Connect with Us

Denoncimi i Kryemadhit/ Rama urdhëron, ministrat firmosin koncensionet

Politikë

Denoncimi i Kryemadhit/ Rama urdhëron, ministrat firmosin koncensionet

Publikuar

-

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, e ftuar në Syri Tv, tha se Rama nuk ka firmosur vetë asnjë koncesion pasi ka frikë nga dënimet, por ia ka lënë të gjithë koncesionet ministrave të tij.

“Të gjitha koncesionet Rama ia ka lënë Milva Ikonomit, Beqajt, Damianit, Niko Pekeshi, Erion Braçes e me radhë. Rama nuk ka firmosur vetë.

E dini që  për ligjin për Teatrin nuk ka marrë pjesë në votim dhe nuk asnjë fjalim të tij në procesverbal që nesër të jetë i larë. Madje nuk ka votuar as pro”, u shpreh Kryemadhi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vrasësit po lirohen me dijeninë e Ramës”/ Kush është “bosi i krimit” që përgatitet të dalë

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se vendimi i Edi Ramës për të shpëtuar nga burgu kriminelët më të rrezikshëm të vendit, janë dëshmia më e rëndë e bashkëqeverisjes së tij me krimin.
Në deklaratën e tij, Bardhi paralajmëron se po përgatitet lirmi i një tjetër të “bosi krimi”, për të cilin sipas tij ka dijeni edhe kryeministri Edi Rama.

“Teatri i marionetave të Ramës, në rolin se qeveria nuk di çfarë bëjnë drejtorët e saj apo gjyqtarët e kontrolluar prej saj,është tallje e ulët me inteligjencën e qytetarëve shqiptarë. Askush nuk ka dyshimin më të vogël se lirimi nga burgu i bosëve të krimit të organizuar dhe vrasësve më të rrezikshëm është bërë me dijeninë e Edi Ramës”, u shpreh bardhi bnë një deklaratë për shtyp.

Sipas tij, shkarkimi i drejtorëve, procedimet e gjyqtarëve apo prokurorëve nuk e zhbëjnë dot faktin se bosët e krimit të organizuar janë jashtë burgut.

“Lulzim Berisha, Endrit Dokle, Genc Tafili, Ilir Paja, Viktor Ymeri jo vetëm janë jashtë burgut, por kanë dalë me garanci shtetërore, duke u siguruar vende pune. Të gjithë këta kanë punuar brenda dhe jashtë burgut për të bërë vota për Partinë Socialiste, për të mbajtur në pushtet Edi Ramën. Ata kanë bashkëdrejtuar piramidën shtetërore duke paracaktuar fituesit e tenderave dhe emërime kyçe në administratë. Për këtë ata janë duke u shpërblyer prej Edi Ramës me lirim të paligjshëm nga burgu, si pjesë e marrëveshjes së tij për bashkëqeverisje me krimin e organizuar”, tha me tej Bardhi.

LEXO EDHE:  Merkel: Kenaqesi qe munda te mbaj premtimin per te vizituar Shqiperine

LEXO EDHE:  Shënim/ Pse është "çmendur" Mona

Sipas tij, ministrja Etilda Gjonaj dhe shefi i saj Edi Rama nuk guxojnë as t’u përmendin emrat bosëve të krimit të organizuar, të liruar me dijeninë e tyre.

“Edi Rama dhe Etida Gjonaj duhet t’u shpjegojnë shqiptarëve pse nuk reaguan menjëherë, pasi bosi i krimit Lulzim Berisha u lirua me garanci të Vangjush Dakos? Pse nuk e informojnë opinionin publik se janë në dijeni të plotë që po përgatitet edhe lirimi i bosit të krimit të organizuar Arben Grori?
Teatri me deklarata të pavlera, pasi kriminelët ndihmohen të dalin nga burgu, duhet të marrë fund! Krimi i organizuar duhet të goditet me tolerancë zero! Por kjo as ka ndodhur dhe as nuk do të ndodhë, sa kohë vendi drejtohet nga regjimi i kriminalizuar i Edi Ramës”, u shpreh më tej Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sistem zgjedhor që na pështyn në surrat”/ Fuga i vendosur: Me mirë shkoj për gjah derrash

Publikuar

-

Nga

Artan fuga akademik

Akademiku Artan Fuga thotë se qytetarit nuk i mjafton të dijë kush fiton zgjedhjet, por a fiton demokracia.

Sipas tij zgjedhje të mira me modelin e sotëm ku deputetët i emëron kryetari i partisë dhe elektorati nuk i voton dot dhe nuk di kush e merr votën e tij, nuk mund të ketë.

Fuga shkruan se qytetarëve nuk i duhen fare zgjedhjet me deputetë ushtarë, qesharakë dhe kope.
Më tej ai thekson se me këtë sistem që është sot, nuk ka për të kaluar fare nga rruga që të çon në qendrën e votimit.

“Sistem zgjedhor që na pështyn çdo ditë në surrat.
Qytetarit nuk i mjafton të dijë kush fiton zgjedhjet, por a fiton demokracia. Zgjedhje të mira me modelin e sotëm ku deputetet i emëron kryetari i partisë dhe elektorati nuk i voton dot dhe nuk di kush e merr voten e tij nuk mund të ketë. Zgjedhje të mira me deputetë ushtarë, qesharake, kope, as na duhen fare ne qytetarëve. Ky është uzurpim i demokracisë, është shoqëria piramidale që e pështyn çdo ditë në surrat qytetarin. Me këtë sistem që është sot unë ditën e zgjedhjeve nuk kaloj fare nga rruga që çon te qendra e votimit. Me mirë shkoj për gjah derrash”, shkruan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pushimi i çështjes për lobimin rus/ Zbardhet vendimi i Gjykatës për Bashën

Publikuar

-

Nga

Zbardhet vendimi i gjykatës së Tiranës që pushoi procesin ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha, ish-sekretari të përgjithshëm të PD, Arben Ristani dhe financierit Ilir Dervishi të akuzuar për falsifikim formularësh për çështjen e lobimit rus.

Në 41 faqe vendim të gjykatës thuhet se nuk ekziston fakti penal.

Sipas hetimit gjyqësor ka rezultuar se PD s’ka pasur kontratë lobimi me kompaninë “Biniada Trade”.

LEXO EDHE:  Shënim/ Pse është “çmendur” Mona

LEXO EDHE:  Francezët "shuplakë" Ramës/ Lufta ndaj drogës është një farsë

Më tej në vendimin e Gjykatës thuhet se Nick Muzin ka deklaruar se 500 mijë dollarë i ka marrë nga PD dhe 150 mijë nga “Biniada trade”, por ky deklarim i tij nuk provohet me dokumente./CNA.al

LEXO TE PLOTE