Connect with Us

Nga Klodian Tomorri/ Çfarë po e frenon ekonominë shqiptare

Ekonomi

Nga Klodian Tomorri/ Çfarë po e frenon ekonominë shqiptare

Publikuar

-

Shqiperia eshte zyrtarisht ekonomia me anemike e rajonit. Sipas Bankes Boterore, Prodhimi i Pergjithshem Kombetar pritet qe kete vit te rritet me vetem 2.9 per qind.

Te gjitha ekonomite e tjera te rajonit do te kene nje rritje me te larte, duke e lene Shqiperine ne fund. Dhe, pervec Kosoves, keto jana te gjitha vende qe kane nje standard me te larte jetese se Shqiperia, i cili do te thellohet me tej.

Kjo eshte hera e pare nga viti 2015 qe rritja ekonomike bie nen 3 per qind. Vendi po ecen mbrapsht. Po cfare po ndodh me ekonomine?

Shkaku me te cilin justifikohet ngadalesimi i forte i ekonomise kete vit eshte kriza energjetike. Por kjo nuk eshte thjesht nje loje numrash.

Shqiperia perjetoi krize energjetike edhe ne vitin 2017, por kurba e rritjes ekonomike, nuk ndryshoi krah. Perkundrazi vazhdoi te forcohej, nga 3.3 per qind qe ishte ne 2016-en ne 3.8 per qind.

Ndaj ka dicka tjeter qe po e frenon ekonomine. Dhe pergjigjia jane reformat. Ekonomite e vogla dhe te hapura si Shqiperia kane vetem nje rruge per t’u zhvilluar shpejt; te bejne reforma agresive. Por vitet e fundit te gjitha reformat kane ngelur ne vend, e madje ne sektore te caktuar si energjia jane permbysur.

LEXO EDHE:  Shpenzime rekord/ “Fluturojnë” 1.4 miliardë euro nga Shqipëria

Shumica e politika e ekonomike orientohen vetem per te kenaqur interesa te ngushta. Pjesa me e madhe e ligjeve qe shkojne ne Parlament kane emer te vecante nga pas.
Ne fushen e prokurimeve, koncesionet dhe korrupsioni kane zhdukur garen. Praktikisht qeveria eshte bere arbitri qe shperndan fitimet dhe dikton se si shperndahet mireqenia ne ekonomi. Por jo ne interes te publikut.

Nje qeveri qe nuk beson tek reformat, por hyn ne biznesin e piste te ligjeve speciale me perfitues te vecante e ka mbaruar misionin e saj dhe sa me shume qendron ne pushtet aq me shume deme shkakton. Ekonomia po i jep mesazhet. Pjesa tjeter i takon votuesve./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

610 mln euro të fshehura/ Shqipëria në prag falimenti

Publikuar

-

Nga

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit, ka tronditur financat e vendit, pasi ka nxjerrë në pah gropën ekonomike dhe manipulimin që ka bërë qeveria shqiptare për të mbuluar borxhin real.

Mbi raportin e Buxhetin Faktik për 2018-ën, KLSH ka treguar haptazi skandalin e shthurjes financiare, e cila rrezikon që të çojë ekonominë e vendit në kolaps.
Duke dashur që të mbulojnë borxhin publik, financat kanë fshehur detyrimet e prapambetura dhe borxhet e tjera, të cilat arrijnë deri në 610 milion euro.

Skemat e ndjekura deri tani nga qeveria, kanë çuar në greminë ekonominë e vendit, duke lejuar që borxhi publik të kapë shifra alarmante.

Sipas raportit të KLSH-së, qeveria është treguar e paaftë që të paguajë detyrimet e saj, ndërkohë që financat janë dobësuar. Por edhe PPP-të, të cilat janë konsideruar si një arritje nga Rama, janë një rrezik për rrënimin e ekonomisë dhe për rritjen e borxhit publik.

Ajo që mbetet shqetësuese është fakti se nësë borxhi publik do të llogaritej në bazë të raportit të KLSH-së, atëherëe ai do të ishte 81%.

LEXO EDHE:  Akademiku rus Rusakov: Nuk kam dëgjuar asnjë rus të shajë shqiptarët pavarësisht vuajtjeve që mund të kenë patur

LEXO EDHE:  Shpenzime rekord/ “Fluturojnë” 1.4 miliardë euro nga Shqipëria

Fshehja e borxhit real nga ana e qeverisë na kujton skenarin grek, ku financat e shtetit helen ishin dobësuar deri në kolaps, ndërkohë që shifrat e paraqitura nga qeveria tregonin një tjetër situatë.

Sa i takon detyrimeve të prapambetura, KLSH shprehet se Ministria e Financave nuk tregon shifrat e sakta, por i mbulon ato.

“Në konkluzion konstatojmë se MFE nuk ka kontroll mbi saktësinë e shumave të detyrimeve të prapambetura të krijuara, të mbartura dhe gjendjes në fund të vitit”- thuhet në raport.

Ndërkohë që në lidhje me këtë skandal, më herët reagoi dhe Partia Demokratike, ku përmes ish-deputetes Jorida Tabaku, u shpreh se çdo shqiptar duhet të paguajnë 200 euro për të mbuluar borxhin e Ramës.

Sipas opozitës joparlamentare, borxhi i fshehur është një këmbanë alarmi për rrënimin e ekonomisë së vendit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

FMN ‘shkund’ Ramën: S’ke rritje, por rënie të ekonomisë!

Publikuar

-

Nga

Ekonomia shqiptare po rrudhet dhe po shkon drejt greminës. Edhe pse kryeministri i vendit, Edi Rama, ‘betohet’ për një rritje të ekonomisë së vendit, duket se financat kanë marrë një tjetër ‘shuplakë’ nga ndërkombëtarët.

Pas Bankës Botërore, ka qënë Fondi Monetar Ndërkombëtar, që është shprehur pesimist në lidhje me rritjen e ekonomisë shqiptare. Në raportin e tyre për vitin 2019 të “Pasqyrës Ekonomike Globale, tetor 2019”, FMN-ja, pret që ekonomia të rritet me 3%, nga 3.7% që ishte pritshmëria në raportin e prillit.

Ndërkohë që pak ditë më parë, Banka Botërore e çoi treguesin e saj në 2.9%, nga 3.6% që e kishte më parë. Rishikimi në ulje nga të dy institucionet, u bë pasi të dhënat e INSTAT për 6 muajt e parë të vitit treguan se rritja reale u përgjysmua, nga mbi 4% në gjashtëmujorin e parë 2018, në 2.2-2.3% në janar-qershor 2019, si rrjedhojë e efektit të rënies së prodhimit të energjisë, tkurrjes së ndërtimit nga mbarimi i projektit TAP dhe mbylljes së aktivitetit të lojërave të fatit.

LEXO EDHE:  Shqipëria, vendi ku njerëzit burgoseshin vetëm pse dëgjonin “The Beatles

LEXO EDHE:  Shpenzime rekord/ “Fluturojnë” 1.4 miliardë euro nga Shqipëria

Shqipëria pritet që këtë vit të ketë ndër ritmet më të ulëta të zgjerimit ekonomik në rajon, së bashku me Bosnjë-Hercegovinën (2.8%) dhe në të njëjtin nivel me Malin e Zi. Rekordin e mban Kosova me 4.2%, e ndjekur nga Serbia me 3.5%, Maqedonia e Veriut, me 3.2%.

LEXO TE PLOTE

Bota

“Nobel-i” në ekonomi/ Fitues kontributorët kundër varfërisë globale

Publikuar

-

Nga

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave njoftoi të hënën se çmimi i Nobelit në ekonomi iu dha amerikanit me origjinë indiane Abhijit Banerjee, francezo-amerikanes Esther Duflo dhe amerikanit Michael Kremer.

Esther Duflo bëhet gruaja e dytë që fiton Nobelin për këtë fushë, transmeton VOA.

Sipas akademisë tre ekonomistët kanë ofruar një qasje të re për të luftuar varfërinë, duke u përqëndruar në çështje si përmirësimi i shëndetit të fëmijëve apo arsimi.

LEXO EDHE:  Ndodh në Shqipëri/ Erjon Braçe të ndalon edhe kafenë

LEXO EDHE:  Ministria e Bujqësisë jep alarmin/ Shqipëria e rrezikuar nga gripi I shpendëve

“Si rezultat i drejtpërdrejtë i një prej studimeve të tyre, më shumë se pesë milionë fëmijë indianë kanë përfituar nga programet efektive të mësimdhënies. Një shembull tjetër janë subvencionet e mëdha për kujdesin shëndetësor parandaluestë cilat janë prezantuar në shumë vende”, thanë anëtarët e akademisë.

Vlera e çmimit llogaritet në rreth 915.00 dollarë.

LEXO TE PLOTE