Connect with Us

Luli si orakull/ Një sugjerim i sinqertë për kreun e Republikës së re

Politikë

Luli si orakull/ Një sugjerim i sinqertë për kreun e Republikës së re

Publikuar

-

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, edhe pse i paaftë në politikë, duket se ka një të ardhme të ndritur në fushën e astrologjisë.

Lulzim Basha doli sot në një deklaratë për mediat, ku reagoi pas fjalës së kryeministrit Edi Rama, mbajtur në foltoren e Kuvendit, për të cilën tha se e kishte parashikuar.

“Nga kjo foltore në praninë tuaj ju kam thënë ju dhe përmes jush, shqiptarëve që me mënyrën se si Edi Rama po mbyll dhe rrezikon rrugën shqiptare të integrimit europian, shpejt do të vijë dita kur të tregojë me gisht fajtorët. Dhe fajtorë do të jetë çdokush, do të jetë opozita, do të jeni ju mediat, do të jetë Europa, do të jenë partitë politike europiane, i vetmi person që nuk do të ketë asnjë përgjegjësi për këtë faj, do të jetë vetvetja. Dhe për fat te keq është bërë kaq i parashikueshëm, saqë fjalimin që ja parashikova para dy muajsh, sapo e mbajti në pseudoparlament.”-tha Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Kokëdhima sfidon Ramën/ Takim me emigrantët në Athinë

Pra, Luli është një parashikues mjaft i mirë. Biles, nga kryetar i PD dhe lider i opozitës, do të ishte më mirë që Luli të bëhej zonja Meri apo Paulo Fox.

Kështu edhe do të fitonte  më shumë, edhe bzineset e kunatit do i shtonte, edhe shqiptarët nuk do ti lodhte më.

I drejtojmë një kërkesë të sinqertë sonjës Meri, ta thërrasë Lulzim Bashën sepse do i ketë më të mira parashikimet.

I drejtojmë një kërkesë të sinqertë edhe kreut të Republikës së re ta marrë në konsideratë sugjerimit tonë, se mesa duket do ketë një të ardhme të ndritur./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bindet edhe Meta/ Basha i shërben Ramës

Publikuar

-

Nga

CNA.al në shumë analiza dhe komente, ka sjellë me fakte detaje që tregojnë se kreu i PD-së, Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama janë në marrëveshje.

CNA.al ka shkruar edhe më parë se Basha i shërben Ramës dhe jo pak herë ka ndërmarrë veprime që mbulojnë skandalet e qeverisë, ndërsa kjo e fundit në zbatim të pazareve Rama-Basha i mbulon skandalet këtij të fundit.

Një rast i tillë ishte edhe ngjarja e fundit. Ndërhyrja në Astir në kohën që në media bëri bujë lajmi se prokurorët e “kapur nga Rama”, po shpëtojnë Lulin nga hetimi për lobimet me para ruse, u duk qartë se ishte një veprim i  kryeministrit për të shpëtuar Bashën.

LEXO EDHE:  Projekti “100 fshatrat”/ Ish-deputeti zbulon planin e Ramës për shkatërrimin e fermerëve

LEXO EDHE:  Kokëdhima sfidon Ramën/ Takim me emigrantët në Athinë

Por që Basha i shërben Ramës, kjo tashmë është kuptuar edhe nga vetë presidenti Ilir Meta.

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, Meta tha kishte kritika të forta edhe për vendimet e opozitës “PD dhe LSI janë më afër qeverisë se Presidenti. Me ato që kanë bërë ata i kanë shërbyer qeverisë. Duke ikur nga Kuvendi kanë lënë njerëzit e papërfaqësuar. E kanë kthyer opozitën në OJQ, i kanë nxjerrë njerëzit kot në rrugë.

Edhe presidentin e kanë ekspozuar përballë mazhorancës. Rama ka marrë parlamentin me vendimin e Lulit dhe të Monës.”-tha Meta./ CNA.al

Faktet/ Qeveria sulmoi Astirin pas pazareve me Lulzim Bashën

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta bën paralajmërimin e fortë/ Me një dekret shpërndahet parlamenti

Publikuar

-

Nga

Meta flet per mediat pas homazheve te busti i Ismail Qemalit

Presidenti Ilir Meta ka bërë sot një paralajmërim të fortë lidhur me “ngërçin” e Gjykatës Kushtetuese.

“Është tërësisht e zgjidhur për të gjithë ata që dinë të lexojnë Kushtetutën, dhe meqe po afron 22 nëntori, kam një paralajmërim të fundit për të gjithë ata që thonë se betimi i Metës si president ka qenë një proces formal apo ceremonial.
Nuk ka institucion më të rëndësishëm sesa Kushtetuta e Shqipërisë e cila ka vetëm një garant të padiskutueshëm e të pa cënueshmë që është Gjykata Kushtetuese. Parlamenti me një dekret shpërndahet, qeveria me një mocion rrëzohet.
Askush të mos guxojë të përdhosë Kushtetutën”, u shpreh Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkeljet në RTSH/ Diana Ziu tjetër letër për Ramën, e treta do jetë për Eurosong-un

Publikuar

-

Nga

Kompozitorja e njohur Diana Ziu vijon akuzat në drejtim të Vera Grabockës dhe Zhani Cikos në lidhje me abuzimet në festivalin e Këngës në RTSH.

Ditën e sotme, Diana Ziu i ka drejtuar një tjetër letër publike kryeministrit Edi Rama, ndërsa paralajmëron se letra e tretë do të jetë për Eurosong-un.

Në letrën e publikuar në faqen e saj në rrjetet sociale, Diana Ziu ndër të tjera pyet kryeministrin se kur do te ngrinihet nje ekip kontrolli per shkeljet ne RTSH?

Po ashtu ajo thekson se përgatitjet e festivalin nuk po fillojnë dot sepse këngët sipas saj, nuk kanë mbërritur ende, një pjesë po shkruhen tani e një pjesë janë ende rrugëve.

Letra e plotë e Diana Ziut drejtuar Ramës:

Letra nr 2 per Kryeministrin, se ndoshta te paren nuk ja kane perkthyer dot.

E treta do jete per Eurosong-un, dhe jo vetem nga une por nga nje grup i madh krijuesish shqiptare te bashkuar rrejth kesaj kauze.

Pra:

Kur do te ngrinihet nje ekip kontrolli per shkeljet ne RTSH?
Pergatitjet e festivalin nuk po fillojne dot sepse kenget nuk kane mberritur ende, nje pjese po shkruhen tani e nje pjese jane ende rrugeve…

1- Festivali I Kenges eshte institucion. Ai ka rregulla. Ku jane rregulloret e miratuara?

2- Nje grup autoresh kane derguar nje kerkese ne RTSH per te mundesuar arsyet profesionale te skualifikimit te krijimtarive te tyre! Asnje pergjigje! (Detyrim ligjor ky)

3- Asnjehere gjer me sot nuk ka ndodhur qe ne Jurine perzgjedhese te jene vetem 3 veta! Nje ngacte cilet nuk ka aa diolomimin dhe formimin e duhur per te gjykuar elementet e krimtarise. Eshte njesoj sikur ne nje tender rrugesh te jete ne komisionin e vleresimit nje person vetem e vetem se di ti japi makines.

Nje kenge ka disa komponente, prej te cileve tre jane themeloret: Kompozimi, Poezia dhe Kendimi! Asnjebngacketo elemente nuk ka qene kriter per perzgjedhjen e materialeve.

4- Perzgjedhja e kengeve eshte bere absolutisht mbi baza preferenciale te Vera Grabockes, duke perdorur per fat te keq tre anetare jurie! Kjo eshte per gjynah! Kjo argumentohet fare lehte:
-Si ka mundesi qe nuk pranohet nje kenge e kompozitores Erjona Rushiti, e cila vjet fitoi cmimin e pare dhe perfaqesoi Shqiperine ne Eurovision? Dje ishte emblema e kombit per te na perfasesuar, dhe sot nuk eshte me askush…?!!!

LEXO EDHE:  Basha nuk di ndryshimin mes Rregullores dhe Ligjit

LEXO EDHE:  Basha nuk di ndryshimin mes Rregullores dhe Ligjit

Le te themi se na qenka rastesi! Po si ka mundesi qe edhe krijimi I kompozitorit Enis Mullai fitues i cmimit te dyte dhe orkestrues i te parit vitin e shkuar, nuk u pranua ne Festival?

Vazhdojme me tej.

Si ka mundesi dhe a eshte rastesi qe kengetari fitues i te rinjve vitin e kaluar Marko Strazimiri, skualifikohet sivjet?
Kush i gjykoj, mbi cilat kritere dhe bazuar ne cilen rregullore te miratuar nga kush?

Mund te vazhdonim dhe me tej, por si per ti vete “kapak” ketyre “rastesive”, vjen dhe ky fakt: nuk pranohet as krijimi I fundit I Agim Prodanit, babait te muzikes se lehte shqiptare?!…
Ky eshte thjeshte TURP!
Bota vendos ne kupolen e mendimit intelektual te kombit, njerezit me thinja, ndersa ne, njerez me push…

5- Nuk ka ndodhur kurre qe te kete kaq shume rremuje ne organizimin e nje Festivali! Nuk kuptojme cfare eshte ky konspiracion zyrtar? Kush shkel cdo ligj apo princip, e per llogari te kujt? Apo gjithmone ai 400 milionshi qe po ndahet tashme ne shume duar…

6- Kompozitoret e huaj. Pse?
Kjo eshte fyerje per te gjithe krijuesit shqiptare! Pritet qe shoqja Vera dhe shoku filan te heqin dhe gjuhen shqipe si kriter per pjesemarrje dhe ta marri lumi krijmtarine kombetare, se ne kulture mejhanesh tashme e kane kthyer.

7- E fundit.
Ky nuk eshte nje shqetesimi nje njeriu. Jo. Ky eshte shqetesim per nje kauze, per nje kulture, per nje model, per nje pergegjesi qe kemi ndaj brezave.

Nga faktet dhe gjithcka po ndodh, Kryeministri qe po hesht, kryeparlamentari qe po hesht, Keshilli Drejtues qe po hesht, nuk po bejne asgje me pak se po krijojne precedentin e kriminalizimit edhe shkaterrimit te institucionit te vetem mbetur ende ne kembe per stimulimin e krijmtarise kombetare, sic eshte Festivali I Kenges ne RTSH./ CNA.al

“5 pyetje për ju dhe kryetarin”/ Diana Ziu letër publike Ramës, si u zhvatën 400 milion lekë fonde

LEXO TE PLOTE