Connect with Us

Vendimi ekstrem/ “Capital Crew” gjithë sezonin jashtë, 8 tifozë përjashtohen përjetë, dënime për Tiranën dhe Partizanin 

Lajme

Vendimi ekstrem/ “Capital Crew” gjithë sezonin jashtë, 8 tifozë përjashtohen përjetë, dënime për Tiranën dhe Partizanin 

Publikuar

-

Komisioni i Disiplinës ka marrë vendime ekstreme ndaj tetë tifozëve, pas dhunës në stadiumin “Selman Stërmasi”, gjatë ndeshjes Tirana-Partizani.

Tetë tifozë të Tiranës, të cilët u identifikuan me emra janë përjashtuar përjetë nga çdo ndeshje në të gjitha stadiumet e Shqipërisë.

Mësohet se Tirana është dënuar me 4 ndeshje pa tifozë e 500 mijë lekë gjobë, e ndërsa Partizanin 2 ndeshje pa tifozë e 100 mijë lekë gjobë.

Ndryshe nga herët e tjera, kur ka pasur raste dhune në stadium, dënimi prekte të gjithë tifozerinë, por kësaj here Komiisoni i Disiplinës është i fokusuar në tifozë të veçantë, shkaktar të incidenteve që u regjistruan në fillim të derbit dhe jo dënim të përgjithshëm të klubit.

Po ashtu FSHF bën të ditur se do të mbyllet pjesërisht sektori G3 në stadiumin Selman Stërmasi”, ku dhe qëndronte tifo-grupi “Capital Creë”, i cili njihet si grupim më i dhunshëm i tifozëve bardheblu, si dhe autorët e asaj banderole të frikshme, ku bardheblutë “varin” tifozerinë e kuqe.

 Njoftimi i FSHF-së: 

1.KF “Tirana”, për dështim në përmbushjen e përgjegjësive në organzimin e ndeshjes kundër FK “Partizani”, datë 29.09.2019, duke mos vlerësuar nivelin e riskut, duke mos garantuar zbatimin e ligjit, mbarëvajtjen e rregullit dhe qetësisës në stadium, si dhe për sjelljen e gabuar të spektatorëve duke shfaqur materiale propoganduese me të cilat kryehen provokime me karakter politik dhe shoqëror, në bazë të Nenit 63/1/a,Nenit 63/1/b, Nenit 64/5, Nenit 65/3/a/b/c/d/e/f/h/j/k, dhe Nenit 65/4/b/ të KDS, dënohet me zhvillimin e 4 (katër) ndeshje pa spektator në stadiumin përkatës si dhe gjobë në masën 500.000 (pesëqindmijë) lek.

Në zbatim të Nenit 32/3 të KDS, pezullimin e pjesëshëm të zbatimit të këtij dënimi duke urdhëruar shlyerjen e gjysmës e tij.

Urdhërimin e KF “Tirana”, të mbyll pjesërisht stadiumin”Selman Stërmasi” në sektorin G3, për sezonin futbollistik 2019/2020, duke ndaluar hyrjen në stadium të grupimit të tifozëve “Capital Creë”.
Në bazë të Nenit 11/1/g të KDS, ndalimin e hyrjes përgjithmonë në çdo stadium ku organizohen aktivitete të FSHF të personave të mëposhtëm:
– Elton Bande
– Alban Rexha
– Getard Celiku
– Mateos Majani
– Aksel Manxhari
– Thanas Bendo
– Bledar Luga
– Gentian Qosja

2.FK “Partizani”, për sjellje të gabuar të spektatorëve të tij, në bazë të Nenit 65/2 të KDS, dënohet me zhvillimin e 2(dy) ndeshjeve vijuese pa spektator dhe gjobë në masën 100.000 (njëqindmijë) lek.

3.Lojtari i KF “Teuta”, Todorovski Blagoja, në bazë të Nenit 12 të KDS, paralajmërohet se në rast përsëritje të sjellje jo sportive, do të jetë subjekt i masave që parashikon Kodi i Disiplinës Sportive dhe Rregulloret e tjera.

4.KF “Luftëtari”, për sjellje të gabuar të spektatorëve, duke hedhur sende në terrenin sportiv, në bazë të Nenit 65/1, 65/3/c dhe Nenit 65/4/a të KDS, dënohet me gjobë në masën 50.000 (pesëdhjetëmijë) lek.

LEXO EDHE:  U dhunua nga nipat e Arben Ndokës/ Ish-deputeti i PS: Jo thjesht grushte, por armë dhe ...!

5.Lojtari i KF “Kastrioti”, Abaz Karakaci, për lojë të rëndë ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/b të KDS, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

6.Lojtari i KF “Veleçikut”, Brajan Shekaj, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

7.KF “Veleçiku”, për sjellje të gabuar të spektatorëve, duke shkaktuar ndërprejen e përkohëshme të lojës, në bazë të Nenit 65/4/a të KDS, dënohet me 4 (katër) ndeshje pa spektator në stadiumin përkatës.

8.KF “Lushnja”, për sjellje të gabuar të spektatorëve, duke hedhur sende në terrenin sportiv, në bazë të Nenit 65/1, 65/3/c dhe Nenit 65/4/a të KDS, dënohet me gjobë në masën 50.000 (pesëdhjetëmijë) lek. Në aplikim të Nenit 116 të KDS, gjoba paguhet në masën 50%.

9.KF “Turbina”, për sjellje të gabuar të spektatorëve, duke hedhur sende në terrenin sportiv, në bazë të Nenit 65/1, 65/3/c dhe Nenit 65/4/a të KDS, dënohet me gjobë në masën 50.000 (pesëdhjetëmijë) lek. Në aplikim të Nenit 116 të KDS, gjoba paguhet në masën 50%.

10.Lojtari i KF “Vllaznia B”,Markeljano Pali, për sjellje jo sportive ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/d të KDS, dënohet me 3 (tre) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

11.Lojtari i KF “Klosi”, Pavlo Gjonaj, për sjellje jo sportive ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/d të KDS, dënohet me 3 (tre) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

12.Lojtari i KF “Skrapari”,Antonio Dosti, për sjellje jo sportive ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/d të KDS, dënohet me 3 (tre) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

13.Lojtari i KF “Naftëtari”,Xhuljano Serdari, për sjellje jo sportive ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/d të KDS, dënohet me 3 (tre) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

14.Lojtari i SSH “Pepa” U-17, Amadeo Krraba, për sjellje jo sportive ndaj lojtarit kundërshtar, në bazë të Nenit 47/1/d të KDS, dënohet me 2 (dy) deshje pezullim nga aktivitetet.

15.Lojtari i KF “Përmeti”,Forald Hoxha, për sjellje jo sportive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/1/a të KDS, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

16.Pas përfundimit të hetimit disiplinor për ndeshjen e kampionatit të Kategorisë së Parë, midis “Kastrioti – Egnatia” datë 14.09.2019, në bazë të pamjeve filmike, zyrtari i KF “Kastroti”, Gazmend Vogli, për akte të mbetura ne tentataive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 8/1,Nenit 8/2 dhe Nenit 11/h të KDS, dënohet me ndalimin e qëndrimit në dhomat e zhveshjes dhe stolin e rezervave pëe sezonin futbollistik 2019/2020.

17.Pranimin e kërkesës së lojtarit të KF “Turbina”, Ermal Vathi dhe pezullimin e pjesës së mbetur të dënimit. Në bazë të Nenit 33/5 të KDS, lojtari Ermal Vathi vendoset në provë për një periudhë 6 mujore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Rudina Dembacaj nuk përmbahet/ Publikon foto me Mark Frrokun duke u puthur në publik

Publikuar

-

Nga

Muajt e fundit, ka bërë zhurmë ndarja e moderatores Rudina Dembacaj me babain e vajzës së saj Aleksin.

Në media u tha se martesa e tyre kishte marrë fund për shkak të tradhëtisë nga ana moderatores me ish-deputetin Mark Frroku.

Fillimisht ajo e mohoi, por që nga dita që pranoi lidhjen me Frrokun, Dembacaj nuk është kursyer aspak për publikun.

Rudina ka publikuar foto të shumta me ish-politikanin, madje ka guxuar të postojë edhe foto me fëmijët e tij. Ndërkohë që sot ka publikuar një tjetër foto, ku dyshja shfaqen duke u puthur në publik.

LEXO EDHE:  Dhunoi mjekun/ Policia identifikon autorin

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj gazetarit/ Manjani apel prokurorëve dhe gjyqtarëve

Ata kanë udhëtuar jashtë Shqipërisë, por moderatorja nuk ka preferuar të tregojë vendin ku ndodhen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Thirrën “Rama ik” në ceremoninë e diplomimit/ Lëvizja për Universitetin: Aktivistët po mbahen në komisariat

Publikuar

-

Nga

Lëvizja për Universitetin ka reaguar pas incidentit të ndodhur sot në ceremoninë e diplomimit të studentëve të të Universitetit të Mjekësisë teksa një student ka protestuar kundër largimeve masive, dërsa nuk kanë munguar dhe thirrjet “Rama ik”.

Sipas Lëvizjes për Universitetin, aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita janë nxjerrë jashtë nga truprojat e Edi Ramës dhe mbahen të mbyllur në qelitë e komisaritatit nr. 1.
Ndërkohë u bëhet thirrje të gjithë aktivistëve të bashkohen për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të tyre.

“Aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin i përplasin në fytyrë Edi Ramës realitetin e zymtë në të cilin ndodhet shëndetësia dhe profesioni i mjekut. Sot pasdite, Edi Rama kishte zgjedhur ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë si platformën e propagandës së tij qeveritare. Aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita i kujtuan plakut që ka mbërthyer të gjitha pushtetet se diploma e mjekut është kthyer në biletë avioni për në Gjermani dhe se përbën një luks vetëm për ata studentë që mund ta përballojnë tarifën e kripur.
Mjekët shqiptarë kanë pagat më të ulëta në rajon me vetëm 408-527 euro në muaj. Në pesë vitet e fundit janë larguar 857 mjekë nga Shqipëria, ndërkohë që 78% e mjekëve të anketuar shprehen se dëshirojnë të largohen drejt Gjermanisë. Buxheti i shtetit për mjekësinë është më i ulëti në rajon dhe Evropë me vetëm 2.9% të PBB. Tarifa e Masterit në disa degë të UM është më e larta në vend, me mbi 200.000 lekë (të reja) në dy vjet.
Për më tepër, Edi Rama ka ngritur skemën më të madhe të vjedhjes së shqiptarëve përmes PPP-ve pikërisht në sektorin e shëndetësisë, ku në dhjetëvjeçarin e ardhshëm qeveria shqiptare ka autorizuar pagesën prej 38 miliardë lekësh për vetëm katër koncesione: Check-up-i (8.8 miliardë lekë), sterilizimi i sallave (12.3 miliardë lekë), shërbimi i hemodializës (1.5 miliardë lekë) dhe shërbimet laboratorike (13 miliardë lekë).
Ndërkohë, batutat e ‘plakut Mere’ dëshmojnë gjendjen e tij të mjeruar. Brezi i ri i mjekëve dhe infiermerëve nuk e meriton Edi Ramën si kryeministër. Ata duhet t’i bëjnë rezistencë shkretimit të mëtejshëm të profesionit të tyre.
Aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita janë nxjerrë jashtë nga truprojat e Edi Ramës dhe mbahen të mbyllur në qelitë e komisaritatit nr. 1.
U bëjmë thirrje të gjithë aktivistëve të bashkohen për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të tyre”, thuhet në reagimin e Lëvizjes për Universitetin.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë/ Ja ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Institutit Legatum ka bërë një studim për vendet që ofrojnë kujdesin më të mirë shëndetësor.

Indeksi i Institutit ka renditur vendet në lidhje me prosperitetin dhe zhvillimin e shëndetësisë, në tre fusha, atë të shëndetit themelor fizik dhe mendor, infrastrukturën shëndetësore dhe kujdesin parandalues.

Nga studimi ka rezultuar se vendin e parë për kujdesin shëndetësor e mban Danimarka, duke u ndjekur nga Norvegjia, Zvicra, Suedia dhe Finlanda.

LEXO EDHE:  U dhunua nga nipat e Arben Ndokës/ Ish-deputeti i PS: Jo thjesht grushte, por armë dhe …!

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj mjekëve/ Ministria e Shëndetësisë: Dënim maksimal agresorëve

Këto vende pasohen nga Holanda, Zelanda e Re, Gjermania, Luksemburgu dhe Islanda. Ndërkohë, Shqipëria është renditur në vendin e 65-të, ndonëse qeveria deklaron se shëndetësia është falas dhe janë bërë investime të mëdha.

Ndryshe nga Shqipëria, Kosova nuk është përfshirë në listë,e ndërsa Maqedonia e Veriut mban vendin e 54.

Më poshtë paraqitet lista e plotë./ CNA.al

https://www.prosperity.com/rankings

LEXO TE PLOTE