Connect with Us

Shtypi i ditës, 3 tetor 2019

Sociale

Shtypi i ditës, 3 tetor 2019

Publikuar

-

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 3 tetor 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Rama: Pallatet do të sigurohen me detyrim”, ndërsa një tjetër titull vijon “Kompensimi, ndahen 50 ha tokë dhe 104 milionë lekë”.

“Panorama” hapet me titullin “Para dhe tokë, emrat e pronarëve që përfitojnë”, ndërsa një tjetër titull vijon “Pranojë ose hap krahun”, Basha i dorëzon planin me 5 pika, Rama i përgjigjet me “karrocën para trenit”.

“Shekulli” ka si titull kryesor “Vritet 34-vjeçari në Mirditë, dyshohet për hakmarrje”, ndërsa një tjetër titull vijon “Norbert Mappes: Zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme”.

“Telegraf” ka si titull kryesor “FBI nis hetimin për kryeministrin Rama”, ndërsa një tjetër titull vijon “Nuk mund t’ia lëmë Shqipërinë horrave”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Lentet falas për të moshuarit/ Shërbimi i ri edhe në spitalin e Elbasanit

Publikuar

-

Nga

“Paketa e kataraktës që përfshin lentet falas ka nisur të ofrohet edhe në spitalin e Elbasanit, duke i kursyer çdo të moshuari rreth 700 dollarë që më parë i paguante nga xhepi”.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e shoqëruar nga deputetët e zonës, vizitoi spitalin e Elbasanit, ku deklaroi se vetëm për shërbimin e okulistikës qeveria po financon 500 mijë euro në vit.

“Pas QSUT, po financojmë shërbimin e kataraktës afër vendbanimit, pra lentet falas për një kategori vulnerabël, siç janë të moshuarit, edhe në spitalin e Elbasanit dhe të Vlorës, duke ulur shpenzimet nga xhepi për qytetarët”, tha Manastirliu.

Nga ofrimi i shërbimit të ri të kataraktës kanë përfituar deri tani 1687 pacientë, që kanë kryer ndërhyrjen dhe kanë përfituar lentet falas në spitalet e Tiranës, Elbasanit dhe Vlorës.
Ministrja e Shëndetësisë deklaroi se ky shërbim do të shtrihet edhe në spitalet e tjera rajonale, si Fieri dhe Durrësi, për të ofruar paketën e kataraktës falas, afër vendbanimit.

LEXO EDHE:  Shtypi i ditës, 7 shtator 2019

Duke theksuar se 12 paketa shëndetësore mundësojnë falas për qytetarët ekzaminime dhe intervente për sëmundjet kardiovaskulare, të veshkave, kataraktit, radioterapisë etj, Manastirliu tha se investimet në spitalin rajonal të Elbasanit ofrojnë shërbime cilësore dhe të plota për qytetarët duke ulur rradhët e pritjes për marrjen e shërbimit.
Vitin e kaluar 1,173,000 euro janë investuar vetëm në spitalin rajonal të Elbasanit ku janë instaluar pajisjet e reja në shërbimet e neonatologjisë dhe obsteri – gjinekologjisë, radiologjisë dhe diagnostikës, oftalmologjisë, urgjencës, neurologjisë, kirurgjisë dhe reanimacionit. Spitali Rajonal i Elbasanit ofron sot të gjithë gamën e ekzaminimeve imazherike nga rezonanca, skaneri, skopia, grafia dhe ekografia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti vijon të na surprizojë/ Ja sa do arrijnë sot temperaturat

Publikuar

-

Nga

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në aktivitetin e Anticiklonit të Azoreve i cili do të mbajë mot pa rreshje në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë  edhe gjatë kësaj jave.

Për ditën e sotme, pritet që moti të dominohet nga kthjellimet vranësira të pakta në zonat malore.

Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi maksimale 6m/sek në bregdet.

LEXO EDHE:  Shtypi i ditës, 25 shkurt 2019

Valëzimi i forcës 2 me lartësi vale 0,3- 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje të lehtë në mesditë.

Temperaturat minimale dhe maksimale pritet të arrijnë:

Zonat  malore  8/26°C

Zonat e ulëta  9/30°C

Zonat bregdetare 14/28°C/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 22 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse doni qe marrëdhënia juaj me partnerin te jete sa me e mire, sot duhet te shfrytëzoni çdo moment për t’i shprehur ndjenjat. Ne këtë mënyrë do mund t’i kaloni shume lehtësisht edhe disa vështirësi qe iu kishin dale. Beqaret do ndihen me te lire për te dale me disa persona te rinj dhe do ndihen mjaft mire. Ne planin financiar mos shpresoni me kot ta përmirësoni sa hap e mbyll sytë gjendjen. Beni edhe pak durim.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse keni një lidhje dhe ndiheni te lumtur, përfitoni sot për te bere ndonjë surprizë te madhe, Marsi do jete ne anën tuaj dhe do ju ndihmoje për gjithçka. Ne mbrëmje mund te surprizoheni edhe nga partneri. Edhe për beqaret gjerat mund te marrin një kthese shume me te rëndësishme. Financat nuk do jene te këqija, megjithatë para se te shpenzoni reflektoni disa here.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Gjate kësaj dite do keni shume dyshime për te dashurin e zemrës tuaj dhe nuk do e lini dot veten te lire për t’u dashuruar ashtu si e ndieni. Beqaret nga ana tjetër do jene me te favorizuar dhe do arrijnë te gjejnë një person mjaft te përshtatshëm. Ne planin financiar vërtet do mundoheni pak, por do arrini me ne fund ta stabilizoni situatën. Për ju asgjë nuk do jete e pamundur.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ne tërësi jeta juaj ne çift nuk do jete e keqe. Pranë partnerin do ndiheni edhe me mire se me pare, por ne disa momente mundet te mërziteni për shkak se ai nuk do ua shprehe shume ndjenjat. Beqaret duhet te kenë me tepër besim tek vetja ne mënyrë qe ta bëjnë për vete atë qe pëlqejnë. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri dhe nuk do ndiheni keq.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Gjate kësaj dite do merreni vesh pre mrekulli me atë qe keni ne krah dhe nuk do keni asnjë ankese. Toleranca do jete ajo qe do ju ndihmoje te ruani një marrëdhënie te kënaqshme. Beqaret nuk do i rezistojnë dot tundimit dhe mund te hidhen ne krahët e personin qe do i joshe pa u menduar gjate. Ne planin financiar mund t’iu dalin disa probleme te vogla, por jo me pasoja te renda.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Nëse keni një lidhje as mos mendoni për te flirtuar me një person sepse do keni probleme shume te mëdha me partnerin. Nëse jeni mërzitur pranë tij dhe doni te provoni diçka tjetër, me mire ndahuni fillimisht. Beqaret do jene mjaft joshës dhe do marrin plot propozime interesante. Financat do jene goxha te mira dhe deri ne fund te ditës mund te përmirësohen akoma me shume.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite shume e turbullt ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do i pranoni aspak gabimet e bëra dhe debatet qe mund te lindin do jene te forta. Beqaret nuk do jene realiste dhe do kërkojnë gjera te pamundura. Edhe sot ata do mbeten te vetmuar. Ne planin financiar do jete Jupiteri ai qe do ndikoje me shume nga te gjithë dhe do sjelle përmirësime te vazhdueshme.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite e mbushur me gëzim te madh ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do jeni te dy palët te arsyeshëm dhe do bëni gjithçka qe marrëdhënia me partnerin te ece ne rrugën e duhur. Beqaret kane kohe qe ëndërrojnë një partner ideal dhe sot dëshirat e tyre mund te realizohen. Gjendja e financave ka për te qene gjithë kohës e mire nëse vazhdoni t’i menaxhoni me maturi te ardhurat.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Pasion apo tension për te dashuruarit? Gjate kësaj dite gjithçka mund te ndodhe sepse Marsi dhe Jupiteri do ndikojnë njëkohësisht. Përgatituni për emocione shume te forta si pozitive ashtu edhe negative. Për beqaret do jete një ditët vërtet shume e veçante. Sektori i financave do jete tejet dinamik dhe do arrini t’i shlyeni pa frike edhe shpenzimet me te nevojshme.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Te dashuruarit do kenë një dite te ngrohte dhe perfektë për te folur për gjithçka qe i ka shqetësuar deri me sot. Beqaret do jene shume energjike dhe te gatshëm për te bere gjithçka qe ta ndryshojnë statusin e tyre. Pasditja dhe mbrëmja do jene shume me te veçanta. Ne planin financiar asgjë nuk do jete e thjeshte kështu qe duhet te bëni te pamundurën qe ta ndryshoni sa me pare situatën.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Nëse jeni ne një lidhje sot keni për te pasur me te vërtetë një dite shume te bukur. Çdo moment do jete i ngrohte dhe debatet thuajse do mungojnë plotësisht. Beqaret do dashurohen koke e këmbë me një person dhe do bëjnë edhe sakrifica qe te fillojnë menjëherë një lidhje me te. Për te ardhurat duhet te tregoheni te matur e te kujdesshëm sepse çdo gabim i bere sot mund te sjelle probleme te mëdha nesër.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Venusi do pozicionohet shume mire ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite, por edhe ju duhet te bëni te gjitha përpjekjet qe marrëdhënia ne çift te përmirësohet me shume. Mos prisni gjithmonë nga te tjerët. Beqaret ka mundësi te afrohen me disa persona qe sapo janë divorcuar dhe nuk do e kenë rrugëtimin shume te lehte. Ne planin financiar te gjitha përpjekjet qe keni bere kohet e fundit do japin rezultate shume te mira.

LEXO TE PLOTE