Connect with Us

Zhduken 2 fëmijë/ Familjarët: Ishin nisur drejt bjeshkëve të Korabit

Sociale

Zhduken 2 fëmijë/ Familjarët: Ishin nisur drejt bjeshkëve të Korabit

Publikuar

-

Dy fëmijë të klasës së 6-të, nga fshati Kastriot i Dibrës kanë humbur kontaketet me familjen.
Prej orës 15:00 të ditës së sotme, familjarët nuk kanë pasur asnjë kontakt me fëmijët e tyre.
Familjarët bëjnë me dije se të miturit Julian dhe Klajdi Laçi  ishin nisur drejt bjeshkëve të Korabit.
Ata shprehen se kanë bërë denoncimin e zhdukjes së fëmijëve në komisaratin e Dibrës.
Ndërkohë nuk dihet ende asnjë gjë lidhur me zhdukjen e dy të miturve./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ndërroi jetë në spitalin e Korçës/ Flet vëllai i 58 vjeçarit: I dhimbte koka, doktori i bënte vetëm serume

Publikuar

-

Nga

Mbetet enigmë vdekja e 58 vjeçarit Telha Kelo nga fshati Pojan i Korçës.
Babai i dy fëmijëve ka ndërruar jetë në spitalin e Korçës ku ndodhej prej dy ditësh.

Vëllai i viktimës bën me dije se e kishin çuar në spital me dhimbje koke dhe prej dy ditësh bënte serume. Ai pretendon se i kanë kërkuar mjekëve ta transportojnë në Tiranë por ata nuk kanë pranuar dhe nuk kanë dhënë asnjë diagnozë.

“I dhimbte koka. E solli byrazeri me makinën e tij pardje, sot në mëngjes mbaroi.
Fjalët e mjekut janë, nga dhimbja e kokës vdes njeri. Nuk ka vuajtur nga ndonjë sëmundje më parë. Nuk e dimë me çfarë e kanë mjekuar, serume i bënin. Do bëhet më mirë na thanë mjekët. I kemi kërkuar që ta çonim në Tiranë, na thanë që nuk e kemi nxjerrë ende diagnozën që ta dërgojmë në Tiranë. Sot kur erdhëm në orën 8:00 e morëm vesh.
Nuk e di çfarë diagnoze do i vërë doktori që të shpëtojnë. E tërë nga doktori ka ardhur se po të kishte nxjerrë doktori diagnozën do ishin marrë masat”, deklaroi vëllai i viktimës për News 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

138 mijë doza vaksine kundër gripit/ Manastirliu: Nis vaksinimi për të moshuarit dhe kategoritë e rrezikuara

Publikuar

-

Nga

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ishte sot në qendrën shëndetësore nr. 10 në Tiranë, ku deklaroi se janë në dispozicion të grupeve më të rrezikuara 138 mijë vaksina kundër gripit falas.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti i Shëndetit Publik ka marrë masa për vaksinimin falas ndaj gripit të grupeve të rrezikuara, duke filluar në kohë vaksinimin falas fillimisht për personelin shëndetësor dhe të moshuarit, për të shmangur komplikacionet e gripit”, tha Manastirliu.

Vaksinat janë të dedikuara për të mbrojtur grupet më të ndjeshme të popullatës, duke përfshirë për herë të parë edhe fëmijët në moshën 2 deri 5 vjeç. Grupet e tjera të rrezikuara që mund të kryejnë vaksinat falas janë gratë shtatzëna, personat mbi 65 vjeç, personat me sëmundje kronike si diabet, sëmundje kronike obstruktive pulmonare, sëmundje kronike të zemrës, veshkave, mëlçisë si dhe persona obezë apo me imunodeficiencë të të gjitha moshave.

LEXO EDHE:  Kryeministri Rama eskortë me 50 makina në Dibër

LEXO EDHE:  Besnik Mustafaj: Sherefedin Shehu një burrë i mirë për Dibrën

Vaksinat kundër gripit sezonal, të cilat do të përdoren sivjet, janë të parakualifikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë
Vaksinimi do të kryeht falas në çdo qendër shëndetësore dhe sipas specialistëve, është koha më e mirë për të bërë vaksinën tashmë që ende nuk ka qarkullim të virusit të gripit në vendin tonë.

Manastirliu u shpreh se një tjetër investim i rëndësishëm me fondet e buxhetit të shtetit për ruajtjen dhe sigurinë e vaksinave është edhe pajisja e 50 qendrave shëndetësore në vend me frigoriferë të rinj, të çertifikuar, sipas standardeve, me qëllim rritjen e sigurisë së vaksinave të parakualifikuara dhe forcimit të zinxhirit ftohës, që përbën një hallkë të rëndësishme për rujtjen dhe plotësimin me efektshmëri të procesit të vaksinimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Llotaria/ NEPTUN dhe BEKO çojnë 5 çifte shqiptare në Barcelonë për të parë Leo Messin me shokë

Publikuar

-

Nga

Pesë çifte me fat nga Shqipëria do të shkojnë në Barcelonë në një udhëtim 3 ditor.  Një gjë e tillë u mundësua nga lotaria e organizuar nga NEPTUN dhe BEKO.

Fituesit do të vizitojnë qytetin e Barcelonës dhe do të ndjekin nga afër një ndeshje të ekipit të futbollit, ku do të kenë mundësi të shohin nga pranë Leo Messi-n me shokë në stadiumin Camp Nou.

Shorteu i organizuar nga NEPTUN dhe BEKO ishte një fushatë dy-javore që përfundoi në 03 Nëntor 2019.

Të gjithë ata që blenë një frigorifer, lavatriçe, furrë, suprinë apo një elektroshtëpiake tjetër të madhe BEKO patën mundësi të ishin pjesë e një shorteu ku shanset për të fituar ishin vërtetë shumë të mira, sikurse edhe rezultoi.

NEPTUN dhe BEKO menduan që t’u dhurojnë klientëve të markës BEKO një eksperiencë të jashtëzakonshme në një nga qytetet më të bukura turistike, me të gjitha shpenzimet e paguara. Si pjesë e eksperiencës nuk mund të mungonte vizita në Camp Nou për të parë Barçën duke qënë se BEKO është, prej 2 vitesh tashmë, partner kryesor i skuadrës së famshme.

LEXO EDHE:  Specialistët: Lërini të hanë baltë, fëmijët kanë nevojë për mikrobe!

LEXO EDHE:  Shifrat tronditëse/ Ja sa të vrarë la ky vit në Siri

Përveç 5 çmimeve të mëdha, u përzgjodhën edhe 20 fitues të cilët përfituan një pajisje elektroshtëpiake të vogël BEKO.

Shorteu u hodh në dyqanin e Neptun në QTU ditën e hënë, më 11 Nëntor 2019, në orën 11.00, në prani  të përfaqësueses së Autoritetit të Mbikëqyrjes së Lojrave të Fatit, e cila çertifikoi edhe rregullsinë e lojës.

Për të gjithë të interesuarit që nuk patën mundësi ta ndiqnin hedhjen e shorteut live, ata mund ta kontrollojnë atë në çdo moment në rrjetin social Facebook të Neptun Albania.

Për Neptun dhe BEKO ky aktivitet nuk pati humbës dhe fitues, pasi të gjithë blerësit e pajisjeve BEKO shkuan në shtëpi me produkte që do ta bëjnë jetën e tyre më të lehtë dhe më komode.

Dy kompanitë i bëjnë urimet më të mira fituesve të mëdhenj të lojës dhe shpresojnë që të kenë edhe më shumë të tillë në aktivitetet e ardhshme të NEPTUN.

LEXO TE PLOTE