur me këtë rast dhe do të marrë masa, që familja Sinameta të sistemohet në një ndërtesë tjetër dhe të përfitojë një fond nga emergjencat civile.

LEXO EDHE:  Denoncimi në Fiks Fare/ Skandal në Burgun 313, i paraburgosuri lidhet këmbë e duar

LEXO EDHE:  Nis viti i ri shkollor/ Ja masat e reja që pritet të marrë policia

Dy ditë më parë “Stop” transmetoi apelin e qytetarit Ilir Ibrahimi, i cili erdhi në studio me një qen pastor, që kishte gjetur në zonën e plazhit, pra hotelit “Miramare”, që u shkatërrua nga tërmeti. Ai thotë, se sapo doli nga studioja e ka telefonuar i zoti i qenit, të cilit ia dorëzoi Bosin, pasi u kujdes disa ditë për të.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Shkatërrohet pallati/ “Fiks Fare” denoncoi në 2017 abuzimet me kolaudimin

Publikuar

-

Nga

Emisioni”Fiks Fare” denoncoi veprimet e institucioneve shtetërore dhe të një firme private të cilat arritën të kolaudonin një pallat 8 katësh në Durrës.

Abuzimet me kolaudimin dolën “në dritë” pas tërmetit të 26 nëntorit, ku godina 8 katëshe u shkatërrua. Murët u shembën, ndërkohë që një pjesë e kolonave mbajtëse u dëmtuan. Në vitin 2017 “Fiks Fare” denoncoi se pallati në afërsi të stadiumit në Durrës, ishte kolauduar në mënyrë abuzive, madje në godinën 8 katëshe nuk ishte vendosur as ashensor. Por, në mënyrë të çuditshme, ai kishte të gjithë dokumentet, që vërtetonin vetëm “në letër” se ishte brënda të gjitha parametrave.

Në 2017, banorët u ankuan në “Fiks Fare” se firma i ka lënë punimet në mes, ndërkohë që të moshuarit, të sëmurët, gratë shtatzënë, apo edhe fëmijët, ngjisnin përditë shkallët për të shkuar në banesat e tyre. Ata thanë se në kontratat me firmën, kjo e fundit merrte përsipër vendosjen e ashensorit, apo edhe mirëmbajtjen e një pjesë të pallatit. Por, pas ndërtimit, pallati u la në mëshirë të fatit. Disa javë pas denoncimit nga “Fiks Fare” në 2017, me ndërhyrjen e Bashkisë së Durrësit, në pallat u vendos ashensor.

Megjithatë, abuzimet dolën “në dritë” vetëm pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku muret dhe një pjesë e kolonave janë shkatërruar. Nga rruga kryesore duket arredimi që kanë pasur disa apartamente, pasi muret e jashtme janë rrëzuar. Ndërkohë, pjesa e shkallëve dhe vetë ashensori i vënë dy vite më parë, janë shkatërruar, duke hedhur dyshime të forta se kolaudimi i këtij pallati është bërë në mënyrë abuzive. Banorët thanë për “Fiks Fare” se nuk ndjehen të sigurt në atë godinë, pasi ndryshe nga pjesa më e madhe e atyre përreth, pallati 8 katësh është shkatërruar.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/Furgonët e palicencuar, “nën hundën” e policisë

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Paradoksi i Dëshmorëve të Atdheut

“Janë bërë punime të dobëta. Dhe ja, na prishi të gjithë apartamentet, kursimet e jetëve tona” thonë banorët. Sipas tyre, në pallat kanë shkuar disa ekspertë, të cilët kanë pasur mendime të ndryshme. Fillimisht e rrethuan me shirit të kuq, më pas me të verdhë, që ka nevojë për riparime, por të hiqen 3 katet sipër. Sipas tyre, kolonat mund të mbajnë vetëm 5 kate dhe jo.

“Nëse e kanë cilësuar si të banueshme, le të vijë Edi Rama, apo ministrat e tij që kanë nga 3 a 4 shtëpi të banojnë këtu. Nëse nuk më gjejnë strehim, atëherë do të marr fëmijën dhe do ngujohem atje, s’kam ku të shkojë” thotë një banor.
Ndërkohë, në 2017 “Fiks Fare” u interesua për mënyrën e kolaudimit të këtij pallati edhe në Bashkinë e Durrësit. Kreu i Zyrës së Urbanistikës tha se nuk e di si është kolauduar ky pallat. “Mbajnë përgjegjësi ata që e kanë bërë atë akt, apo zyrtarët e asaj kohe” tha ai./ Top Channel/

LEXO TE PLOTE