Connect with Us

I mori 13 000 euro një personi dhe e trafikoi/ Arrestohet në Spanjë 62-vjeçari shqiptar

Kronika

I mori 13 000 euro një personi dhe e trafikoi/ Arrestohet në Spanjë 62-vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Madridin kanë arrestuar një shtetas shqiptar të dënuar me 10 vjet burg për ndihmë të paligjshme për kalim të kufirit.

Shqiptari i arrestuar në Madrid quhet Luan Bundo. Ai është dënuar me 10 vjet heqje lirie nga gjykata, ndërsa po ndiqen procedurat për ekstradimin e tij nga Spanja në Shqipëri.

Njoftimi i policisë:

Madrid, Spanjë

Shkëmbimi në kohë i informacionit mes Interpol Tirana dhe Interpol Madridit vë në pranga një shtetas të dënuar me 10 vite burg

Policia e Shtetit ka marrë informacion në rrugë operative se një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar mbrëmjen e djeshme ndodhej në një ambient, në Madrid të Spanjës.

Pas verifikimeve të shpejta rezultoi se të dhënat, i përkisnin personit të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Falë shkëmbimit shumë të shpejtë të informacionit  ndërmjet Interpol Tiranës, Interpol Madridit dhe Zyrës Ndërlidhëse të Policisë Spanjolle, u bë e mundur arrestimi në Madrid, i shtetasit Luan Bundo, 62 vjeç, nga Tirana.

LEXO EDHE:  Shqiptari përdhunon të fejuarën/ E reja përfundon në spital në gjendje të rëndë, si e torturoi

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur

Shtetasi Luan Bundo, i ka ofruar dhe dhënë ndihmë për kalimin e kufirit në mënyrë të paligjshme një shtetasi, për të shkuar në  Australi. Këtë ndihmë ai e ka ofruar dhe dhënë kundrejt shpërblimit të kërkuar prej 13.000 eurosh.

Shtetasi Bundo së bashku me shtetasin  M.P, fillimisht kanë shkuar në Maqedoni ku janë pajisur me viza për në Indonezi dhe më pas nga Indonezia për në Australi, janë transportuar nga një shtetas indonezian me peshkarexhë.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor me vendim, datë 19.12.2016 ka shpallur fajtor shtetasin Bundon për veprën penale “Ndihmë për kalimin e paligjshëm të kufirit” dhe e ka dënuar me 10 vite burgim.

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Madridin po vijojnë proceduarat për ekstradimin e shtetasit të arrestuar drejt Shqipërisë./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Detaje të reja nga aksidenti i mbrëmshëm/ Viktima, vëllai i Blerina Gjylametit

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja kanë dalë lidhur me aksidentinj e mbrëmshëm në aksin Elbasan -Tiranë, ku një person humbi jetën.

Mësohet se viktima është Elton Maçolli 42 Vjeç, vëllai i deputetes së PS, Blerina Gjylameti.
42-vjeçari punonte në bazën ajrore të helikopterëve në Farkë.

Kujtojmë se aksidenti i rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme në tunelin Tiranë-Elbasan, ku makina e Maçollit pas një përplasjes me një maune shpërtheu në flakë.

LEXO EDHE:  Konferenca Rajonale e Interpolit/ Çako: Luftë ndaj trafikut të qënieve njerëzore

LEXO EDHE:  Spanjë, i dyshuari zbulon planet për një sulm më të madh

Makina tip “Seat” me të cilën udhëtonte 42-vjeçari ishte e pajisur me impiant gazi dhe dhe pas përplasjes ka shpëthyer në flakë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përgjaken rrugët/ Autovetura përplaset me komionin, një i vdekur

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në autostradën Tiranë-Elbasan.

Mësohet se dy automjete, një autoveturë me targa të huaja dhe një kamion  janë përplasur me njëri-tjetrin e për pasojë ka humbur jetën një person.

Identiteti i viktimës nuk bëhet ende me dije, ndërkohë që policia ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të shkaqeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zjarr në Elbasan/ Rrezikohet Uzina e Lëndëve Plasëse të Mjekësit

Publikuar

-

Nga

Një zonë me shkurre është përfshirë nga flakët në fshatin Mjekës.

Si pasojë e erës dhe barishteve të thata, zjarri rrezikon që të prekë Uzinën e Lëndëve Plasëse të Mjekësit e cila ndodhet vetëm 100 metra larg.

Në vendin e ngjarjes kanë shkuar dy automjete zjarrfikësish, ku po punojnë për shuarjen e flakëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE