Connect with Us

Teknologjia 5G/ AKEP zbulon shifrat: Ja sa përfitoi buxheti i shtetit në 2019

Sociale

Teknologjia 5G/ AKEP zbulon shifrat: Ja sa përfitoi buxheti i shtetit në 2019

Publikuar

-

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), ka vënë në fokus të punës përmirësimin e cilësisë së shërbimit ndaj operatorëve celulare, me sinjal telefonie dhe akses në internet.

Në fokus do të jenë kryesisht ato zona me pak mbulim apo me sherbime vetëm 3G.

Gjithashtu, brenda  vitit 2019, AKEP planifikon zhvillimin e tenderit të 3-të të frekuencave 800 MHz me të njejtën vlerë, duke i dhënë mundësi edhe operatorit celular Albtelecom që nuk ka akoma spekter 800 MHz, të konkurojë dhe pajiset me Autorizim (License) duke ju mundësuar edhe abonenteve të tij cilësi shërbimesh shumë më të mira.

Ndërsa publikon shifrat dhe zbulon objektivat e së ardhmes, AKEP thekson se nga veprimtaria efektive e institucionit,  Buxheti i Shtetit ka përfituar rreth 25 781 000 Euro, ndërkohë që cilësia e shërbimeve është përmirësuar ndjeshëm që nga momenti i fillimit të përdorimit të brezit 800 MHz dhe teknologjive 4G dhe 4G+.

LEXO EDHE:  Një pishinë në çatinë e 'Notre Dame'? Zbulohet projekti i çuditshëm i arkitektëve

Nese tenderi i tretë i frekuencave 800 MHz realizohet me sukses kete vit, Buxheti i Shtetit do të përfitonte edhe 7 440 000 Euro të tjera dhe kjo do të thotë edhe 10 MHz sasi spektri në dispozicion të përmirësimit të cilësisë së shërbimeve për konsumatorët, shkruan BallkanËeb.

Dhënia e Autorizimit të fundit në brezin 800 MHz do të shënonte përfundimin e frekuencave 4G dhe 4G+ dhe do të fillonte era e re e teknologjive 5G, në koherencë edhe me vendet e Bashkimit Europian dhe Rajonit të cilat në korrik 2020 do të fillojnë perdorimin e frekuencave të brezave 5G.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët për këtë të dielë

Publikuar

-

Nga

Këtë të dielë, ashtu si edhe gjatë këtyre ditëve që kaluam parashikohet mot i kthjellët me kalime të pakëta vranësirash.

Po kështu, mjegulla nëpër lugina, e favorizuar nga era e lehtë juglindore do të shfaqet në orët e para të mëngjesit, për tu shpërbërë deri në orët e paradites.

Temperaturat nuk do të pësojnë luhatje të ndjeshme. Ato parashikohen në:
zonat malore 8ºC deri në 23ºC
zonat e ulëta 11ºC deri në 27ºC
zonat bregdetare 13ºC deri në 25ºC

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 20 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Te dashuruarit do kenë një dite shume te veçante pasi do marrin nje propozim fantastik nga partneri i tyre. Shume gjera mes tyre do ndryshojnë rrënjësisht. Beqaret do kërkojnë gjera te pamundura dhe nuk do ja dalin dot t’i realizojnë ëndrrat e tyre. Te ardhurat do jene te mira dhe mund t’i kryeni pa frike shpenzimet tuaja me te domosdoshme. Investimet e mëdha lërini për me vone.

DEMI21. prill – 21. maj

Do keni shume dyshime për partnerin tuaj gjate gjithë kësaj dite dhe do mundoheni me mënyrat tuaja te fshehta ta kontrolloni atë dhe te mësoni se çfarë bën gjithë ditën. Ne fakt ky do jete një gabim i madh sepse do e acarojnë me shume marrëdhënien mes jush. Beqaret do kenë vetëm pëlqime dhe flirtime. Ne planin financiar po nuk bëtë ekonomi keni për te pasur probleme serioze me pas.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Ata qe janë ne një lidhje nuk do e durojnë dot konkurrencën dhe shpesh do bëhen xheloze ndaj partnerit. Mund ta ngrenë edhe me shume zërin ne disa momente. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur me pak do e presin, por jeta do ju duket shume me e bukur nga me pare. Ne planin financiar do keni vështirësi te njëpasnjëshme dhe do ndiheni keq për këtë fakt.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Dielli do e ngrohe pafund jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe do dashuroheni pa dorashka me partnerin. Mes jush nuk do asgjë e keqe. Beqaret do joshen mjaft nga persona shume me te mëdhenj ne moshe, por me mire te mendohen disa here para se te hedhin hapa te rëndësishme. Ne planin financiar bëjini me kujdes llogarite para se te shpenzoni dhe nuk do keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Nuk do keni me turp sot ju te dashuruarit dhe do ja shprehni ndjenjat partnerit ashti si do i ndjeni. Vetëm çaste te bukura do kaloni sot. Beqaret do e kenë shume te vështirë ta ndryshojnë statusin e tyre edhe pse do bëjnë çdo përpjekje. Ne fakt gjerat me te bukura ndodhin natyrshëm, kështu qe lërjani çdo gjë kohës. Ne planin financiar do jeni tej mase te kujdesshëm dhe nuk do keni tronditje.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Do jeni ne humor shume te mire sot ju te dashuruarit dhe do argëtoheni me partnerin edhe si te çmendur. Emocionet do jene te forta dhe pa mbarim. Beqaret me mire le te presin edhe disa dite ne mënyrë qe te fillojnë lidhjen e shume ëndërruar. Ne planin financiar, po u treguat pak me te matur nga zakonisht asgjë e keqe nuk ka për t’iu ndodhur. Hua mos jepni për asnjë arsye.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Fale mbështetjes se madhe qe do iu japë Neptuni dhe Jupiteri, sot nuk do keni aspak probleme ne jetën tuaj ne çift, përkundrazi ne disa momente mund te ndiheni edhe me te lumtur. Beqaret me ne fund do realizojnë disa takime qe do i bëjnë t’iu rrahe zemra edhe me fort. Për menaxhimin e financave duhet t’ua vini veshin këshillave te me te mëdhenjve dhe te specialisteve.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ka mundësi qe sot te keni goxha mosmarrëveshje me partnerin tuaj dhe nuk do bini dakord për asgjë. Nëse kishit për te marre disa vendime shtyjini për me vone sepse nuk është momenti i duhur. Beqaret do bëjnë mire te mos nxitohen sepse do bëjnë gabime te pafalshme. Buxheti do filloje dalëngadalë te ekuilibrohet, por nuk duhet te prisni pasurim te menjëhershëm.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Jo vetëm qe do keni një dite te bukur sot ju te dashuruarit, por ne disa momente do ju duket vetja edhe si ne qiell te shtate. Gëzimi do mbizotërojë gjithë kohës ne zemrën tuaj. Beqaret do kenë sukses te garantuar edhe fale mbështetjes dhe ndihmës se disa miqve. Për financat do jete dite e paqëndrueshme. Shpenzoni vetëm për gjerat me te nevojshme ne mënyrë qe mos vuani pasojat e renda me vone.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite e stuhishme do jete kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Nuk do pranoni kurrsesi limitet qe do vendose partneri dhe do debatoni shume ashpër me te. Beqaret nuk do qëndrojnë me te vetmuar sepse yjet do i ndihmojnë te gjejnë personin e ëndrrave. Ne planin financiar vërtet do lodheni pak dhe do gjendeni përballë vështirësive, por do arrini me ne fund ta ndryshoni gjendjen.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Venusi do jete planeti qe do nxite dialogun dhe bashkëpunimin ne jetën tuaj ne çift. Orët pas mesditës kane për te qene shume here me te mira. Beqaret me ne fund do e gjejnë personin me te cilin do fillojnë një lidhje te jashtëzakonshme. Për ta asgjë nuk ka për te qene njësoj si me pare. Nëse nuk doni te keni probleme financiare mos jepni kurrsesi para hua.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Nëse kohet e fundit keni ditur si te ruani një marrëdhënie te mire me partnerin tuaj dhe keni toleruar ne shume raste, edhe sot gjerat mes jush do ecin për mrekulli. Beqaret jo vetëm qe do kenë takime, por mund te fillojnë edhe lidhje pasionante me persona fantastike. Ne planin financiar do arrini t’i kryeni te gjitha shpenzimet e nevojshme dhe do ndiheni me te qete.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Elvis Naçi ble “News 24” për të bërë propagandë fetare”/ Reagon ashpër Artan Kristo: Paraja po hedh tuç gazetarinë

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e kaluar emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” ka nisur puntatën e parë për këtë sezon, por ajo që u vu re ishte mungesa e moderators Ola Bruko, ndërkohë që emisioni u drejtua vetëm nga Elvis Naçi dhe Sidrit Bejleri.

Vetë moderatoja reagoi përmes një statusi në rrjetet sociale ku shpjegonte dhe arsyet e mungesës së saj “Për ata por edhe për të tjerët që pyesin veten “çfarë po ndodh?”.. Une nuk do të jem më moderatorja e programit tuaj të dashur, por vetem pjesë e ekipit të tij. Ky nuk ishte një vendim i imi!”

Ndërkohë që gazetari Artan Kristo ka treguar se Elvis Naçi ka blerë kohën televizive në “News 24” dhe se i vendos vetë rregullat për emisionin.

“Arsyeja është fare e thjeshtë. Sipas të dhënave jozyrtare, (të verifikuara sigurisht) Elvis Naçi ka blerë kohën televizive dhe, “meqë topin e kishte ai, penalltinë do e gjuante ai”.

Ola nuk duhej të drejtonte më emisionin. Nuk kishte rëndësi që nuk është gazetar, nuk kishte rëndësi që di, apo nuk di të drejtojë emisione, por e rëndësishme është që ai jep paratë dhe ai duhet te bëjë ligjin.

