Connect with Us

Meta leksion Ramës/ Nuk hapen negociatat pa bërë detyrat e shtëpisë

Politikë

Meta leksion Ramës/ Nuk hapen negociatat pa bërë detyrat e shtëpisë

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, në një bashkëbisedim me studentët e ekselencës në Tiranë, nuk ia ka kursyer disa këshilla edhe kryeministrit Rama.

Teksa foli për çeljen e negociatave dhe kërkesat e bundestagut, Meta theksoi se Shqipëria nuk është në rregull me detyrat e shtëpisë.

“Ne nuk jemi në rregull me detyrat e shtëpisë. Integrimi europion siç të jep zysha detyrat e shtëpisë ka edhe kjo detyrat e veta. Ne detyrimet në vend që ti realizojmë i kemi shtuar në vite. Kemi humbur shumë kohë.

LEXO EDHE:  Pse qeveria nuk e deklaron suksesin me pyjet?! /Nga Elvi FUNDO

Në 2001 – 2002 ne kemi qenë me të njëjtin ritëm se Kroacia dhe kemi qenë shumë përpara se Serbia dhe Mal i Zi. Tani ku jemi? Ata janë shumë përpara me kapitujt e negociatave dhe ne luftojmë për të marrë një autorizim,  pastaj që të marrim edhe datën. ”, theksoi Meta.”/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Murrizi nxjerr “blof” Spiropalin/ Keni 20 vite që vidhni

Publikuar

-

Nga

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka marrë fjalën në senacën plenare të Kuvendit, pas ministres për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila ndër të tjera tha se ekonomia është rritur, papunësia është ulur, etj.

Por, Murrizi ka nxjerrë “blof”, Spiropalin, ndërsa u shpreh se nëse Shqipëria do të ishte kaq e begatë, se ç’pretendon ministrja, shqiptarët nuk do të ishin të detyruar të merrnin rrugët e Europës.

“Sipas ministres jetojmë në një shtet të begatë. Por, po të kishte punë, po të ishte siç thotë ministrja, shqiptarët nuk ishin arratisur drejt rrugëve të Europës. Franca e tha qartë, se arsyeja pse nuk hapin negociatat është se na keni rritur numrin e këtyre hallexhinjve”-tha Murrizi.

Më tej, ai zbardhi shifra të frikshme, ndërsa deklaroi se “Kam parë raportin e KLSH. Mbi 600 milion euro ka shteti detyrime për vendime gjyqësore të paekzekutuara”.

LEXO EDHE:  “Meta do të shkarkohet dhe arrestohet”/ Deklarata “bombë” e Frok Çupit

LEXO EDHE:  Tërhiqet Rama?/ I gatshëm për zgjedhje të parakohshme

Po ashtu Murrizi tha se 2.2 miliard euro janë kontrata PPP, të cilat sipas tij janë lidhur me firma, që nuk kanë asnjë lloj takati për realizimin e atyre projekteve gjigante.

Më tej, ndërsa iu përgjigj Spiropalit, e cila tha se janë rritur shpenzimet për çështjet sociale, më tej Murrizi tha “Sa është ngritur pensioni i një pensionisti? 1 mijë apo 2 mijë lek të vjetra?

Nëse shqiptarët nuk kanë pasur mundësi të fusin në xhep ngritjen e pensionit thojini se kur do ti marrin”.

Gjithshtu Murrizi “fshikulloi” ashpër klasën politike, e cila sipas ka të paktën 20 vite që vjedh.

“Keni 20 vite që vidhni bashkë. Për këtë merreni vesh shumë mirë me njëri-tjetrin”-tha Murrizi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të rejat e fundit, në prag të vendimmarrjes”/ Rama publikon foton krah Hahn në Bruksel

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një foto me Komisionerin për zgjerim, Johanes Hahn, të shkrepur në Bruksel.

“Bruksel – Me Komisionerin Hahn për të rejat e fundit, në prag të vendimmarrjes së Këshillit Europian”, shkruan Rama bashkëngjitur fotos.

Kujtojmë se vetëm një ditë nga ndan nga vendimi i madh për çeljen ose jo të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me BE.

LEXO EDHE:  “Meta do të shkarkohet dhe arrestohet”/ Deklarata “bombë” e Frok Çupit

LEXO EDHE:  Për Fahriun-këndezin e ish-sigurimit, Cilin dhe kllounat e tjerë

Ditën e djeshme, Rama bashkë më kryeministrin maqedonas Zoran Zaev u nisën drejt Brukselit  për të takuar kryeministrat e vendeve të BE.

Rama u shpreh se nuk është as optimist as pesimit përsa i takon hapjes së negociatave për Shqipërinë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shqipëria “mollë sherri” mes Macron dhe Merkel/ Shanset nuk janë shumë të mira 

Publikuar

-

Nga

Gjermania ende kërkon gjetjen e një pozicioni të përbashkët me Francën për çeljen e negociatave. Presidenti Macron, që kundërshton çeljen e tyre përmend numrin e lartë të azilkërkuesve shqiptarë në Francë.

Brexit do të jetë tema qendrore në samitin dyditor të Bashkimit Europian që fillon të enjten në Bruksel. Arritja e një marrëveshjeje në minutën e fundit po kërkohet intensivisht nga të dyja palët. Megjithëse Brexit nuk qëndronte në axhendën e ditës ai do të sundojë orët e debatit që ishin planifikuar për buxhetin e BE-së për vitet e ardhshme. Me interes pritet po ashtu se si do të pozicionohen vendet e BE në deklaratën e përbashkët të samitit për Turqinë dhe ofensivën në Siri.

Merkel: Shanset nuk janë shumë të mira”

Një temë tjetër në samit është edhe grindja në BE për çeljen e negociatave mes BE dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut. Me veton që vuri Franca në takimin e ministrave të Jashtëm të BE të martën i ktheu kundër shumë vende anëtare që e kërkojnë çeljen e negociatave. Kjo temë u diskutua edhe në takimin mes Merkelit dhe Macronit në Tuluzin francez, ministrat e të dy vendeve nënshkruan projekte të përbashkëta në drejtim të politikës së mbrojtjes. Si Gjermania edhe Franca janë ende duke punuar për të gjetur një pozicion të përbashkët deri në samitin e BE, që duhet të miratohet edhe nga vende të tjera, tha Merkel.

Por në deklaratën qeveritare të enjten në Bundestag, para largimit në Bruksel, Merkel tha: “Më duhet t’iu them se shanset nuk janë shumë të mira.” Ajo u shpreh sërish pro perspektivës së anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjermania ndjehet veçanërisht e lidhur me vendet e Ballkanit dhe do t’i afrojë ato me BE, tha ajo. Ne u kemi ofruar ura partnerëve që kishin dyshime, tha Merkel. Në samit ende nuk është e sigurtë një votë unanime.

Në përgjithësi, Merkel e vlerësoi samitin në Bundestag si të pasigurtë në rezultatet e tij. “Nuk mund të them se si do të përfundojë ky samit”, tha ajo.

Një ditë më parë Merkel i kishte relativizuar pohimet, se mes Gjermanisë dhe Francës ka diferenca të mëdha në drejtim të perspektivës së anëtarësimit të të dy vendeve ballkanike. Të dyja palët e mbështesin perspektivën e anëtarësimit, tha Merkel në Tuluz të mërkurën. Ajo e mbështet madje dëshirën e Francës për një reformim të procesit të anëtarësimit që duhet të jetë transparent dhe i kthyeshëm në rast të zhvillimeve negative. Sipas Merkel, bisedimet e anëtarësimit duhet të fillojnë, kur të sqarohen çështje të caktuara. Por në këtë rrugë “ka disa nuanca të ndryshme”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Tërhiqet Rama?/ I gatshëm për zgjedhje të parakohshme

LEXO EDHE:  Rama takon kryebashkiakët e rinj, mungojnë të zgjedhurit e djathtë

Macron: Shqiptarët të dytët ndër azilkërkuesit në Francë

Presidenti Macron i vlerësoi përparimet e bëra nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, por këtë herë do të zgjasë pak më gjatë deri sa të fillojnë negociatat, tha ai. Macron, i cili deri më tani, kundërshtimin e tij e kishte argumentuar me thellimin e BE para zgjerimit, pranoi në konferencën e shtypit me Merkel edhe arsye të brendshme që e bëjnë Francën të hezitojë. Shqiptarët përbëjnë grupin e dytë më të madh të azilkërkuesve në Francë, në këto kushte është e vështirë t’i shpjegosh  popullit, se duhen filluar negociatat me këtë vend, tha Macron.

Më parë edhe kreu i Dhomës Lindore të Tregtisë dhe Ekonomisë Gjermane, Michael Harms ishte shprehur për fillimin e shpejtë të bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai paralajmëroi për ndryshimin e atmosferës në këto vende që janë shumë proeuropiane.

Më parë kishte pasur zëra që shprehnin zhgënjimin e Gjermanisë për rezistencën e Francës kundër çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministri i Shtetit për Europën, Michael Roth, (SPD) u shpreh, se nëse BE nuk ia del dot të rrisë prezencën në Ballkan, rrezikon një vakuum pushteti që mund të mbushet nga fuqi të tjera. Gjermania është “shumë e zhgënjyer” që nuk mund të mbahet ajo që është premtuar disa herë, tha Roth. Sepse me çeljen e negociatave bëhet fjalë për “një sinjal të qartë për paqen, stabilitetin, demokracinë dhe pajtimin për të gjithë Europën.”

Në samit do të ketë përpjekje për të bindur Macronin. Argumenti i fuqishëm i përkrahësve të çeljes së negociatave është vënia në diskutim e besueshmërisë së BE, kur nuk mban premtimet. Nga qarqet qeveritare gjermane është bërë e ditur, se puna vazhdon intensivisht. “Kjo nuk është një temë që do të trajtohet si ndër të tjera”, tha një përfaqësues gjerman./ DW

LEXO TE PLOTE