Connect with Us

Reforma zgjedhore/ Topollai këshillë politikës

Politikë

Reforma zgjedhore/ Topollai këshillë politikës

Publikuar

-

I ftuar në emisionin “Real Story”, anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollai, ka folur në lidhje me zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë.

Duke përgëzuar shtetin fqinj për mbarvajtjen e procesit zgjedhor, Topollai nuk ka nguruar të bëjë një krahasim të thjesht me Shqipërinë.

Sipas Topollait, është sistemi i mirë zgjedhor i Kosovës, ai i cili jo vetëm bëri të mundur nxjerrjen e rezultatit të zgjedhjeve në kohë rekord, por, po ashtu nuk lejon që kreu i partisë të jetë “mbret” apo kreu i qeverisë, i gjithëpushtetshëm.

“Nëse do duhet të implementojmë diçka nga Kosova është fare e thjesht, merrni qoftë edhe copy paste sistemin e zgjedhor.”, ka deklaruar ndër të tjera Topollai.

Unë mendoj se jemi në kushtet që duhet të marrim leksione nga Kosova, mënyra se si ata e menaxhuan situatën gjatë zgjedhjeve.

Mendoj se arsyeja është se është ngritur një sistem aq i mirë, saqë reflektoi edhe ditën e zgjedhjeve me votimin dhe numërimin në kohë rekord të votave.

Janë një vend që kontrollohen, monitorohen, shumë nga institucionet ndërkombëtar, kjo është arsye se pse ata nuk kanë probleme me sistemin zgjedhor apo funksionimin e institucioneve.

Liderët kanë treguar një shkallë më të lartë civilizimi se në Shqipëri. Dhe këtu nuk është vetëm fakti që Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i tij kryeministror, apo Kadri Veseli deklaroi kalimin e tij në opozitë vetëm dy orë pas zgjedhjeve, por mbi të gjitha është një sistem që Kosova e ka ndërtuar,  një sistem ky shumë herë më i mirë sesa Shqipëria. Ky është një sistem që nuk i ben kryetarët e partive mbretër dhe kryeministri dhe qeveria nuk janë të gjithëpushtetshëm. Kosova ka sistemin e qeverisjes të brishtë dhe ky është problem, por  të paktën kryetarët e partive janë të zhveshur nga domeni i të qenit mbretër.

Fakti që sistemi zgjedhor prek sistemin e partive në këtë vend është tepër i rëndësishëm. Nëse do duhet të implementojmë diçka nga Kosova është fare e thjesht, merrni qoftë edhe copy paste sistemin e zgjedhor.”/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shqipëria drejt zgjedhjeve të parakohshme?/ PD e shpartalluar, ja pse Basha do ngelet me “gisht në gojë”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, vazhdon të theksojë se duhen zgjedhje të parakohshme. Këtë e përforcoi edhe më shumë të premten, pas vendimit të Bashkimit Europian për mos çeljen e negociatave me Shqipërinë. Lulzim Basha kërkon zgjedhje të parakohshme, por si mund t’i fitojë ato?

A mundet Luli të fitojë një palë zgjedhje përballë makinerisë elektorale të Partisë Socialiste, e cila ka një trupë mjaft solide elektorale, por ka avantazh edhe pushtetin lokal dhe qendror.

Luli përballë Ramës nuk është se është një personazh publik më i fortë, më artikulues dhe më bindës. Por, përtej çdo paragjykimi janë sondazhet që flasin.

Rama gjithmonë në to është më lart, pavarësisht se mund të ketë një urrjetje të madhe popullore apo një pakënaqësi qoftë edhe brenda radhëve të socialistëve.

Le të shohim dhe të analizojmë Lulzim Bashën dhe një situatë hipotetike se për 45 ditë apo rreth dy muaj do të kishim zgjedhje të parakohshme, qofshin këto edhe në pranverë, në mars, nëse i do Luli.

Që të hysh në një situatë zgjedhore, apo zgjedhje të parakohshme duhet të kesh një trupë solide elektorale. Duhet të jesh provuar dhe duhet ta kesh konfiguruar thuajse dhe të jesh gjithmonë gati jo vetëm për të përfaqësuar me një listë të shkëlqyer kandidatësh për deputetë, por edhe strukturat në bazë të kenë energjinë, besimin dhe forcën e duhur për të tërhequr në votime pjesën më të madhe të zgjedhësve.

Hariz Mema, kreu i PD në Sarandë

Në fakt po të shohim situatën në shumë nga degët e partisë, shikojmë se kjo nuki ndodh.

Por, le ta fillojmë nga jugu. Prej gjashtë vitesh qëndron një kryetar partie, i cili ka qënë ish-kryetari i Aleancës Kuqezi në Sarandë.

Le të shkojmë në Gjirokastër, ku është Dash Aliko ish-kryetari i komunës së Lazaratit për shumë vite. Drejton degën e Gjirokastrës. Sa vota mund të sjellë në këtë qytetet, ka shumë pikëpyetje.

Dash Aliko, kreu i PD Gjirokastër

Le të ngjitemi më lart, në Tepelenë, një bastion i së majtës, ku PD-ja duket mjaft e brishtë.

Genc Deromemaj, kreu i PD në Vlorë

Shkojmë më tej në Vlorë, ku janë tre apo katër klane që përplasen. Zgjedhja e Genc Deromemajt në krye të kësaj dege, sikur i zbuti pak gjakrat, por situata në këtë degë duket tepër e nderë. Është shumë pak dhe ndoshta e pamundur që ajo situatë në të cilën ndodhet dega e PD-së në Vlorë, t’i rikuperojë një mandat deputeti.

Shkojmë në Fier, ku dega e PD-së drejtohet nga një personazh i cili në vitet ’90, ku po binte komunizmi shkonte dhe bëhej sekretar rinie, kthehej në një “ushtar” të Koço Kokëdhimës. Luan Baçi vazhdon të drejtojë këtë degë prej gjashtë vitesh dhe shumë vite të tjera gjatë pushtetit të qeverisë së PD-së ishte një drejtor jo pak i akuzuar tek transporti rrugor.

Luan Baçi, kreu i PD në Fier

Atëherë kur emisionet investigative nxirrnin në Fier patenta për Ferndando Alonson e të tjera skandale si këto.

Shkojmë në Lushnje, ku dega është e shpartalluar. Ku largimi i Myslym Murrizit, përplasjet e brendshme dhe sherret e vjetra kanë sjellë jo pak pasoja.

Në Kavajë, bastioni historik i së djathtës, humbi për shkak të Lulzim Bashës edhe bashkinë, një kollonë e fortë ku mbështetej. I vetmi qytet ndoshta që edhe po të mos kishte kryetar dege, PD-ja do të fitonte për frymë. Por, përplasjet atje disa herë kanë treguar se mundet edhë të dështosh.

Ferdinand Xhaferraj, kreu i PD në Durrës

Në Durrës, është një situatë jo më pak e nderë. Ku Ferdinand Xhaferraj drejton për herë të tretë apo të katërt degën. Njeriu që humbi garën për drejtimin e Bashkisë. I shpallur si njeriu që do rregullojë cilësinë e Diellit dhe të rërës në këtë qytet, ka një shkëputje totale nga struktura e partisë. Shumë nga grupseksionet, sidomos në bastionet e PD-së edhe në komuna, në zonën e Kënetës etj, janë copëtuar. Në qytet ka mjaft probleme. Struktura nuk funksionon.

Le të afrohemi në Tiranë, në degët e saj të shumta, ku përjashto vetëm disa prej tyre, të tjerat duken jashtë funksionit. Ndoshta dega nr 11, 7, 5 apo ndonjë degë tjetër duket sikur tentojnë të punojnë apo të mblidhen. Por, janë prap të njëjtit njerëz dhe janë shumë pak për një qytet si Tirana, ku Bashkia pritet të jetë një makineri e fortë elektorale.

Luciano Boci, ish-deputet i PD

Le të zbresim më poshtë në Elbasan, ku dega drejtohet nga një kryetar i ri, por ka edhe dy “ujqër” nga pas, si Luçiano Boçi dhe Aurel Bylykbashi. Ky i fundit ka gjithmonë pretendime për mandat deputeti. Ndërkohë Boçi në krye me mandat të djegur. PD-ja atje duket më problematike se kurrë.

Në Librazhd, përplasjet apo situata në degën e PD-së është gati e neveritshme. Por, po të shkojmë më poshtë në Korçë, apo në zonën e juglindjes, do të shohim se në degën e Pogradecit sapo është lëshuar bashkia nga demokratët dhe atje ka pasur përplasje të forta brenda PD-së. Një rivalitet i

Aurel Bylykbashi, ish-kreu i PD në Elbasan

kryebashkiakut me deputetin dhe degën. Përplasje të shumta dhe në fund dorëzimi i bashkisë pa kushte, ka sjellë jo pak probleme në këtë degë dhe duket se demokratët janë vërtetë të braktisur.

LEXO EDHE:  Qasja e Kurtit për bizneset/ Kadia: Kosova e dështuar nëse implementohen idetë e tij

Një degë tjetër është ajo e Korçës. Në qytet drejton Andrea Mano, ish-drejtor Arsimi, ish-prefekt dhe ish-kandidat për kryetar bashkie. Në tetë vite të pushtetit, me lugën e tij të korrupsionit çfarë nuk bëri në Korçë. Tani vazhdon të jetë në krye të degës së PD-së dhe së fundi edhe me biznese të licensuara nga Bashkia e Korçës, që drejtohet nga miku i tij dhe ish-ortaku në biznese, Sotiraq Filo. Pa lënë mënjëanë këtu edhe Niko Peleshin, ish-zv.kryeministrin e qeverisë “Rama”.

Andrea Mano, kreu i PD në Korçë

Një degë tjetër është ajo e Maliqit. Ndoshta nga më të varfrat dhe më problematiket në Shqipëri. Një zonë rurale ku në disa komuna PD-ja ka avantazhet e saj, por në pjesën tjetër është mjaft e dobët. Dhe me kthimin në bashki, duket se socialistët e kanë bërë më solide këtë degë.

Një situatë e vështirë ndodhet edhe në Devoll, ku ka një përplasje të ashpër mes ish-kryebashkiakut dhe ish-deputetit të zonës. Një lëmsh i madh aty, që nuk dihet sesi do të zgjidhet, tani pas dorëzimit të bashkisë në tavolinë.

Po të ngjitemi më lart. Shkojmë në Dibër, ku situata është më shumë sesa katastrofike. Një kryetar që qëndron e qëndron dhe nuk largohet kurrë. Një degë që duket e përçarë në klane dhe grupime që e treguan jo vetëm rezultati i zgjedhjeve lokale të parakohshme të 2016-ës, por edhe zgjedhjet e 2017-ës, gjendja është tejet e vështirë.

Por, le të shikojmë diku tjetër. Në Lezhë, aty ku Fran Frrokaj udhëhiqte sepse kishte bashkinë nga pas. Dukej një bazë e fortë e demokratëve. Më e bashkuar, që luftonte dhe mblidhte njerëz, por tashmë që Frookaj ka dorëzuar detyrën e kryebashkiakut situata duket mjaft e vështirë. Dhe për më tepër që Frrokaj tashmë ka edhe jo pak probleme me drejtësinë dhe dega duket si jetime.

Voltana Ademi, ish-kryebashkiake e Shkodrës

Në Shkodër është një tjetër situatë mjaft e vështirë. Disa klane që përplasen. Kreu idegës, që doli me dy vota diferencë është në detyrë, por ish-kryetari i saj Ramiz Çobaj, vazhdon të ketë klanin e tij. Një grup tjetër e drejton Voltana Ademi. Tre apo katër grupime që përplasen me njëra-tjetrën dhe s’dinë ku kanë kokën.

Pa folur për degën e Kukësit, ku mund të themi se prej kohësh copëtimi është i dukshëm. Për shkak të deputetëve dërguar atje, kryesisht për shkak të Flamur Nokës, përplasjet janë të përçarjet dhe përplasjet janë të pandalshme dhe thuajsë drejt rrënimit.

Flamur Noka, ish-deputet i PD

Për ta mbyllu përmendim Kamzën apo Vorën, që mbahen si bastione. Mund t’i shohësh me një sy tjetër pozitiv, por është e pamundur. Kamza nuk është më ajo e Xhelal Mziut, e makinës së Bashkisë, e cila kthehej në një forcë goditëse elektorale për demokratët. Ajo ka mjaft probleme dhe dega është e paorganizuar, thuajse në inekzistencë dhe e përçarë.

E njëjta situatë është edhe në Vorë, ku bashkia u dorëzua në tavolinë. Dega lokale tenton të jetë më e fortë dhe goditëse, por sërish pa pushtetin vendor në krah, ka shumë probleme.

Prandaj dhe Lulzim Basha nuk është i gatshëm të bëjë zgjedhje të parakohshme. Ai thjeshtë i kërkon ato. Në fakt bëjnë gabim që nuk ia japin. Një kundërshtar politik duhet t’ia ofrojë Lulzim Bashës një palë zgjedhje të parakohshme, sepse do ta mundë në mënyrën më spektakolare. Jo sepse kundërshtari është më i mirë, por sepse Lulzim Basha është i paaftë. Ai ka shkatërruar çdo qelizë apo strukturë t Partisë Demokratike dhe mendon se me konferenca shtypi, me dalje në televizor dhe me mesazhe në rrjetet sociale, ai mund të fitojë zgjedhjet, pa pasur një trupë solide dhe një makineri të vërtetë elektorale.

Trupa e Partisë Demokratike, që me drejtimin e Lulzim Bashës, si kryetar i Republikës së re, vazhdon të jetë e përçarë. E dëmtuar dhe e copëtuar.

Lulzim Basha, Republika e re

Përçarja ka filluar që në vitin 2013, në garën e Lulzim Bashës me Sokol Olldashin. Më pas ka vazhduar në 2015-ën me zgjedhjen e kandidatëve për kryetar bashkie. Më pas u thellua në 2017 me humbjen e Lulit dhe mos dorëheqjen e tij. Më tej u godit me listat e deputetëve, zgjedhjet e brendshme në PD të përsëritura, djegia e mandateve, e shumë e shumë si këto.

Prandaj, Lulzim Basha zgjedhjet e parakohshme i kërkon për fasadë, i kërkon për shoë, për të folur. Sepse edhe pse jemi në një situatë hipotetike, nëse do të zhvilloheshin zgjedhjet ai nuk do të kishte fuqi të mblidhte strukturat e PD-së në bazë, të cilat janë të përçara dhe të copëtuara dhe në disa zona e urrejnë njëri-tjetrin më keq sesa kundërshtarët e tyre politik.

Situata e brendshme e Partisë Demokratike duket të jetë mjaft e vështirë. Ajo duhet të jetë forca kryesore e demokratëve, por që me ketë gjendje dhe opinion që ka në bazë, Luli me të tijët e kanë vështirë dhe thuajsë të pamundur që të fitojnë zgjedhjet. Ajo që parashikohet është një bojkot i madh i tyre dhe një trupë socialiste që del e voton si besnike ndaj partisë, kurse Basha ngelet sërish me gisht në gojë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbardhet debati në mbledhjen e KLP/ Shtyhet pa afat ngritja e SPAK

Publikuar

-

Nga

Zbardhet debati i djeshëm mes anëtarëve në seancën e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.
Mësohet se shkak për debatin janë bërë pretendimet e prokurorit Besnik Cani se nuk është njohur me materialet e mbledhjes pasi sipas tij aktet janë dorëzuar me vonëse.

Sipas Canit, mbledhja duhet të shtyhet dhe t’i jepet afat 7 ditë në bazë të ligjit.

LEXO EDHE:  KQZ shpall rezultatet paraprake/ LDK dhe VV rival për fitoren

Ndërsa më tej ka ndërhyrë Ibrahimi, i cili është shprehur se informacioni për këtë mbledhje ëhtë dhënë në Vlorë, ku Cani nuk ishte pjesëmarrës.
Pas debateve, kryetari i KLP-së Gent Ibrahimi braktisi mbledhjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pjesë e grupit “Bajri”/ Gjykata shpall të pafajshëm Armir Grimën

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Shkodrës ka shpallur të pafajshëm Armir Grimën i cili u arrestua si pjesë grupit ‘Bajri’, ndërsa la burgun pak muaj më parë.

Prokuroria e këtij rrethi ka verifikuar se ai nuk ka kryer veprën penale të shitjeve të ndeshjeve për të cilën qëndronte me masën ‘detyrim paraqitje’ prej disa muajsh.

Kujtojmë se Grima u arrestua në kuadër të operacionit “Volvo 4”, si anëtar i grupit Bajri, i dyshuar se ishte përfshirë në trukimin e ndeshjes së Kategorisë së Parë mes Vllaznisë B dhe skuadrës së Tërbunit të Pukës. Miëpo këto akuza nuk janë provuar dhe ish-trajneri ka fituar lirinë.

LEXO EDHE:  Kriza politike, Edvin Kulluri tregon prapaskenat

Grima mbante postin e trajnerit të ekipit Kombëtar të Femrave, dhe u pezullua nga FSHF deri në zbardhjen e plotë të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE