Connect with Us

Zgjidhet anëtarja e 11 e KLP-së/ Kush është prokurorja që sfidoi Vladimir Marën

Kronika

Zgjidhet anëtarja e 11 e KLP-së/ Kush është prokurorja që sfidoi Vladimir Marën

Publikuar

-

Prokurorja Esmeralda Keshi është zgjedhur sot anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Prokurorja Keshi mori 133 vota pro duke sfiduar prokurorin Vladimir Marën, i cili arriti të marrë 109 vota duke humbur kështu betejën me kandidaten tjetër.

Ajo zëvëndëson në këtë detyre Gentian Osmanin, i cili u shkarkua nga detyra nga Kolegji i Posacëm i Apelimit, pas anikimit të Komisionerit Publik.

Ky proces është mbikëqyrur edhe nga Kryeprokurorja e Përkohshme, Arta Marku.

Por, kush është Esmeralda Keshi.

Prokurorja Keshi nuk është emër i panjohur për publikun. Ajo është ish-drejtuesja e Komanduar e Prokurorisë së Dibrës dhe ka lidhje me përgjimet e dosjes 184, dosje e cila nga Prokuroria për Krime të Rënda është transferuar në Prokurorinë e Dibrës.

Esmeralda Keshi (Cami), është kunata e Arben Keshit, drejtorit të Ministrisë së Brendshme, i cili doli në përgjimet e prokurorisë i implikuar në pazarin e shit-blerjes së votave ne zgjedhjet e pjesshme të vitit 2016 që u mbajtën në Dibër.

Në përgjimet, të cilat u bënë publike nga gazeta gjermane BILD, Arben Keshi me Kryeministrin Rama, të cilit i jep llogari për komisionerët e PS-së në votime, me votuesit ku bën pazare për blerje votash, me drejtorin e arsimit në Dibër, të cilin e urdhëron që t’ju bëjë presion të gjithë mësuesve se nëse nuk votojnë për PS-në do të shkarkohen nga detyra.

LEXO EDHE:  Vijon ngërçi në KLP/ ONM thirrje Prokurorëve

Gjithashtu kunati i prokurores Keshi doli në përgjime duke biseduar me  Sali Skurën, Shef tek Komisariati i Policisë Nr.5 në Kamëz, të cilit i kërkon të ndalojë votuesit e PD-së që jetojnë në Kamëz, por që kanë ende të drejtë vote në Dibër si dhe me ish-Ministrin e Infrastrukturës Damian Gjiknuri i cili e lajmëron Keshin se po i dërgon tek shtabi disa “tipa problematikë’, që t’i këtë për çdo rast”.

Pavarësisht këtyre rrethanave dosja u çua tek Esmeralda Keshi që ta shkatërronte plotësisht.

Pavarësisht këtyre rrethanave Esmeralda Keshi e kaloi Vettingun. Duket se lidhje me Rilindjes i ka vlejtur. Dhe njësoj si prokurori Klodjan Barho që klaoi Vettingun në këmbim të shkatërrimit të dosjes 184, edhe prokurorja Esmeralda Keshi e kaloi Vettingun, duke u hedhur poshtë problemet e konstatura.

Institucioni i Komisionerit Publik ende nuk ka reaguar në lidhje me Vettingun e Keshit./ CNA.al

Prokurorja e lidhur me bandën e vjedhjes së votave/ “Zgjohet” Këshilli i Lartë i Prokurorisë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Video-Tentuan të sillnin mbetje të rrezikshme/ Arrestohen 6 persona në Vlorë, sekuestrohet trageti

Publikuar

-

Nga

Policia ka finalizuar operacionin “Amiant” në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit dhe ka parandaluar tentativën për futjen e një sasie të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut.

Blutë ishin informuar se me një traget që ishte nisur nga Italia po transportohej një sasi e konsiderueshme me mbetje të rrezikshme për shëndetin e njeriut dhe ambientin, me qëllim për t’i depozituar në Shqipëri.

Për këtë u arrestuan 6 shtetasit me iniciale K.Xh., 65 vjeç, A.Ç., 28 vjeç, A.G., 48 vjeç, F.T., 71 vjeç, E.Ç., 55 vjeçe, dhe Z.K., 45 vjeç, të gjithë banues në Vlorë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në tragetin e linjës Brindisi – Vlorë dhe konkretisht në pjesën fundore të garazhit, është gjetur një sasi e papërcaktuar mbetjesh të ndaluara e të dyshuara të rrezikshme, për të hyrë në Republikën e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Sot zgjedhjet për KLP/ Emrat e kandidatëve   

LEXO EDHE:  KLP –KLGJ, paralajmërohet mazhoranca/ Tërhiquni pa iu dalë në skenë “telefona” të tjerë

Nga ana e Policisë u kryen veprimet procedurale ku në cilësinë e provës materiale, u sekuestrua trageti si dhe sasia e mbetjeve, të cilat nuk u lejuan të dilnin nga ambienti i tragetit.

Ndërkaq, materialet procedurale u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Vlorë, për veprën penale “Kontrabanda me mallra të ndaluara”, “Menaxhimi i mbetjeve” dhe “Transportimi i mbetjeve”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i trefishtë në autostradë/ I plagosuri më urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Një aksident i trefishtë ka ndodhur pak minuta më parë në autostradën Fushë Krujë – Milot në afërsi të fshatit Gramëz.

Dy makina dhe një motor janë përfshirë në aksident e për pasojë ka mbetur i plagosur rëndë drejtuesi i motorit.
Mësohet se i plagosuri ka marrë plagë të rënda dhe është dërguar në spitalin ushtarak për të marrë ndihmën mjekësore.

Nuk dihen ende shkaqet e këtij aksidenti ndërkohë që autoritetet po punojnë për zbardhjen e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto-Makina del nga rruga/ Përfundon brenda biznesit

Publikuar

-

Nga

Dalin pamjet nga aksidenti i ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Korçë-Voskopojë.

Një makinë tip “Lancia” me targa AA 768 MT ka dalë nga rruga duke u përplasur me një mur anësor të një biznesi buzë rrugës.
Mësohet se i plagosur ka mbetur drejtuesi i mjetit 24-vjeçari M.M, i cili po merr mjekimin e nevojshme në spitalin rajonal të Korçës.

Bëhet me dije se shkak i aksidentit është bërë lagështia e madhe në rrugë si dhe shpejtësia e lartë me të cilën po lëvizte mjeti.

LEXO EDHE:  Ish-sigurimsi në KLP?/ Gjykata Administrative pranon padinë

LEXO EDHE:  Zbardhen përgjimet/ Burri i gjyqtares: S’duam toka, i duam “të thata”

Grupi hetimor vijon hetimet për zbardhjen e plotë të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE