Connect with Us

SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake turke në Siri

Bota

SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake turke në Siri

Publikuar

-

Pas njoftimit për një sulm ushtarak në Siri, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan telefonoi me homologun e tij amerikan Donald Trump. Rezultati: turqit duhet ta bëjnë ofensivën vetëm.

Forcat e armatosura të SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake në veri të Sirisë të shpallur nga Turqia. Pas bisedës telefonike midis Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Presidentit të SHBA Donald Trump, Shtëpia e Bardhë tha se ishte një “mision i planifikuar prej një kohë të gjatë” në territorin e kontestuar, me të cilën Turqia “fillon së shpejti” dhe të cilin SHBA nuk e mbështesin. Si rezultat, trupat amerikane u tërhoqën nga kufiri turk.

Organizata e Kombeve të Bashkuara e shikon në mënyrë kritike ofensivën e planifikuar ushtarake. “Ne po përgatitemi për më të keqen,” tha koordinatori i Ndihmës Speciale të OKB për Sirinë, Panos Moumtzis. Prioriteti i Kombeve të Bashkuara është që sulmi ushtarak të mos çojë në dëbime të reje dhe që ato të kenë mundësi të japin pa u penguar ndihmë humanitare.

Misioni i kryer, pasojat të zhvendosura

Ushtria amerikane i ka mundur trupat e milicisë terroriste IS në zonën kufitare. SHBA nuk do të jenë më të pranishme drejtpërdrejt në rajon, u tha më tej nga SHBA. Kurdët sirianë paralajmëruan se një operacion ushtarak turk do ta kthejë në rajon Shtetin Islamik.

LEXO EDHE:  Erdogan "Sulltani" i Turqisë?!/Populli vendos nesër

Uashingtoni gjithashtu tha që SHBA nuk do të pranojë luftëtarë të arrestuar të IS nga rajoni, në kurriz të taksapaguesve amerikanë. As Gjermania, Franca dhe vendet e tjera evropiane, shtete prej të cilave janë pjesëtarët e IS, megjithë presionin e Uashingtonit nuk kanë pranuar ta bëjnë këtë. Tani Turqia është përgjegjëse për të gjithë luftëtarët e IS që janë kapur në rajon gjatë dy viteve të fundit me ndihmën e forcave amerikane, tha Shtëpia e Bardhë.

Grindje për zonën e sigurisë

Telefonata midis dy presidentëve, megjithatë, e zemëroi edhe më tej Erdoganin, pasi ndërtimi i planifikuar i përbashkët i një zone të sigurisë në kufirin turk duket se nuk po përparon.

Sipas Turqisë, është e nevojshme të eleminohet kërcënimi që shfaqet nga milicia YPG-Kurde Siriane. Kjo milici konsiderohet organizatë terroriste nga Ankaraja, ndërsa Forcat e Armatosura Demokratike Siriane, të udhëhequra nga YPG mbështeten nga Shtetet e Bashkuara në luftën kundër Shtetit Islamik./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Nuk ka marrëveshje për Brexit/ Jonson i detyruar të kërkojë një tjetër shtyrje nga BE-ja

Publikuar

-

Nga

Parlamenti britanik ka rrëzuar marrëveshjen e kryeministrit Boris Johnson me BE, për Brexit.

Parlamenti britanik votoi sot me 322 vota pro dhe 306 kundër , duke e detyruar kështu Johnson të kërkojë një tjetër shtyrje të datës për Brexit deri më 31 janar të vitit 2020.

Oliver Letwin, një deputet i cili u përjashtua nga partia konservatore  e Johnson muajin e kaluar, propozoi të refuzohet marrëveshja derisa i gjithë legjislacioni i kërkuar për zbatimin e projekt-ligjit, të miratohet nga Parlamenti.

Johnson tha se është “urgjente” që vendi të kapërcejë bllokimin dhe të “bashkohet”, duke deklaruar se marrëveshja e tij mund të “përçajë politikën britanike”. “Mos na tradhëtoni përsëri”, – tha Johnson duke iu drejtuar laburistëve.

LEXO EDHE:  “SHBA njeh 30 Qershorin”/ Reagon Presidenca

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Votimi i sotëm i një marrëveshjeje u zhvillua në një atmosferë të ndezur si brenda parlamentit ashtu dhe jashtë ku me mijra njerëz kishin dalë për të protestuar në Hyde Park, dhe jashtë Parlamentit për të kundërshtuar daljen nga BE./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

VOA/ Kryeministri Zaev paralajmëron zgjedhje të parakohshme

Publikuar

-

Nga

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev pas një dite jo të plotë vendosi të flasë për dështimin e marrjes së datës në Këshillin Evropian dje në Bruksel. Ai nuk fshehu emocionet ndërsa tha se vendit të tij iu bë një padrejtësi e madhe. “Ne tha ai, i realizuam të gjitha zotimet, por Bashkimi Evropian nuk reflektoi ndaj premtimeve të bëra. Bëmë reformat, zgjidhëm problemet me fqinjët ndërsa BE-ja nuk iu opërmbajt fjalës së dhënë”, u shpreh zoti Zaev.

“Ajo që Bashkimi Evropian nuk arriti të marrë vendim për hapjen e bisedimeve me ne, është një gabim historik dhe këtë e vërtetuan të gjithë drejtuesit evropianë”, tha Zaev, duke theksuar zhgënjimin dhe zemërimin e madh.

Ai tha më tej se vendimi i BE-së është bërë për shkak të problemeve të brendshme të pazgjidhura, të cilat Maqedonia e Veriut nuk mund t’i ndryshojë.

Ai megjithatë ndjen përgjegjësi para qytetarëve dhe paralajmëron:

“Drejtohem para jush dhe qartazi porosis: Ëndrra evropiane për maqedonasit, shqiptarët, serbët, vllehët, turqit, romët, boshnjakët e të tjerët që jetojnë në vendin tonë – nuk do të rrënohet”.

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

LEXO EDHE:  "SHBA njeh 30 Qershorin”/ Reagon Presidenca

“Prandaj propozoj organizimin e shpejtë të zhgjedhjeve të parakohëshme. Zgjedhje, sa më shpejtë që të mundet”, u shpreh kryeministri Zaev, por pa dhënë ndonjë datë të mundëshme se kur do të ndodhte kjo.

Këtë propozim ai do ta ngrejë në takimin e nesërm që ka thirrë presidenti Pendarovski me drejtuesit e partive të pushtetit dhe opozitës. Zaev tha se qytetarët e kanë në dorë vendimin: “për të shkuar në rrugën e drejtë të vlerave demkratike dhe evropiane, të zhvillimit dhe mirëqenies, apo në rrugën e errët të izolimit, nacionalizmit, ndarjeve dhe konflikteve, që është rruga e cila të kthen prapa”.

Opozita, si maqedoonase edhe ajo shqiptare me muaj të tërë kanë kërkuar zgjedhje të parakohëshme, ndërkohë, Bashkimi Demokratik për Integrim nuk e ka mbështetur këtë ide, për shkak mundësisë së regresit nga reformat dhe proceset integruese, siç janë shprehur shpesh zyrtarë të saj.

Edhe një pjesë e analistëve vlerësojnë se zgjedhjet e parakohëshme do të ndalonin përparimin e reformave të nisura dhe do t’i merrnin Maqedonisë së Veriut një kohë të çmuar për arritjen e standardeve të kërkuara evropiane./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

E rëndë/ Humbin jetën 15 minatorë

Publikuar

-

Nga

Të paktën 15 minatorë kanë humbur jetën pas shembjes së një dige në një minierë ari në rajonin e Siberisë.

Reshjet e mëdha të shiut kanë shkaktuar rrëshqitjen e digës duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha.

Ministria e Shëndetësisë në Rusi, tha se 14 minatorë u dërguan në spital dhe tre të tjerë kanë pësuar lëndime.

LEXO EDHE:  Frika e Europës nga Donald Trump

LEXO EDHE:  "SHBA njeh 30 Qershorin”/ Reagon Presidenca

Ndërkohë që në operacionin e kërkim-shpëtimit janë përfshirë më shumë se 270 persona./CNA.al

LEXO TE PLOTE