Connect with Us

Nga Sali Berisha/ Në zgjedhjet parlamentare historike, fitoi ndryshimi, fitoi Kosova!

Opinione

Nga Sali Berisha/ Në zgjedhjet parlamentare historike, fitoi ndryshimi, fitoi Kosova!

Publikuar

-

Miq, se pari dua te uroj nga zemra qytetaret e Kosoves per rregullin, civilitetin me te cilat ata zhvilluan dje zgjedhjet parlamentare dhe besimin qe u dhane mençurisht partive te opozites.

Uroj qe zgjedhjet ne Kosove me modelin e tyre te frymezojne shqiptaret ne Shqiperi per nje proces zgjedhor te lire dhe te drejte.

Miq, dje qytetaret e Kosoves me voten e tyre votuan ndryshimin!

Ata, bazuar ne rezultatet pothuaj perfundimtare u rezervuan me besimin e tyre ne zgjedhjet e djeshme partive opozitare te Kosoves, LVV dhe LDK, vendin e pare dhe te dyte me nje diference fare te vogel.

Ndaj dhe nje urim te perzemert le ti dergojme ne miq sot zotit Albin Kurti, kryetarit te Levizja Vetvendosja per fitoren ne zgjedhjet parlamentare te djeshme ne Kosove dhe daljen per se dyti radhas te Levizjes qe zoti Kurti udheheq force e pare politike ne Kosove.

Qytetaret e Kosoves duke votuar dje per parti te pare Levizjen Vetvendosja, programin, Liderin e saj Albin Kurti dhe vizionin e tij votuan per ndryshimin qe ata prisnin per te ardhmen e tyre dinjitoze me te mire, ne nje Kosove te zhvilluar, te begate qe ecen si vend sovran ne rrugen e integrimit te saj rajonal, europian dhe euroatllantik.

LEXO EDHE:  Një pronar mediash i lidhur me mafien/ I sekuestrohen 155 milion euro pasuri   

Miq, ju ftoj qe me kete rast te urojme perzemersisht kryetarin e LDK zotin Isa Mustafa dhe udheheqesen e LDK ne fushaten zgjedhore te Kosoves, zonjen Vjosa Osmani per rezultatin qe arriten dhe rritjen e mbeshtetjes popullore per Lidhjen Demokratike qe u shenua ne zgjedhjet e djeshme.

Shpreh bindjen time se LDK, udheheqja e saj do te perdore kete besim te madh te qytetareve si gjithnje ne interesin me te mire te tyre dhe te Kosoves ne rrugen e konsolidimit te pavaresise, zhvillimit, prosperitetit dhe integrimeve rajonale, europiane, euroatllantike.

Une dua te pershendes gjithashtu forcat politike te Kosoves qe dolen dje ne opozite per menyren e pranimit te rezultatit dhe te rotacionit te pushtetit.

Miq, nje mirenjohje te veçante te shprehim per te gjithe ata drejtues, deputete dhe personalitete te spektrit politik, mediave dhe botes akademike te Kosoves dhe ish kryeministrit Haradinaj qe me guxim, vendosmeri bllokuan ne kushte te presioneve te jashtezakonshme e te pamerituara projektin e krijimit te Serbise se Madhe, ne kurriz te integritetit territorial, sovraniteti, kushtetutes dhe pavaresise se Kosoves te serbomadhit Aleksander Vuçiç dhe argateve te trojkes shqipfolese albanofobe!

Zoti e bekofte Kosoven, qytetaret e saj dhe voten e tyre!/ CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Prostitucion intelektual në Elysee

Publikuar

-

Nga

I dashur Manu. Ja çfarë mund t’u thuash francezeve të tu për t’i bindur që të hapin negociatat me Shqipërinë.
Thuaju që shqiptarët janë të zinj, njësoj si senegalezet, togolezet dhe afrikano-perëndimorët.
Thuaju që Franca do të marr sovranitetin e emëtimit të monedhës shqiptare, njësoj siç emëton CFA-në, monedhën koloniale të 14 vendeve afrikane.
Thuaju që pasi t’u emëtojmë monedhën shqiptarëve do t’u marrim të ardhurat e sinjorazhit në thesarin francez, siç ja marrim Senegalit, Burkina Fasos, Togos dhe gjithë vendeve më të varfra të botës.
Thuaju se veç sinjorazhit do i marrim Shqipërisë 50 përqind të rezervave valutore në thesarin francez siç ja bëjmë Afrikës koloniale.
E nëse francezet e tu nuk binden prapë, thuaju që në Shqipëri ka ar. Ka miniera ari njësoj si në Burkina Faso- thuaji. Dhe ashtu si në Burkina fëmijët e mitur shqiptarë do t’i fusim në miniera që të nxjerrin arin, i cili më pas do të përfundojë në arkën e thesarit francez.
Bindi francezët e tu Manu, bindi. Thuaji ta pranojmë Shqipërinë që ta shfrytezojmë njësoj siç kemi shfrytëzuar dhe shfrytëzojmë barabrisht kolonitë tona afrikane duke i lënë vendet më të varfra në botë. Dhe pastaj, nësë shqiptarët përpiqen të largohen nga mjerimi, mos kini frike thuaju se i përplasim në brigjet e Italisë, njësoj siç përplasim afrikanët e kolonizuar.
Dhe nëse nuk binden as me këte, atëherë thuaju që shqiptarët janë serbe. Thuaju që janë trima dhe shtetarë të mirë si Miloshevici, Mlladici, Karaxhici. Ke për të parë që kjo ka për t’i eksituar francezët e tu.
Ja kështu Manu. Kaq e thjeshtë është. Herën tjetër kur të flasësh për moral, vlera demokratike, standarde etj etj, mendo fëmijet e Burkines. Fatkeqësisht, ditët e sotme ka më shumë moral ne Pigalle se sa në Pallatin e Elysses.
Në fund mbylle si të duash vet. En marche ose encule.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Arian Galdini/ Qeveria Antibiznes! Shiheni çfarë turpi…

Publikuar

-

Nga

Po kaloja sot tek rruga mes Bashkisë dhe Ministrisë së Transportit dhe pashë aty një numër të pazakontë policësh.

U bëra kurioz dhe u afrova të pyes se çfarë po ndodhte.

Mbeta pafjalë kur dëgjova se kush ishin e për çfarë ishin aty.

Nuk më besohet ende sesi Qeveria Rama, guxon e flet për arritje e reforma, për luftë kundër informalitetit, e sidomos kur kujtoj se erdhi në pushtet në 2013 me premtimin se do shlyente borxhet e shtetit ndaj Kontraktorëve Privatë, e tani ka mbërritur në atë pikë kur përzë me policë nga godinat e qeverisë e trajton si armiq, sipërmarrësit që kanë kryer punime publike dhe shteti u ka borxh miliona euro.

Sa turp.

A mund të ketë qeverisje më antibiznes se kjo?

Ja çfarë më thanë sipërmarresit që ishin aty para Ministrisë së Energjitikës dhe Transportit…

Nuk ishin aty për Protestë, por sepsr vetë Ministrja Belinda Balluki i kishte thirrur për takim zyrtar të protokolluar.

E Ministrja Balluku, jo vetëm që nuk i pret në zyrë sipërmarrësit, por i sjell policinë për ti përzënë.

Sa turp.

Është e dyta javë që Administratorët e Kompanive Ndërtuese të By Passit Fier dhe Vlorë, pas kërkesave me shkrim dhe të protokolluara në Ministrinë e Energjitikës dhe Transporteve, presin për një takim me Ministren znj.Belinda Balluku , në lidhje me pagesat (borxhin) ndaj tyre per punen e kryer e të pranuar nga ARSH në këto objekte By Passi Vlorë dhe Fier, në periudhën 2016/2017.

LEXO EDHE:  Si i “vrau” Berisha nga zyra ushtarët e Ramës

LEXO EDHE:  Kokaina/ “Shpallet rekordi i zi i Edi Ramës”

Pas dhjetra takimeve në kohë të ndryshme me vartësit dhe përfaqësues të Ministres Balluku, e pasi të gjithë këta në parim u kanë dhënë të drejtë për kërkesat te tyre Kompanive që kanë kryer punimet e të cilave shteti u ka borxh, është pranuar dhe kuptuar se fuqia e vartësve dhe përfaqësuesve të Ministres Balluku në apo për vendimmarje është e kufizuar.

Prandaj ishte kërkuar takimi me Ministren Balluku që të kërkohej fuqia e saj për vendimmarrje që shteti tu shlyejë borxhet Kompanive.

Sot ishte rënë dakord nga palët që takimi me Ministren Balluku të zhvillohej në ora 10.00.

Sipërmarrësit r Kompanive sot u paraqitën në orarin e dakordësuar me Ministren për të realizuar takimin me të.

Por në vend që të gjenin dyert e Ministrisë hapur dhe të takoheshin me Ministren Balluku, Sipërmarrësit panë se Ministrja kishte thirrur policinë dhe e kishte rrethuar institucionin me forca policore si edhe me skuadra te Shiponjave.

Administratorët e Kompanive nuk u lejuan të futeshin në Institucion sepse sipas Agjentëve të Sigurisë që kishin bllokuar portën ….. kështu kishte urdhëruar vetë Ministrja Balluku.

Drejtuesit e Kompanive Ndërtuese janë të vendosur që të mos shkulen nga hyrja e Ministrisë pa marë një përgjigje të drejtpërdrejtë nga Ministrja Balluku, e cila injoron, poshtëron dhe diskriminon ndërtuesit dhe taksapaguesit e këtij vendi!

Sa turp.

Qeveria u ka borxh këtyre Kompanive dhe i përzë me policë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Andi BUSHATI/Ç’ka harruar opozita që nga koha e “revolucionit”

Publikuar

-

Nga

Kush i ka ndjekur me vëmendje tezat dhe fjalorin e opozitës nuk e ka të vështirë të dallojë një ndryshim jo të pa rëndësishëm. Në periudhën e para 30 qershorit, ose më mirë të themi, në kohën kur ende nuk kishte vdekur obsioni i përballjes flakë për flakë dhe dhëmbë për dhëmbë, slogani i saj ishte: “nuk ka zgjidhje me Ramën kryeministër, ajo kalon përmes një qeverie tranzitore”.

Po të vërehet sot, të dyja këto kushte të pa negociueshme kanë rënë. Askush nuk e përmend më as largimin e Edi Ramës dhe aq më pak një qeveri teknike, tranzitore apo ekspertësh, që do të qëndronte një periudhë relativisht të gjatë dhe do të përgatiste disa standarte, jo vetëm për zgjedhje të ndershme, por edhe për një shoqëri më të ekuilibruar, për kontroll më të madh pushtetesh, për një sistem të ndryshëm zgjedhor dhe për korigjime të nevojshme kushtetuese.

Bashkë me protestat, molotovët, njollat e zeza mbi dritaren e Ramës ka rënë edhe mbrojtja e këtyre parimeve. Tani slogani i ri i opozitës është: “Zgjidhja janë zgjedhjet e parakohshme”.

Por, ky ndryshim kursi i artikuluar nga disa prej udhëheqësve kryesor të saj ka disa probleme serioze. Dhe ato nuk qëndrojnë vetëm në faktin se ikja e Ramës nuk përbën më një kusht të panegociueshëm. Kjo tërheqje që edhe e vetme do të mjaftonte për të dekurajuar militantët e PD dhe LSI, është e keqja më e vogël. Sepse ajo pasohet automatikisht nga një tjetër: Duke u përballur në zgjedhjet e parakohshme që i sheh si “zgjidhjen e vetme” me Ramën kryeministër, opozita do të përballet njëkohësisht me falangat e banditëve të tij, me grabitësit e votave, me pushtetin e oligarkëve që rrjepin prej shtatë vitesh buxhetin e shtetit, me armiqësinë e mediave të mëdha që janë shndërruar në autoporlantë të qeverisë.

Kështu mposhtja e Ramës bëhet një mision pothuajse i pamundur edhe sikur 100 palë zgjedhje të parakohshme të organizojë ai vetë.

Por edhe sikur të imagjinosh që kjo mrekulli ndodh, pra që pesha e skandaleve, korruptimi deri në palcë, dështimi me negociatat, zbrazja e buxhetit, ta shkërmoqin këtë pushtet autoritar, ky do të qe një rotacion që nuk do ti duhej këkujt.

LEXO EDHE:  Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

LEXO EDHE:  Kokaina/ “Shpallet rekordi i zi i Edi Ramës”

Pra nëse në një situatë hipotetike, me zgjedhje të parakohshme, do kishim një rokadë të Lulit me Edin, ku lideri i ri, kushdo që të ishte, do të kishtë në dorë të bënte sërish natën e fundit, listat personale të deputetëve, pastaj të zgjidhte pa pyetur askënd ish kurtizanet e tij për ministre, pastaj të ruante privilegjin kushtetues të pothuajse pa rrëzueshmërisë nga kuvendi, pastaj ta kapte pushtetin deri në atë pikë sa të ndikonte mbi prokurorinë dhe gjykatat e reformës së re në drejtësi, ky lloj rrotacioni do të qe i pa dobishëm. Sepse ai nuk do të pillte asnjë farë ndryshimi.

Kur nën ethet e rrevolucionit, nën efektin e molotovëve dhe protestave të vazhdueshme, opozita propozonte një qeveri tranzitore, me ca objektiva për të shtruar shtratin e transformimit të shoqërisë, ajo afroi me shpresë rreth vetes edhe njerëz dhe individualitete përtej elektoratit të saj të zakonëshëm. Dhe ata u joshën jo ngaqë donin Bashën, Kryemadhin apo Berishën, por sepse i grishte sfida e një ndryshimi sado të vogël. Dhe kjo shtresë që përbën tharmin e pjesë gri të elektoratit, ka herë pas here forcën për të ndryshuar ekuilibret në zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Duke u sjell si tani, duke harruar gjithçka përpos zgjedhjeve të shpejta, opozita rrezikon të humbë shumë.

Ajo riskon njekohësisht të dekurajojë edhe militantët e saj radikalë që nuk e honepsin dot kryeministrin aktual edhe atë pjesë jashtë saj që e afroi me premtimin e një ndryshimi cilësor.

Prandaj, sa nuk është vonë, nëse nuk ka më këllqe të organizojë protesta dhe të ndezë zjarr, opozita duhet ti kthehet së paku ideve që i mbajtën ndezur të parat.

Përndryshe, duke besuar tek marrëveshjet e fshehta dhe zgjedhjet e parakohshme që mund ti’a zgjasin si cohën e kuqe një demi budalla, ajo nuk do të prodhojë dot rrezultat tjetër, përpos atij që mori në qershorin e 2017-ës.

LEXO TE PLOTE