Connect with Us

Skandali seksual në Elbasan/ Dosja e pedagogut kalon tek Krimet e Rënda

Kronika

Skandali seksual në Elbasan/ Dosja e pedagogut kalon tek Krimet e Rënda

Publikuar

-

Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg pa afat” ndaj pedagogut Denis Himçi i cili pak ditë më parë u shfaq teksa i kërkonte favore seksuale një studenteje në këmbim të notës.

Kjo gjykatë ka caktuar që çështja në ngarkim t’i kalojë tashmë Prokurorisë për Krimet e Rënda.

Megjithatë, mësohet se ky vendim për transferim të dosjes nga gjyqtarit Bujar Musta bie ndesh me vendimin e Gjykatës së Lartë, e cila ka njoftuar se dosjet për çështjet e korrupsionit do të hetohen nga Prokuroritë  dhe Gjykatat e rretheve deri në krijimin e SPAK.

LEXO EDHE:  Poliklinika është banjë!/ Infermieri që denoncoi skandalin: Më kanë kërcënuar, por ...!

Më herët, gjykata ndaj Himçit caktoi masën e sigurisë  “arrest me burg” me 10 ditë, por në seancën e sotme gjyqtari ndryshoi masën e sigurisë në “burg pa afat”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Lirimi i “të fortëve”/ Gjonaj “ngre në këmbë” Prokurorinë, SPAK-un, ONM-në, KPK-në dhe KLGJ-në

Publikuar

-

Nga

Lirimi i disa prej të dënuarve nga burgu për krime të rënda, duket se ka alarmuar të gjitha institucionet e drejtësisë.

Raportohet se Ministria e Drejtësisë ka kërkuar të reagojë menjëherë Prokuroria e Përgjithshme, SPAK, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor.

Burime  për gazetën Tema, bëjnë me dije se ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj është angazhuar personalisht dhe është duke vepruar për këto raste, më konkretisht për atë të anëtarin e Bandës së Durrësit Indrit Doklen, i cili u lirua nga Gjykata e Krujës, ndonëse ishte dënuar me burgim të përjetshëm.

Nëpërmjet një letre, Gjonaj i ka kërkuar institucioneve të lartpërmendura të hetojnë dhe shkarkojën menjëherë gjyqtaren Enkelejda Hoxha, që liroi me kusht Doklen.

LEXO EDHE:  “Trafik droge dhe krime kundër personit”/ Gjykata vendos për Stresin

LEXO EDHE:  Karriera politike e Salianjit, në pikëpyetje pas vendimit të Gjykatës?/ Flet avokati

Burimet thonë se në bazë të të dhënave është konkluduar se ky ka qenë një vendim arbitrar, i sinjalizuar nga Ministria e Drejtësisë muaj më parë, ku institucionet përgjegjëse kanë refuzuar të marrin masa duke shkaktuar këto pasoja.

Raportohet se gjyqtarja është vënë nën monitorim nga Gjonaj që në muajin dhjetor të 2019-ës, por KLGJ ende nuk ka marrë asnjë masë kundrejt saj, duke e detyruar Gjonajn t’i dërgojë sërish një letër këtij institucioni në 15 janar të 2020-ës. Ndërkohë gjyqtarja Enkelejda Hoxha ende nuk ka dalë para vetingut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shkrumbohet nga flakët makina në tunelin e Elbasanit/ Shpëton mrekullisht shoferi

Publikuar

-

Nga

Një makinë ka marrë flakë teksa ka qenë duke lëvizur në tunelin Elbasan-Tiranë.

Fatmirësisht nuk ka persona të lënduar, por vetëm dëme materiale.
Mësohet se drejtuesi i makinës ka arritur të dalë në kohë jashtë automjetit duke shpërtuar mrekullisht.

Si pasojë e kësaj ngjarje është krijuar një trafik i rënduar.

Ndërkohë në vendngjarje kanë shkuar forcat e zjarrfikëses dhe policisë dhe po punohet për zbardhjen e plotë të ngjarjes./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfitonte ulje dënimi/ Autoritetet marrin vendimin e papritur për Emiljano Shullazin

Publikuar

-

Nga

Emiljano Shullazi deri më tani ka qenë përgjegjës i bibliotekës në Burgun 313, gjë që e favorizonte në shlyerjen e dënimit.

Por duket se tashmë autoritetet ia kanë hequr të drejtën e ushtrimit të këtij posti, që e ka mbajtur për disa muaj.

Raportohet se Shullazi përfitonte 3.9 ditë ulje dënimi në muaj, ose e thënë ndryshe 46.8 ditë në vit, nga funksioni që ushtronte në bibliotekë.

LEXO EDHE:  “Trafik droge dhe krime kundër personit”/ Gjykata vendos për Stresin

LEXO EDHE:  Infektoi 32 femra me HIV/ 24 vite burg për 30-vjeçarin

Ende nuk dihet shkaku i marrjes së këtij vendimi, që vjen fill pas arrestimeve dhe lirimeve të një numri të madh të dënuarish për kryerjen e krimeve të rënda, përfshirë këtu edhe Indrit Doklen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE