Connect with Us

Nga KESH në AKU/ Kush është miliarderi që u lirua nga detyra

Politikë

Nga KESH në AKU/ Kush është miliarderi që u lirua nga detyra

Publikuar

-

Me propozim të Ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Këshilli i Ministrave ka vendosur sot lirimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të AKU-së, Agron Heto.

Por, kush është Agron hetoja?

Agron Hetoja qëndroi në krye të AKU-së, vetëm disa muaj. Agron Hetoja u emërua në krye të këtij institucioni, në shkurt të 2019-ës, pas largimit të Agim Ismailit.

Agron Hetoja më parë ka mbajtur detyrën e drejtorit të KESH, por në 28 janar 2019, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku e shkarkoi nga detyra dhe në vend të tij emëroi Benet Becin.

Hetoja drejtonte KESH-in, që nga viti 2013. Përgjatë këtyre viteve KESH, kompania shtetërore e prodhimit të energjisë elektrike, është përfolur për korrupsion dhe skandale.

Janë raportuar probleme dhe korrupsion në tendera, ndërkohë që mbi gjithçka është hedhur mjegull dhe përfundimi ka qenë, shkarkimi i Hetos.

LEXO EDHE:  Prokurori i "listës së zezë"/ Si e mbrojti Llalla nga Rama, të arsimuarin e plepave

Emri i Hetos është lakuar për keqmenaxhimin e të ardhurave, nëpërmjet manipulimit të tenderave dhe depozitimit të energjisë, duke favorizuar dy kompani, shqiptaren GSA dhe atë serbe EFT.

Kujtojmë këtu se kohë më parë, nga Sekretariati i Energjisë në Vjenë, u hodhën hije dyshimi të forta se tenderat shumëmilionëshe të korporatës shqiptare kanë qenë të trukuar për të favorizuar dy kompani private, një vendase dhe një serbe.

Nga ana tjetër, në vitin 2018, mediat raportonin se Drejtori i KESH-it, Agron Hetoja shiti lirë dhe e bleu shtrenjtë në bursë energjinë.

CNA.al ka bërë më parë një vëzhgim mbi pasurinë deklaruar nga Hetoja i heshtur, sipas të dhënave të Open Spending Albania, të cilën mund ta lexoni në linkun më poshtë./ CNA.al

Agron Hetoja, miliarderi i AKU/ Kursen para në Kanada dhe “bllokon” bankat në Shqipëri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

LSI akuza të forta Ramës/ Nuk kursen as jetët e njerëzve

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në QSUT.

Në një deklaratë për mediat, Vasili hodhi akuza të forta në drejtim të kreut të qeverisë, ndërsa theksoi se në QSUT, nuk duhej të vazhdonte puna derisa të përfundonte riparimi i dëmeve.

“Ky spital, në mënyrë të veçantë kjo godinë, pas verifikimit të institutit të ndërtimit në datë 30 nëntor është konkluduar e zeza mbi të bardhë, të mos lejohet aktivitet deri në riparimin e dëmeve.

Sot gjithologu që bën ekspertizë me Ministren e Shëndetësisë dhe drejtorin e QSUT-së, që s’ka të bëjë hiç me këtë çështje hyjnë në një godinë e cila nuk duhet të ishtë në funksionale. Janë boshatisur vetëm dy kate, ndërsa katër të tjera vijojnë punën”-tha Vasili.

LEXO EDHE:  Nga hoteli në bregdet tek apartamentet/ Anëtari i KLP i blinduar me pasuri, por pa shkollë të mesme?

LEXO EDHE:  AKU bllokon 24 tonë farë misri nën normën e lejuar të treguesve të cilësisë

Po ashtu Vasili theksoi se e njëjta situatë është edhe me shkollat, duke filluar me shkollën Emin Duraku, Faik Konica, Sami Frashëri, për të cilat sipas tij janë bërë nga dy ekspertiza.

Vasili akuzoi Ramën dhe mazhorancën socialiste se nuk kanë përgjegjshmëri as kur ka të bëjë me jetë njerëzish./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama inspekton QSUT/ Zbulohet marrëveshja me kompaninë turke

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka inspektuar nga afër ambjentet e QSUT-së, pas dëmtimeve që patën një pjesë e godinave nga tërmeti i 26 nëntorit.

I shoqëruar dhe nga ministrja Ogerta Manastirliu, e cila e njohu me situatën, Rama theksoi se qeveria po punon për të lidhur një marrëveshje me një kompani turke që merret me ndërtime të banesave antisizmike dhe ekologjike.

Ndërsa bëri me dije se përveç shtëpive, të prekura nga tërmeti, po shihet mundësia që kjo kompani të ndërtojë edhe qendra shëndetësore.

“Ne do të bëjmë një negocim, dhe besoj se do ia dalim, me një kompani të madhe turke që është e certifikuar ndërkombëtarisht. Punon me tregun deri në Amerikë. Do bëjmë një marrëveshje për shtëpitë, antisizmike, ekologjike, kundër zjarrit. Dhe i thash që ta na japim një ofertë dhe për qendrat shëndetësore, pasi kanë kosto shumë të ulët dhe janë super. Mund të bëjmë më shumë. Po bëjmë një punë me ta, që do na japë shumë sukses.”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U bllokua nga rrëshqitja e dherave gjatë natës/ Rifillon qarkullimi në rrugën Elbasan-Qafë Thanë

Publikuar

-

Nga

Reshjet e dendura të shiut, të rënë gjatë natës, kanë sjellur një sërë problematikash në disa akse.

Rruga Elbasan-Qafë Thanë u bllokua përkohësisht, sipasojë e shembjes së dherave dhe rënia e gurëve, ndërkaq në një njoftim të fundit ARRSH, njofton rifillimin e qarkullimit në këtë aks pas patrimit.

“Pastrohet nga dherat dhe gurët, rruga Elbasan – Qafë dhe zhbllokohet kalimi i automjeteve. ARRSH-ja njoftoi para pak minutash gjatë orëve të para të mëngjesit ka pasur reshje shiu  në juglindje të vendit dhe përgjatë segmentit rrugor Elbasan-Qafë Thanë (Murrash), ka pasur rënie materiali në trupin e rrugës. Por, kontraktorët e mirëmbajtjes  bënë menjëherë pastrimin e rrugës duke mos penguar trafikun.”, thuhet në njoftimin e plotë./CNA.al

LEXO TE PLOTE