Connect with Us

Ironia e ish-ministrit të Ramës/ Zbulon çdo bënin Rama, Veliaj dhe Spiropali po të ishin në opozitë

Politikë

Ironia e ish-ministrit të Ramës/ Zbulon çdo bënin Rama, Veliaj dhe Spiropali po të ishin në opozitë

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me ngjarjen e djeshme, ku u pretendua se një 13-vjeçare ishtë rrëmbyer, por që më pas u sqarua që kishte dalë me shoqet.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ka ironizuar qeverinë, ndërsa shkruan “E imagjinoni se çfarë zhurmë do kishin bërë rilindasit nëse do ishin në opozitë, për këtë “rrëmbimin” e vajzës 13 vjeçare?!. Do kishin tërbuar dynjanë. Siç bënë për shtatzaninë imagjinare të Griseldës”.

Manjani ka ironizuar Ramën, Veliajn dhe Spiropalin, ku thekson se “Edi Rama do shkumëzonte në konferenca për shtyp çdo gjysëm ore.

Erion Veliaj do kishte nisur 300 emaile, kuptohet me të njëjtin tekst ku do spjegohej se si qeveria rrëmbeu vogëlushen, për të manipuluar zgjedhjet… (mos kërkoni llogjikë tek spjegimet e tij).

Elisa do dilte për të sqaruar filmin horror që po përjeton vajza e rrëmbyer dhe, se në këto momente ajo dhe të rinjtë e FRESH kanë dalë në terren që ta gjejnë vajzën…”.

Postimi i plotë i Manjanit:

E imagjinoni se çfarë zhurmë do kishin bërë rilindasit nëse do ishin në opozitë, për këtë “rrëmbimin” e vajzës 13 vjeçare?!

LEXO EDHE:  Përgjimet e bandës së drogës / Edi Rama takim me Policinë e Shtetit

Do kishin tërbuar dynjanë. Siç bënë për shtatzaninë imagjinare të Griseldës.

Edi Rama do shkumëzonte në konferenca për shtyp çdo gjysëm ore.

Erion Veliaj do kishte nisur 300 emaile, kuptohet me të njëjtin tekst ku do spjegohej se si qeveria rrëmbeu vogëlushen, për të manipuluar zgjedhjet… (mos kërkoni llogjikë tek spjegimet e tij).

Elisa do dilte për të sqaruar filmin horror që po përjeton vajza e rrëmbyer dhe, se në këto momente ajo dhe të rinjtë e FRESH kanë dalë në terren që ta gjejnë vajzën…

Policë të pa punë (që sot janë drejtues policie) do rrekeshin të tregonin se sa kriminale është policia e kolegëve të tyre…

E kështu do vazhdonin të terrorizonin opinionin, derisa tu thoshte Fuga “boll se paska qenë lojë”….

Le të guxojë dikush sot ta luajë këtë teatër ndaj tyre, sot në pushtet!!!

Shpallet kazan, shpifës, spiun e tradhëtar ndaj atdheut, baltosës etj. Në vijim aktivizohen task foecat, tatimet, pastrimi i pareve, IMT, PPP, dreqi i mallkum.

E përse?!

Sepse luan të njëjtin teatër që luajti Rilindja në opozitë…

Të drejtë janë apo jo?!

Drapër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ka ardhur koha për të çuar amanetin në vend”/ Rudina Hajdari paralajmëron lëvizje të reja

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka postuar një videomesazh ku thekson se 29 vite më vonë, edhe pse kemi bërë shumë progres, kemi dështuar në dy nga aspiratat e 20 shkurtit 1991.

Hajdari thekson se ka ardhur koha të shkëputemi nga e shkuara, jo vetëm me fjalë por me vepra.

Më tej ajo shkruan se sot i ka i ka propozuar sot Kuvendit një projektligj, i cili detyron çdo kandidat të provojë se nuk ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit dhe nuk ka gisht në torturimin, internimin apo vrasjen e dhjetëra mijëra shqiptarëve gjatë diktaturës

“29 vite më parë të drejtuar e frymëzuar nga lëvizja studentore, qytetarët shqiptarë rrëzuan një nga regjimet më të egra diktatoriale në botë.
Kjo është një ditë e cila duhet të mbetet e lartësuar në memorien e gjithsecilit prej nesh, por edhe e gdhendur në historinë e popullit shqiptar.
Një ditë që na tregon fuqinë e bashkimit mbi përçarjen, forcën e popullit mbi diktatorët, forcën e ideve mbi dhunën e terrorin.

Fatkeqësisht, 29 vite më vonë, edhe pse kemi bërë shumë progres, kemi dështuar në dy nga aspiratat e 20 shkurtit 1991.

Kemi dështuar në ndërtimin e një demokracie funksionale duke vazhduar të operojmë me një mentalitet drejtues gati diktatorial, i cili pasqyrohet që nga mënyra se si drejtohen partitë politike me grusht të hekurt nga kryetarët e deri te format aspak demokratike të qeverisjeve. Për këtë arsye unë kam luftuar, po luftoj dhe do luftoj pa kompromis për të demokratizuar vendin. Një nga mjetet për ta realizuar këtë është padyshim ndryshimi i sistemit zgjedhor, duke ia dhënë fuqinë që sot kanë kryetarët, qytetarëve.

Së dyti, kemi dështuar të bëjmë një bilanc të plotë të asaj që ndodhi gjatë diktaturës dhe të ndëshkojmë përgjegjësit.
Ende sot, ish drejtues apo bashkëpunëtorë të rrezikshëm të regjimit e sigurimit vazhdojnë të jenë pjesë e vendimarrjes, duke minuar demokracinë.

Jam krenare që sot i kam propozuar Kuvendit dhe Këshillit Politik një projektligj, i cili detyron çdo kandidat të provojë se nuk ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit dhe nuk ka gisht në torturimin, internimin apo vrasjen e dhjetëra mijëra shqiptarëve gjatë diktaturës, para se të konfirmohet si kandidaturë e zgjedhshme në çfarëdo posti publik.

LEXO EDHE:  Opozitë e re në parlament?/ Nard Ndoka nuk kursehet ndaj Ramës

LEXO EDHE:  Fajin e kanë kritikët e Lulit

Ka ardhur koha të shkëputemi nga e shkuara, jo vetëm me fjalë por me vepra.
Ka ardhur koha për ta çuar amanetin e atyre që dhanë jetën për demokraci deri në fund.”/CNA.al

29 vite më parë të drejtuar e frymëzuar nga lëvizja studentore, qytetarët shqiptarë rrëzuan një nga regjimet më të egra diktatoriale në botë. Kjo është një ditë e cila duhet të mbetet e lartësuar në memorien e gjithsecilit prej nesh, por edhe e gdhendur në historinë e popullit shqiptar. Një ditë që na tregon fuqinë e bashkimit mbi përçarjen, forcën e popullit mbi diktatorët, forcën e ideve mbi dhunën e terrorin. Fatkeqësisht, 29 vite më vonë, edhe pse kemi bërë shumë progres, kemi dështuar në dy nga aspiratat e 20 shkurtit 1991.Kemi dështuar në ndërtimin e një demokracie funksionale duke vazhduar të operojmë me një mentalitet drejtues gati diktatorial, i cili pasqyrohet që nga mënyra se si drejtohen partitë politike me grusht të hekurt nga kryetarët e deri te format aspak demokratike të qeverisjeve. Për këtë arsye unë kam luftuar, po luftoj dhe do luftoj pa kompromis për të demokratizuar vendin. Një nga mjetet për ta realizuar këtë është padyshim ndryshimi i sistemit zgjedhor, duke ia dhënë fuqinë që sot kanë kryetarët, qytetarëve.Së dyti, kemi dështuar të bëjmë një bilanc të plotë të asaj që ndodhi gjatë diktaturës dhe të ndëshkojmë përgjegjësit. Ende sot, ish drejtues apo bashkëpunëtorë të rrezikshëm të regjimit e sigurimit vazhdojnë të jenë pjesë e vendimarrjes, duke minuar demokracinë.Jam krenare që sot i kam propozuar Kuvendit dhe Këshillit Politik një projektligj, i cili detyron çdo kandidat të provojë se nuk ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit dhe nuk ka gisht në torturimin, internimin apo vrasjen e dhjetëra mijëra shqiptarëve gjatë diktaturës, para se të konfirmohet si kandidaturë e zgjedhshme në çfarëdo posti publik.Ka ardhur koha të shkëputemi nga e shkuara, jo vetëm me fjalë por me vepra.Ka ardhur koha për ta çuar amanetin e atyre që dhanë jetën për demokraci deri në fund.

Gepostet von Rudina Hajdari am Donnerstag, 20. Februar 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kurrë s’është vonë të kërkojmë ndjesë për mëkatet”/ Basha kërkon liri nga Teatri Kombëtar

Publikuar

-

Nga

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, është bashkuar mbrëmjen e sotme në konkursin për Monumentin e Lëvizjes Studentore dhe Qytetare për Demokraci që po zhvillohet te Teatri Kombëtar, 29 vjet nga shembja e bustit të diktatorit Enver Hoxha.

Basha kujtoi se si studentët rrëzuan bustin dhe dhanë shpresë për të ardhmen. Sipas liderit të demokratëve, ata i treguan një bote të tërë se shqiptarët nuk janë ata ku i kanë katandisur dhe dinë t’i bëjnë frerë babëzisë, atëherë kur duket se ajo nuk ka kufi.

Kryedemokrati tha se kurrë nuk është vonë të kërkojmë falje dhe të pendohemi për mëkatet, ndërsa kërkoi mbështetjen e qytetarëve për të sjellë lirinë.

“Kurrë nuk është vonë të kërkojmë ndjesë e të pendohemi për mëkatet tona personale, për mëkatet tona kombëtare, t’i kërkojmë zotit të na japë forcë, t’i tejkalojmë e së bashku si një komb, të përqafojmë edhe ne atë destin (fat) që perëndia na e ka dhënë para syve dhe na ka rrënjosur shpirtin tonë, destinin e vetëm të Shqipërisë, e qytetarëve, të Shqipërisë si gjithë Europa, të Shqipërisë së artit, të Shqipërisë së kulturës. Zoti ju bekoftë ju qëndrestarë kurajozë që rrëzuat diktaturën, bashkë ta ndezim flakën e shpresës për çdo shqiptar dhe në këtë natë të ftohtë të 20 shkrutit 2020 le të betohemi së bashku se shpritrat tanë, forca jona, mendjet tona dhe trupat tanë do jenë bashkë deri në realizimin e qëllimit më fisnik që një komb mund të ketë, të siguriojë liri dhe dinjitet, për fëmijët tanë, për Shqipërinë tonë”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Merreni dhe jepini recetën e duhur”/ Studentët e Mjekësisë i prishin fjalimin e Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri, Edi Rama, është i pranishëm në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Mjekësisë. Por ndërkohë që Rama mbante fjalim, një prej studentëve ka ndërhyrë nga salla duke i kujtuar kushtet e vështira dhe largimin në Gjermani të mjekëve.

“Dua të vë në pah faktin që ata që dalin sot nga universiteti, sikundër plotë kolegë të tyre që janë në Shqipëri, të punojnë në spitale larg vendbanimit të tyre, përveç pagës kanë edhe një bonus mujor, që e bën shumën në fund të muajit të njëjtë me shumën që do të mbanin në Gjermani, pasi të paguanin edhe taksat atje. Por nuk është vetëm kaq, sepse ministrja do t’iu thotë që ne po përgatisim disa masa mbështetëse për të rritur mbrojtjen dhe për të dëshmuar respektin ndaj figurës së mjekut”, tha Rama.

Ndërkaq, këtu u dëgjua nga salla teksa një student me nota ironie i drejtohej Kryeministrit  “Duam bileta për arratisje”.

LEXO EDHE:  Feste ne PS per fitoren dhe nderrimin e emrit

LEXO EDHE:  Përgjimet e bandës së drogës / Edi Rama takim me Policinë e Shtetit

Teksa regjia e ERTV uli audion që të mos dëgjoheshin thirrjet e studentit në ekran, Rama iu kundërpërgjigj :“Jepjani recetën atij! Djalin duhet ta shoqëroni të marrë shërbimin e shpejtë mjekësor.

LEXO TE PLOTE