Connect with Us

Reforma zgjedhore/ Topollai këshillë politikës

Politikë

Reforma zgjedhore/ Topollai këshillë politikës

Publikuar

-

I ftuar në emisionin “Real Story”, anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollai, ka folur në lidhje me zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë.

Duke përgëzuar shtetin fqinj për mbarvajtjen e procesit zgjedhor, Topollai nuk ka nguruar të bëjë një krahasim të thjesht me Shqipërinë.

Sipas Topollait, është sistemi i mirë zgjedhor i Kosovës, ai i cili jo vetëm bëri të mundur nxjerrjen e rezultatit të zgjedhjeve në kohë rekord, por, po ashtu nuk lejon që kreu i partisë të jetë “mbret” apo kreu i qeverisë, i gjithëpushtetshëm.

“Nëse do duhet të implementojmë diçka nga Kosova është fare e thjesht, merrni qoftë edhe copy paste sistemin e zgjedhor.”, ka deklaruar ndër të tjera Topollai.

Unë mendoj se jemi në kushtet që duhet të marrim leksione nga Kosova, mënyra se si ata e menaxhuan situatën gjatë zgjedhjeve.

Mendoj se arsyeja është se është ngritur një sistem aq i mirë, saqë reflektoi edhe ditën e zgjedhjeve me votimin dhe numërimin në kohë rekord të votave.

Janë një vend që kontrollohen, monitorohen, shumë nga institucionet ndërkombëtar, kjo është arsye se pse ata nuk kanë probleme me sistemin zgjedhor apo funksionimin e institucioneve.

Liderët kanë treguar një shkallë më të lartë civilizimi se në Shqipëri. Dhe këtu nuk është vetëm fakti që Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i tij kryeministror, apo Kadri Veseli deklaroi kalimin e tij në opozitë vetëm dy orë pas zgjedhjeve, por mbi të gjitha është një sistem që Kosova e ka ndërtuar,  një sistem ky shumë herë më i mirë sesa Shqipëria. Ky është një sistem që nuk i ben kryetarët e partive mbretër dhe kryeministri dhe qeveria nuk janë të gjithëpushtetshëm. Kosova ka sistemin e qeverisjes të brishtë dhe ky është problem, por  të paktën kryetarët e partive janë të zhveshur nga domeni i të qenit mbretër.

Fakti që sistemi zgjedhor prek sistemin e partive në këtë vend është tepër i rëndësishëm. Nëse do duhet të implementojmë diçka nga Kosova është fare e thjesht, merrni qoftë edhe copy paste sistemin e zgjedhor.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

 “Nuk jetohet me dy fytyra, turp”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka zgjedhur fjalë të shenjta të Kuranit, për të përshendetur  ndjekësit e tij në rrjetet sociale.

“O ju që keni besuar nëse ndonjë i pandërgjegjshëm u ka sjellë një lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos e godisni ndokënd pa e ditur realitetin, e pastaj pendoheni për atë që keni bërë”-citon Rama Kuranin.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë shpërthyer në kritika kundër kreut të qeverisë.

Mesa duket qytetarët nuk i besojnë më propagandës së kryeministrit, dhe e kanë “kryqëzuar” në komente.

“Pershendetje zotri Rama po vjen mirë që po fol fjalë të librave të shejtë po shfrytëzo këtë post që je e puno për shqiptarët pak se populli është në mjerim çdo ditë dëgjojmë se të emigrojmë asnjë shpresë për jetë nuk iu ka mbet. Behuni bashkë politika shqiptare e punoni e mos akuzoni njëri-tjetrin. Jemi i vetmi shtet në botë që kufizohemi me vet veten e jemi shum të lig.”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:   Zyrtare/Ja kur do të mbahen zgjedhjet në Kosovë

LEXO EDHE:  Zgjedhjet/ DW: Në Kosovë troket ora e politikës reale

Ndërsa një tjetër shkruan “Kjo nuk eshte mbeshtetje por shkaterrim!!! Pse populli duhet tju mbeshtesë kur ju nuk mbeshtesni popullin?! Apo duhet te fillojmë të mendojmë se militantët e partisë kanë marrë pushtet absolut dhe mund të bëjnë çfare ti dojë qejfi?! Mos harroni se përgjegjesia e veprimeve të tyre rëndon mbi ju!!!”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Me dy fytyra nuk jetohet , njërën anë e lexon librin e shenjtë e në anen tjetër bashkëpunon me armiqtë e kombit . Turp !”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kuvendi rikthehet një muaj pas pushimeve/ Rendi i ditës për seancën e parë të 2020

Publikuar

-

Nga

Pas rreth një muaj pushim, ditën e sotme Kuvendi pritet të rikthehet për të hapur sesionin e VI-të të Legjislaturës së IX –të.

Seanca plenare do të nisë në orën 17:00, ndërsa në rend të ditës janë parashikuar 5 pika.

1. Hapja e Sesionit të VI-të të Legjislaturës së IX -të të Kuvendit të Shqipërisë
2. Miratimi i procesverbalit të seancës plenare të datës 18.12.2019 (neni 44, pika 2 e Rregullores)
3. Njoftimi i projektligjeve të depozituara në Kuvend (neni 44, pika 3 e Rregullores)
4. Miratimi i Programit 6 javor të Punës së Kuvendit për periudhën 20 janar – 7 mars 2020 (neni 26, pikat 5, 6 te Rregullores, votim me shumice te thjeshte)
5. Miratimi i Kalendarit 3-javor të punimeve të Kuvendit për periudhën 20 janar – 7 shkurt 2020 (neni 27, pikat 3, 4 te Rregullores, votim me shumice te thjeshte)
6. Paraqitja ne Kuvend e kalendarit të raporteve vjetore të organeve kushtetuese dhe atyre të krijuara me ligj për veprimtarinë e vitit 2019 (neni I 03, pika I e Rregullores)

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD publikon dokumentat/ Veliaj do ndërtojë kullë 100 metra te ish-ekspozita

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka akuzuar kryebashkiakun e Tiranës se po vazhdon të ngrejë kulla të larta, pavarësisht se Tirana renditet ndër qytetet me ajrin më të ndotur në Europë dhe të dëmshëm për shëndetin.

Demokratja tregon se kulla e radhës do zërë vendi te ish-ekspozita dhe do ketë një sipërfaqe ndërtimi 67.366 m2, me 24 kate lartësi.

“Këshilli Kombëtare i Territorit me vendimin nr. 4 datë 8 nëntor 2019 ka miratuar lejen e ndërtimit të rradhës për objektin “Ekspozita Building” një kullë me lartësi rreth 100 metra, 24 kate mbi tokë me destinacion qendër tregtare, ambiente për zyra dhe banim dhe 5 kate nën tokë parking . Volumi i sipërfaqes së përgjithshëm të ndërtimit që do t`i zërë frymen kryeqytetit është 67.366 m2.

Trualli ku do të ndërtohet kulla ndodhet pranë Bulevardit “Gjergj Fishta” ku më parë ka ekzistuar ndërtesa “Ekspozita sot” një ndërtesë e trashëgimisë historike të Tiranës”, deklaron Zhupa në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  “Kurti, lider me vizion”/ Mardhëniet e ndërlikuara me Thaçin, Nesho: Politikën e luan qeveria

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë, mesazh për Edi Ramën

Zëdhënësja e PD  thotë se Veliaj vetëm dëmton qytetin dhe shëndetin e qytetarëve, ndërsa e akuzon se po mbush xhepat e oligarkëve dhe të vetat. Sipas saj, i emëruari në krye të bashkisë nuk po lë hapësirë në qytet pa e transformuar në një kullë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE