Connect with Us

Dy “krimet” e Vjollca Hoxhës, që mbron prokuroria

Politikë

Dy “krimet” e Vjollca Hoxhës, që mbron prokuroria

Publikuar

-

Nga një media e ngritur nga Dritan Hoxha për interesin e publikut, sot Topi i Vjollcës, duket të jetë e kundërta e asaj që ëndërronte, “Tani i Topit”.

Top Media, dhe Vjollca Hoxha bëjnë moral publikisht dhe duan të dalin si një media e pastër dhe e ndershme që në qendër të vëmendjes kanë interesin e publikut, por po ti hysh thellë thellë, ka disa detaje që ashtu sikurse prej disa ditësh e ka publikuar CNA.al, del se nuk është një media e interesit publik, por përkundrazi.

Po të analizosh detajet, kuptohet lehtësissht se është një media e lidhur fort me interesat e qeverisë. Me korrupsion dhe me abuzim.

Vjollca e Topit dhe disa të tjerë flasin për frekuenca digjitale dhe bëjnë moral, por është Digitalb i cili ka transmetuar 10 vjet pa licensë fare, duke zaptuar katër frekuenca e duke mos paguar asnjë taksë për këto.

Pra, jemi përballë një fakti të provuar kriminal, ku zaptohen frekuenca dhe nuk paguhen lekët në shtet, por fitohen miliona euro.

Një shkelje e ligjit, të cilën prokuroria duhet ta hetojë dhe të hapë dosjen dhe jo të heshtë.

Prokuroria nuk mund të heshtë sepse Vjollca mund të sulmojë një prokuror apo një gjyqtar ashtu siç ka bërë kur ka pasur interesat e djeshme, për shkak të gjyqeve të shumta që ka pasur në sistemin e drejtësisë.

LEXO EDHE:  Nga vjedhja e floririt tek kapja me bllok në dorë/ Si i shpëtoi miliarderi Ilir Meta drejtësisë

Por, Vjollca Hoxha, jo vetëm që ka përdorur për 10 vite frkuencat pa paguar asnjë detyrim apo taksë në shtet, por ka marrë edhe një licensë për tre frekuenca, ndërkohë që ligji i lejon vetëm një.

Ka marrë tre frekuenca për digjitalizimin. A thua se procesi i digjitalizimit u bë thjeshtë dhe vetëm që të rrëmbente një tufë me frekuenca Vjollca.

Dhe në emër të hajdutërisë së djeshme, Vjollca del sot e flet e bën moral. Sulmon mediat, sulmon gjyqtarët.

Sulmojnë jo se kanë të drejtë dhe jo se kanë interes për publikun, por për interesat e tyre krejtësisht klienteliste dhe korruptive. Dhe për këtë prokuroria duhet të hetojë dhe të zbardhë të vërtetën.

Organi i akuzës duhet të nisë hetimet, për 10 vite përdorim frekuencash pa paguar asnjë taksë dhe detyrim në shtet dhe për marrjen e tre frekuencave digjitale, a thua se digjitalizimi u bë për Vjollcën.

Dhe për këtë proçes, nga qeveria dhe shteti shqiptar janë paguar miliarda lekë, që Vjollca të kërkojë ca frekuenca më shumë, pasi nuk ka paguar 10 vite detyrime taksash në shtet./ CNA.al

A mund të bëjë moral Vjollca e Topit?!

Një bandë mediatike kundër qytetarëve

1 Koment

1 Koment

  1. rroku

    7 Tetor, 2019 at 2:56 pm

    CNA e meritoni plotesisht qe jeni nje PORT….. HALE….

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

BE i tha “jo” hapjes së negociatave, Maqedonia shkon në zgjedhje të parakohshme/ Zbulohet data

Publikuar

-

Nga

Pas dështimit të marrjes negociatave me BE, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, një dorëheqje e mundshme e Zaev do ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme. Portali maqedonas TetovaSot transmeton se burime qeveritare bëjnë me dije që zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të zhvillohen në muajin Mars të 2020.

Kujtojmë se, kryeministri Zoran Zaev duke njoftuar se do të propozoj që vendi të shkoj në zgjedhje të parakohshme parlamentare, ka theksuar se  reformat në vend duhet të vazhdojnë dhe se vendi duhet që të vazhdoj me implementimin e marrëveshjeve e sidomos me Greqinë.

“Para dy dite Brkuseli na bëri padrejtësi, ne kemi kryer të gjitha obligimet. Ata nuk e mbajtën fjalën dhe nuk dhanë datë. Kjo është një gabim historik i Evropës. Falënderojmë shumicën e liderëve të Evropës. Kjo është një vendim i Evropës dhe problemeve të tyre të brendshme. Ne jemi përgjegjës dhe kjo kërkon nga ne vendim serioz, secili politikan duhet të jetë përgjegjës, dal me përgjegjësi para qytetarëve. Ëndrra evropiane e Maqedonisë nuk do të shuhet. Për këtë marr përgjegjësi, organizojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ky do të jetë edhe propozimi im në mbledhjen e liderëve”- tha mes tjerash Zaev.

LEXO EDHE:  Nga vjedhja e floririt tek kapja me bllok në dorë/ Si i shpëtoi miliarderi Ilir Meta drejtësisë

LEXO EDHE:  Nga vjedhja e floririt tek kapja me bllok në dorë/ Si i shpëtoi miliarderi Ilir Meta drejtësisë

Vendimi i Zaev është mbështetur edhe nga lideri i BDI-së, Ali Ahemti, i cili u shpreh se partia e tij është e gatshme për zgjedhje të parakohshme. Sipas Ahmetit, zgjedhjet janë një zgjidhje e mirë pas “jo-së” për negociatat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Respekt për të huajt, por s’mund të na shajnë motrat dhe nënat”/ Nuk përmbahet Klevis Balliu

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së Klevis Balliu ka komentuar “JO-në” që mori Shqipëria për çeljen e negociatave.

Teksa hodhi akuza ndaj kryeministrit Rama, Balliu theksoi se ky i fundit duhet të japë dorëheqjen.

“Sa të jetë Edi Rama nuk hapen negociatat dhe këtë ia kam thënë dhe kolegëve të mi që lëvizin në çdo cep të Europës. Nuk e ka fajin Macrom për inkriminimin e shtetit.

Rama duhet të japë dorëheqjen se është një kryeministër i kapur nga krimi i organizuar. Moshapja e negociatave është një fatkeqësi kombëtare dhe fajin e ka vetëm ky njeri. Përgjegjësi kryesor dhe i vetëm është vetëm Edi Rama.

Aksioni i opozitës ka qenë deri tani tejet i fortë me sakrifica të jashtëzakonshme. Ne s’kemi plan të mbëjmë pas. Rama bën mirë të dorëhiqet ndryshe do të hiqet njësoj si janë hequr kryeministra të tjerë në botën perendimore.

Kjo qeveri kishte vetëm për të hapur negociatat dhe kishte vetëm 4 kushte, ky i bëri 9 kushte.”, theksoi Balliu.

LEXO EDHE:  Shifra shokuese/ Zbardhen shpenzimet e luksit Qeveritar

LEXO EDHE:  Shifra shokuese/ Zbardhen shpenzimet e luksit Qeveritar

Duke vijuar më tej, Balliu foli dhe për protestën e banorëve të “Astirit” si dhe gjestin e ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Berndt Borchardt.

“Si u bllokonka rruga kur Erion Veliaj bën vrap, e nuk u bllonka kur qytetarët protestojnë për të mbrojtur shtëpiat e tyre!

Ajo është një zonë tejet e nxehtë! Erion Veliaj në muajin e dytë, bëri një takim fallco me qytetarë fallco në bashki dhe thoshte se këta janë banorët e unazës. Unë ftoj komunitetin ndërkombëtarë të vijnë dhe të flasin me ata banorë.”

Lidhur me deklaratat e Borchardt, Balliu u shpreh se ai ishtë një gjest shumë i ulët dhe peticioni do të vijojë.

“Ai ishte një gjest shumë i ulët dhe i turpshëm. Një gjest prej militanit të Partisë Socialiste. Peticioni ka shkuar me qindra dhe do të vijojë. Ne kemi shumë respekt për të huajt por jo të vini të na shani motrat dhe nënat.”, u shpreh Balliu në  “Mbrëmja në ABC”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Protestë kundër Gent Ibrahimit!”/ Spartak Ngjela sulmon kreun e KLP

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela ka bërë thirrje që kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi të largohet nga posti që mban.

Sipas Ngjelës SPAK duhet ngritur sa më shpejt e për këtë duhet larguar Ibrahimi, i cili sipas tij është ndaluesi barbar i vijimit të Reformës në Drejtësi.

Reagimi i plotë

A dëshiron politika perëndimore, sidomos politika amerikane, ta ketë botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor partnere shekullore?

Që ta realizojë këtë, duhet të ketë ashpërsi për strukturimin e SPAK, sepse me anë të funksionimit të Prokurorisë së Posaçme dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit, duhet të largojë nga drejtimi korrupsionin Berisha, Rama, Meta. Që të tre janë kundër interesit kombëtar dhe politikës amerikane në këtë zonë.

LEXO EDHE:  Akuzat e Vokshit për Shërbimin Onkologjik/ Reagon qeveria

LEXO EDHE:  Vasili: Mazhoranca vulosi kriminalizimin e qeverisë, shqiptarët pa kryeministër

Kurse, shqiptarët që po presin me padurim Reformën në Drejtësi, duhet të bashkohen për të zhbllokuar ecurinë faktike të Reformës në Drejtësi.

Për këtë arsye, duhet të organizohet e të izolohet me protestë të gjallë Gent Ibrahimin, ndaluesi barbar i vijimit të Reformës në Drejtësi.
Korrupsioni i lartë shtetëror tani, këtu, te ky individ, i ka varur shpresat.
Gent Ibrahimi duhet flakur nga posti i kryetarit të KLP! Madje, që të hënën.
Duhet realisht organizim kundër qenies së tij në postin që ka./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE