Connect with Us

Skandali në “Fiks Fare”/Abuzime seksuale në shtëpinë e fëmijës, reagojnë më në fund institucionet

Denoncim

Skandali në “Fiks Fare”/Abuzime seksuale në shtëpinë e fëmijës, reagojnë më në fund institucionet

Publikuar

-

Për dy netë rrjesht, emisioni “Fiks Fare” solli në vëmendje të publikut historinë e dhimbshme të një 12 vjeçareje e cila, gjithë jetën e saj e kishte kaluar në institucione të kujdesit rezidencial.

Gjatë dëshmisë ajo rrëfen për abuzime seksuale dhe lojëra seksi mes bashkëmoshatarët qysh në moshën 8 vjeçare e deri në Janar të 2019. Kohë kur ka dal nga Insistucioni. Ngjarje këto, të ndodhura brenda mureve të shtëpisë së fëmijës “Zyber Hallulli”.

Pas publikimit të kësaj historie tronditëse i pari që reagoi ishte Shërbimi Social Shtetëror. Në deklaratën e tyre ata bëjnë me dije se kanë angazhuar një grup pune për të bërë vlerësimin e rastit të paraqitur në emision për periudhën kur vajza ka qenë banore e shtëpisë.

Shërbimi Social Shtetëror është i gatshëm të bashkëpunojë me Prokurorinë për të hetuar mbi rastin e vajzës deri në zbardhjen e plotë të rastit duke mbajtur përherë në konsideratë interesin më të lartë të fëmijës.

Ndër të tjera ata theksojnë se janë maksimalisht të interesuar për zbardhjen deri në fund të kësaj ngjarjeje, dhe se rasti do të ndiqet me prioritet deri në zbardhjen e tij, për të marrë më pas të gjitha masat e nevojshme për personat përgjegjës.

Një tjetër reagim ka mbërritur edhe nga Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale. Në reagimin e tyre ata theksojnë se kamerat në institucion janë vendosur në vitin 2018, siç ka pohuar edhe vajza gjatë rrëfimit të saj. Ndër të tjera ata pranojnë se kjo çështje, bashkë me akuzat e ngritura janë objekt i një hetimi të nisur tashmë nga organi i Prokurorisë, duke inkurajuar këtë institucion që të marrë të gjitha masat dhe të kryejë të gjithë procedurat e domosdoshme, për t’i shkuar deri në fund zbardhjes së të vërtetës.

“Për sa na takon, do të vëmë në dispozicion të organit të Prokurorisë, gjithçka që do të nevojitet për të hedhur dritë, duke filluar që nga kamerat monitoruese në mjediset e Institucionit të Përkujdesit Shoqëror “Zyber Hallulli”, të cilat janë funksionale në këtë institucion prej vitit 2018” thuhet në reagimin e ministrisë.

LEXO EDHE:  “Fiks Fare” sjell skandalin në kopshtet e Devollit/ Dy edukatore për një vend pune

Ndërkohë, me Urdhër të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, është ngritur tashmë një grup kontrolli, i cili ka në përbërje të tij ekspertë psikiatër zhvillimi dhe psikologë, të cilët do të kryejnë vlerësimin rast pas rasti të çdo fëmije, banor në Shtëpinë e Fëmijës “Zyber Hallulli”, si edhe vlerësimin e stafit kujdestar dhe edukator, me qëllim verifikimin deri në fund, të zbatimit të standardeve të mirërritjes së fëmijëve.

Një tjetër reagim erdhi edhe nga CRCA, organizatë në mbrojtje të të drejtave të fëmijëve. Sipas drejtuesit të saj Altin Hazizaj, puna që po bën Fiksi në këtë rast, dhe media në përgjithësi është për t’u admiruar.

Prej 5 vitesh ata i kanë kërkuar Ministrisë mbylljen e këtyre institucioneve, të cilat sipas tij janë burime abuzime seksuale dhe dhune.

Këtë e dëshmojnë vendet Evrpiane të cilat pasi kanë vendosur sistemin e kujdesit në familje, edhe sot vazhdojnë të hetojnë dhunën seskuale, të ndodhura në këto institucione në vitet kur kanë qenë ende të hapura. Shteti shqiptar duhet të angazhohet në mbylljen e këtyre qendrave rezidenciale, krijimin e qendrave të hapura dhe investimin serioz në kujdesin në familja.

Pagesa prej 9000 lekësh të reja, për kujdesin e një fëmijë në familje kujdestare është qesharake, dhe minimalisht duhet të dyfishohet apo trefishohet që të merret seriozisht nga kujdestarët.-shtoi Hazizaj.

Ai gjithashtu këmbëngul që Urdhri i Psikologëve duhet urgjentisht të marrë masa për ata psikologë të cilët nuk raportojnë raste të tilla të ngjashme. Ata duhet të respektojnë ligjin dhe të raportojnë, çka është në interesin më të lartë të fëmijës. Gjithashtu për rastin konkret i bënë thirrje Urdhrit të Psikologut të ndërgjegjësoj këtë të fundit dhe të marrë masa për psikologen që nuk ka raportuar rastin e 12 vjeçares siç e kërkon edhe ligji./Top Channel/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi në “Stop”–Kamëz/ Bashkia kthen pyllin në zallishte e jep leje për stallë e thertore!

Publikuar

-

Nga

Më 13 shkurt të 2019-ës emisioni Stop transmetoi ankesën e banorëve të Laknasit, në zonën e quajtur “Plepat e Brukes”, të cilët jetojnë këtu prej 300 vjetësh.Rastësisht mësuan, se bashkia ia dha pyllin me qira një shoqërie, që do ta shndërronte në stallë bagëtish.Për të arritur këtë qëllim, pylli është regjistruar si zallishte. Pas 8 muajsh, banorët shprehen, se në momentin që erdhi Stopi, cdo gjë ishte në rregull, por ditët e fundit pronari Bledar Daci, ka ardhur me polici, që të rrethojë pyllin.Sipas tyre, Daci do ta bëjë thertore dhe stallë derrash, edhe pse është vetëm 1 km larg lumit dhe 2 km larg shtëpive të tyre.Në bashki drejtojnë gishtin nga ish-kryetari, por nuk i japin zgjidhje problemit.Kryebashkiaku aktual Rakip Suli, thotë, se është vënë në dijeni këto 45 ditë, që është në detyrë dhe ka biseduar me subjektin, që t’i pezullojë punimet për disa ditë, sa të shprehet Prokuroria.Unë si kryetar, vijon Suli, nuk kam fuqi ligjore të anulloj lejen e dhënë nga paraardhësi im. Nga ana tjetër, avokati i banorëve, Sinan Tafaj shprehet, se vetë Këshilli Bashkiak, mund ta shfuqizojë atë vendim, nëse ka dëshirën e mirë për t’i ndihmuar këta banorë.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Shtetarët, darka dhe dreka luksoze për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri

LEXO EDHE:  E rëndë në Fiks Fare/17-vjeçari blen fostoksinë dhe i jep fund jetës

Për më shumë ndiq videon e mëposhtme:

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti i TI-as/ Shqipëria, ndër vendet ku pastrohen paratë e kompanive ‘fantazmë’

Publikuar

-

Nga

Në mesin e vendeve të përfshira në raportin e Transparency International rezulton të jetë edhe Shqipëria.

Në analizën e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se edhe Shqipëria ka shtigje nëpërmjet të cilave bëhet i mundur pastrimi i parave.

Raporti, i sjellë nga radioja “Zëri i Amerikës”, thotë se dështimi është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

“Nuk ka kërkesë që të gjithë personat juridikë të kenë një llogari bankare. Nëse një person juridik nuk ka hyrë në marrëdhënie me një entitet raportues, atëherë nuk ka dispozita të tjera ligjore për të siguruar që autoritetet përgjegjëse të kenë qasje në informacionin e saktë dhe më të ri mbi pronësisë”, thuhet në raport i cili u referohet vlerësimeve të vitit të kaluar të Këshillit të Evropës mbi masat që ka marrë Shqipëria për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e aktiviteteve terroriste.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti ‘bombë’/ Kompanitë ‘fantazmë’, në qendër të korrupsionit e pastrimit të parave

Publikuar

-

Nga

Organizata Ndërkombëtare Transparency International, tha të enjten në një raport, se qeveritë po dështojnë të trajtojnë pastrimin e parave dhe mashtrimet ndërkombëtare me taksa, meqë policia nuk i ka mjetet e duhura për të gjetur pronarët e kompanive të dyshuara për veprimtari kriminale.

Sipas VOA, në një analizë e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se ky dështim është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

Transparency International thekson se FATF-ja duhet të kërkojë që vendet të krijojnë regjistra qendror të pronarëve të vërtetë të kompanive dhe ato të dhëna të jenë publike, në mënyrë që të lejojnë verifikimin më të mirë të informacionit.

Në raport, thekson radioja amerikane, thuhet se FATF-ja kërkon nga qeveritë të sigurojnë që autoritetet të jenë në gjendje të zbulojnë shpejt se kush janë pronarët e vërtetë ose “përfituesit” e kompanive të regjistruara në territorin e tyre.

Nga 83 vende të vlerësuara nga FATF-ja që nga viti 2014, vetëm një (Trinidad dhe Tobago) ka vepruar në pajtim të plotë me këtë kërkesë. Asnjë vend nuk konsiderohet të jetë “shumë efektiv” në këtë fushë.

LEXO EDHE:  Ruçi ngre tonet/ “Shkund” institucionet

LEXO EDHE:  Ruçi ngre tonet/ “Shkund” institucionet

Autorja e studimit, Maira Martini, eksperte e organizatës Transparency International tha se “fondet mund të transferohen në sekonda nëpër llogaritë e korporatave bankare ndërsa identifikimi i pronarëve të kompanive të përfshira në korrupsionin tejkufitar, mund t’u marr autoriteteve më shumë se një vit”.

Ajo thekson se, pothuajse pa përjashtim të ashtuquajturat “kompanitë shell” shfaqen ne qendër të rasteve të mëdha të korrupsionit, pastrimit të parave dhe evazionit fiskal.

Një kompani “shell” apo kompani “fantazmë”, nuk zotëron asgjë por figuron si biznes i ligjshëm që shfrytëzohet më shumë për të fshehur veprimtaritë e kompanive të tjera.

Në vitin 2016, skandali i shkaktuar nga rrjedhja më e madhe ndonjëherë e të dhënave rreth kompanive sekrete në të quajturat Dokumentet e Panamasë, hodhën dritë mbi përdorimin e gjerë të ‘kompanive fantazmë”. Më shumë se 140 zyrtarë publik ishin duke përdorur më shumë se 214 mijë njësi për të fshehur pronësinë.

LEXO TE PLOTE