Connect with Us

Dhunë çnjerëzore në burgun e Shënkollit/ Ish kryeministri thirrje KE: Të merren masa ndaj Shqipërisë

Denoncim

Dhunë çnjerëzore në burgun e Shënkollit/ Ish kryeministri thirrje KE: Të merren masa ndaj Shqipërisë

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka bërë publik denoncimin e një qytetari i cili shkruan se një i burgosur në burgun e Shënkollit është dhunuar barbarisht nga forcat speciale të DAP.

Sipas denoncimit të mbërritur në adresë të ish kryeministrit thuhet se i burgosuri është dhunuar pa arsye, veç kësaj, pas dhunës çnjerëzore nuk është dërguar as për kurim në spital.

Ish kryeministri madje i bën thirrje edhe Komitetit antitorturë në KE që të marrë masa ndaj Shqipërisë.

Postimi i plotë

Standarte kriminale çnjerezore ne burgjet e narkoshtetit!

E kane keqtrajtuar kafsherisht ne burgun e Shenkollit dhe nuk e dergojne ne spital per mjekim!

Miq, ky eshte nje akt barbarie e vertet. Le ti bejme thirrje Komitetit Antitorture te KE per vendosjen e Shqiperise nen artikullin 4 te Konventes per trajtimin çnjerezor te te burgosurve ne burgjet e narkoshtetit shqiptar! sb

Pershendetje i Nderuar SALI BERISHA
Un qe Po Ju shkruaj jam motra e jerit nga te burgosrit te burgut te shenkollit .
Ju lutem na ndimoni , vellaj im Po kryne denimin ne burgun e shenkollit , dhe eshte shume keq ,eshte i semur me ujë ne mushkri ,forca specjale (DAP) ka shkuar dhe E kane keqtratjuar , pse i Nderuar te keqtratohet kur sjelljet aty mbrenda i ka tmira , pse I Nderuar nuk pranojne ta dergojn ne Spital te tiranes apo te lezhes se me zorte mbushet me frym se ka probleme me mushkri , nuk e dergojne, se e ka trupin me shenja te zeza dhe varrat qe ja kane ber duke e rrahur me shkop gome qe i kam me foto , . JU lutem Zoti Sali Berisha me thoni Ju ku te kerkoj te drejtat tona nese me ndodhe gje me vellajne./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi në “Stop”–Kamëz/ Bashkia kthen pyllin në zallishte e jep leje për stallë e thertore!

Publikuar

-

Nga

Më 13 shkurt të 2019-ës emisioni Stop transmetoi ankesën e banorëve të Laknasit, në zonën e quajtur “Plepat e Brukes”, të cilët jetojnë këtu prej 300 vjetësh.Rastësisht mësuan, se bashkia ia dha pyllin me qira një shoqërie, që do ta shndërronte në stallë bagëtish.Për të arritur këtë qëllim, pylli është regjistruar si zallishte. Pas 8 muajsh, banorët shprehen, se në momentin që erdhi Stopi, cdo gjë ishte në rregull, por ditët e fundit pronari Bledar Daci, ka ardhur me polici, që të rrethojë pyllin.Sipas tyre, Daci do ta bëjë thertore dhe stallë derrash, edhe pse është vetëm 1 km larg lumit dhe 2 km larg shtëpive të tyre.Në bashki drejtojnë gishtin nga ish-kryetari, por nuk i japin zgjidhje problemit.Kryebashkiaku aktual Rakip Suli, thotë, se është vënë në dijeni këto 45 ditë, që është në detyrë dhe ka biseduar me subjektin, që t’i pezullojë punimet për disa ditë, sa të shprehet Prokuroria.Unë si kryetar, vijon Suli, nuk kam fuqi ligjore të anulloj lejen e dhënë nga paraardhësi im. Nga ana tjetër, avokati i banorëve, Sinan Tafaj shprehet, se vetë Këshilli Bashkiak, mund ta shfuqizojë atë vendim, nëse ka dëshirën e mirë për t’i ndihmuar këta banorë.

LEXO EDHE:  Grabitja e tokave të bregdetit/ Berisha zbardh planin e Ramës

LEXO EDHE:  Reagon Berisha/ Ja çfarë provojnë regjistrimet e publikuara sot

Për më shumë ndiq videon e mëposhtme:

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti i TI-as/ Shqipëria, ndër vendet ku pastrohen paratë e kompanive ‘fantazmë’

Publikuar

-

Nga

Në mesin e vendeve të përfshira në raportin e Transparency International rezulton të jetë edhe Shqipëria.

Në analizën e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se edhe Shqipëria ka shtigje nëpërmjet të cilave bëhet i mundur pastrimi i parave.

Raporti, i sjellë nga radioja “Zëri i Amerikës”, thotë se dështimi është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

“Nuk ka kërkesë që të gjithë personat juridikë të kenë një llogari bankare. Nëse një person juridik nuk ka hyrë në marrëdhënie me një entitet raportues, atëherë nuk ka dispozita të tjera ligjore për të siguruar që autoritetet përgjegjëse të kenë qasje në informacionin e saktë dhe më të ri mbi pronësisë”, thuhet në raport i cili u referohet vlerësimeve të vitit të kaluar të Këshillit të Evropës mbi masat që ka marrë Shqipëria për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e aktiviteteve terroriste.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti ‘bombë’/ Kompanitë ‘fantazmë’, në qendër të korrupsionit e pastrimit të parave

Publikuar

-

Nga

Organizata Ndërkombëtare Transparency International, tha të enjten në një raport, se qeveritë po dështojnë të trajtojnë pastrimin e parave dhe mashtrimet ndërkombëtare me taksa, meqë policia nuk i ka mjetet e duhura për të gjetur pronarët e kompanive të dyshuara për veprimtari kriminale.

Sipas VOA, në një analizë e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se ky dështim është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

Transparency International thekson se FATF-ja duhet të kërkojë që vendet të krijojnë regjistra qendror të pronarëve të vërtetë të kompanive dhe ato të dhëna të jenë publike, në mënyrë që të lejojnë verifikimin më të mirë të informacionit.

Në raport, thekson radioja amerikane, thuhet se FATF-ja kërkon nga qeveritë të sigurojnë që autoritetet të jenë në gjendje të zbulojnë shpejt se kush janë pronarët e vërtetë ose “përfituesit” e kompanive të regjistruara në territorin e tyre.

Nga 83 vende të vlerësuara nga FATF-ja që nga viti 2014, vetëm një (Trinidad dhe Tobago) ka vepruar në pajtim të plotë me këtë kërkesë. Asnjë vend nuk konsiderohet të jetë “shumë efektiv” në këtë fushë.

LEXO EDHE:  I burgosuri iu bën “zbor” gardianëve/Shikoni çfarë ndodh (Video)

LEXO EDHE:  “Meriton plumbin ballit”/ Rama i përgjigjet Berishës

Autorja e studimit, Maira Martini, eksperte e organizatës Transparency International tha se “fondet mund të transferohen në sekonda nëpër llogaritë e korporatave bankare ndërsa identifikimi i pronarëve të kompanive të përfshira në korrupsionin tejkufitar, mund t’u marr autoriteteve më shumë se një vit”.

Ajo thekson se, pothuajse pa përjashtim të ashtuquajturat “kompanitë shell” shfaqen ne qendër të rasteve të mëdha të korrupsionit, pastrimit të parave dhe evazionit fiskal.

Një kompani “shell” apo kompani “fantazmë”, nuk zotëron asgjë por figuron si biznes i ligjshëm që shfrytëzohet më shumë për të fshehur veprimtaritë e kompanive të tjera.

Në vitin 2016, skandali i shkaktuar nga rrjedhja më e madhe ndonjëherë e të dhënave rreth kompanive sekrete në të quajturat Dokumentet e Panamasë, hodhën dritë mbi përdorimin e gjerë të ‘kompanive fantazmë”. Më shumë se 140 zyrtarë publik ishin duke përdorur më shumë se 214 mijë njësi për të fshehur pronësinë.

LEXO TE PLOTE