Connect with Us

Deklarata e fortë/ Manjani zbulon si Meta po “shpëton” Ramën nga skandalet

Politikë

Deklarata e fortë/ Manjani zbulon si Meta po “shpëton” Ramën nga skandalet

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me debatet nëse duhet të shkarkohet apo jo presidenti Ilir Meta.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se çështja e Metës ka shpërqëndruar vëmendjen nga problemet e tjera, duke e “shpëtuar” kryeministrit nga skandalet.

“Ndërkohë që debatohet mbi temën “shkarkohet apo jo Meta”, u harrua shkërmoqja e votimeve nga ODIHR, humbja e negociatave dhe droga që vërshon lumë gjithandej.

Ndërkohë që mendojmë e flasim për ndërkombëtarët, që medemek po vdesin për ne, Shqipëria (toka, nëntoka, uji e ajri) u shit. Nuk është punë sovraniteti, por ekzistence.

Shumë shpejt do katandisemi si vendstrehim emigrantësh gjithfare, Sirianë, afrikanë e muxhahedinë. Por edhe vend depozitim mbetjesh.”-shkruan ndër të tjera Ylli Manjani.

Postimi i plotë:

Propagandë e realitet.

Ndërkohë që debatohet mbi temën “shkarkohet apo jo Meta”, u harrua shkërmoqja e votimeve nga ODIHR, humbja e negociatave dhe droga që vërshon lumë gjithandej.

LEXO EDHE:  Nëntë vjet nga vendimi i Hagës pro Pavarësisë së Kosovës/ Meta: Vendim historik

Ndërkohë që mendojmë e flasim për ndërkombëtarët, që medemek po vdesin për ne, Shqipëria (toka, nëntoka, uji e ajri) u shit. Nuk është punë sovraniteti, por ekzistence.

Shumë shpejt do katandisemi si vendstrehim emigrantësh gjithfare, Sirianë, afrikanë e muxhahedinë. Por edhe vend depozitim mbetjesh. Gjithë ato inceneratorë nuk po ndërhohen për plehrat tona modeste…

Ndërkohë që flasim e merremi me qeverinë, këtë të fundi e drejton një njeri që nul shkon më në zyrën e Kryeministrit, nuk ulet më në sallën e mbledhjeve e as takon ministrat e tij.

Ndërkohë që qeveria i bie daulles së zhdukjes së kanabis, policia e vetë qeverisë raporton se ka filluar bindshëm kultivimi…

Ndërkohë të gjithë duan të ikin…. I krijojmë vend të lirë emigrantëve nga Afrika e Azia…

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Anti-informaliteti i vë kyçin restorantit luksoz/ Braçe: Zotëri boll me paligjshmëri

Publikuar

-

Nga

Aksioni anti-informalitet ka mbyllur një nga restorantet më luksoze në afërsi të Tiranës.
Zëvendës kryeministri Erion Braçe thotë se është hera e dytë që ky restorant u kap pa dokumentuar transaksionet me kupon tatimor.

“Evazioni fiskal është pabarazi. Ky është super restoranti Iluminatium buze Erzenit, në juglindje te Tiranes, poshtë urës së “Peshkatarit”; U mbyll pa më parë. Inspektoret e tatimeve rajoni qendër, e gjeten per here te dyte pa dokumentuar transaksionet me kupon tatimor! Zotëri sipërmarrës, boll me paligjshmëri! Cdo fundjave e ke restorantin plot e përplot; Fiton ti qe cke me te, përse nuk pret fature tatimore e kupon tatimor?! Mire shtetit, po vetes perse i bën dëm?

LEXO EDHE:  Meta “tregon dhëmbët”/ Sfidon hapur mazhorancën

LEXO EDHE:  Meta “tregon dhëmbët”/ Sfidon hapur mazhorancën

Te kushton shume me lire te jesh i ligjshëm; Fiton vete e shlyen detyrimet ndaj shtetit. Vetëm kështu do jesh rehat e i qete ne sipërmarrjen tënde! Mos ju jep tundimit te superfitosh duke marre edhe pjesën e shtetit!”, shkruan Braçe.
Kujtojmë se aksioni anti-informalitet goditi përgjatë muajve të verës disa subjekte me emër, të cilët u hapën më pas me vendim gjykate./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jo” për negociatat/ Ballkan-BE, më larg se para fillimit të Procesit të Berlinit

Publikuar

-

Nga

Lajm i keq, gabim i Francës, goditje ndaj aspiratave të rajonit për të hyrë në BE, pasoja tek qytetarët dhe zhvillimet e brendshme në dy vendet. Analistë të pavarur të Tiranës bashkohen në këto cilësime për vendimin e Këshillit Europian, të premten,(18.10.2019) që nuk mori vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Pasojat do të ndjehen më shumë në aspektin social, psikologjik dhe në politikën e brendshme. Në aspektin social do të jetë e vështirë të ketë zgjerim të biznesit vendas apo investitorë të huaj, në aspektin psikologjik do të rritet përqindja e skeptikëve ndaj projektit europian si bashkësi vlerash dhe parimesh, në aspektin e politikës së brendshme bien shanset për një reformim të sistemit politik, për më shumë llogaridhënie dhe në emër të stabilitetit do të vijojë tendenca e personalizimit të pushtetit” thotë për DW . Prof.Dr. Afrim Krasniqi, drejtues i Institutit për Studime Politike.

Afrim Krasniqi

Edlira Gjoni, analiste e pavarur, drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik, në Tiranë, e sheh mosmarrjen e vendimit si një lajm të keq, në rradhë të parë për qytetarët. “Është një fshikullim për qytetarët e thjeshtë, një lëvizje e pamerituar për ta dhe dy vendet. Është një qëndrim që duket si  mbështetje për të gjitha forcat e errëta që duan ta lënë pas Shqipërinë si korrupsioni dhe krimi i organizuar, duket se këtyre forcave u jep oksigjen, u shton aftësitë vepruese” thotë për DW, Edlira Gjoni. Sipas saj “Franca ka gabuar jo vetëm me pengimin për marrjen e vendimit por edhe me idenë e nevojës së BE për të riformatuar strategjinë e zgjerimit pasi kjo do të thotë se duhen shumë vite për të kuptuar dhe vendosur ҫ’duhet bërë”.

Franca gjithmonë hezituese

Aleksandër Çipa, analist i pavarur mendon se “Franca në raport me vendet e vonuara te Ballkanit Perëndimor, që tani janë në pikën më të lartë të aspiratës së tyre për të qenë anëtare të BE-se, ka qenë prej kohësh në një pozicion konservator dhe refraktar, veçanërisht ndaj Shqipërisë”. Kjo situatë po gjeneron zemërim tek qytetarët që “për herë të parë, përdorin gjuhën e mosbesimit, frustrimit, lodhjes”, sipas Edlira Gjonit.

E kjo po ndodh kur Shqipëria dhe BP si rajon janë në stanjacion ekonomik, social e krizë të rëndë besimi institucional. Qëndrimi i BE-së në vend ta shuante, i hodhi benzinë kësaj krize besimi dhe e çoi nga institucionet vendase, tek ato të BE-së. Sondazhet tregojnë se shqiptarët besojnë më shumë në NATO dhe BE sesa në fe, qeveri, gjyqësor, media, shëndetësi apo parti politike” mendon Edlira Gjoni.

Aleksandër Çipa

Përtej Shqipërisë dhe MV pasojat në gjithë rajonin e BP

Prof. Dr. Krasniqi dhe Edlira Gjoni bashkohen në opinionin e tyre, se pasojat e mosmarrrjes së vendimit për hapjen e negociatave do të shtrihen në gjithë rajonin. “Pasojat e vendimit të Këshillit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të kenë impakt rajonal. Ato janë një goditje ndaj aspiratës së vendeve të rajonit për progresin që sjell procesi i integrimit dhe mbështetja europiane ndaj politikanëve të rrymave politike liberale pro perëndimore. Mosmarrja e vendimit dëmton procesin politik midis Prishtinës e Beogradit pasi nuk ka më asnjë garanci se marrëveshjet e rëndësishme politike do të llogariten si investime drejt integrimit, si ndodhi në rastin e emrit me Maqedoninë e Greqinë”, thekson Afrim Krasniqi.

LEXO EDHE:  Meta “tregon dhëmbët”/ Sfidon hapur mazhorancën

LEXO EDHE:  Faktet e reja (Pjesa e dytë)/Ekspertët që shpëtuan Metën nga burgu, drejtorë të Rilindjes

Edhe për Edlira Gjonin pasojat në nivel rajonal pritet  të jenë të rënda. “Sot BE dhe Ballkani janë më larg njëra-tjetrës sesa 5 vite më parë,kur filloi procesi i Berlinit, për t’i dhënë impulse të reja procesit të integrimit europian në BP. Të gjashta vendet e kanë parë procesin e anëtarësimit si busull, si motorin e përpjekjeve për të shkuar përpara. Nëse kjo busull rresht së funksionuari, nëse shtyhet, riformatohet a çfarëdo që t’ia vënë emrin diplomatik, pasojat mund të jenë të rënda dhe tragjike. Paqja dhe stabiliteti mund të qëndrojnë, por të rinjtë jo. Do të ikin, do boshatisin Ballkanin me ritme të larta e ky shpopullim mund të jetë tragjedia e vërtetë. Është pasojë e reagim proteste edhe ndaj këtij izolimi, këtij trajtimi të padenjë që marrin tani edhe nga BE, ku kanë mbajtur shpresa të mëdha dhe që po ua shuan vetë BE, ” thekson Edlira Gjoni.

Edlira Gjoni

Negociatat – a do të rëndojnë krizën politike në Shqipëri?

“Mos marrrja e vendimit për të hapur negociata, në Shqipëri nuk do të shkaktojë krizë politike pasi e gjithë klasa politike ka qënë në  thelb e investuar pro një vendimi negativ, për shkak të frikës së saj ndaj një procesi të thellë monitorimi, llogaridhënie dhe standardesh më të larta demokratike. Në periudhë afatgjatë nëse vijohet e njëjta vendimmarrje, pasojat do të mund të llogarisin forcimin e linjave politike nacionaliste dhe ndofta edhe fetare, si dhe dobësim të partive pro perëndimore dhe lidhjeve tradicionale me disa vende të BE” mendon Afrim Krasniqi.

Partia Demokratike, që drejton opozitën jashtë parlamentare, kërkoi ndërkohë të premten në mbrëmje dorëheqjen e kryeministrit Rama. “Kërkesa e opozitës shqiptare për dorëheqjen e Kryeministrit Rama është një  argument shtesë, një pretekst shtesë pasi Shqipëria prej kaq kohësh karakterizohet nga një realitet politik anormal, që po shtresezon disa pasoja dhe efekte negative në jetën administrative, institucionale, ekonomike dhe shoqërore. Kemi devijim standartesh të cilat kanë sjellë dhe do të shtojnë pasojat” thotë për DW , Aleksandër Çipa, analist i pavarur në Tiranë./ DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Socialistët nuk heqin dorë nga shkarkimi i Metës/ Ulsi Manja shpjegon planin që do të ndiqet

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që Komisioni i Venecias e ka dhënë opinionin e saj zyrtar lidhur me ligjshmërinë e dekretit të Presidentit për ç’dekretimin e zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit, socialistët siduket nuk heqin dorë nga vendim për shkarkimin e Metës.

Kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja është shprehur per ABC News se mazhoranca do të japë një votë politike për shkarkimin e Ilir Metës, ndërsa vlerësimin kushtetues do ta bëjë vetëm Gjykata Kushtetuese kur të jetë funksionale.

“Brenda afatit të ri që morëm nga Kuvendi, komisioni hetimor do ta përfundojë punën e vetë. Do të zbatojmë planin përfundimtar të hetimit të miratuar nga Komisioni.

Do të administrohen provat shkresore, dhe këtu e kam fjalën për opinionin paraprak dhe final të Komisionit të Venecias, do të administrohet dhe shkresa e ardhur nga Presidenti i Republikës lidhur me arsyet që e shtynë të anulojë 30 qershorin, duke respektuar tërësisht klauzolat ligjore për informacionin e klasifikuar “sekret shtetëror”, është shprehur Manja. Komisionit i përfundon mandati hetimor në 8 Dhjetor.

LEXO EDHE:  Sot Rama mbledh Sekretarët e Përgjithshëm dhe drejtorët/ Kush e ka radhën t’i “pritet koka”

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Balili shoqëroi Ramën për të takuar baronët e drogës

“Komisioni është i detyruar të mbyllë punë që i ka ngarkuar Kuvendi me vendimin nr 84 të vitit 2019. Është një komision që i kërkohet një vlerësim në aspektin ligjor nëse Presidenti e ka shkelur ose jo Kushtetutën, dhe raporti i këtij komisioni hetimor i tillë do të jetë.

Më pas seanca plenare vendos politikisht për shkarkimin e Presidentit të Republikës. Nuk kam asnjë arsye të paragjykoj votën time e as qëndrimin tim. Unë qëndrimin tim do ta shpreh në komisionin hetimor që unë drejtoj dhe votën time do ta shpreh në seancë plenare së bashku me gjithë kolegët e mi të mazhorancës.

Votimi në parlament është votim politik, ndërsa Gjykata Kushtetuese është institucioni i vetëm kushtetues që do të japë një vlerësim në aspektin kushtetues dhe ligjor për këtë procedurë shkarkimi”, tha Manja./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE