Connect with Us

Sulmi i Çapjave mbi policinë/ Artan Hoxha akuza Prokurorisë

Kronika

Sulmi i Çapjave mbi policinë/ Artan Hoxha akuza Prokurorisë

Publikuar

-

Gazetari investigativ i kronikës së zezë Artan Hoxha ka zbardhur detaje të reja nga sulmi me armë që familja e Çapjave në Elbasan i bënë Policisë Operacionale më 8 qershor të vitit 2016.

I ftuar në emisionin “Repolitix” Hoxha u shpreh se kjo ngjarje tregon se shteti ka kapitulluar.

Teksa Komentoi pamjet e filmike të fundit që janë publikuar Hoxha tha se hetimi është dëmtuar dhe Prokuroria e Gjykata nuk e kane kryer si duhet detyrën pasi kanë dënuar minimalisht autorin që ka qëlluar ndaj policisë operacionale.

“Hetimi është dëmtuar. Janë vendosur dy persona një i vdekur dhe një i pa identifikuar dhe kjo është bërë me qëllim që të fshihet e vërteta.

LEXO EDHE:  Prokuroria nis hetimet ndaj Ministrit të Bujqësisë

Elementët e rinj duhet të ndihmojnë që askush të mos ngrejë dorën më ndaj policisë.”, u shpreh Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Lirimi i të dënuarve përjetë/ Avokati tregon se kur ndodh

Publikuar

-

Nga

Indrit Dokle ishte i fundit nga disa prej emrave më të njohur të kronikës së zezë që janë liruar nga burgjet muajt e fundit. Nehat Kulla, Lul Caka, Gert Gjinarari, Elidon Kotorri, janë të tjerë ish-të dënuar për ngjarje të rënda, emra të njohur të kaosit të vitit 1997, por që tashmë i kanë lënë qelitë.

I ftuar në A2, avokati Jordan Daci sqaroi se si djemtë “shembullorë” arrijnë të përfitojnë liri me kusht edhe në rastet kur janë të dënuar me burgim të përjetshëm

“Të gjithë të dënuarit me vendime të rënda, sidomos ata me burgim të përjetshëm, janë ata që sillem më mirë se kushdo tjetër në burg. Kjo ndoshta për shkak të masës së rëndë të dënimit dhe mungesës së shpresës. Të gjithë këta qe në shohim të lirohen kanë qenë të dënuar me ligjin e vjetër, i cili parashikonte si periudhë maksimale 25 vjet. Kjo është çështje numrash. Kërkesa e dytë është sjellja shembullore, e cila do të thotë që të mos ketë masa disiplinore gjatë kohës që ka vuajtur dënimin. Mjafton një masë disiplinore dhe nuk do të aplikohet lirimi para kohe me kusht.

LEXO EDHE:  Basha braktisi protestat/ Rama e shpërblen me mbylljen e hetimeve për dosjen e pastrimit të parave

LEXO EDHE:  Pretendimet e oficerit Nuhu për kërcënim/ Hoxha tregon të vërtetën që u fsheh në këtë histori

Nga ana tjetër, praktikisht ndryshimet në kodin penal bien ndesh me Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut, e cila në disa raste ndalon dhënien e dënimit të burgimit të përjetshëm pa të drejtë lirimi me kusht, pasi në njëfarë mënyrë ky nënkupton një trajtim çnjerëzor.

Dokle është me ligjin e vjetër, por është një çështje që duhet parë në dosje. Nuk mendoj se nuk i ka përmbushur pasi kjo është gjëja e parë që sheh Gjykata. Ka dy dënime, por më shumë se sa dënimi i përjetshëm nuk mund të marri një person. Nuk ka vlerë asnjë dënim tjetër përveç të përjetshmit”, tha avokati.

Më tej, Daci thotë se është për politik penale të butë. Sipas tij, rritja e dënimeve nuk është politika penale e duhur.

“Nuk ka dallim në edukimin e tij kur është i dënuar me 25 apo me 35 vjet burg. Po të marrim vendet skandinave, masat e dënimit nuk e kalojnë 20 vite edhe për vepra monstruoze. Nuk ka njëri në butë që nuk bën gabim në parim. Por ne nuk mund ta shndërrojmë atë në një kriminel pa shpresë”, tha Daci.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kërkohet “koka” e prokurorit të SPAK/ “Biznemeni i kokainës zbret” në KLP

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, javën që vjen pritet të shqyrtojë kërkesën e Arbër Çekajt, i cili është pjesë e dosjes së kokainës së Maminasit.

Çekaj, biznesmeni i cili akuzohet për 613 kg kokainë të kapur në Maminas, ka kallëzuar penalisht në SPAK, prokurorin e çështjes Edvin Kondilli me pretendimin se ka manipuluar dosjen me të dhëna jo të sakta të sistemit TIMS.

Sipas Report tv, me 20 Janar, KLP, do të shqyrtojë kërkesën e Çekajt për shkarkimin e prokurorit Edvin Kondili./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përplasen dy automjete/ Humb jetën një person

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë është regjistruar në aksin rrugor Lezhë-Shkodër.

Dy automjete janë përplasur në fshatin Piraj dhe për pasojë një person ka humbur jetën.

Ende nuk dihen rrethanat dhe shkaqet në të cilat ka ndodhur aksidenti./CNA.al

LEXO TE PLOTE