Connect with Us

Foto-“Larja e tepërt e flokëve shkakton rënien e tyre”/ Shpërthen humori në rrjet

Satire Politike

Foto-“Larja e tepërt e flokëve shkakton rënien e tyre”/ Shpërthen humori në rrjet

Publikuar

-

Situata politike në Shqipëri, përplasjet por edhe tema të tjera, nuk i shpëtojnë ironisë së faqeve të humorit në rrjetet sociale.

Zëvendës ministri i Infrastrukturës, Artan Shkreli, disa ditë më parë pati një debat të ashpër me aktivistin Gjergj Bojaxhi në lidhje me furnizimin me ujë të Tiranës.

Sipas zotit Shrekli një nga problemet që ka Tirana është numri i lartë i popullsisë si dhe faji i njerëzve. Ai theksoi se familjet shqiptare konsumojnë shumë ujë, pasi lahen ditë për ditë.

Por, pas kësaj deklarate, Shkreli është “masakruar” nga faqet e humorit në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Foto-Nga shpenzimet e luksit, te çanta 800 dollarë/ Rrjeti "kryqëzon" Gjonajn dhe Veliajn

Jo vetëm Shkreli, ka rënë “pre” e faqeve të homorit, por edhe të tjerë politikanë shqiptarë.

Në galerinë e mësipërme, memet më pikante në rrjet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Plasin memet në rrjete sociale/ “Basha përshëndet çunat e SPAK-ut”

Publikuar

-

Nga

Rrjetet sociale kanë shpërthyer ndaj kreut të PD –së Lulzim Basha, pas marrëveshjes së radhës më kryeministrin Edi Rama.

Një ditë më parë, përfaqësuesit e opozitës joparlamentare Oerd Bylykbashi nga PD dhe Petrit Vasili nga LSI u shfaqën në tryezën e Damian Gjiknurit, për reformën zgjedhore.

Kaq ka mjaftuar që Basha dhe përfaqësuesit e tij të kthehen në meme, pasi deri dje akuzonin Ramën dhe Gjiknurin, ndërsa sot u shfaqën në prehrin e tyre.

Deri dje, kishin një paketë me kërkesa ndaj Qeverisë, të cilën e sfumuan sa hap dhe mbyll sytë.

LEXO EDHE:  Nga Agron GJEKMARKAJ/ S’doja ta fyeja Shkrelin, por pse heshtin dy mbrojtësit e trashëgimisë historike?

LEXO EDHE:  Lul Fanatics organizon “Rama ik” party, i ftuar special “Dj Lleshi”/ Plas humori në rrjet

Në faqet më të ndjekura të humorit në rrjete sociale, kreu i PD-së Lulzim, Oerd Bylykbashi , Petrit Vasili dhe jo vetëm janë ironizuar nëpërmjet memeve, të cilat po i sjellim më poshtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Çuni i Fahriut sfidon Blendi Fevziun dhe doktor Isuf Kalon

Publikuar

-

Nga

Një grup gazetarësh e shpallën librin “Misioni i Unazës”, si veprën më të rëndësishme të vitit që kaloi, shkruar në kopertinë nga Klevis Balliu, se ndoshta mund të jetë shkruar edhe nga dikush tjetër, ka ndodhur dhe kemi dëgjuar. Sepse është një libër me plot detaje dhe të dhëna. Është një libër i rëndësishëm, për një ngjarje të rëndësishme, e cila siç filloi edhe mbaroi, sikurse edhe e kishim paralajmëruar.

Librat kryesore në vitrinën e librarisë

Por, ky libër edhe pse misioni i unazës dështoi dhe ajo po zgjerohet, njerëzit janë braktisur, kanë ikur nga protesta, dhe kanë ngelur rrugëve, siç ndodh zakonisht me Lulzim Bashën dhe të deleguarit e tij, vepra e çunit të Fahriut po sfidon Blendi Fevziun e Opinionit dhe doktor Isuf Kalon. Gazetari me eksperiencë, autor i disa librave, është sipër ndërsa në krah të Klevisit qëndron doktor Kalo. Duhet ta ketë për nder Klevisi apo do ta ketë për nder Fevziu dhe doktori?

Në fakt duhet të jetë ky i fundit që duhet ta falenderojë Klevisin që qëndron pranë veprës së tij, sepse mund të qëndronte edhe diku tjetër Klevisi, por aty ku shiten librat në librari, ai qëndron në krah të Blendi Fevziut.

Për nder ta ketë edhe doktor Isuf Kaloja, i cili na ka shkruar disa histori të Bllokut.

Po ç’janë këto histori, kush është ky doktor Isuf Kalo?!. Vlera e vetme në atë raft librash ka libri i fuqishëm, “Misioni i pamundur i Klevis Balliut”, që në fakt nga një mision i pamundur, u kthye në një mision i dështuar që nisi me Unazën dhe përfundoi dhe u varros po aty.

Por, libri jeton dhe do të jetojë gjithmonë në rafte dhe për këtë ka shumë të dhëna nga agjenci të ndryshme, të cilat merren ekskluzivisht me librat, shitjet e tyre dhe shpërndarjet në botë. Pritet që një agjenci prestigjoze ndërkombëtare ta marrë librin e Klevisit dhe ta përkthejë në disa gjuhë, për ta shitur në vendet e Afrikës, në Mozambik, në Nigeri. Përtej këtyre libri do të çohet edhe në disa vende të Amerikës Latine.

LEXO EDHE:  Artan Shkreli përplaset me ministren Kumbaro

LEXO EDHE:  Artan Shkreli përplaset me ministren Kumbaro

Një kërkesë për përkthimin e këtij libri ka bërë edhe vetë Kim Jong Un, i cili e pret ta ketë së shpejti librin e çunit të Fahri Balliut në gjuhën koreane. Për më tepër ai ka shpalosur edhe një kërkesë. Do që të bëjë një promovim të këtij libri në Korenë e Veriut dhe në tavolinë të jetë edhe “shkelqësia” e tij shoku Fahri Balliu, babai legjendar i Klevisit, njeriu që nuk i është ndarë partive dhe popullit shqiptar, në më shumë se pesëdhjetë vite.

Pritet që kërkesa të shqyrtohet nga Klevisi, i cili do të vendosë nëse do t’ia japë apo jo këtë shans Kim Jong Un-it dhe agjencisë që ta botojë në disa gjuhë të botës./ CNA.al

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

Publikuar

-

Nga

Në prag të vitit të ri, CNA.al, me një grup gazetarësh, duke u bazuar në disa kritere dhe argumente, shpalli foton e vitit.

Ne shpallëm foto të vitit, një foto të kreut të Republikës së re, Lulzim Basha duke udhëtuar me “Bussines Class”, së bashku me bashkëshorten e tij, e cila shfaqet me këmbët përpjetë.

Mjafton kjo foto e kryetarit të opozitës me bashkëshorten e tij në krah, e cila ngre këmbët përpjetë në biznes, duke na treguar arrogancën, pasurinë dhe hallet e tyre të zgjidhura.( Lexo këtu)

Por, nuk mund të mbetej pa “nderuar” edhe deputeti i Republikës së re, i “madhi” Klevis Balliu.

Zakonisht ngjarje të tilla publikohen në fund vit, por ne pritëm këto ditët e para të Janarit, pasi pritëm që kauza e Klevis Balliut me Unazën e re të merrte fund.

Dje dhe pardje, IKMT dhe Bashkia e Tiranës kanë prishur godinat e fundit dhe kanë deklaruar se ka mbaruar komplet shembja. Do të bëjnë disa spastrime në zonë dhe firma do të fillojë ndërtimin e Unazës së re.

Ndërkohë që duke pritur me ankth këtë që ndodhi, shfletonim librin e Klevis Balliut, me titull “Misioni i Unazës”.

Ne e shpallim këtë libër si më të shkëlqyerin, më të përkryerin, me kauzën më të drejtë dhe librin që vërtetë u shkrua dhe solli “fitoren” e banorëve të Unazës së re.

Po të mos ishte shkruar ky libër i vitit, banorët nuk do të fitonin, as shtëpitë e tyre nuk do të ishin shembur shtëpitë e tyre dhe as nuk do të ishin lënë në rrugë nga qeveria.

CNA.al e ka shkruar që në krye të herës që mjaftonte prania e Klevisit atje, për të kuptuar se pas pak kohësh kauza do të humbte, por gjithësesi ndërtesat u prishën dhe banorët janë lënë në rrugë. Por, kemi fituar. Kemi shpallur dhe librin e Klevis Balliut “Misioni i Unazës” si libri më i mirë i vitit 2019.

LEXO EDHE:  Ja kush janë kompanitë që do ofrojnë teknologjinë 4G

LEXO EDHE:  Artan Shkreli përplaset me ministren Kumbaro

Sepse ky libër na tregoi se çuni i Fahriut, i cili për tetë vjet iu deshën 300 mijë euro të mësonte vetëm anglisht në Universitetet e Britanisë, mund të shkruajë me një fjalor të pasur, dhe mund të na japë edhe vepra të shkëlqyera. Dhe nga ky libër i parë shpresojmë të ketë të tjerë libra, botime të rëndësishmë politike dhe letrare nga personaliteti me vlera të shkëlqyera, Klevis Balliu.

Nuk ka rëndësi nëse ia shkruan babai. Nuk na prish asnjë punë. Mjafton që libri të ketë emrin e Klevisit.

Megjithëse godinat janë shembur dhe kauza ka humbur, libri është në librari. Banorët mund të mbesin rrugëve, por librin dhe Klevisin i kemi. Nuk ka rëndësi çfarë ndodh./ CNA.al

Shpallet foto e vitit

Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e “Astirit”

LEXO TE PLOTE