Connect with Us

Pse e ardhmja jonë rrezikohet nga dronët

Blog

Pse e ardhmja jonë rrezikohet nga dronët

Publikuar

-

Nga James Rogers “The Bulletin”

* Më lejoni të “pikturoj” një tablo të së ardhmes tonë të afërt. Dronët, nga ata që peshojnë disa kg tek tjerët disa tonësh, do të qarkullojnë dendur në ajër, nga zonat rurale tek ato urbane. Ato do të kryejnë blerjet tona javore, dhuratat e minutës së fundit, dhe ilaçet tona të rëndësishme.

Madje, një ditë dronët do të na transportojnë nga puna (ose bari ku po pijmë diçka), për në shtëpi. Pra dronët do ta transformojnë rrënjësisht jetën tonë. Qindra, në mos mijëra drone, do të fluturojnë lart mbi qytetet dhe fshatra, duke anashkaluar autostradat dhe rrugët e bllokuara nga trafiku.

Me pak fjalë, revolucioni i mjeteve të telekomanduara, do të ndryshojë mënyrën sesi e konceptojmë dhe kuptojmë logjistikën dhe transportin. Por, jo të gjitha ndryshimet do të jenë pozitive. Dronët sjellin me vete edhe një seri të ri rreziqesh dhe sfidash, me të cilat duhet të përballemi.

Ata kanë nisur të shkaktojnë që tani probleme. Dronët u vunë në qendër të vëmendjes muajin e kaluar, kur shmangën mbrojtjen ajrore të Arabisë Saudite dhe goditën disa rafineri nafte, që garantojnë 6 përqind të furnizimit botëror me naftë. Nuk është ende e e qartë kush i kreu këto sulme.

Disa akuzojnë rebelët Huthi në Jemen, të tjerët Iranin, por nuk është ky thelbi. Pasiguria është një pjesë thelbësore e joshjes nga teknologjia e dronëve. Një dron, mund të fluturojë sipër apo pranë nesh, teksa avioni me të cilin udhëtojmë është duke zbritur në një aeroport ndërkombëtar.

Është e paqartë se kush e kontrollon një dron të caktuar, edhe pse aktualisht ka disa mënyra që mund ta gjurmojnë, apo ç’aktivizojnë në mënyrë efektive sistemet e tyre elektrike. Kaosi që u shkaktua në aeroportin britanik Getuik, si pasojë e dy dronëve kuadtopterë, e nxorri në pah këtë kërcënim.

Vetë media e ka ushqyer frikën ndaj dronëve, duke folur për dronë kuadkopterë të pajisur me “mitralozë”. Një sulm terrorist përmes dronëve, mund të duket në pamje të parë një skenar i ekzgjeruar. Por skenarë të ngjashëm po ndodhin në fakt, dhe sulmets në Arabinë Saudite e dëshmojnë këtë.

Përdorimi i këtyre sistemeve për sulme ka kuptim nga ana taktike, pasi rrit mundësinë e një sulmi të suksesshëm, dhe me sa më pak kosto. Dronët mund të përdoren gjithashtu për të ndihmuar në identifikimin e objektivave, duke i mundësuar sistemeve dytësore të godasin me saktësi të madhe.

Dronët janë përdorur për të frikësuar dëshmitarët e drejtësisë, për të lehtësuar trafikun e drogës, dhe kontrabandën nëpër burgje. Kështu në Meksikë, një kartel i drogës përdori dronët kuadropterë për të spiunuar, identifikuar dhe sulmuar një zyrtar të nivelit të lartë.

Dronët ishin të pajisur me granata, dhe u hodhën në rezidencën e Gerardo Olakea, sekretarit të sigurisë publike në shtetin meksikan Baja Kalifornia. Fatmirësisht, granatat nuk u shpërthyen. Sidoqoftë, kjo ngjarje na jep një ide sesi do të jetë e ardhmja. Si mund të ndodhë sulmi i ardhshëm me dron?

LEXO EDHE:  Kush janë Masonët, dhe a dallojnë ata nga Iluminati?

Nje ide mund të na e japë rasti i Basil Hasan në Danimarkë. I lindur në vitin 1987 në një qytet të vogël 20 kilometra larg Kopenhagës, Hasan u bë njohur si një nga individët më të rrezikshëm në listën amerikane të terroristëve të huaj. Ai kishte një pasion (por edhe talent) për inxhinierinë dhe fluturimin.

Ai zgjodhi t’i vërë ato në shërbim të ISIS-it në Irak dhe Siri. Hasan e dinte se sistemet e telekomanduara, mund të bliheshin lehtësisht në Danimarkë ose të porositeshin në internet, dhe më pas të dërgoheshin në Turqi. Prej andej futeshin kontrabandë në Irak, për të ndihmuar celulat e ISI-it.

Deri në vitin 2014, këto celula po eksperimentonin me agjentë kimikë dhe eksplozivë, në përpjekje për të krijuar armë vdekjeprurëse. Ato testuan edhe dronë të ndryshëm. Me kalimin e kohës, Hasan luajti një rol kyç në përdorimin e teknologjive të thjeshta, për të krijuar armë efektive luftrake.

Hasan ishte dënuar që në vitin 2007, për vepra penale të lidhura me terrorizmin. Ai u arratis nga Danimarka në pranverën e vitit 2014, por u kap dhe u arrestua në Turqi. Por në vjeshtën e atij viti, u lirua papritmas gjatë një shkëmbimi të burgosurish midis ISIS-it dhe Turqisë.

Ai përdori me pas njohuritë e tij inxhinierike por edhe kontaktet e shumta, për të kontrabanduar teknologjitë e avancuara të telekomanduara në territorin e kontrolluar nga ISIS. Ai bleu 5 dronë të telekomanduar, me një vlerë totale prej rreth 6.000 dollarë, dhe 20 kamera me imazhe termike, 4 mijë dollarë secila.

ISIS-I, i ka përdorur sisteme të tilla në shumë sulme të koordinuara. Grupi terrorist, ka përdorur 10 ose 20 dronë në të njëjtën kohë, së bashku me sistemet e imazheve termike, transmetuesit me rreze të gjata dhe kamerat me rezulucion të lartë për të sulmuar forcat e koalicionit në Irak dhe Siri.

Në të ardhmen, qendrat e banuara do të bëhen gjithnjë e më të ndërvarura nga dronët për të siguruar mallrat dhe shërbimet thelbësore. Posta me dron që ofron kompania Amazon dhe taksitë autonome Uber, janë vetëm fillimi. Shërbimet e urgjencës mjekësore, forcat e policisë dhe zjarrfikësit, do të përdorin gjithnjë e më shumë dronët. Por kështu do të ndodhë me shërbimet postare, kompanitë e mëdha të telekomunikimit dhe gjigandët e mediave sociale.

Teksa afrohet epoka e dronëve politikëbërësit, udhëheqësit e industrive, forcat e sigurisë dhe novatorët e teknologjisë, duhet t’i japin përparësi këtyre pyetjeve kryesore:Si do të sigurojnë infrastrukturën qeveritë kombëtare? Si do ruhen të dhënat? A mund të parandalohet hakerimi i droneve dhe përhapja e dezinformatave?

Sikurse paralajmëroi një ekspert kohët e fundit, “shumë pak aeroporte, kanë ndonjë kundërmasë për të zbuluar dhe mposhtur dronët”. Do të duhet shumë punë për të pasur një të ardhme të sigurtë nga abuzimet me dronët./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Cili është kuptimi i shikimit të një fëmije në ëndërr?/ 20 skenarët e ndryshëm

Publikuar

-

Nga

A keni parë ndonjëherë në ëndërr një fëmijë, dhe ta keni pyetur veten se çfarë do të thotë kjo? Pavarësisht nëse keni tashmë fëmijë, i dëshironi, apo jeni aktualisht shtatzënë, shumica prej nesh do të përjetojnë ëndrrën e çuditshme me një fëmijë. Por cili është kuptimi, që fshihet pas një fëmije në ëndërr?

Sigurisht, ashtu si me të gjitha ëndrrat e tjera, edhe kjo ka të bëjë me kontekstin. Në ëndrra, fëmijët e vëgjël përfaqësojnë pafajësinë dhe pastërtinë, por ata mund të simbolizojnë ndërkohë edhe papjekurinë dhe fëmijërinë. Një foshnje në jetën reale, është mishërimi i dashurisë sonë më themelore për një qenie tjetër njerëzore.

Por, fëmijët në ëndërr tregojnë gjithashtu një nevojë. Ata kërkojnë vëmendjen tonë. Të mësosh se çfarë kuptimi të veçantë sugjeron fëmija në ëndërrrën tuaj, nuk është e lehtë. Ja cilat janë disa nga skenarët:

Lindni një fëmijë: Nëse nuk jeni shtatzënë, kjo është një ëndërr që simbolizon një fillim të ri. Pra jeni duke nisur një fazë të re në jetën tuaj, dhe ndiheni sikur është një rilindje.

Djalë: Kjo ëndërr është tregues i cilësive mashkullore, ndaj mendoni mbi meshkujt në jetën tuaj. A keni probleme me ndonjë prej tyre? Rikujtoni sesi po sillej ai. Ishte agresiv? Apo duke luajtur? Ka shumë rëndësia se si po vepronte fëmija, dhe si jeni ndjerë ju ndaj tij.

Vajzë: Kjo ëndërr përfaqëson energjinë femërore. A ka një femër të fuqishme në jetën tuaj, që ushtron shumë ndikim tek ju? Nëse po, është koha ta sfidoni atë.

Bebet binjakë: Kjo është një shenjë shumë e mbarë, dhe shoqërohet me sukses të madh. Do të arrini promovime në punë, do i ngjitni shkallët e karrierës me një ritëm më të shpejtë se të tjerët.

Shumë bebe: Kjo ëndërr tregon një ekzaltim të madh për jetën. Ju keni një energji të madhe dhe një entuziazëm të jashtëzakonshëm për atë që po bëni në ato momente. Dhe ëndrra që keni parë po ju thotë se jeni në rrugën e duhur .

Bebe e vdekur: Ndonëse është një ëndërr shumë traumatike, kuptimi i një fëmije të vdekur është simptomë e stresit që kemi në jetën tonë reale. Pra, gjithçka që ëndrra sugjeron, është që ne jemi të stresuar tashmë. Dhe është nënndërgjegjia jonë, ajo që na bën me dije se nuk po përballemi si duhet me të.

Bebe e lumtur: Është një tregues për të gjitha gjërat e mira dhe të pastra që keni ju vetë. Mund ta keni harruar se çfarë personi i mirë jeni. Është koha për t’ia kujtuar vetes.

LEXO EDHE:  Kufijtë më të pazakontë në botë/ “Mini-Gjibraltarët” e Spanjës, dhe qyteti gjerman që nuk është në BE

LEXO EDHE:  Kufijtë më të pazakontë në botë/ "Mini-Gjibraltarët” e Spanjës, dhe qyteti gjerman që nuk është në BE

Bebe e bukur: Miqtë do t’ju ndihmojnë gjatë kohërave të vështira që po përjetoni. Është koha t’i lejoni ata t’ju ndihmojnë. Mos u ndjeni sikur mundeni apo duhet t’ia dilni të vetëm. Keni përreth të gjithë mbështetjen që ju nevojitet. Ajo çfarë ju duhet, është të kërkoni ndihmën.

Bebe e shëmtuar: Kujdes nga sjellja e pabesë pranë jush. Keni miq ose kolegë, që nuk ju duan më të mirën. Ju vetë nuk u besoni shumë njerëzve.

Foshnje e sëmurë: Është një paralajmërim i vështirësive në punë ose i marrëdhënies në çift. Jini të sjellshem me veten. Ushqehuni shëndetshëm, flini mjaftueshëm, çlodhuni, dhe bëni gjërat që ju pëlqejnë.

Foshnje e lindur para kohe: Do të përjetoni papritur probleme të reja. Duhet të jeni vigjilentë, dhe të prisni në çdo kohë të papritura. Veproni sipas instinktit tuaj, dhe dëgjojini këshillat që ju jepen.

Foshnje që ecën në këmbë: Do përjetoni befasi një pavarësi të madhe nga situata ku ndodheni. Jini të gatshëm për të hedhur hapa të mëdha përpara. Është koha e duhur për të qenë të guximshëm dhe aventureskë.

Foshnje që qan: Ju mungon vëmendja që dëshironi, në një marrëdhënie personale apo në punë.

Foshnje e keqe: Përfaqëson zemërimin e shtypur dhe anën e errët të karakterit tuaj, që ju nuk dëshironi ta shohin njerëzit e tjerë.

Foshnje shumë e vogël në peshë: Keni shumë frikë nga ajo që rezervon e ardhmja për ju.

Harresa e pasjes së një fëmije: Tregon se po mundoheni shumë që t’ua fshihni të tjerëve dobësitë tuaja. Ose nuk dëshironi që njerëzit pranë jush, të njohin sekretet tuaja më të thella.

Foshnja që rrëzohet: Është një paralajmërim, për t’u larguar nga konflikti në jetën tuaj. Sjellja juaj e pamatur në të shkuarën, ju ka futur në situata të vështira.

Një foshnje që mbytet: Domëthënia është mbingarkesa në punën tuaj të përditshme. Kërkoni ndihmë para se të sëmureni, për shkak të sforcimit fizik.

Mbani një foshnje në duar: Ju mungon një periudhë e jetës tuaj, kur nuk keni pasur përgjegjësi. Ndoshta vitet e fëmijërisë apo adoleshencës, kur për ju kujdeseshin prindërit.

Jeni vetë një bebe: Nënkupton dëshirën për t’u kthyer në epokën e pafajësisë, ku gjithçka ishte e thjeshtë dhe e lehtë. Ose është shenjë se po shtypni një ngjarje traumatike që ju ka ndodhur kur ishit fëmijë./ Learningmind-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Bota duhet të bëjë diçka për fëmijët e luftëtarëve të ISIS-it

Publikuar

-

Nga

“The Washington Post”

* Midis shumë çështjeve ende të acaruara në Lindjen e Mesme, që mund të përkeqësohen ose të lihen pas dore, si pasojë e rritjes së tensionit mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, askush nuk është më shqetësues sesa vuajtjet e mijëra fëmijëve të vegjël në rajon, të cilët po lëngojnë nëpër kampet e ngritura në mbarë Sirinë Verilindore.

Ata janë djem dhe vajza të luftëtarëve të huaj të Shtetit Islamik. Sipas të dhënave zyrtare të Kombeve të Bashkuara, deri në dhjetor të vitit 2019, numëroheshin afro 8.000 të tillë. Ata janë të grupuar – zakonisht me nënat e tyre, por shpesh edhe të pashoqëruar – në këto qytete-çadra të çuditëshme, ku më i madhi prej tyre, Al-Hol, përmban më shumë se 68.000 njerëz, qëkur bastionet e fundit të Shtetit Islamik në Siri, ranë 1 vit më parë nën kontrollin e forcave kurde të mbështetura nga SHBA-ja.

Si vlerat humanitare, ashtu edhe konsideratat e sigurisë, kërkojnë që qeveritë e vendeve të tyre të origjinës në Evropë dhe gjetkë, t’u gjejnë sa më shpejt që të jetë e mundur vende të reja dhe më të sigurta atyre që jetojnë në këto kampe.

S’ka dyshim që është një problem shumë i vështirë, dhe një variant veçanërisht mizor i çështjes më të gjerë dhe të pazgjidhur, se çfarë duhet bërë me mijëra luftëtarë të huaj të Shtetit Islamik, vendet amtare të të cilëve nuk kanë dëshirë t’i pranojnë, si pasojë e frikës së kuptueshme se ata do t’i rikthehen një ditë akteve terroriste.

Gjithsesi, gjysma e fëmijëve që jetojnë në 3 kampet në Sirinë Veriore, janë sipas OKB-së nën moshën 5-vjeçare, dhe 80 për qind janë nën 12-vjeç. Në kampe, të cilat po ruhen nga forcat kurde ende të financuara dhe të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, këta fëmijë po marrin kujdesin shëndetësor dhe arsimimin bazë.

Ata mbeten subjekt i indoktrinimit nga ISIS, dhe shpesh përmes nënave të tyre, shumë prej të cilave i qëndrojnë ende besnike organizatës terroriste. Dhe madje i zbatojnë rregullat e saj, duke ushtruar dhunë ndaj grave të tjera, deri në eleminimin fizik rë tyre.

Sa më gjatë që të qëndrojnë fëmijët atje, dhe sa më shumë që rriten ata, aq më shumë ka të ngjarë që të shndërrohen në një brez të ri të Shtetit Islamik. Vetëm midis muajve janar dhe tetorit të vitit të kaluar, rreth 350 fëmijë të lindur nga prindër nga 17 kombësi të tjera nga Siria apo Iraku, janë riatdhesuar.

LEXO EDHE:  Misteret që mund të fshihen në Vatikan/ Nga provat e ekzistencës së Krishtit, tek Iluminati

LEXO EDHE:  Kush janë Masonët, dhe a dallojnë ata nga Iluminati?

Nga këta, më shumë se gjysma u rikthyen në Kazakistan, ose saktësisht 156, në një kohë që Kosova tërhoqi 74. Disa në mos asnjë nga këta fëmijë është shtetas i SHBA-së, pjesërisht sepse vetëm rreth 300 amerikanë iu bashkuan Shtetit Islamik.

E megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë bërë në fakt më shumë për të riatdhesuar shtetasit e saj të lidhur me ISIS, sesa shumica e vendeve të tjera. Sipas Grupit Ndërkombëtar të Krizave (ICG), që nga nëntori i vitit të shkuar, SHBA ka marrë 6 burra, 3 gra dhe 9 fëmijë.

Ligji amerikan, i lejon të rriturit e dyshuar për krime terroriste që të ndiqen më lehtë penalisht, sesa mund të ndodhë në Evropë. Prandaj, si për ironi, fëmijët e pafajshëm – dhe nënat e tyre, shumë prej të cilëve nuk janë militantë të Shtetit Islamik – mund të burgosen me shumë gjasa në Siri, për shkak se vendet evropiane kanë frikë se nuk mund t’i burgosin dot prindërit fajtorë.

Grupit Ndërkombëtar të Krizave, rekomandon politikën e riatdhesimit “Gratë dhe Fëmijët në Plan të Parë”, që do të përqendronte burimet e vendeve perëndimore tek identifikimi i banorëve më të rrezikuar të kampit, që janë më pak të rrezikshëm.

Ata duhen ndarë në 2 kategori, dhe më pas të rrikthehen në shtëpitë e tyre për t’u gjykuar ose rehabilizuar, siç e kërkojnë rrethanat. Sado të mëdha që mund të jenë pengesat ligjore, logjistike dhe politike, ky është një rrezik që ia vlen të ndërmerret, veçanërisht duke pasur parasysh rreziqet edhe më të mëdha, nga të mos bërit asgjë./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Një dimër bërthamor do të shkaktonte uri në mbarë botën/ Ja çfarë do të mund të hamë

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 2 shekuj më parë, shpërthimi më i madh vullkanik në historinë e regjistruar, çoi në pragun e urisë miliona njerëz në Amerikën e Veriut dhe Evropë. Në vitin 1815, Mali vulkanik Tambora në Indonezi shpërtheu duke pompuar në atmosferë miliona tonë pluhur, hi dhe dioksid squfuri.

Shpërthimi bëri që vera e vitit 1816 të kishte temperatura tipike dimërore, dhe kjo shkatërroi të gjitha prodhimet bujqësore. Miliona zogj ranë nga qielli të ngordhur. Të dëshpëruar për ushqim, njerëzit thuhet se u ushqyen me rakunë dhe pëllumba.

Ajo periudhë, u bë e njohur si “dimri vullkanik” ose “viti pa verë”. Mesatarisht, temperatura globale ra me afro 1.5 gradë Celcius. Dejvid Denkenberger, një inxhinier mekanik në Universitetin e Alaskës në SHBA, e përdor shpesh këtë shpërthim si një shembull kur njerëzit e pyesin mbi mundësinë e një dimri bërthamor sot, pas një lufte bërthamore.

Denkenberger drejton Aleancën e Ushqimit të Botës pas Katastrofës (ALLFED), që studion mënyrat se si të mbrohet furnizimin me ushqim i botës gjatë një katastrofe globale. Në rastin e një dimri bërthamor, thotë ai, ushqimet si kërpudhat, alga e detit dhe madje edhe sheqeri i nxjerrë nga gjethet, mund të ndihmojë në krijimin e një “diete të qëndrushme ushqimore të fatkeqësisë”.

Studiuesit parashikojnë që një luftë bërthamore në shkallë të plotë midis Indisë dhe Pakistanit, vende që vazhdojnë të shtojnë arsenalin e tyre bërthamor, mund të sjellë shpërthimin e 250 armëve 100-kilotonëshe, secila më shumë se 6 herë më e madhe se bomba atomike “Little Boy” që u hodh në Hiroshima të Japonisë.

Në këtë skenar ekstrem, një re me blozë të zezë mund të mbështjellë qiellin dhe të bllokojë rrezet e diellit, duke bërë që temperaturat të bien në mënyrë dramatike. Kjo do të pamundëojë rritjen e kulturave në bujqësi, duke shkaktuar një uri globale. “Do të kishte një ndryshim të menjëhershëm të klimës”- thotë për “Business Insider” Alan Robosk, autori i një studimi të fundit që analizon efektet e një lufte të mundshme bërthamore midis dy vendeve.

“Sado të tmerrshme që do të jenë efektet direkte të armëve bërthamore, efektet indirekte në lidhje me furnizimin ushqimor, do të ishin shumë më negative”- thekson ai. Por Denkenberger beson se ekzistojnë mënyrat për të mbijetuar, edhe nëse toka zhuritet dhe përfshihet nga të ftohtit ekstrem.

Në një studim të botuar në vitin 2008, ai tregon se si kërpudhat mund t’i mbijetojnë një holokausti termonuklear, por dhe një dimri bërthamor që do të pasonte. Sipas vlerësimeve të tij, edhe nëse një dimër bërthamor do shkatërronte triliona pemë, kërpudhat mund të ushqeheshin me atë lëndë të vdekur, duke krijuar një burim ushqimi rigjenerues, që mund të ushqejë potencialisht të gjithë njerëzit në planet për rreth 3 vjet.

Meqë kërpudha është një bimë që nuk mbështetet tek fotosinteza, ajo mund të mbijetojnë pa shumë dritë. E njëjta gjë vlen edhe për algat e detit. “Leshterikët e detit, janë realisht një burim i mirë ushqimi në një skenar të tillë, pasi ato mund të tolerojnë një nivel të ulët të dritës. Plus që rriten shumë shpejt”- thotë Denkenberger.

LEXO EDHE:  14-28 Tetor 1962/ Kur Kriza e Raketave Kubane, e çoi botën në prag të luftës bërthamore

LEXO EDHE:  Kush janë Masonët, dhe a dallojnë ata nga Iluminati?

Në një dimër bërthamor, toka do të ftohet më shpejt se sa oqeanet. Prandaj oqeanet do të mbeten pak më të ngrohta, dhe leshterikët e detit mund të përballojnë temperaturat relativisht të ulëta. Për të ushqyer të gjithë njerëzit, shkencëtari vlerëson se botës do t’i duheshin rreth 1.6 miliardë ton ushqim të thatë në vit.

Denkenberger hartoi një dietë tipike prej 2.100 kalorish në një skenar apokaliptik. Ajo përfshin një përzierje të mishit, vezëve, sheqerit dhe kërpudhave. Ajo përfshin edhe çaj të bërë nga gjethet e pemëve, të cilat përmbajnë Vitaminë C. Bakteret që rriten natyrshëm aty, do të shërbenin si një burim i vitaminës E, çka është e rëndësishme për funksionimin e trurit të njeriut.

Sipas tij gjethet përmbajnë gjithashtu fibra të trasha celuloze, të cilat mund të shndërrohen në sheqer. Nëse sistemi bujqësor global do të rrënohej, dyqanet aktuale të ushqimit të thatë mund të ushqenin vetëm rreth 10 përqind e popullsisë globale për 5 vjet. Dhe kjo natyrisht që është e pamjaftueshme.

Edhe ruajtja e sasive të mëdha të ushqimit, përpara një katastrofe do të ishte gjithashtu e kushtueshme. Sipas Denkenberger, një përpjekje e tillë do të kushtojë “triliona dollarë dhe do të zgjaste shumë në kohë”. Ndërkohë algat e thata të detit, mund të prodhohen për rreth 1 dollarë kg.

Pra do të kushtonte rreth 3.2 trilioën dollarë amerikanë, prodhimi i mjaftuehëm i algave të detit për të ushqyer të gjithë njerëzit në Tokë 1 një vit rresht. Gjithashtu, Denkenberger ka propozuar disa zgjidhje teknologjike për rritjen e ushqimit, që nuk mund të magazinohet. Ai rekomandon përdorimin e gazit natyror në atmosferë për të prodhuar proteina.

Kompania daneze Unibio, po zhvillon tashmë një mënyrë për ta shndërruar gazin metan në një proteinë shumë të përqendruar, që mund të thahet dhe paketohet si një ushqim për peshqit. Ndërkaq kompania amerikane Kalista, po përdor gazra si azoti dhe metani për të ushqyer peshqit dhe bagëtitë. Në rastin e një katastrofe, tha Denkenberger, këto proteina mund të përdoren edhe për të ushqyer njerëzit./ Sciencealert.com/Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE