Connect with Us

“‘Presioni’ i Rama-Braçes ndaj prokurorit, show”/ Salianji: Akt i mirëfilltë propagandistik

Politikë

“‘Presioni’ i Rama-Braçes ndaj prokurorit, show”/ Salianji: Akt i mirëfilltë propagandistik

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji ka reaguar pas deklaratave të zëvendës kryeministrit Erion Braçe ditën e sotme referuar çështjes së ish-kreut të kadastrës Durrës, Liridon Pula.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Salianji shkruan se kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministri Erion Braçe kanë ushtruar presion mbi prokurorin e Durrësit që hetoi dhe burgosi ish-kreun e Kadastrës në Durrës Liridon Pula.

“Rama e Braçe po ushtrojnë presion e shantazh ndaj drejtësisë”, është shprehur ish-deputeti demokrat ndërsa shton se gjithkush e di sot se gjykatat e prokuroria janë në dorë të kryeministrit.

“Kushdo sot nê Shqipëri e di që Rama dhe shtojcat e tij nuk kanë nevojë të mbyllin apo hapin një çështje në sy të publikut. Kërcënimi, shantazhi, joshja apo blerja e gjyqtareve dhe prokurorëve bëhet pa zhurme dhe në skuta jo para kamerave, fiks siç ndodhi me më tê fundit raste, dosjet 339 dhe 184 dhe cdo dosje tjeter krimi dhe korrupsioni që është mbyllur.”, shkruan Salianji.

Postimi i Ervin Salianjit:

“Presioni” i Rama-Braçes ndaj prokurorit dhe gjykatës është shoë dhe grackë.

Është përpjekja për të propoganduar që në Shqipëri ka pushtete dhe institucione që nuk i nënshtrohen dhe nuk kontrollohen nga qeveria.

LEXO EDHE:  Telenovela "Babale"/ Salianji sfidon hapur Ballën

Është fillimi i një spinimi që çdo gotitje e nesërme me sfond politik apo për interesa të qeverisë të shitet si funksionim i drejtësisë.

Sot prokuroria dhe gjykatat kontrollohen tërësisht nga Rama.

Ulërimat e Ramës dhe shoët me kamera të zëvendesit të tij provojnë që nuk kanë merakun e zyrtarit që arrestuan vetë dhe as merakun e gjyqësorit që i reziston qeverisë por efektin propogandues që ky akt do të sjellë sot e ditët në vijim.

Kushdo sot nê Shqipëri e di që Rama dhe shtojcat e tij nuk kanë nevojë të mbyllin apo hapin një çështje në sy të publikut. Kërcënimi, shantazhi, joshja apo blerja e gjyqtareve dhe prokurorëve bëhet pa zhurme dhe në skuta jo para kamerave, fiks siç ndodhi me më tê fundit raste, dosjet 339 dhe 184 dhe cdo dosje tjeter krimi dhe korrupsioni që është mbyllur.

Askush smund të ketë iluzionin se kjo nuk ishte një akt i mirëfilltë propogandistik për gjasme gjyqësorin e pavarur dhe për luftën e madhe të qeverisë për drejtësi. Ditët e ardhshme do ta tregojnë, shkrimet dhe zhvendosja e vëmendjes ketu nga të paguarit e qeverise do ta vertetoj edhe me shpejt./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Parat e krimit i kalojnë Policisë”/ Deklarata e fortë e ministrit Lleshaj

Publikuar

-

Nga

Marrë shkas situatën në të cilën ndodhet policia, për Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, e vetmja gjë që mund t’i jap më tepër terren asaj në luftën kundër krimit është ndryshimi i legjislacionit.

Sipas ministrit Lleshaj, me ndryshimet e reja ligjore, do t’i jepen më shumë atribute për sa i përket sekuestrimeve, kontrolleve të banesave apo dhe përgjimeve.

Ministri deklaron se po ashtu, rreth 70 milionë euro të sekuestruara të krimit gjatë operacioneve të policisë, do të vihen në funksion të kësaj të fundit për të krijuar kapacitetet e nevojshme.

“Ne po ndryshojmë rrënjësisht legjislacionin që mundësitë e policisë për të sekuestruar të jenë shumë më të larta. Po pajisim policinë me kompetenca ë fushën e sekuestrimit, përgjimit, fushën e vendndodhjes. Po i japim kompetenca të mëdha në fushën e përdorimit të aseteve se është puna e financimit. Janë sekuestruar po them 70 milionë euro tashmë po bëhen lëvizje ligjore që një pjesë e madhe të parave të sekuestruara t’i kalojnë policisë për të krijuar kapacitete”, tha ministri Lleshaj.

LEXO EDHE:  Aeroporti i Vlorës/ Braçe: Investim për intersesa të ekonomisë vendase

LEXO EDHE:  Zbulohet mashtrimi i radhës nga deputeti i video-skandalit erotik/ Ja e vërteta e fotos së Bashës

Do i jepen atribute shumë më të mëdha policisë. Atribute për përgjim… Legjislacioni që po bëjmë është i konsultuar nga ekspertiza më e mirë evropiane”, tha më tej ministri Lleshaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U dend me të ngrena e të pira hoteleve të luksit në Bejrut”/ Taulant Kopliku i nxjerr bojën Lleshajt

Publikuar

-

Nga

Gazetari Taulant Kopliku i është kundërpërgjigjur “heroizmave” të ministrit Sandër Lleshja për shpëtimin e Alvin Berishës.

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” ministri Lleshja ka vetëmarrë meritat duke u shprehur se shpëtimi i Alvinit ishte iniciativë e shtetit shqiptarë ndërsa prezencën e tij atje e justofikoi se ishte për të mbështetur oficerët e tij.

Por pas këtyre deklaratave, gazetari Kopliku nuk e ka kursyer Lleshajn duket i nxjerrë të palarat e qëndrimit në Bejrut.

“Nese dona me u solidarizu, per patriotizem po themi bravo Sander si shqiptar qe je. Po themi ishe aktori kryesor i gjithe çfare ndodhi ato dite ne kufirin mes Libanit dhe Sirise. Po themi gjithçka qe ti don qe ne me thane. Kjo per hir te flamurit qe vartesit e tu ishin kujdesur ta merrnin per t’ia hedhur kraheve Alvinit.
Ashtu po e leme, siç po deklaron ti pa tu dridhur qerpiku.
Vetem dy gjera te vogla do te thoja.
Se pari, mos harro se nuk mbeti Alvini qe ti jepni ju dashurine per flamurin, duke e mbeshtjelle sa per shoë e shkrepur foto nje pas nje. Ka nje babe, nje gjysh e do axha qe do dine ta brumosin me vlerat e nje shqiptari te mire, pa patur nevoje per keta telenovela libaneze.
Se dyti, diçka qe ta kesh per vete. Mos ia thuaj njeriu se “asht marre”.
Jane gajasur italianet me ato kingat e palestruar e me syze te erreta qe mberriten te ambasada duke u perplasur duarsh dhe perqafuar njelloj si skuadra e kapitenit Ultimo kur kapi Toto Riinen.
Kishin ngelur te habitur te gjithe se ça dreqin hidhen perpjete keta tipat me foto muskujsh e grushtesh drejtuar aparateve. Njefare Apollo Creed kartolinash, qe pasi u denden me te ngrena e te pira hoteleve te luksit ne Bejrut, iu dedikuan festes se “fitores” se madhe te arritur me shume mundim nga telefoni i gjeneral Lleshit te lavdishem.

LEXO EDHE:  Dorëheqja nga asgjëja/ Ervini i Lulzimit, si humbës i paepur

LEXO EDHE:  Prova e prokurorisë/ Salianji drejt burgut?!

Faleminderit gjeneral qe na solle Alvinin ne shtepi. Italianet na genjyen si gjithmone.” Shkruan Kopliku në reagimin e tij./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kthimi i Alvinit në shtëpi/ Gazetarët italian rrëfejnë historinë

Publikuar

-

Nga

Grupi i emisionit “Open” udhëtoi drejt Italisë për të takuar Alvinin dhe familjen e tij. Përpara takimin me familjen e 11 vjeçarit “Open” takoi gazetarët e emisionit investigativ “Le Iene”, të cilët e bënë të madhe këtë histori.

“Jemi përlotur të gjithë. Kush nuk qan nga ajo që pamë atje. Ishte shumë e vështirë sepse duhet të dimë se ai vend është akoma në luftë”- tha Osvaldo, njeri nga gazetarët e “Le Iene”, i intervistuar nga  “Open”.

“Ju keni një jetë që jeni gazetar. Si ishte për ju kjo histori?”, e pyeti atë moderatorja e Eni Vasili.

“Historia e Alvinit është si një tatuazh i qetë që ngelet në lëkurë. Kemi parë që ai është ambjetuar menjëherë. Të bashkosh një familje, të shpëtosh një jetë është diçka e madhe”, është përgjigjur Osvaldo.

LEXO EDHE:  Zbulohet mashtrimi i radhës nga deputeti i video-skandalit erotik/ Ja e vërteta e fotos së Bashës

LEXO EDHE:  Fshati digjet/ Salianji krihet

Edhe kolegu i tij, Luigi Pelazza, foli për “Open” lidhur me historinë e Alvin Berishës.

“Kush ka bërë më shumë në misionin e shpëtimit të Alvinit?”, u pyet Pelazza.

“Presioni ndaj qeverisë italiane ka qenë i madh. Një rol të madh ka luajtur ambasadori Italian në Liban, qeveria siriane, Kryqi i Kuq dhe Gjysmë-Hëna siriane. Edhe qeveria shqiptare ka luajtur rol sepse Alvin është shtetas shqiptar”, tha Pelazza./CNA.al

LEXO TE PLOTE