Connect with Us

Donin të kalonin ilegalisht kufirin/ Arrestohen dy turq në Sarandë

Kronika

Donin të kalonin ilegalisht kufirin/ Arrestohen dy turq në Sarandë

Publikuar

-

Dy shtetas turq janë arrestuar gjatë ditës së sotme në portin e Sarandës, pasi kanë tentuar të kalojnë kufirin në mënyrë ilegale.

Sipas njoftimit të policisë, shtetasi me iniciale N.I., 31-vjeç ishte fshehur në anije me dokumenta të falsifikuara, ndërsa shtetasi E.A., 40-vjeç, ishte drejtuesi i anijes.

Njoftimi i policisë:

Sarandë

Policia Kufitare në bashkëpunim me Seksionin e Krimeve pranë Komisariatit të Policisë Sarandë kanë arrestuar në flagrancë dy shtetas turq:

N.I., 31 vjeç, banues në Bodrum,Turqi.

E.A., 40 vjeç, banues në Bodrum, Turqi.

Policia Kufitare në bashkëpunim me Seksionin e Krimit pranë Komisariatit Sarandë, pas hetimeve dhe verifikimeve të kryera, si dhe pas kontrollit të ushtruar në anijen e ankoruar në Portin e Sarandës me kapiten shtetasin E.A, ka rezultuar se është gjetur i fshehur brenda këtij mjeti lundrues shtetasi N.I, ku pas kontrollit personal këtij të fundit i janë gjetur dokumenta të cilat dyshohet të jenë të falsifikuara.

Materialet iu referuan Prokurorisë në ngarkim të shtetasit N.I për veprat penale “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave” dhe “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror”, si dhe në ngarkim të shtetasit E.A për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shpërthen bombola e gazit/ Zjarr në një apartament në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Një banesë në Vlorë është përfshirë nga flakët, paraditen e sotme.

Banesa ndodhej në katin e tretë të një pallati, ndërsa shkak i zjarrit është bërë shpërthimi i një bombole gazi. Fatmirësisht, në momentet e zjarrit nuk ka patur njeri brenda banesës.

Raportohet se dëmet e shkaktuara në brendësi të banesës kanë qenë të lehta.
Ndërhyrja në kohë e zjarrfikëses evitoi dëme të mëdha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shtyhet seanca paraprake për “Toyota Yaris”/ Avokatët: Kushërinjtë Vladi janë jashtë Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Shtyhet seanca paraprake për dosjen “Toyota Yaris”.
Mësohet se shkak për shtyrjen e seancës janë bërë dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi të shpallur në kërkim, të cilët nuk janë vënë në djeni të seancës.

Avokatët janë shprehur se dy kushërinjtë janë jashtë Shqipërisë.
Të arrestuar për këtë çështje janë babë e bir, Edi Lika dhe Klevi Cani, si dhe Alban Mollaymeri, të cilët akuzon për pastrim parash në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, dhe shtetasi Agim Çeka, i akuzuar për armëmbajtje pa leje. Ndërkohë, seanca e radhës është shtyrë për datën 28 tetor 2019.

LEXO EDHE:  Plagosën 38 vjeçarin/ Arrestohen vëllezërit dhe bashkëpunëtori i tyre

Kujtojmë se në muajin qershor të vitit 2018, janë sekuestruar në dy makina ‘Toyota Yaris’, 3 milionë e 470 mijë euro është shuma e parave që në Portin e Durrësit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ishin kthyer në tmerrin e korçarëve/ Arrestohen 2 hajdutët, 1 tjetër në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia e Korçës ka finalizuar operacionin e koduar “Banesat”.
Si rezultat i këtij operacioni janë arrestuar shtetasit:
• K.I, 28 vjeç, (i dënuar me parë disa herë për veprën penale “Vjedhja”),
• K.S, 26 vjeç,
Gjithashtu filloi procedimi penal në gjendje të lirë ndaj shtetasit:
• A.K, 20 vjeç, si edhe u shpall në kërkim shtetasi:
• T.L, 34 vjeç, banues në Korçë (i dënuar me parë disa herë për veprën penale “Vjedhja”).

Nga veprimet hetimore të kryera, dyshohet se këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, të jenë autorë të ngjarjeve të mëposhtme:
Në datë 04.08.2018, është vjedhur banesa e shtetases M.K, në lagjen nr.12, ku është marrë një televizor.
Në datën 16.10.2019, janë vjedhur banesat e shtetasit Th.Ç, dhe shtetases P.G, në lagjen nr.4, ku janë vjedhur tre televizorë dhe tre soba.
Në datën 18.10.2019, është vjedhur banesa e shtetasit I.K, në lagjen nr.1, ku kanë marrë sende dhe orendi të ndryshme shtëpiake.

LEXO EDHE:  Finalizohet operacioni i koduar “SINORA”/ Arrestohen tre persona

Shtetasit K.I; A.K dhe T.L, sendet e vjedhura në banesa, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës, i shisnin më pas tek pika e tregtimit të shtetasit K.S, në lagjen nr.8 të qytetit, ndaj së cilës u vendos masa e sekuestros preventive.
Vijon puna për kapjen e shtetasit T.L, si dhe dokumentimin me prova ligjore edhe të disa vjedhjeve të tjera, ku autorë të tyre dyshohet të jenë shtetasit e lartpërmendur.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gykatës të Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Vjedhja më shumë se një herë, kryer në bashkpunim” dhe “Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale”./CNA.al

LEXO TE PLOTE