Connect with Us

Sherr me armë në Durrës/ Parandalohet tragjedia

Kronika

Sherr me armë në Durrës/ Parandalohet tragjedia

Publikuar

-

Policia parandalon përshkallëzimin  e mëtejshëm të një konflikti  me armë zjarri mes disa personave

Reagimi në kohë e me profesionalizëm vë në pranga dy autorët e konflikti me armë zjarri të cilët  tentuan të largohen me shpejtësi me automjet por u kapën gjatë ndjekjes nga  shërbimet e Policisë.

Sekuestrohet një armë zjarri tip pistoletë dhe automjeti.

Strukturat e Drejtorisë  Vendore të Policisë Durrës,  me marrjen e njoftimit se në lagjen nr 18 Durrës po ndodhte një konflikt mes disa personave dhe njëri prej tyre po qëllon me armë zjarri në ajër, kanë shkuar  menjëherë  në vendin e ngjarjes., duke parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit.

Shtetasi që kishte qëlluar me armë zjarri në ajër  së bashku me shokun e tij në momentin që kanë parë Policinë  kanë tentuar të largohen me shpejtësi me automjet  por janë kapur në flagrancë gjatë ndjekjes nga shërbimet e policisë.

Policia bëri të mundur bllokimin e automjetit si dhe vënien në pranga të shtetasve   A.B., 26 vjeç (pasagjer në mjet), i cili dyshohet se është personi i cili ka qëlluar me armë zjarri dhe E.K., 30 vjeç, (drejtuesi i mjetit)  të dy banues në Durrës.

LEXO EDHE:  Zbulohet motoristi enigmatik në rrugët e Tiranës/Ja kush ministër fshihet pas skafandrës!

Gjatë kontrollit të ushtruar u gjet dhe  u sekuestrua në cilësinë e provës materiale arma e zjarrit tip pistoletë me disa  fishekë luftarakë.

Shtetasit e arrestuar njihen si persona me precedentë të mëparshëm në fushën e krimeve kundër personit dhe kundërshtimit të punonjësve të Policisë.

Grupi hetimor vijon punën për zbardhjen e shkakut të konfliktit, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë konflikt.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore  materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale ” Mbajtja pa leje i armëve dhe i municionit”  dhe “Prishja e qetësisë publike” në ngarkim të shtetasit A.B., dhe “Moskallëzimi i krimit ” në ngarkim të shtetasit E.K./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ndodhej në kampet e ISIS/ Humbet gjurmët 11-vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Nga

Pas historisë drithëruese të transmetuar nga media italiane  “Le Iene” , për një  11-vjeçar shqiptar, i cili mbahej i izoluar në kampet e ISIS në Siri, i kontaktuar nga Abc News, i ati i të miturit i rënduar emocionalisht tregon se situate ka precipituar orët e fundit.

Afrim Berisha, është shprehur se ka humbur gjurmët e të birit dhe se Alvin nuk ndodhet më në kampin e “Al Holit”. Berisha tregon se  kontaktin e fundit me të e ka patur në 25 shtator dhe se kishte mësuar se i biri ndodhej i vetëm në kamp në sektorin e fëmijëve jetim.

LEXO EDHE:  Zbulohet motoristi enigmatik në rrugët e Tiranës/Ja kush ministër fshihet pas skafandrës!

LEXO EDHE:  Përplasje në PD-në e Durrësit/ Drejtuesit e grupseksioneve braktisin Oerd Bylykbashin

I trembur për sigurinë e Alvin, Berisha tha se do të niset menjëherë sërish drejt Sirisë për ta kërkuar vetë. Berisha është shprehur  se që pas publikimit të ngjarjes në media, atij iu premtua ndihmë për ta tërhequr të birin nga Siria së bashku me antarët e një familje italiane që i ishte bashkuar disa vite më parë strukturave ekstremiste në Siri dhe për riatdhesimin e së cilës po punohej prej tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Krimi nuk njeh gjini”/ EUROPOL hap fushatën për kapjen e femrave kriminele

Publikuar

-

Nga

Agjencia europiane e Policisë së Antikrimit, Europol, nisi sot një fushatë të re për të kapur kriminelet më të kërkuara të Bashkimit Europian, duke vënë në dukje se krimet ata kanë kryer janë njësoj të rënda sa krimet e kryera nga meshkujt.

Në kuadër fushatës të titulluar “Krimi nuk njeh gjini”, faqja e re në internet e Europolit shfaq në mënyrë dramatike fytyrat e kriminelëve të arratisur, në kërkim nga policitë e 21 vendeve të BE-së, mes të cilëve 18 janë gra.

LEXO EDHE:  Sfidon ish-ministri i Brendshëm/ Tahiri: Jam prapë ministër kampion

LEXO EDHE:  Këshilltarët bashkiakë të PD-së bojkotojnë mbledhjen/ Surprizuese pjesëmarrja e LSI-së

“Njerëzit mendojnë se, zakonisht, gratë nuk kryejnë të tilla krime, por ja që e bëjnë dhe ato janë po aq të rënda, sa edhe krimet e kryera nga meshkujt”, tha zëdhënësja e Europolit, Tine Hollevoet, raportojnë mediat.

Angelina Sacjuka, vrau një grua
Kristi Amberg, trafikante droge, Estoni
Adilet Shakirgazieva, grabitëse
Elena Puzyrevich, trafikoi 9 vajza
Jessica Edosomwan, drejton nje rrjet prostitucioni ne France
Iveta Tancosova, tutore prostitutash
Monika Rafaelova, grabitëse në Suedi
Elisabeth Gertrude Skarits, mashtruese me prona
Ildiko Enderle, tutore prostitutash
Ildikó Dudás, trafik droge dhe abuzim minorenesh
LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë në Tiranë/ Plagosen dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Sauk – Tiranë, ku dy automjete janë përplasur me njëri – tjetrin. Si pasojë e përplasjes  kanë mbetur të plagosur dy persona.

Të plagosurit janë transportuar me urgjencë drejt Spitalit të Traumës, ndërkohë që ende nuk dihen shkaqet e aksidentit apo gjendja shëndetësore e të plagosurve.

LEXO EDHE:  Zbulohet motoristi enigmatik në rrugët e Tiranës/Ja kush ministër fshihet pas skafandrës!

LEXO EDHE:  Sfidon ish-ministri i Brendshëm/ Tahiri: Jam prapë ministër kampion

Policia është në vendngjarje për zbardhjen e rrethanave të aksidentit.

Informacioni paraprak i Policisë:

Aksident në aksin rrugor Sauk – Tiranë. Aksidenti ka ndodhur në vendin e quajtur Sofra e Ariut.

Në aksident janë përfshirë dy automjete sipas informacioni paraprak janë dy të plagosur të cilët janë dërguar në Spitalin e Traunës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE