Connect with Us

Gara për Kryeprokuror/ Gjykata i kthen padinë të skualifikuarit

Kronika

Gara për Kryeprokuror/ Gjykata i kthen padinë të skualifikuarit

Publikuar

-

Gjykata e Apelit Administrativ i ka kthyer padinë kandidatit për Kryeprokuror që u skualifikua nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, Lulzim Alushi. Gjykata i ka lënë Lulzim Alushit 10 ditë kohë që të plotësojë padinë pasi ka mangësi. Apeli administrativ i la afat Alushit deri më 14 tetor për të plotësuar padinë sipas kërkesave ligjore.

Ai paditi vendimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë për skualifikimin që i bëri nga gara. Në garë për postin e Kryeprokurorit janë Olsian Çela, Arta Marku dhe Fatjona Memcaj. Gara është e pezulluar deri sa të shprehet me vendim apeli administrativ për përjashtimin e Alushit, që u skualifikua me argumentin se nuk plotësonte kushtin e të qenit 15 vjet jurist, raporton gazetari i Report Tv Arsen Rusta.

Por si do të përzgjidhet prokurori i ri? KLP në listën me tre kandidat bënë pikëzimin dhe ja dërgon parlamentit. Parlamenti duhet që me shumicë votash të përzgjedh një nga tre emrat e dërguara nga KLP. Në rast se parlamenti nuk zgjedh me votë mes tre kandidatëve, atëherë KLP emëron kandidatin i cili është renditur i pari në klasifikimin mes tre emrave.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Droga e kapur në Maqedoninë e Veriut/ Policia e Shtetit jep informacion zyrtar 

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me drogën e kapur një ditë më parë në Maqedoninë e Veriut.

Në një deklaratë për mediat, Policia e Shtetit bën të ditur se ka kryer me sukses detyrimet e saj në kuadër të operacionit ndërkombëtar kundër trafikut të drogës.

Policia e Shtetit thekson se operacioni kishte kushte të plota sigurie dhe konfidencialiteti dhe është një dëshmi tjetër të besimit të partnerëve të saj në këtë luftë.

“Në përgjigje të interesimit të disa mediave, njoftojmë se Policia e Shtetit ka kryer me sukses të plotë detyrimet e saj në kuadër të një operacioni ndërkombëtar kundër trafikimit të drogës.

LEXO EDHE:  Ish-sigurimsi në KLP/ LSI kërkon shkarkimin e Arta Markut

LEXO EDHE:  Arbër Çekaj kërkon përjashtimin e prokurorit të SPAK/ E ka personale, gjeni një nga Serbia

Në operacionin, që synonte dorëzimin e kontrolluar të një sasie të madhe kokaine, morën pjesë edhe strukturat e Policisë Shqiptare, të cilat mundësuan kalimin e dërgesës nga Mali i Zi nëpërmjet territorit shqiptar drejt Maqedonisë së Veriut, në kushte të plota sigurie dhe konfidencialiteti.

Ky operacion përbën një tjetër angazhim serioz të Policisë së Shtetit në luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar dhe një dëshmi tjetër të besimit të partnerëve të saj në këtë luftë.”-thuhet në deklaratë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Skandal në Spitalin Amerikan/ Ra në koma 13 orë pas lindjes, ndërron jetë 23-vjeçarja 

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë mësohet të ketë ndodhur në Spitalin Amerikan, ku një nënë 23-vjeçare ka ndërruar jetë 13 orë pasi kishte sjellë në jetë fëmijën e saj.

Sipas JOQ-së, ngjarja ka ndodhur rreth pesë ditë më parë, dhe nuk është bërë publike në asnjë prej mediave.

Heris Meçe lindi djalin e saj më datë 14 shkurt dhe në mbrëmje gjeti vdekjen tragjike. Ra në koma 13 orë pas lindjes dhe në të gdhirë e hëna ajo ndërroi jetë.

JOQ shkruan se duke iu referuar burimeve ekskluzive, ka mësuar se e reja gjeti vdekjen pasi mjekja përgjegjëse e spitalit privat nuk i kishte bërë gjilpërën e hollimit të gjakut pas lindjes. Pasi lajmi u bë publik, qytetarë të shumtë ishin në dijeni se ngjarja e rëndë kishte ndodhur në Spitalin Amerikan.

LEXO EDHE:  PD nuk do njohë Prokurorin e Përgjithshëm

LEXO EDHE:  Ish-sigurimsi në KLP/ LSI kërkon shkarkimin e Arta Markut

Pas komenteve të qytetarëve, JOQ Albania tentoi të kontaktonte me spitalin në fjalë për të marrë një reagim zyrtar mbi ngjarjen apo motivet e vdekjes të së resë, por në faqen e Spitalit Amerikan apo në rrjetet sociale të tij, nuk gjendet asnjë email zyrtar përveç një numri telefoni fiks.

Ngushëllime familjarëve dhe të afërmve të vajzës!

LEXO TE PLOTE

Kronika

Çështja Tahiri/ Zbulohen emrat e trupës që do gjykojë ish ministrin

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Brendshem, Saimir Tahiri ne nje deklarate per mediat

Hidhet shorti për trupën që do të gjykojë ish ministrin e Brendshëm, Saimri Tahiri, në Gjykatën e Posaçme të Apelit.

Mësohet se kryesuese e trupës gjykuese do të jetë Albana Boksi ndërsa anëtare të saj  do të jenë Nertina Kosova dhe Nure Dreni.

Kujtojmë se togat e zeza e shpallën fajtor ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri për “Shpërdorim Detyre” dhe e dënuan me 3 vite shërbim prove.

LEXO EDHE:  KLP dhe KLGJ/ Zbardhet skenari i PS –së, për miratimin e listave

LEXO EDHE:  PD nuk do njohë Prokurorin e Përgjithshëm

Avokatët e tij apeluan vendimin dhe çështja tashmë do të shqyrtohet nga Gjykata e Posaçme e Apelit./CNA.al

LEXO TE PLOTE