Connect with Us

Studimi: Ja çfarë dëmesh i shkakton trurit tonë ndotja e ajrit

Blog

Studimi: Ja çfarë dëmesh i shkakton trurit tonë ndotja e ajrit

Publikuar

-

Kur Lilian Kalderon-Garsiduenas, zbuloi shenjat të bollshme të sëmundjes së Alzheimerit në një grumbull mostrash të trurit të njeriut disa vjet më parë, ajo në fillim nuk ishte i sigurt se çfarë duhet bënte. Neuropatologia nga Universiteti i Montanas, po studionte trurin, si pjesë e hulumtimit të saj mbi efektet mjedisore në zhvillimin nervor.

Dhe ai grup i veçantë mostrash, erdhi autopsia e kryer mbi njerëzit që kishin vdekur papritur

në Meksiko Siti, ku ajo punonte si studiuese dhe mjeke. Në fund të projektit, ajo do të identifikonte akumulime proteinash të lidhura me sëmundjen e Alzheimerit, amiloid beta dhe hiperfosforilizues në gati të gjitha 203 pjesëzat e trurit që ajo studioi.

“Truri i njerëzve që studiova nuk i përkiste vetëm të rriturve, por edhe adoleshentëve dhe madje edhe fëmijëve. Më i riu ishte 11 muajsh. Mendimi im i parë ishte:Çfarë duhet të bëj? Ç’do t’u them njerëzve? Nuk e prisja një patologji kaq shkatërrimtare”- thotë ajo.

Në 3 dekadat e fundit, ajo ka studiuar efektet shëndetësore të ajrit të ndotur në Meksiko Siti. Gjatë asaj kohe, zbuloi shumë lidhje midis ekspozimit ndaj ndotjes së ajrit, dhe shenjave të dëmtimit nervor te kafshët dhe njerëzit. Kjo teori, po fiton mbështetje të madhe në komunitetin e studiuesve.

Edhe pse zyrtarët e qeverisë në Meksikë, janë angazhuar për të përmirësuar cilësinë e ajrit që nga vitet 1990, dy vitet e fundit smogu i trashë zbret mbi ndërtesa, duke imponuar mbylljen e shkollave dhe zyrave, për të mbrojtur njerëzit nga ajri toksik. Dhe nuk është vetëm Meksika. Shumica e vendeve në botë, po përjetojnë rritje të ndotësve të ajrit, nga gazrat e dëmshëm si oksidet e azotit dhe ozoni, deri tek grimcat e imëta si pluhuri, bloza dhe nanosfera e metaleve, që depërtojnë thellë në trupin e njeriut.

Një raport i vitit 2018 nga Instituti i Efekteve Shëndetësore me seli në Boston të SHBA-së, paralajmëroi se deri në 95 për qind të njerëzve në Tokë po marrin frymë në një ajër të pasigurt.

Këto prirje, përputhen me një prekje në rritje nga problemet e frymëmarrjes dhe ato kardiovaskulare.

OBSH tha vitin e shkuar se ajri i ndotur është përgjegjës për më shumë se 7 milionë vdekje në vit. Epidemiologët, psikologët dhe neuroshkencëtarët, po punojnë për të kuptuar sesi si ndotja e ajrit mund të kontribuojë tek këto efekte më pak të dukshme në shëndetin e njeriut.

Ekonomisti shëndetësor i Universitetit të Jeilit në SHBA, Xi Çen nisi të merret me atë

LEXO EDHE:  Zbulimi i sëmundjeve: Kur të vdesësh dhuro trurin!

sesi cilësia e dobët e ajrit mund të ndikojë në tru, teksa po llogarit edhe koston e ndotjes për shoqërinë njerëzore. Disa vjet më parë, Çen iu bashkua kolegëve të tij në Pekin, për të vlerësuar efekte të tilla tek të rriturit e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit në mbarë Kinën.

Studiuesit analizuan të dhëna nga më shumë se 20.000 të rritur në të gjithë vendin midis viteve 2010-2014. Ata zbuluan se sa më i lartë është ekspozimi i një personi ndaj ndotjes së ajrit, aq më e madhe është edhe rënia e rezultateve të tij të tij në mësime gjatë periudhës së studimit.

“Tashmë mund të themi pa dyshim, se ndotja e ajrit shkakton dëme serioze në funksionet konjitive të njeriut”- thotë Çen. Në vitin 2017, studiuesit në Ontario, Kanada, raportuan se njerëzit që jetojnë pranë rrugëve me trafik të rënduar, kanë më shumë të ngjarë të diagnostikohen me sëmundjen e dementias.

Studiues të tjerë, japin dëshmi tronditëse të mosfunksionimit njohës dhe psikik, tek të rinjtë e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit. Në vitin 2016, u zbulua se fëmijët dhe adoleshentët suedezë, kishin më shumë të ngjarë të kuroheshin për probleme të shëndetit mendor, nëse jetonin në zona me përqendrime të larta të dioksidit të azotit.

Gjtihashtu, dhe hulumtimet e publikuara disa muaj më parë, e kanë lidhur ekspozimin gjatë gjithë jetës ndaj ndotjes së ajrit me depresionin dhe ankthin tek 12- vjeçarët, që jetojnë sot në shtetin e Ohajos, SHBA. Edhe në një studim të kohëve të fundit, psikologia Helen Fisher e Kolegjit Mbretëror të Londrës dhe kolegët e saj, analizuan të dhënat e mbledhura nga më shumë se 2.000 fëmijë të lindur në Angli dhe Uells në vitet 1994-1995.

Sipas rezultateve të botuara në fillim të këtij viti, gati një e treta e pjesëmarrësve kishin përjetuar të paktën një episod psikotik midis moshës 12-18 vjeç. Përvojat ishin më të zakonshme tek adoleshentët e rritur në zona me një ekspozimin më të madh, ndaj oksideve të azotit dhe grimcave të ndryshme toksike. Një studim i publikuar në maj të këtij viti, zbuloi se hapësirat e gjelbra brenda dhe përreth shkollave, mund të ndihmojnë në rritjen e aftësive konjitive tek fëmijët dhe forcimin e përqëndrimit të tyre./ Përshtatur nga CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Brexit i ashpër me dredhi?

Publikuar

-

Nga

Disa nga rebelët e Brexit janë rikthyer në Partinë Konservatore. Të tjerë zgjedhin të qëndrojnë si liberalë ose të pavarur, siç është ish-Ministri i Drejtësisë, David Gauke.

“Mos i jepni Boris Johnson shansin e një Brexit-i të ashpër,” paralajmëron David Gauke, një nga kundërshtarët më të njohur të Brexit-it nga legjislatura e mëparshme. Ai mbahej si drejtues i të ashtuquajturës “Gaukeward Squad”, një lojë fjalësh kjo për “trupën e rebelëve” nga radhët e 21 deputetëve konservatorë, që në shtator dolën hapur kundër kryeministrit dhe planeve të tij për Brexit-in. Tani Gauke kandidon si i pavarur në zonën e tij me një politikë që është kundër partisë së tij, sikurse edhe rebeli tjetër, ish-Prokurori i Përgjithshëm, Dominic Grieve. Dy konservatorë të tjerë nga ky grup kanë kaluar në krahun e liberalëve.

Brexit-i i ashpër nga dera e pasme?

Nuk do të ishte keq, thotë David Gauke, sikur votuesit e vjetër të konservatorëve në këto zgjedhje të votonin ndryshe, pra, për liberalët  Ai vetë është për një referendum të dytë, sepse mendon, se nuk ka më asnjë shans për ta bashkuar vendin me një Brexit të butë.

Gauke dyshon, se Boris Johnson tani po përpiqet ta arrijë Brexitin e ashpër nga dera e pasme. Duke përjashtuar çdo zgjatje të fazës kalimtare vitin e ardhshëm, në fund të vitit 2020, Britania e Madhe do të përfundojë detyrimisht në Brexitin e ashpër. Kjo gjë u shmang në shtator, falë rebelëve në radhët e konservatorëve.

“Unë besoj se kryeministri nuk do të jetë në gjendje politikisht ta zgjasë periudhën e tranzicionit. Të djathtët në partinë konservatore nuk do ta lejojnë të bëjë një gjë të tillë,” thotë Gauke në një intervistë për “The Times”. Kjo do të thotë që brenda 13 muajsh, Britania e Madhe, vetëm në bazë të rregullave të OBT-së do të përballej faktikisht me Brexit-in e ashpër. Sikurse edhe diplomatët në Bruksel, ai mendon se brenda një gjysmë viti nuk mund të arrihet një marrëveshje e re tregtare me BE-në.

Marrëveshje me partinë Brexit?

“Ne nuk e dimë saktësisht se çfarë do Johnson,” thotë Anand Menon, një profesor në Kings College të Londrës dhe një specialist i Brexit-it në institutin “UK in a changing Europe”. “Kjo e bën situatën edhe më të rrezikshme dhe të paparashikueshme se më parë”. Me Johnson-in nuk ka kurrë siguri se a do t’i përmbushë zotimet, thotë ai.

E paqartë është për vëzhguesit edhe marrëveshja që ka arritur ai me Partinë Brexit të Nigel Farage-it, i cili në fundjavë u tërhoq nga të gjitha qarqet zgjedhore, ku kandidojnë konservatorët. Farage tha se “nuk dëshironte të përçante bllokun pro-Brexit”. Por çfarë mori ai si shpërblim për këtë tërheqje? Mos vallë premtimin e një Brexit-i të ashpër?

“Ne nuk e dimë, se çfarë marrëveshje është bërë aty”, thotë Anand Menon, por, natyrisht, njerëz nga Partia Konservatore kanë pasur bisedime me njerëz nga partia Brexit. Një kryeministër ka shumë shpërblime për të dhuruar, dhe ne do ta shohim se çfarë e motivon Nigel Farage-in më shumë: paraja apo fama. Por ndoshta ai e ka bërë edhe nga halli, sepse nuk kishte aq kandidatë për të 600 zonat zgjedhore.

Gjithsesi, kjo bëri që konservatorët të ngjiteshin menjëherë në sondazhe dhe aktualisht të kenë 10 pikë më shumë se Partia Laburiste. “Kjo nuk do të thotë se tani ka mbaruar gjithçka”, thotë Prof. Menon. Shumë britanikë janë ende të pavendosur dhe Brexit-i po i bën zgjedhjet më të paparashikueshme se kurrë.

Nigel Farage

LEXO EDHE:  Nga sëmundjet e zemrës tek heqja e rrudhave/ Zbuloni benefitet dhe magjinë e shegës

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Si po ndihmon qeveria në përhapjen e sëmundjeve

Marrëveshje tregtare në kohë rekord?

Boris Johnson premton një marrëveshje të tregtisë së lirë “Kanada ++” pas Brexit-it, pa pasur nevojë që Britania t’u përmbahet rregullave të BE-së, dhe kjo mund të bëhet pa probleme brenda një periudhe gjysmëvjeçare.

Twitter / 9KB6QxZK0

Por sa realiste është kjo? Për marrëveshjen me Kanadanë u nevojitën shtatë vjet, por nga ana tjetër, John Springford nga “Centre for European Reform” mendon, se ajo që mund të arrihet së paku është një marrëveshje shumë e reduktuar ku të rregullohen vetëm qarkullimi i mallrave dhe doganat, por edhe kjo nuk mund të realizohet brenda 11 muajve. Sepse negociatat me Britaninë e Madhe mund të fillojnë vetëm pas Brexit-it, më 31 janar 2020. Pastaj BE-ja duhet t’i japë negociatorit të saj, Michael Barnier një mandat të dytë dhe vendet anëtare të dorëzojnë udhëzimet e tyre. Dhe për këtë ata duhet të njohin synimet e britanikëve dhe se çfarë efekti do të kenë ata për ta. Kjo do ta vonojë edhe më tej fillimin e vërtetë të bisedimeve.

Kreu laburist, Jeremy Corbyn

Dhe së fundi, ka edhe pengesa përmbajtësore: Kancelarja Angela Merkel kishte paralajmëruar qysh në tetor për një Britani si konkurrente, e cila nuk u përmbahet më rregullave dhe standardeve evropiane. BE-ja nuk dëshiron të ketë një “Singapor mbi Thames” te pragu i saj. Pra, çështja e “level playing field”, përafrimi i rregullave për ndihma shtetërore, për mjedisin dhe kushtet e punës, do të luajë një rol qendror. “Këtu, BE-ja do të kërkojë çmimin e saj,” thotë Springford, çka mund të bëjë që bisedimet shumë shpejt të dështojnë për arsye politike.

Ai gjithashtu beson, se Boris Johnson në këtë çështje do ta ndryshojë edhe njëherë mendjen dhe do të kërkojë sërish zgjatjen e Brexit-it. “Boris Johnson bën atë që e mban atë në pushtet, thotë eksperti për çështje tregtare. Dhe nëse ai ka një shumicë të konsiderueshme në parlament, ai madje mund t’ia lejojë vetes edhe të sakrifikojë disa simpatizantë të “Brexit”- të ashpër.

Sidoqoftë, për Kryeministrin do të ishte më mirë të hynte në një marrëveshje tjetër të thjeshtë të tregtisë së lirë me një fazë tjetër kalimtare sesa të konfrontohej me kaosin dhe problemet e një Brexit-i të shtyrë. Se a do të dalë fjala e paralajmëruesve që thonë, se Kryeministri Britanik synon që të realizojë fshehurazi një Brexit të ashpër ose e vëzhguesve që e mbajnë atë për pragmatik, kjo do të shihet vitin e ardhshëm.

Sido që të jetë, në këtë fushatë zgjedhore lufta verbale është shumë e ashpër dhe Brexit-i mbetet një temë mbizotëruese sado që konservatorët  dhe labouristët përpiqen të flasin për tema të tjera si sistemin shëndetësor, ose mungesën e hapësirës së banimit. Në këto tema, të dyja palët kanë bërë aq shumë premtime të mëdha, saqë ndoshta askush nuk u zë besë. / DW

LEXO TE PLOTE

Blog

Mjekët: Pse duhet të hani darkë jo më vonë se ora 18.00

Publikuar

-

Nga

* Ajo çka rrit rrezikun nga sëmundjet e zemrës, nuk është vetëm ajo që konsumoni. Studiuesit thonë tani, se një faktor më rëndësi është edhe koha se kur hani. Një studim 1-vjeçar, konstatoi se gratë që zakonisht darkonin pas orës 6 të pasdites, mund të përballeshin me një rrezik më të madh të “vrasësit” kryesor të njeriut në botë.

Ato që hanin darkë më vonë, ishin më të ndjeshme ndaj shumë faktorëve të rrezikut, si tensioni i lartë, indeksi i lartë i masës trupore (BMI), dhe kontrolli i dobët i sheqerit në gjak. Ekspertët e Universitetit të Kolumbias në SHBA, që studiuan 112 gra, thonë se zgjedhja për të ngrënë më herët në mbrëmje, mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për të ulur rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Shëndeti kardiovaskular, u vlerësua duke përdorur ‘7 Kriteret’ e Shoqatës Amerikane të Zemrës Amerikane. Ato përfshijnë mospirjen e duhanit, të qenit fizikisht aktiv, ngrënien në mënyrë të shëndetshme, dhe të qëndruarit elegantë, pasjen e kolesterolit, presionit të gjakut dhe sheqerit në gjak në nivele të ulëta.

Studimet kanë treguar vazhdimisht, se njerëzit që i përmbahen më shumë këtyre kritereve, kanë një rrezik më të ulët nga sëmundjet e zemrës dhe goditjes në tru. Pjesëmarrësve, të moshës mesatare 33-vjeç, iu dhanë rezultatet e shëndetit të zemrës së tyre në fillimin e studimit.

Kjo u përsërit më pas një vit më vonë. Vullnetarët mbajtën ditarë elektronikë të ushqimit se çfarë hanin, sa dhe kur hanin për një javë në fillim, dhe pranë fundit të studimit. Cilat ishin treguesit e rrezikut nga sëmundjet e zemrës?

Studiuesit vlerësuan shëndetin kardiovaskular (CVD) të 112 grave në bazë ‘7 Kritereve’ të Shoqatës së Zemrës Amerikane. Në një studim të punonjësve në një kompani, kostot vjetore të kujdesit shëndetësor ishin mesatarisht 2.021 dollarë më pak, për punonjësit që plotësonin të paktën 6 nga 7 kriteret e rekomanduara, në krahasim me punonjësit që përmbushnin vetëm 2 ose më pak prej këtyre masave.

Njerëzit që zbatonin të paktën 5 nga kriteret, kishin një rrezik 78 përqind më pak për të vdekur nga probleme të lidhura me zemrën, në krahasim me njerëzit që nuk plotësonin asnjë nga 7 kriteret e këshilluara nga mjekët.

Rezultatet e studimit, që u prezantuan në Sesionet Shkencore të Shoqatës Amerikane të Zemrës në Filadelfia, treguan se ngrënia pas orës 18:00, ishte e lidhur me një shëndet më të dobët të zemrës. Gratë që konsumuan një pjesë më të madhe të kalorive të tyre ditore pas kësaj kohe, kishin mesatarisht një presion më të lartë të gjakut.

Ato ishin gjithashtu më shumë mbipeshë, dhe më pak të afta për të kontrolluar nivelit e sheqerit në gjak, që të dy faktorë seriozë rreziku për prekjen nga sëmundjet e zemrës. Ndërkohë të dhënat treguan gjithashtu, se çdo rritje me 1 për qind e kalorive të konsumuara në mbrëmje, rriste treguesit e shëndetit të dobët të nje zemre.

LEXO EDHE:  Ori Kuçi flet për sëmundjen e të birit: “E vuaj që ka një shenjë në trup!”

LEXO EDHE:  A e keni ditur? Arra parandalon këto sëmundje

Një përfundim i ngjashëm, u arrit edhe me një rritje prej 1 për qind të kalorive pas orës 20:00, çka i cila shtoi më shumë prova kësaj teorie. Gjetjet ishin të njëjta, edhe pasi studiuesit ndryshuan moshën dhe statusin socio-ekonomik të pjesëmarrësve në studim.

Studimi nuk u mor me burrat, por një pjesë e studimeve kanë treguar rezultate të ngjashme. Për shembull, studiuesit e Universitetit të Harvardit, zbuluan se burrat që konsmonin rregullisht një vakt të vogël ushqimor në prag të mesnatës “ishin 55 për qind më të rrezikuar nga sëmundjet koronare të zemrës, sesa burrat që nuk e kishin këtë zakon”.

Ata anketuan afro 27.000 burra, mbi zakonet e tyre të ngrënies në vitin 1992. Dr. Nur Makarem dhe ekipi i saj nuk specifikoi se sa kalori ishte pragu për këto gjetje. Por ata rekomandojnë që kaloritë pas orës 6 të mbrëmjes, nuk duhet të jenë më shumë se 30 përqind e totalit ditor.

Bazuar në udhëzimet e qeverisë amerikane, kjo sasi është 600 kalori për gratë dhe 750 për burrat. Ndërkohë ekipi nuk vërtetoi se ngrënia në orët e vona të mbrëmjes, shkaktonte  sëmundje të zemrës.

Ata zbuluan vetëm një lidhje me faktorët e njohur të rrezikut. Por ky nuk është studimi i parë që zbulon këtë lidhje. Dhjetra prova të tjera shkencore, kanë dhënë rezultate të ngjashme. Një studim i publikuar në vitin 2016, sugjeronte se ngrënia në orët e vona të mbrëmjes, e mban trupin në “gatishmëri të lartë” kur në fakt ai duhet të “fiket”.

Presioni i gjakut, duhet të ulet të paktën 10 për qind përpara se të shkoni në shtrat të flini. Por studiuesit turq, zbuluan se një vakt i vonë e ndërpret këtë. Ekspertët mendojnë se kjo ndodh pasi ngrënia vonë, çliron një sasi të madhe hormoneve të stresit, pikërisht në kohën kur trupi duhet të nisë të relaksohet.

Një darkë e vonë, rezultat i jetës moderne, shkon edhe kundër orës sonë natyrale të trupit, thotë dr.Makarem. “Ne kemi evoluar të kemi një cikël 24-orësh të dritës dhe errësirës, çka do të thotë se ne hamë dhe jemi aktivë gjatë ditës, dhe flemë natën”- thotë ajo. Por punët tona intensive, e shtyjnë gjithçka më vonë.

Dhe tani ne po hamë në periudha jo të përshtatshme. Deri tani, stili i jetesës për të parandaluar sëmundjet e zemrës, ishte përqendruar tek ajo që hamë dhe sasia që hamë. Rezultatet paraprake të këtyre studimeve, tregojnë se ngrënia në një orar të përshtatshëm, duke respektuar proporcionin e kalorive në vaktet e mbrëmjes, mund të ndihmojë në uljen e rrezikut nga sëmundjet e zemrës./ Dayli Mail-Përshtatur nga CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Blog

Para Holokaustit, nazistët projektuan zhvendosjen e hebrenjve në Ishullin e Madagaskarit

Publikuar

-

Nga

* Përpara se nazistët të vendosnin të vrisnin të gjithë hebrenjtë e Evropës në dhomat e gazit, ata patën një plan më pak të përgjakshëm, të njohur si Plani i Madagaskarit. Ai parashikonte transferimin e 4 milionë hebrenjve nga Evropa në ishullin e Madagaskarit në lindje të kontinentit afrikan.

Kjo ide u hodh për herë të parë në vitin 1885 nga studiuesi francez Pol dë Lagard, që sugjeroi deportimin e hebrenjve të Evropës Lindore në Madagaskar. Edhe anëtarët e lëvizjes Sioniste debatuan në vitet 1904-1905 mbi Programin Britanik të Ugandës, sipas të cilit hebrenjtë rusë, që rrezikoheshin të shfaroseshin në kampe, do të vendoseshin në një territor që i përkes Kenias së sotme.

Po ashtu, ideja e zhvendosjes hebraike në Madagaskar u promovua nga antisemitët britanikë Henri Bemish, Arnold Liz etj. Në vitin 1931, një publicist gjerman shkroi:”I gjithë kombi hebre, duhet të izolohet herët a vonë në një ishull. Kjo do të garantonte një kontroll të tyre, dhe minimizonte rrezikun e ‘infektimit’ prej tyre”.

Gjithsesi, ideja për të dërguar hebrenj në Madagaskar, nuk ishte fillimisht e nazistëve. Polonia e mori seriozisht në konsideratë këtë ide të vjetër. Madje në vitin 1937, qeveria polake dërgoi në ishull një komision të posaçëm për të studiuar terrenin. Anëtarët e komisionit, kishin mendime shumë të ndryshme.

Udhëheqësi i komisionit, Majori Miezslav Lepecki, besonte se ishte e mundur vendosja e 40.000-60.000 njerëzve (5 deri në 7 mijë familje) në Madagaskar. Por 2 anëtarët hebrenj të komisionit, e kundërshtuan këtë vlerësim. Leon Alter, drejtori i Shoqatës Hebraike të Emigracionit (JEAS), besonte se aty mund të zhvendoseshin vetëm 2.000 njerëz.

Shlomo Dik, një inxhinier bujqësie nga Tel Avivi, e uli më tej këtë shifër. Edhe pse vetë qeveria polake, mendonte se vlerësimi i Lepeckit ishte shumë i ekzagjeruar, dhe vetë popullsia vendase e Madagaskarit e kundërshtoi këtë fluks emigrantësh, Polonia vazhdoi diskutimet e saj me Francën mbi këtë çështje (Madagaskari ishte një koloni franceze).

Vetëm një vit më vonë, nazistët nisën të hartojnë Planin e tyre të Madagaskarit. Projekti fillestar iu prezantua qeverisë gjermane më 12 nëntor 1938 nga Herman Gëring. Hjalmar Shaht, presidenti i Rajhbank, shkoi në Londër për të negociuar marrjen e një huaj të madhe ndërkombëtare, për të zbatuar këtë plan.

Në dhjetorin e vitit 1939, Ministri i Jashtëm gjerman, Joakim Von Ribentrop, e bëri zhvendosjen e hebrenjve në Madagaskar, pjesë të një propozimi për paqe gjatë diskutimeve me Papën në Vatikan. Meqë Madagaskari, ishte ende një koloni franceze gjatë kohës së negociatave, Berlini nuk mund të miratonte propozimet e saj pa miratimin e Parisit.

LEXO EDHE:  A e keni ditur? Arra parandalon këto sëmundje

LEXO EDHE:  OBSH ngre alarmin:16 vdekje vitin e shkuar/ Tirana 60 % më e ndotur se niveli i lejuar

Nisja e Luftës së Dytë Botërore i dha fund këtyre diskutimeve. Pas disfatës dhe pushtimit të Francës në qershorin e vitit 1940, Gjermania nuk kishte më nevojë të koordinohej me Perëndimin për planin e saj. Kështu në majin e vitit 1940, shefi i SS Hajnrih Himler mbrojti dërgimin e hebrenjve në Madagaskar. Ai u shpreh:Sado tragjike të duket secili rast individual, kjo metodë është ende më e buta dhe më e mira, po ta krahasojmë me metodën bolshevike të shfarosjes fizike të një populli të tërë”.

Himleri e diskutoi propozimin e tij me Hitlerin, për dërgimin e hebrenjve “në një koloni në Afrikë ose diku tjetër”, dhe Hitleri i tha se plani ishte “shumë i mirë dhe i saktë”. Kështu në bazë të një dokumenti të datës 3 korrik 1940, parashikohej që Franca e pushtuar, t’i jepte zyrtarisht Madagaskarin Gjermanisë.

Nazistët do të kishin të drejtë të ndërtonin aty baza ushtarake. Ata do të dëbonin nga ishulli 25 mijë evropianët që jetonin aty (kryesisht francezë). Ndërkohë, përcaktohej që emigrimi i hebrenjve aty do të ishte i detyruar, dhe jo me dëshirë. Ata do të drejtonin vetë shumicën e funksioneve të qeverisjes vendore, por do të jepnin llogari para një guvernatori të policisë gjermane.

Kostoja e këtij operacioni të madh, do të përballohej nga paratë dhe asetet e hebrenjve, të sekuestruara nga nazistët në Gjermani. Ky plan tingëllon si i ngjashëm me getot hebreje në Evropën Lindore. Gjithsesi, nazistët planifikuan të dërgonin në ishull 4 milionë hebrenj, në një vend që nuk ishte gati të priste as 40-60 mijë, siç u përcaktua me herët nga komisioni polak.

Ata prisnin që lufta e nisur prej tyre të mbaronte shpejt, në mënyrë që t’i transferonin hebrenjtë evropianë në Madagaskar. Por kur Beteja e Britanisë zgjati shumë më tepër sesa ishte pritej, dhe kur Hitleri vendosi në vjeshtën e vitit 1940 nisjen e përgatitjeve për të pushtuar Bashkimin Sovjetik, Plani i Madagaskarit u bë i pa realizueshëm.

Zgjidhja alternative, dhe më e tmerrshme ishte propozimi për eleminimin fizik të hebrenjve të Evropës. Kështu brenda 1 viti, nisi procesi i vrasjes në masë të tyre. Numri i përgjithshëm i hebrenjve të vrarë gjatë Holokaustit, vlerësohet të jetë 5.5 deri në 6 milionë njerëz./ Thought.co-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE