Connect with Us

PD denoncon mashtrimin e qeverisë me pyjet/ Akuza të renda Ramës e Ballës

Denoncim

PD denoncon mashtrimin e qeverisë me pyjet/ Akuza të renda Ramës e Ballës

Publikuar

-

“Pushteti i korruptuar i Edi Ramës burgos fshatarët që marrin dy mushka dru për t’u ngrohur dhe trajton si të paprekshëm banditët e pyjeve. Masakra e pyjeve me leje shtetërore fakton se Edi Rama dhe Taulant Balla janë pjesë e kësaj lakmie shkatërruese antiligjore të Shqipërisë,” kumtoi sot Partia Demokratike, nëpërmjet një deklarate mediatike në përmbajtje të të cilës janë rezultatet e një inspektim 1 ditor në pyjet dhe zonat e mbrojtura të Librazhdit tregoi se ligji
për moratoriumin e prerjes së pyjeve ekziston vetëm në letër.

“Përtej propagandës dhe fasadës që tregon Edi Rama, e vërteta tregon se pyjet po shfarosen për qëllime tregtare në Librazhd, Kolonjë, Dibër dhe Tiranë, siç është
rasti i zonës së Laknasit. Moratoriumi 10 vjeçar e ndalon prerjen e pyjeve për qëllime fitimi, që shkojnë përtej nevojës banorëve të zonave të ndryshme për t’u ngrohur gjatë dimrit, por kushdo që paguan rryshfet tek ky pushtet mund të presë pyjet e të bëjë tregti lirshëm brenda zonave të mbrojtura në rezervatet e Librazhdit, si në Malin e Polisit, Dardhë – Xhyrë, Shelegur-Germenj dhe kudo tjetër”, denoncon PD, në deklaratën e vet. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi nga “Stop”/ Drejtori i shkollës ndryshon pasaportizim e merr pagesë transporti

Publikuar

-

Nga

Jemi ndalur në fshatin Gorishovë, njësia Cakran, Fier. Sipas informacioneve tona, drejtori i shkollës 9 vjecare “Feride Begaj”, Shkëlqim Demishaj, përfiton pagesën e transportit, edhe pse jeton në fshat dhe një gjë e tillë, nuk i takon. Shkëlqimi ka ndryshuar pasaportizimin, në vitin 2010 drejt rajonit nr. 4 në Fier dhe është kjo manovra për të përfituar tarifën e transportit.

Në shkollë mësuesi dezhurn kërkon autorizim dhe nuk tregon, se ku ndodhet drejtori.Kur ky i fundit shfaqet, ai pranon, se është mësues në këtë shkollë prej 25 vjetësh dhe banor i fshatit prej 60 vjetësh. Por i ndjekur nga kamera e “Stop” ai merr furgonin e transportit të arsimtarëve dhe zbret në Fier.Shkëlqimi ngatërron adresën dhe nuk shkon në vendbanimin, që ka në pasaportizim, por në një shtëpi, që rezulton e djalit të tij.

Për më tepër ndiqni videon e mposhtëme:

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Drejtësia, 6 vite kërkime për të gjetur një zetor/ Pas denoncimit nga “Fiks Fare” e gjejnë për 1 javë!

Publikuar

-

Nga

Pak javë më parë, “Fiks Fare” denoncoi veprimet e Prokurorisë së Fierit, e cila për 6 vjet nuk arrinte të gjente një zetor, për bërjen e një eksperimenti pas një aksidenti.

71-vjeçarja Prenda Naka tha se do e çonte amanetin e burrit deri në fund dhe do të zbardhte këtë aksident. Ajo qëndroi për rreth vjet në dyert e policisë, prokurorisë dhe gjykatës, pasi pretendon se vendi i ngjarjes ku humbi jetën burri i saj u manipulua. Por, megjithëse me vendime gjykate në favor, prokuroria e Fierit e zvarriti çështjen, pasi “nuk gjente dot zetorin”.

Drejtuesja e Prokurorisë së Fierit, në një takim me denoncuesen, thotë se ka dhënë urdhër për eksperimentin hetimor, por nuk po gjejnë dot mjetin. Ajo i thotë se do bëhej shumë shpejt, madje për disa ditë. Por kaluan javë dhe ky eksperiment hetimor nuk u bë. Në datën 14 nëntor, Fiks Fare denoncoi këtë skandal, ndërsa menjëherë kjo prokurori u vu në lëvizje. Në një kohë rekord, prokuroria e gjeti mjetin bujqësor dhe urdhëroi bërjen e këtij eksperimenti.

Në datën 27 nëntor, në fshatin Sheq Marinëz të Fierit, shkoi vetë prokurori Andi Pogaçe, sëbashku me ekspertët, me avokatin e 71-vjeçares. Disa makina policia rrethuan vendin e ngjarjes, krijuan një perimetër sigurie, ndërsa thanë se “nuk lejohen kamerat, pasi është sekret hetimor”. Ata vendosin një manekinë në vendin ku gjetën viktimën, ndërsa në anën tjetër të rrugës vendosën edhe zetorin. Realizuan matjet, ndërsa pyetën edhe autorin e dyshuar si dhe dëshmitarët.

Zonja Prenda thotë se më në fund po bëhet ky eksperiment hetimor.

“Zetorin e gjetën te ai që bëri aksidentin. Kanë ndryshuar vetëm llamarinat. Ka ardhur dhe ai prokurori që jam përballur për 6 vite në dyert e gjykatës, janë afër 10 vetë” thotë ajo, ndërsa shton se “falënderoj shumë, shumë Fiksin, se këta zotërinjtë që kishin dosjen, e kishin lënë diku aty dhe kjo dosje është përgatitur pas 2 vitesh që këmbëngula”. Në fund pohon se “Zoti bëftë mrekulli bashkë megjithë juve, se nga këta unë s’kam shpresuar gjë”.

Ndërkohë, në vendin e ngjarjes ishin edhe familjarët e autorit të dyshuar. Floran Trifoni, vëllai i të dyshuarit, thotë se zetorin e kishin në shtëpi. “Vëllai nuk ishte me këtë zetor që është këtu. Zetori është blerë para 2 vitesh e gjysëm, është në pronësinë time. Më thanë gjej një zetor të ngjashëm. Ai si zetor është shitur pas 2 vitesh” thotë Florani, ndërsa gazetarët e pyetën se kur është gjetur ky zetor që po bëhet eksperimenti hetimor. Ai thotë se “e kanë marrë para disa ditësh vëllanë, pas transmetimit të kronikës nga “Fiks Fare”.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncoi në “Fiks Fare” abuzimet me fondet/ Me urdhër të Kryeinspektorit e pezullojnë nga puna

Publikuar

-

Nga

Pas denoncimit të “Fiks Fare” mbrëmjen e së martës ku drejtues të Inspektoriatit Shtetëror të Punës dhe Shërbimeve Shoqërore bënin procedura fiktive për karburant, dieta dhe fatura hoteli, reagoi ISHPSHSH-ja.

Komisioni disiplinor i ngritur me urdhër të Kryeinspektorit vendosi pezullimin nga ushtrimi i detyrës të nënpunësit znj. Fatbardha Pashollari dhe znj. Drita Mandreja.

Fatbardha Pashollari mbante postin e shefes së Financës kurse Drita Mandreja drejtoreshë e Shërbimeve Mbështetëse në Drejtorinë Qendrore të ISHPSHSH-së.

Edhe pse në biseda duket qartë se drejtoresha Mandreja në të gjitha rastet ka kundërshtuar kërkesat për abuzime me fondet e institucionit, ajo u pezullua nga detyra, me arsyetimin se komisioni disiplinor kishte filluar punën për pezullimin e saj përpara publikimit të videos në Fiks Fare.

Elvis Bedo inspektor pranë ISHPSHSH-së në një intervistë për Fiks Fare sqaroi vendimin e komisionit të ngritur posaçërisht menjëherë pas transmetimit të abuzimeve në emision. Ai pohon se kundrejt drejtoreshës Mandreja e cila edhe denoncoi abuzimet në Fiks Fare, është marrë masa e pezullimit jo vetëm për këtë rast, por sipas tij kundrejt saj ishte ngritur edhe më herët një komision disiplinor. Komisioni do dilte në përfundim në nëntor sipas Bedos , por me rënien e tërmetit ai u shty dhe pas denoncimit të Fiks Fare u morë ky vendim. Por komisioni duhet të mblidhej në dt 13 dhjetor, ndërkohë që është mbledhur vetëm një ditë pas transmetimit në Fiks Fare të videos ku shefja e financës i kërkonte drejtoreshës Mandreja firmosjen e dietave fiktive.

Inspektori i ISHPSHSH-së pranon se shkak për pezullimin e drejtoreshës që ngriti zërin kundër abuzimeve ishin edhe faktet e publikuara në Fiks Fare, ndërkohë që në të gjithë bisedën ajo kundërshtonte firmosjen e shtesës së karburantit pa urdhër shërbimi, kundërshtonte firmosjen e dietave të shërbimit fiktive dhe riparimet fiktive të automjeteve të institucionit.

Ai shton se dokumentacioni i plotë i është vënë në dispozicion komisionit disiplinor dhe jo vetëm atij, por edhe oficerëve të policisë gjyqësore për të bërë një hetim të gjithanshëm.

Inspektori gjithashtu në intervistën e tij pranoi se festa e fundvitit të kaluar është bërë me kontributin personal të punonjësve dhe se i gjithë stafi i ISHPSHSH-së ka qenë në një trajtim disa ditor përpara organizimit të kësaj feste. Ndërkohë që në videon e transmetuar në Fiks Fare shefja e financës së këtij institucionit i kërkonte shtesën e buxhetit drejtoreshës Mandreja për dietat fiktive që do t’i jepeshin stafit për të mbuluar shpenzimet e darkës së fundvitit

Ditën e martë me zë dhe figurë, “Fiks Fare” zbuloi skemën e zyrtarëve të këtij Inspektoriati për zhvatjen e fondeve shtetërore. Emisioni zbuloi se të përfshirë janë nga shefa financash, deri te ish-shoferi i titullarit të institucionit. Ata bisedojnë për të marrë para nga arka e këtij institucioni sikur të ishte gjëja më normale, pasi siç deklarojnë edhe vetë “kjo gjë po bën vite që ndodh”. Me zë e figurë u faktua se si abuzohej më karburantin, ku ish shoferi i titullarit i kërkonte drejtoreshës së Shërbimeve Mbështetëse që të bëjë dalje karburant më shumë sa është distanca e përcaktuar në urdhër shërbimi. Drejtoresha e kundërshton këtë fakt duke kërkuar që urdhëri i shërbimit t’i shkojë me shkrim. Po ashtu u faktuan edhe abuzimet me dietat e Vitit të Ri.

“Gjithë stafi do bëjë mbrëmje të Vitit të Ri dhe nuk dua të nxjerrë asnjë lekë nga xhepi tha shefi. Foli për fond të veçantë në ministri me ministrin, i tha që jo, nuk bëhet. Dhe u ra dakord që të mbulohen me dieta” thuhet në bisedë mes shefes së financës dhe drejtoreshës së shërbimeve mbështetëse në këtë Inspektoriat ndërsa vijon se “do nxjerrë një urdhër Eda, për trajnim këtej nga qendra nëpër ca drejtori e rrethe.Mbrëmja është në datë 27 në drekë”.

Punonjësja e financës pohon se dietat do të jenë fiktive dhe e për çdo punonjës me urdhër të titullarit të institucionit do të firmosen nga 4 dieta të plota për të përballuar shpenzimet e drekës, shpenzimet e të ftuarve dhe pjesa tjetër e lekëve do ta mbajnë vetë punonjësit.
Drejtoresha e shërbimeve mbështetëse e kundërshton vazhdimisht këtë veprim, por përgjigja që merr disa herë nga shefja e financës është “Fol me shefin, është urdhër i shefit”.

Një tjetër abuzim në këtë institucion ishin prokurimet fiktive për serviset e makinave që të paguheshin rojet private. Në biseda, shefja e financës pranon se këto tendera bëhen fiktive. /Top Channel

LEXO TE PLOTE