Connect with Us

Denoncimi-Santiago Malko, vrasës me pagesë i Ervis Martinajt/ Bossi i lojërave të fatit i shpëtoi gjithnjë drejtësisë

Denoncim

Denoncimi-Santiago Malko, vrasës me pagesë i Ervis Martinajt/ Bossi i lojërave të fatit i shpëtoi gjithnjë drejtësisë

Publikuar

-

Santiago Malko, ish-polici që u vra në zonën e Xhamllikut, më 27 gusht 2019, është një nga emrat që njihet për miqësinë e tij me bossin e lojërave të fatit, Ervis Martinaj. Pas shkrimeve që Dosja.al ka botuar përgjatë ditëve të fundit, për “klanin Duka”, dhe përplasjen mes bandave në Tiranë, në redaksinë tonë kanë vërshuar denoncimet. Denoncimet kanë të njëjtin emër në qendër të tyre, biznesmenin Ervis Martinaj. Denoncuesë anonimë akuzojnë Martinajn për një sërë ngjarjesh ku ai ka qenë i përfshirë. Që nga vrasja e bankierit Artan Santo, e deri tek vrasja e Elvis Doçi, emri kryesor i akuzuesve është Martinaj.

Dosja.al në respekt të paanshmërisë dhe transparencës ndaj publikut, në një kohë kur përplasja mes bandave, nga rruga është zhvendosur në media, kur njëra palë lobon për goditjen e një klani tjetër, ndjen detyrimin për të sjellë tek publiku, edhe këtë qendrim. Vëmë në dukje se denoncuesi në fjalë posedon edhe fotografi dhe të dhëna tejet të afërta për Martinajn.

Denoncimi i plotë 

Të dhëna mbi situatën e përfolur kohët e fundit. Fenomeni Santiago Malko dhe kush është urdhëruesi i tij.

I dyshuar si i përfshirë në një sërë ngjarjesh kriminale por gjithmonë i lirë me të njëjtin justifikim, mungesë provash. Bëhet fjalë për Ervis Martinaj, i njohur si një person i rrezikshëm në Tiranë, i akuzuar për vrasje dhe i dyshuar për disa ngjarje të rënda.

Emri i Ervis Martinajt u lakua për vrasjen e bankierit Artan Santo. Gjatë kontrollit në magazinën e tij në Fushë-kuqe u gjetën dy skafandra të ngjashme me ato që përdoren vrasësit e bankierit. Në fundin e vitit 2013 Martinaj ishte personi i dyshuar për vrasjen e shtetasit Elvis Doçi, një sipërmarrës lojërash fati.

Doçi i ka shitur Martinajt një numër të konsiderueshëm makinash lojëra fati të cilat ishin të palicensuara. Por vetëm pak javë pasi Martinaj kishte marrë makinat e lojrave të fatit, Ministri Tahiri deklaroi nisjen e operacionit “Fundi i Marrëzisë” për të goditur bizneset e paligjshme të lojërave të fatit.

Ndër operacionet e marra nga policia ishte dhe bllokimi i 400 makinetave të Ervis Martinajt, çka solli përplasjet mes Ervis Martinajt dhe Elvis Doçit.

Martinaj ka pretenduar se Doçi për shkak të lidhjeve të afërta me Saimir Tahirin ka qenë në dijeni të operacionit dhe i ka shitur makinetat pak para se policia të niste operacionin për bllokimin e tyre. Martinaj i ka kërkuar Doçit kthimin e parave që i kishte dhënë për blerjen e makinerive, por diçka e tillë u refuzua nga Elvis Doçi dhe më pas u fol për një përplasje fizike ku Ervis Martinaj mori plagë të rënda.

LEXO EDHE:  Skandal në Korçë/ Rama nuk lejon studentët në takim

Pas këtij sherri, më 25 tetor të vitit 2013 në zonën e Komunës së Parisit, vritet në një atentat, Elvis Doçi.

Dyshimet u ngritën mbi Ervis Martinajn por edhe sot pas 6 vitesh, ngjarja ka mbetur pa autor. Ervis Martinaj do të rikthehej sërish në qendër të kronikës së zezë, si i përfshirë drejtpërdrejt në vrasjen e Enton Nikës, ngjarje e ndodhur në parkingun e një lokali në zonën e Linzës, e filmuar nga kamerat e sigurisë. Edhe në këtë rast, Ervis Martinaj ia hodhi me një dënim minimal me 1.5 vite burg. Emri i Martinaj përmendet në gjyqin e Shullazit. Sipas deklaratave tëYlvi Beqajt në prokurori, Ervis Martinaj i ofroi 7 milion euro biznesmenit që akuzon Shullazin për gjobëvënie.

Kur nuk arriti ta bindte me para, Martinaj e ka kërcënuar me vrasje. Emri i Martinajt u përmend dhe në rastin e Viktor Skejës, ish-drejtor i CEZ por si në çdo rast u fol për mungesë të provave. Pjesë e një tjetër ngjarje kriminale në lokalin Solomon ishte sërish Ervis Martinaj, ku mbeti i vrarë Fabiol Gaxha dhe i plagosur Martinaj.

Sërish del i pafajshëm për mungesë provash. Emri i Martinajt u përmend edhe pse jo mediatikisht në një konflikt me Samir Manen, konflikt që u mbulua nga policia dhe nga mediat. Së fundmi, në qendër të kronikës së zezë është vënë vrasja e Santiago Malkos. Malko punonte për Ervis Martinaj si vrasës me pagesë.

Malko ishte i përfshirë në një sherr me vëllezërit Lashi në vitin 2016. Malko ka qenë i përfshirë dhe në ngjarjen e 4 tetorit 2018 ku ndodhi vrasja e Fabian Gaxhës. Malko dyshohet dhe si personi që ekzekutoi Elio Bendon me urdhër të Ervis Martinajt. Edhe pse emri i Ervis Martinajt prej vitesh qarkullon i përfshire në ngjarje kriminale, policia dhe prokuroria në asnjë rast nuk ka zbardhur ngjarjen duke i ofruar mbrojtje një personi që haptasi njihet si person i rrezikshëm./Dosja.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi në “Stop”–Kamëz/ Bashkia kthen pyllin në zallishte e jep leje për stallë e thertore!

Publikuar

-

Nga

Më 13 shkurt të 2019-ës emisioni Stop transmetoi ankesën e banorëve të Laknasit, në zonën e quajtur “Plepat e Brukes”, të cilët jetojnë këtu prej 300 vjetësh.Rastësisht mësuan, se bashkia ia dha pyllin me qira një shoqërie, që do ta shndërronte në stallë bagëtish.Për të arritur këtë qëllim, pylli është regjistruar si zallishte. Pas 8 muajsh, banorët shprehen, se në momentin që erdhi Stopi, cdo gjë ishte në rregull, por ditët e fundit pronari Bledar Daci, ka ardhur me polici, që të rrethojë pyllin.Sipas tyre, Daci do ta bëjë thertore dhe stallë derrash, edhe pse është vetëm 1 km larg lumit dhe 2 km larg shtëpive të tyre.Në bashki drejtojnë gishtin nga ish-kryetari, por nuk i japin zgjidhje problemit.Kryebashkiaku aktual Rakip Suli, thotë, se është vënë në dijeni këto 45 ditë, që është në detyrë dhe ka biseduar me subjektin, që t’i pezullojë punimet për disa ditë, sa të shprehet Prokuroria.Unë si kryetar, vijon Suli, nuk kam fuqi ligjore të anulloj lejen e dhënë nga paraardhësi im. Nga ana tjetër, avokati i banorëve, Sinan Tafaj shprehet, se vetë Këshilli Bashkiak, mund ta shfuqizojë atë vendim, nëse ka dëshirën e mirë për t’i ndihmuar këta banorë.

LEXO EDHE:  Fiks Fare publikon skandalin/ 7-vjeçari me nevoja të veçanta ngelet pa mësim

LEXO EDHE:  Skandal në Korçë/ Rama nuk lejon studentët në takim

Për më shumë ndiq videon e mëposhtme:

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti i TI-as/ Shqipëria, ndër vendet ku pastrohen paratë e kompanive ‘fantazmë’

Publikuar

-

Nga

Në mesin e vendeve të përfshira në raportin e Transparency International rezulton të jetë edhe Shqipëria.

Në analizën e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se edhe Shqipëria ka shtigje nëpërmjet të cilave bëhet i mundur pastrimi i parave.

Raporti, i sjellë nga radioja “Zëri i Amerikës”, thotë se dështimi është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

“Nuk ka kërkesë që të gjithë personat juridikë të kenë një llogari bankare. Nëse një person juridik nuk ka hyrë në marrëdhënie me një entitet raportues, atëherë nuk ka dispozita të tjera ligjore për të siguruar që autoritetet përgjegjëse të kenë qasje në informacionin e saktë dhe më të ri mbi pronësisë”, thuhet në raport i cili u referohet vlerësimeve të vitit të kaluar të Këshillit të Evropës mbi masat që ka marrë Shqipëria për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e aktiviteteve terroriste.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Raporti ‘bombë’/ Kompanitë ‘fantazmë’, në qendër të korrupsionit e pastrimit të parave

Publikuar

-

Nga

Organizata Ndërkombëtare Transparency International, tha të enjten në një raport, se qeveritë po dështojnë të trajtojnë pastrimin e parave dhe mashtrimet ndërkombëtare me taksa, meqë policia nuk i ka mjetet e duhura për të gjetur pronarët e kompanive të dyshuara për veprimtari kriminale.

Sipas VOA, në një analizë e vlerësimeve të bëra nga Rregullatori botëror kundër pastrimit të parave ‘Forca për Veprimtaritë Financiare’ (FATF) tregon se ky dështim është i lidhur fort me mbështetjen në të dhënat e mbajtura nga bankat.

Transparency International thekson se FATF-ja duhet të kërkojë që vendet të krijojnë regjistra qendror të pronarëve të vërtetë të kompanive dhe ato të dhëna të jenë publike, në mënyrë që të lejojnë verifikimin më të mirë të informacionit.

Në raport, thekson radioja amerikane, thuhet se FATF-ja kërkon nga qeveritë të sigurojnë që autoritetet të jenë në gjendje të zbulojnë shpejt se kush janë pronarët e vërtetë ose “përfituesit” e kompanive të regjistruara në territorin e tyre.

Nga 83 vende të vlerësuara nga FATF-ja që nga viti 2014, vetëm një (Trinidad dhe Tobago) ka vepruar në pajtim të plotë me këtë kërkesë. Asnjë vend nuk konsiderohet të jetë “shumë efektiv” në këtë fushë.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Ja si OSHEE po vjedh bizneset

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Ja si OSHEE po vjedh bizneset

Autorja e studimit, Maira Martini, eksperte e organizatës Transparency International tha se “fondet mund të transferohen në sekonda nëpër llogaritë e korporatave bankare ndërsa identifikimi i pronarëve të kompanive të përfshira në korrupsionin tejkufitar, mund t’u marr autoriteteve më shumë se një vit”.

Ajo thekson se, pothuajse pa përjashtim të ashtuquajturat “kompanitë shell” shfaqen ne qendër të rasteve të mëdha të korrupsionit, pastrimit të parave dhe evazionit fiskal.

Një kompani “shell” apo kompani “fantazmë”, nuk zotëron asgjë por figuron si biznes i ligjshëm që shfrytëzohet më shumë për të fshehur veprimtaritë e kompanive të tjera.

Në vitin 2016, skandali i shkaktuar nga rrjedhja më e madhe ndonjëherë e të dhënave rreth kompanive sekrete në të quajturat Dokumentet e Panamasë, hodhën dritë mbi përdorimin e gjerë të ‘kompanive fantazmë”. Më shumë se 140 zyrtarë publik ishin duke përdorur më shumë se 214 mijë njësi për të fshehur pronësinë.

LEXO TE PLOTE