Connect with Us

Basha si gjobaxhi/ Shantazhi ndaj biznesit arrin kulmin

Politikë

Basha si gjobaxhi/ Shantazhi ndaj biznesit arrin kulmin

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është ndoshta i vetmi kryetar opozite në Europë, i cili sillet si një gjobaxhi në drejtim të biznesit.

Rreth një vit më parë, Basha kërcënoi se do t’i vendoste tritolin kullave që do të ndërtonte biznesi privat pas Teatrit Kombëtar, në rast se firma e përfshirë në koncesion me qeverinë, e miratuar me ligj nga parlamenti, do t’i ndërtonte ato.

Por, ndërkohë Lulzim Basha në pothuajse ç’da dalje mediatike sulmon të ashtuquajturit oligarkë, që në fakt janë biznesmenët me mëdhenj në vend, dhe motori i zhvillimit të çdo vendi.

E për të mos mjaftuar kërcënimet për “shembje” me tritol, Basha në mënyrë të hapur i ka kërcënuar dhe shantazhuar shpesh herë biznesët, që lidhin kontrata PPP-je me qeverinë.

“Do të bëjmë gjurmimin, zbulimin dhe ndëshkimin e të gjitha vjedhjeve. Do sekuestrohet çdo pasuri dhe para të vjedhura përmes koncesioneve. Është prioritet absolut, ndaj cdo kontratë koncesionare do të konsiderohet vepër penale dhe do të hetohet në bashkëpunim me SPAK, BKH dhe organet ligjzbatuese të vendeve partnere. Çdo kompani private, persona privat e publik të përfshirë në këto afera, nga më i thjeshti deri te kryeministri do ti nënshtrohen hetimit të pasurisë”-deklaroi Lulzim Basha rreth dy javë më parë, në një dalje mediatike.

Por, sot shtanazhi ka arritur kulmin, pasi Lulzim Basha tashmë ka paralajmëruar publikisht bankat që të mos financojnë biznese që kanë kontrata koncesionare apo PPP me qeverinë.

Në një letër publike, drejtuar bankave, sot Lulzim Basha ndër të tjera shkruante “Duke përfituar nga ky rast, ju kërkojmë zyrtarisht që të vlerësoni me seriozitet informacionin e përcjellë. Ne shprehim besimin e plotë që ju do të distancoheni dhe nuk do të bëheni palë në akte që provojnë mbështetjen ndaj projekteve korruptive dhe që cënojnë interesin publik.”

Mesa duket, Lulzim Basha në pamundësi për tu përballur me ortakun e tij, kryeministrin Rama, mikun dhe bashkëpunëtorin e tij të marrëveshjes së 18 majit 2017, ka gjetur një zgjidhje tjetër, sulmin ndaj biznesit.

Ashtu siç bëri edhe në shumë raste të tjera, siç ishte edhe rasti i koncesionit të Rrugës së Kombit apo koncesione të tjera si ai i Chek Up-it ku ai kryesisht merret me subjektin, pra me biznesin përfitues, por jo me qeverinë dhe jo me politikën apo aktorin i cili i ka dhënë tenderat.

Kjo tregon fytyrën e vërtetë të Bashës, i cili duket sikur ka sjelljen dhe rolin e një gjobaxhiu ndaj bizneseve të cilët përfitojnë konçesione apo tendera./ CNA.al

Basha paralajmëron bankat/ Mos rrezikoni me financimin e PPP-ve, do t’i anullojmë 

1 Koment

1 Koment

  1. t

    1 Tetor, 2019 at 1:33 pm

    Jeni tu jafut kot si kau pelës.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zaloshnja publikon sondazhin/ Basha rritje por sërish humbës

Publikuar

-

Nga

Nga Eduard Zaloshnja

Në 24 orët e fundit, zhivillova një sondazh elektronik, në serinë e sondazheve që zhvilloj për revistën Follow Business Albania.
Pyetja kryesore që i dha përgjigje sondazhi ishte: “Në të ardhmen, Shqipëria do të ketë më shumë gjasa t’i çelë negociatat me BE-n, duke pasur Ramën kryeministër, apo Bashën?”

Duke përdorur një model Logistic Regression, llogarita se sa ishte probabiliteti që secili i anketuar të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, kurdo që të zhvillohen ato.
Dhe bazuar në rezultatet e modelit, ekstrapolova se rreth 1.65 milionë banorë aktualë të

LEXO EDHE:  Një vit nga marrëveshja Rama-Basha/ Konfirmohet vazhdimësia

Shqipërisë e kanë mbi 50% probabilitetin për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, kurdo që të zhvillohen ato.

Në Tabelën 1 më poshtë paraqitet opinioni i tyre rreth pyetjes së mësipërme.

Ndërsa në Tabelen 2 paraqitet opinioni i tyre se me cillin nga dy politikanët në krye të qeverisë mund të shkojnë më mirë punët në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fitorja e Albin Kurtit/ Manjani: Do sjellë trazira në politikën e estabishmentit

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shprehet se Albin Kurti do sjellë trazira në politikën e estabishmentit të deri sotëm në Kosovë dhe Shqipëri.

Sipas tij, fitorja e eAlbinit, por edhe e Vjosa Osmani tregon se të shkuarës i ka ardhur fundi.

“Etiketimet në avancë, pa iu dhënë shancin të ulen në karriket e qeverisë, janë shprehje e mllefit të së shkuarës. Albinit, Vjosa dhe ekipit të tyre duhet tu urojmë suksese!
Do kemi kohë ti vlerësojmë se çfarë dinë të bëjnë”, shkruan Manjani.

Postimi i plotë:
Andi Bejtja ka të drejtë!
Albin Kurti do sjellë trazira në politikën e estabishmentit të deri sotëm në Kosovë dhe Shqipëri.
Fitorja e Albinit, por edhe e Vjosa Osmani është në fakt fund i establishmentit të të fortëve e ustallarëve që në emër të së shkuarës i ranë në top të karadakut të sotmes e të ardhmes së shqiptarëve.
Fitorja e tyre tregon se të shkuarës i ka ardhë fundi.
Etiketimet në avancë, pa iu dhënë shancin të ulen në karriket e qeverisë, janë shprehje e mllefit të së shkuarës.
Albinit, Vjosa dhe ekipit të tyre duhet tu urojmë SUKSESE!
Do kemi kohë ti vlerësojmë se çfarë dinë të bëjnë…

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dështimi për hapjen e negociatave/ Rama vijon replikat me Bashën

Publikuar

-

Nga

Rama dhe basha

Kryeministri Edi rama vijon replikat me kreun e PD-së, Lulzim Basha, pasi ky i fundit një ditë më parë i kërkoi dorëheqjen duke e bërë përgjegjës për dështimin e negociatave.

Në një postim në rrjetet sociale, mëngjesin e sotëm, Rama ka zgjedhur që të citojë Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker për t’iu përgjigjur akuzave të Bashës.

LEXO EDHE:  Një vit nga marrëveshja Rama-Basha/ Konfirmohet vazhdimësia

Juncker shprehet se “Refuzimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut është një gabim historik. Nëse duam të respektohemi, duhet të mbajmë premtimin”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE