Connect with Us

“Fiks Fare” në Universitetin e Shkodrës/ Prokurorët pedagogë, pa kontrata pune

Denoncim

“Fiks Fare” në Universitetin e Shkodrës/ Prokurorët pedagogë, pa kontrata pune

Publikuar

-

Në Fakultetin Juridik të Universitetit të Shkodrës disa prokurorë japin mësim në auditore, edhe pse nuk kanë një kontratë për të ushtruar mësimdhënie.

Rektorati është institucioni i cili në bazë të ligjit për Arsimin e Lartë duhet të lidhë kontratat, e ky i fundit nuk ka asnjë të tillw me prokurorët, ndërkohë nga ana tjetër dekanati është në dijeni të situatës dhe mësimdhënia është bërë lirisht.

Fiks Fare investigoi në auditorët e Fakultetit Juridik në Shkodër pas ankesave se Blerta Hamza, Xhevahir Lita, Esmeralda Ndoci dhe Oltion Vathaj me detyrë prokurorë pranë Prokurorisë Shkodër, jepnin mësim pa pasur një kontratë.

Bashkëpunëtorët e Fiksit vërtetuan pranë sekretarisë së fakultetit dhe nga studentë se prokurorët jepnim mësim në Fakultetin Juridik. Në biseda me bashkëpunëtorët e Fiksit, studentët pohuan se kishin bërë mësim me këta pedagogë, madje treguan dhe çfarë note kishin marrë.

Përveç kësaj Fiksi solli edhe tezën e provimit që këto pedagogë kishin hartuar. Në fund të tezës shënohej emri i Blerta Hamzës dhe Oltion Vathajt.
Fiksi ju drejtua Dekanit të Fakultetit Juridik , z. Roland Dodani ,për të marrë një përgjigje,nëse këta pedagogë kanë dhënë mësim me dijenin e tij apo jo? Dhe se a është në dijeni të mungesës së kontratave me Rektorin?

Z.Dodani tha për Fiksin se Oltin Vathaj dhe Blerta Hamza kishin kontratë me dekanin ndërsa Xhevahir Lita dhe Esmeralda Ndoci jo.

Ai pohoi se patjetër duhet që edhe rektori të firmosë, ndaj ai e ka përcjell kontratën për në rektorat, por që deri në ato momentet nuk e dinte që nuk ishin firmosur. I pyetur nga gazetarët e Fiksit se a është dodmosdoshmëri firmosja nga rektori, ai pohoi se është domosdoshëri, por është formale. ” Po ligji e përcakton se i firmos rektori , por që është formale, megjithatë unë nuk e kam ditur që nuk i ka firmosur, nëse rektori jua ka kthyer ju këtë përgjigje duhet të na e dërgonte dhe ne” ka thënë z. Dodani.

LEXO EDHE:  Denoncimi në "Fiks Fare"/ 11 vjeçarin e zë porta e shkollës poshtë, shkolla e mohon si nxënës

Ndërkohë për znj.Lita , dekani thotë se nuk ka dijeni të ketë dhënë mësim. “Për znj.Lita nuk kam informacion që ka dhënë mësim, sigurisht ajo nuk duhet të japë mësim pa dijenin tonë dhe pa kontratë, ndaj këtë do ta hetojmë dhe verifikojmë, por që nuk duhet të ndodhë” shprehet Dekani i Fakultetit Juidik.

Por përveç deklaratave para kamerave , në bisedë me gazetarët Dekani tha se ishte përgjegjësi e tij dhe e Rektorit që prokurorët jepnin mësim pa kontrata. Ai justifikohet se nuk është orë zvicerane që të mos gabojë.

Fiksi solli përgjigjen me shkrim të Rektorit të Universitetit Shkodër i cili sqaron se asnjë nga pedagogët e përmendur më lart nuk kishin kontratë, gjithashtu ai përmend edhe ligjin për Arsimin e Lartë në bazë të të cilit, punëson stafin akademik dhe ndihmës akademik, rektori i universitetit./Top Channel/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Si gënjeu Arlind Qorri për minatorët e Bulqizës

Publikuar

-

Nga

Para disa ditësh Organizata Politike e Arlind Qorrit organizoi dhe mbështeti një protestë fallso minatorësh, të cilët i mashtroi, gënjeu dhe i përdori për interestat e veta personale dhe politike.

Themi fallso, pasi kjo është një sindikatë e krijuar nga vet Arlind Qorri, nderkohë punëtorët e minierës  kanë sindikaten e tyre, e cila ka të firmosur kontraten kolektive me kompaninë Albchrome.

Idiotësia e Arlind Qorrit në qëndrimet publike është që sindikata që ai krijoj vet është e mirë, ndërsa sindikata e puntorëve që ka kontratën kolektive është e keqe, sikur Arlind Qorri të ishte arbitër sindikatash.

Për shkak të shkeljeve të kontratës individuale, kontratës kolektive, kodit të punës, rregullores së brendshme të kompanisë, me të drejtë duke respektuar ligjet në fuqi, në minierën e Bulqizës kompania ka larguar nga puna 3 punonjës.

Idiotësia e Arlind Qorrit shkon duke interpretuar që 3 punonjësit e larguar,  janë shkarkuar nga që nuk shkonin në punë gjoja si përfaqësuesit e sindikatës së re.

Po sikur grupime punëtoresh të krijojnë dhjetra sindikata të ndryshme në minierë dhe mos të paraqiten në punë, a do i perkrahë Arlind Qorri këto?!

Kjo tregon se mbeshtetja që i dha Arlind Qorri sindikatës që krijoj vet, nuk kishte fare lidhje me interesat e punëtorëve apo me qëndrime parimore, por ishte për benifite personale, politke dhe jo të ligjshme.

Në këtë mënyrë ai mori në qafë dhe perdori minatorët për interesat e veta.

Por pandershmëria dhe poshtërsia e Arlind Qorrit qëndron diku tjetër dhe kjo është edhe më e tmerrshme….

Albchrome është vetëm një ndër 36 kompanitë e kromit  që operojnë në zonën e Bulqizës dhe pavarësisht miqve dhe armiqve që miniera e Albchrome  ka, ajo është miniera ku:

Në 7 vitet e fundit janë investuar mbi 40 mlion USD në projekte historike si: pusi 9-të, Traverbanku i Klosit, Makineria Ngritese e pusit 3 etj.  Mbi 20 milion USD të tjerë janë në fazë investimi.

LEXO EDHE:  Muxhahedinët mbajnë peng vajzën/ Familja kanadeze nuk takon të bijën prej 20 vitesh

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/Ja si na helmojnë çdo ditë me ushqime

Janë marrë në punë mbi 260 punotorë te rinj. I ka ardhur në ndihmë dhe ka suportuar komunitetin e Bulqizës në arsim, shëndetësi dhe shumë aspekte të tjera sociale.

Ka ngritur standardet, kushtet e punës, sigurinë në punë, të krahasueshme me çdo standard europian minierash. Vlen të rikthesohet: të krahasueshëm me çdo standard europian minierash, e bazuar kjo në auditimet dhe konfirmimet e auditorëve, ekspertëve amerikanë, europianë dhe australianë.

Është e vetmja kompani minerash që iu paguan punëtorëve të vet: pagën e 13-të, sigurim jete, pagat më të larta në industrinë minerare, ndihmë ekonomike për lindje, sëmundje, aksidente, vdekje, martesa, pushime, festa fetare, etj…

Për djeni të Arlind Qorrit dhe gjithë të tjerëve që nuk kanë djeni, ndryshimet që Albchrome ka bere në 7 vite, janë ndryshime që minierat dhe standardet shqiptare të minierave nuk i kanë parë kurrë më parë në historikun e vet.

Pse ky komunist, në këtë rast maskara dhe i poshtër, nuk shkon të ndikojë ata minatorë dhe minera që nuk kanë asnjë lloj kushti pune, asnjë lloj standardi, asnjë lloj sigurie, që shfrytëzohen mizorisht dhe barbarisht, por shkon në këtë minierë!?

Politika e Tiranës dhe lokale, përjashtuar ndonjë element të LSI në zonë, nuk u përzien në inisiativen Arlind Qorrit.

Politikanët lokalë e dinë shumë mire ç’farë është investuar në minierën e Albchrome dhe se ç’farë diference të madhe ka midis minierës së Albchrome dhe minierave të subjekteve të tjera që operojnë në zonën e Buliqizës.

Si përfundim, dhe ato pak minatorë që u mashtruan nga Arlind Qorri rinisën punën. Punëtorët që krijuan  sindikatën me Arlind Qorrin, u bënë viktima të qëllimeve personale të tij dhe nuk mund të hyjnë më në minerë. Dhe Arlind Qorri dështoi të ngrejë një kauzë që nuk ekziston./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Ja si Veliaj dhe Rama, diskriminojnë romët dhe egjiptianët

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar në rrjetet sociale, denoncimin e një qytetari, i cili tregon se si po diskriminohen romët dhe egjiptianët nga kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj.

Sipas denoncuesit, shumë familje të komunitetit rom dhe egjiptian janë nxjerrë nga banesat me qira me pretendimin se janë dëmtuar nga tërmeti.

Por pasi janë hedhur në rrugë, askush nuk është interesuar më për këta familje.

Postimi i plotë

“Romet dhe Egjiptianet shqiptar te perbuzur nga Edvin Mafia dhe Lal Plehu!

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/Ja si na helmojnë çdo ditë me ushqime

LEXO EDHE:  Muxhahedinët mbajnë peng vajzën/ Familja kanadeze nuk takon të bijën prej 20 vitesh

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital.

Termeti i ka nxjerre ne qiell te hapur, nuk iu jepet bonus per strehim. Diskriminim! sb

Pershendetje Z Berisha.
Ju kerkoj qe te ngrini zerin dhe tna ndihmoni me kte situatë
Shum familje te komuniteteve Rom dhe Egjyptian po dalin rrugëve për arsyje se kam qen me qera dhe tani ato ndertesat kanë dal jash fuksjoni
Bashkija nuk pergjigjet per kto familje ku do shkojn kto familje do dalin rrugëve
Ju lutem na ndihmoni
Rrespekte”

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi nga “Stop”/ Drejtori i shkollës ndryshon pasaportizim e merr pagesë transporti

Publikuar

-

Nga

Jemi ndalur në fshatin Gorishovë, njësia Cakran, Fier. Sipas informacioneve tona, drejtori i shkollës 9 vjecare “Feride Begaj”, Shkëlqim Demishaj, përfiton pagesën e transportit, edhe pse jeton në fshat dhe një gjë e tillë, nuk i takon. Shkëlqimi ka ndryshuar pasaportizimin, në vitin 2010 drejt rajonit nr. 4 në Fier dhe është kjo manovra për të përfituar tarifën e transportit.

Në shkollë mësuesi dezhurn kërkon autorizim dhe nuk tregon, se ku ndodhet drejtori.Kur ky i fundit shfaqet, ai pranon, se është mësues në këtë shkollë prej 25 vjetësh dhe banor i fshatit prej 60 vjetësh. Por i ndjekur nga kamera e “Stop” ai merr furgonin e transportit të arsimtarëve dhe zbret në Fier.Shkëlqimi ngatërron adresën dhe nuk shkon në vendbanimin, që ka në pasaportizim, por në një shtëpi, që rezulton e djalit të tij.

LEXO EDHE:  Institucionet i lënë në qiell të hapur/ Dhjetëra banorë sorollaten prej 2013-s

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Përplasje mes institucioneve, asnjë përgjegjësi për gjobën 5 milionë lekë

Për më tepër ndiqni videon e mposhtëme:

LEXO TE PLOTE