Ai dhe jo gazetari duhet te caktojë kush drejton emisionin, kush është i ftuar, kujt duhet t’i bëhet reklamë, si duhet të vishet drejtuesja, e mbuluar, apo pa xhihab, etj etj.

Sepse ai paguan dhe ai është gjthëçka. I talentuari , gazetari, profesionisti është një hiç, një njeri që hiqet nga ekrani me një të kërcitur gishti…”, shprehet ai.

Reagimi i plotë:

Gazetaria po vdes…
Nuk besoj të ketë asnjë shikues që të mendojë se emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” profesionalisht sot ishte më i mirë, sesa kur e drejtonte Ola Bruko bashke me hoxhën Elvis Naçi dhe këngëtarin Sidrit Bejleri. Po kështu, nuk mendoj se asnjë gazetar, apo asnjë nga shefat e Neës 24 të mendojnë që sonte emisioni që më i mirë dhe te ishin dakord me këtë ndryshim. Por pse ndodhi kështu?
Arsyeja është fare e thjeshtë. Sipas të dhënave jozyrtare, (të verifikuara sigurisht) Elvis Naçi ka blerë kohën televizive dhe, “meqë topin e kishte ai, penalltinë do e gjuante ai”. Ola nuk duhej të drejtonte më emsionin. Nuk kishte rëndësi që nuk është gazetar, nuk kishte rëndësi që di, apo nuk di të drejtojë emisone, por e rëndësishme është që ai jep parate dhe ai duhet te bëjë ligjiin. Ai dhe jo gazetari duhet te caktojë kush drejton emisionin, kush është i ftuar, kujt duhet t’i bëhet reklamë, si duhet të vishet drejtuesja, e mbuluar, apo pa xhihab, etj etj. Sepse ai paguan dhe ai është gjthshka. I talentuari , gazetari, profesionisti është një hiç, një njeri që hiqet nga ekrani me një të kërcitur gishti…
Nuk do merresha me këtë sikur të ishte rasti i vetëm që gazetaria “është hedhur në tuç nga paraja”. Shikoni portalet. Jane të mbushura me shkrime me porosi, me pagesë , ku i patalentuari që nuk di të këndojë shpallet si këngëtari i madh që po bën bujë, ku shkrimtari që nuk di të shkruajë një fjali pa gabime sintaksore e ortografike shpallet si më i madhi i kohës etj etj.
Por të ishin vetëm artistët që bëjnë këtë është gjysma e së keqes. Faqet e portaleve e gazetave jane mbushur edhe me biznesmene e politikane që blejnë me para ose “me ndere” faqet e gazetave dhe brenda pak muajsh shkëlqejne si politikaë apo opinioniste, kur nuk kanë as dy gram tru e nuk dijnë të shkruajnë dy rrjeshta apo të lidhin dy fjalë. Dhe pastaj ankohen se “u dhëmb syri kur lexojnë në Parlament fjalimet që u bëjnë gazetarët…
Dhe e bukura është që për këto ka edhe tarifa fikse zyrtare që shkojnë deri në një mijë apo dy mijë euro për publikim. Botuesit justifikohen se është normale që reklama paguahet, se kështu bën edhe bota, por “harrojnë” që këtyre shkrimeve t’u vënë sipër mbititullin ”Reklamë”, apo “Artikull i porositur”.
Por para paguahen, jo vetëm për të botuar, por edhe për të mos botuar. E keni vënë re se shume shkrime kritike botohen disa sekonda ne ëeb e zhduken menjeherë?! Jo sepse nuk ishin të saktë, por sepse ai që kritikohet paguan për heqjen apo mosbotimin e shkrimit dhe puna e gazetarit që mund të ketë vënë edhe kokën ne rrezik hidhet në kosh, sepse ai që ka para paguan qindra e ndofta mijëra euro për të hequr shkrimin nga ëebi, apo për të mos e botuar në gazetë. Më vjen ndoht të flas këtu për rastet e “gjobave”, kur shefat dërgojnë gazetarët për të bërë shkrime apo kronika kritike për X apo Y dhe para botimit “u kërkojnë takim për të biseduar”…
E dini se një nga mjetet e fitimit për pronarët e portaleve është edhe pagesa që bëjnë njerëzit e inkriminuar për të hequr emrat e tyre nga njoftimet e kronikës së zezë të publikuar nga policia?! Dhe për këtë ka edhe tarifa fikse që pronarët e portaleve ua thonë të interesuarve edhe nëpërmjet telefonit. E , pra, kjo nuk është gazetari, por biznes i pastër. Dhe disa prej tyre ndërkohë mbahen edhe si yjet e gazetarisë shqiptarë, të kësaj gazetarie që paraja dhe politika e ka hedhur në tuç dhe po e vdes dalë nga dalë.
PS. Edhe unë vetë jam një gazetar, që me keqardhje kam dhënë dorëheqjen nga gazetaria, por herë pas here revoltohem e nuk më rrihet pa shkruar…/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE