Connect with Us

Reforma shkund drejtësinë/ 12 gjykata drejt shkrirjes, ekspertët e KiE zbarkojnë në Tiranë  

Vetingu

Reforma shkund drejtësinë/ 12 gjykata drejt shkrirjes, ekspertët e KiE zbarkojnë në Tiranë  

Publikuar

-

Reforma në drejtësi

Përveç largimit të gjyqtarëve të korruptuar, Reforma në Drejtësi  pritet të ulë edhe numrin e gjykatave në vend.

Nga parashikimet paraprake, është thënë se nga 37 gjykata në vend, 10 apo 12 prej tyre, do të shkrihen, ku përfshihet gjykata në Pukë, Kavajë, Burrel dhe Sarandë.-shkruan gazeta Sot.

Në një intervistë televizive, Ramin Gurbanov, presidenti i Komisionit Evropian për Efikasitetin në Drejtësi në Këshillin e Evropës, tregon për ndryshimet që do të bëhen në gjykatat në Shqipëri, ndërsa pikë kyçe, cilëson hartën e gjyqësorit dhe aksesin.

“Ne kemi hartuar dokumente dhe udhëzime mjaft të rëndësishme dhe njëra ka të bëjë me hartën e gjyqësorit dhe aksesin. Lidhen me disa kërkesa kryesore që kanë të bëjnë me aspektin gjeografik, me numrin e popullsisë dhe densitetin e qytetarëve në zona të caktuara, dhe përveç kësaj, ka edhe aspekte të rëndësishme që duhen marrë parasysh nga qeveri, që lidhen për shembull me transportin dhe aksesin”, deklaroi presidenti i CEPEJ.

LEXO EDHE:  Parlamenti i vrasësve, trafikanteve, hajnave, përdhunuesve, falsifikon kalendarin e tij

Ideja për shkrirjen e disa gjykatave në vend, ka ardhur për shkak se, gjykatat që do të shpallen jo funksionale, numri i çështjeve në shqyrtim, është i vogël.

Gjithashtu, gjatë fjalës së tij, Gurbanov tregoi me detaje sesi do të funksionojnë gjykatat që do të shkrihen, ndërsa deklaroi hapur një avantazh të këtij ndryshimi.

“Në vendet lindore të Evropës ka patur raste ku gjykatat janë shkrirë, por ajo që ne bëjmë pra speezh, është se mbajmë ndërtesat ekzistuese të gjykatave, por ndryshon menaxhimi, ato kanë një menaxhim të vetëm të disa ndërtesave. Aty ku kuptohet se një gjyqtar apo gjyqtare e caktuar nuk ka shumë çështje. Çështja nuk lidhet me një juridiksion të caktuar, por me gjyqtarin”, shprehet Ramin Gurbanov.

Lidhur me ndryshimin në hartën gjyqësore, pritet që mbledhja për të shqyrtuar këtë temë, do të zhvillohet në datën 1 tetor nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, të mbështetur dhe nga Komisioni Evropian për efikasitetin e drejtësisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Dorëzoi detyren e Kryeprokurores/ Zbulohet ku do të transferohet Arta Marku

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka vendosur pёr caktimin e përkohshёm tё prokurores Arta Marku si prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Tiranë.

Vendimi i KLP-së hyn në fuqi me datë 1 Janar 2020.

Kujtojmë këtu se Prokurorja Arta Marku është edhe anëtare e KED për 2019-ën.

Po ashtu, Arta Marku mbajti për rreth dy vite edhe detyrën e Kryeprokurores së Përkohshme, ndërsa pak ditë më parë ia dorëzoi këtë detyrë Kryeprokurorit të ri, Olsian Çela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Me 19 dhjetor betohen 8 anëtarët e SPAK/ “Shkrihen” Krimet e Rënda, ja ku transferohen prokurorët

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon në këto momente mbledhjen plenare të saj, ku të pranishëm janë të gjithë anëtarët e këtij institucioni.

Kreu i KLP, Gent Ibrahimi, tha se me 19 dhjetor do të betohen 8 anëtarët e Prokurorisë së Posaçme, apo siç njihet nga opinioni publik si SPAK-u.  Ngritja e kësaj strukture  pritet të “shkrijë” Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

“Më 19 dhjetor betohen 8 anëtarët e SPAK. 16 prokurorë nga Krimet transferohen në tjetër vend. Sot transferohen në rrethe prokurorët e mbetur te Krimet”-tha mes tjerash Gent Ibrahimi.

Ndërkohë, KLP vendosi transferimin e prokurorëve që aktualisht janë të emëruar në Prokurorinë e Shkallës së Parë për Krime të Rënda dhe Prokurorinë e Apelit për Krime të Rënda, si rezultat i mbylljes së këtyre prokurorive, në prokurori të tjera të juridiksionit të përgjithshëm.

LEXO EDHE:  Mazhoranca shkel vijat e kuqe/ Dështon Reforma në Drejtësi

LEXO EDHE:  Luli kërkon lekë për Ramën

Kështu, KLP vendosi që të transferohen në Prokurorinë e Shkallës së Parë Tiranë, prokurorët: Arens Çela,  Blerim Tominaj, Besim Hajdarmataj,  Doloreza Musabelliu, Elisabeta Imeraj, Manjola Kajana, Vladimir Mara, Sonila Muhametaj dhe  Pranvera Pustina.

Prokurori Artan Bajrami do të transferohet në Prokurorinë e Apelit Tiranë.

Ndërsa Përparim Kulluri transferohet në Prokurorinë e Shkalles së Parë Shkodër.

Eugen Beci transferohet në Prokurorinë e Shkallës së Parë Korçë.

Me 11 vota pro, KLP vendosi që Anton Martini të caktohet përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së parë Tiranë.

Edhe drejtuesja e komanduar e Krimeve të Rënda, Donika Prela, me 10 vota pro dhe një kundër, u caktua përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së parë Tiranë.

Po ashtu, në Prokurorinë e Tiranës janë caktuar edhe prokurorët Ditan Prençi dhe Isa Jata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Video-SHBA tjetër mesazh për Reformën në Drejtësi/ Tregon si do të funksionojë SPAK

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA në Tiranë ka përcjellë sot një tjetër mesazh në lidhje me Reformën në Drejtësi.

Në një mesazh në faqen zyrtare të ambasadës, tregohet sesi do të funskionojë Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krim i Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe respektimin e sundimit të ligjit në mbarë botën.

Lufta kundër korrupsionit është prioritet i punës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë.

LEXO EDHE:  Negociatat/Manjani: Në 21 Korrik reforma miratohet me konsensus

LEXO EDHE:  "Vettingu"/ 700 gjyqtarë dhe prokurorë do largohen nga detyra

Këtë javë, mësoni se si Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krim i Organizuar, ose SPAK, do të funksionojë. Me t’u ngritur, do të shënjestrojë korrupsionin e nivelit të lartë. Kjo video tregon se si mbështetja prej 2 milionë dollarësh nga Shtetet e Bashkuara po përdoret për të siguruar që SPAK do të ngrihet dhe do të funksionojë në mënyrë të pavarur.”-thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE