Connect with Us

Të rinjtë braktisin Shqipërinë/ Zbardhen shifrat alarmante

Sociale

Të rinjtë braktisin Shqipërinë/ Zbardhen shifrat alarmante

Publikuar

-

Sipas një anketë të fonacionit gjerman Friedrich Ebert për Edukimin e të rinjve në Europën Juglindore që u publikua këto ditë, 285 mijë shqiptarë planifikojnë të ikin nga vendi në vitet në vijim, shumica prej të cilëve janë të rinj.  26 për qind kanë pohuar se dëshirojnë të emigrojnë në Gjermani, 18 për qind në Britani , 16% në Itali dhe pjesa tjetër në vende të tjera.

Si numër, shqiptarët janë të dytët që duan të ikin, pas rumunëve (358 mijë), por në raport me totalin e të rinjve që duan të emigrojmë zëmë rekord, me 40% të të rinjve që preferojnë të largohen nga vendi (shih grafikun).

Studimi për edukimin e të rinjve vë në dukje se vala e emigracionit ndër të rinj ka nisur rënien në shumë vende të Europës Juglindore, por ai mbetet i lartë në rajonin e Ballkanit dhe sidomos në Shqipëri.

Faktorët ekonomikë dhe perceptimi negativ i situatës në vendin e lindjes janë faktorët më të fortë motivues për emigracionin e të rinjve.

Por ndërkohë emigrimi i trurit ndryshon ndjeshëm nga vendi në vend. Ky fenomen është shumë agresiv në Shqipëri dhe Mali i Zi, ndërsa në Bullgari dhe Maqedoni, të rinjtë e shkolluar kanë më pak prirje të emigrojnë.

Të rinjtë nga rajoni EJL shfaqin një nivel të lartë të gatishmërisë për tu integruar në strukturën e shoqërive ku emigrojnë dhe kjo demonstrohet nga gatishmëria e tyre për të mësuar gjuhën e vendit pritës.

LEXO EDHE:  "Barbeque & Politics"/ Alternativa mbledh 360 të rinj në Dajt

Anketa vë në dukje se kanë prirje për të emigruar më së shumti të rinjtë që nuk janë të punësuar. Të rinjtë që nuk janë në punë planifikojnë të ikin në periudhë të afërt prej gjashtëmuajsh.

Të rinjtë me prindër me nivel të ulët arsimor dhe ekonomik janë më shumë të prirur të largohen dhe gjithashtu të rinjtë që banojnë në zonat rurale kanë më shumë tendenca të largohen.

Studimi u rekomandon vendeve që të përmirësojnë politikat e trajtimit te të rinjve sidomos në drejtim të punësimit dhe edukimit të cilat çojnë në frenimin e emigrimit. Zhvillimi i politikave të tilla duhet të përvetësojë një qasje integrale, të shumanshme, duke synuar pasigurinë ekonomike, mundësitë e dobëta të punësimit dhe perspektivat e karrierës, si faktorët kryesor motivues të emigracionit./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Surprizat e motit/ Mësoni çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Moti me diell ka përfshirë të gjithë territorin e vendit tonë, por përgjatë luginave do të hasim edhe prezencën e mjegullës së dendur.

Temperaturat minimale pritet të regjistrojnë vlerat nga -3ºC në zonat malore deri dhe në 5ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare. Sa i përket vlerave të mesditës ato pritet të regjistrohen nga 8ºC deri në 18ºC.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 16 janar 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Marrëdhënia juaj ne çift do konsolidohet mjaft gjate kësaj dite dhe ju do ndiheni me te qete se me pare. Partneri do jete me i duruar dhe do hape me shume rruge. Beqaret do jene shume te zotet për te dale neper takime dhe mund te realizojnë njohje te jashtëzakonshme. Ja qe ndonjëherë gjerat me te bukura ndodhin kur nuk e pret. Financat vazhdoni t’i menaxhoni si kohet e fundit.

DEMI 21. prill – 21. maj

Marrëdhënia juaj në çift nuk do ketë asgjë të jashtëzakonshme sot kështu qe me mire merrini gjerat si t’iu vijnë pa kërkuar diçka me ngulm. Beqaret do vazhdojnë te ndihen te vetmuar, por nuk do kenë as mundësi te realizojnë takimet e ëndrrave. Ne planin financiar do i hidhni hapat me mjaft kujdes dhe situata do vazhdoje te mbetet e kënaqshme. Mund te ndihmoni pak edhe te afërmit.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ju qe keni një lidhje do e vini partnerin ne prove sot për te kuptuar nëse ai iu do vërtet apo jo. Deri ne fund te ditës do zbuloni disa qe nuk e kishit menduar. Ata qe janë ende vetëm me mire ke te presin edhe pak kohe për te hedhur hapa sepse mundësi me te mira do iu vijnë. Me shpenzimet duhet te bëni pak me tepër kujdes sepse po vazhduar si e keni nisur do mbeteni duarthate.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Jeta juaj ne çift nuk do jete asgjë te jashtëzakonshme sot megjithatë ne tërësi atmosfera do jete e ngrohte. Te paktën nuk do keni me debate te zjarrta si dikur. Beqaret duhet t’i bëjnë sytë katër kudo ku do shkojnë sepse diku mund te takojnë personin me te përshtatshëm. Me financat bëni pak me tepër kujdes. Shmangni shpenzimet për gjera qejfi sepse nuk është ende momenti.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Me ne fund do gjeni zgjidhje për disa probleme qe iu kishin dale ne çift dhe do ndiheni me te qete se me pare. Marrëdhënia jua me partnerin do përmirësohet deri ne mbrëmje. Beqaret do kenë shume sens humori dhe do arrijnë te bëjnë për vete disa persona. Ne planin financiar Hëna do iu beje luftarake dhe te kujdesshëm. Nuk keni për te pasur me asnjë lloj vështirësie.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do i kushtoni vëmendje maksimale partnerit tuaj gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me te do përmirësohet ndjeshëm. Nuk do mungojnë as çastet e ngrohta intime. Për beqaret perspektivat do jene goxha te mira mjafton qe ata t’i shfrytëzojnë sa duhet mundësitë qe do iu jepen. Ne planin financiar nuk do keni ndonjë fat te madh megjithatë do dini ta mbani situatën nen kontroll.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Priten përmirësime te konsiderueshme sot ne jetën tuaj ne çift. Për gjithçka do logjikoni dhe nuk do hidhni hapa te nxituara. Beqaret do kenë një dite shume pasionante dhe te jashtëzakonshme. Gjerat do ju ecin edhe me mire nga sa ata mund ta kishin menduar ndonjëherë. Ne planin financiar do keni mbështetje nga yjet dhe nga familjaret.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dielli do ketë ndikim shume pozitiv tek jeta juaj ne çift gjate kësaj dite dhe do e beje çdo moment me emocionues. Flaket e pasionit do ndizen furishëm dhe do ndiheni për mrekulli. Dite eksplozive ka për te qene kjo për beqaret. Do kenë njohje te njëpasnjëshme dhe nuk do dine cilin person te zgjedhin me pare. Ne planin financiar intuita nuk do ju gaboje për asnjë moment dhe do hidhni hapat e duhura.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do jeni me te paduruar dhe me te irritueshem gjate kësaj dite. Kjo gjë do shkaktoje mosmarrëveshje te forta me partnerin aq sa ai mund t’iu thotë troç qe mund te ndaheni po vazhduat kështu. Kujdes! Për beqaret do ndodhin ngjarje shume rëndësishme qe do e ndryshojnë te ardhmen njëherë e mire. Financat nuk do jene te shkëlqyera, por as shume delikate.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Me ne fund, pas kaq shume kohesh dhe mundimesh, jeta juaj ne çift do jete me e qëndrueshme. Do arrini te merreni disi vesh me partnerin dhe do i pranoni edhe gabimet. Beqareve do ju duket vetja superiore nga te gjithë ata qe do takojnë dhe nuk do hedhin asnjë hap. Me shpenzimet do ju duhet me shume maturi qe gjendja te mbetet e kënaqshme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dite shume e veçante ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Mes jush dhe atij qe keni ne krah nuk do ketë aspak mosmarrëveshje apo debate, përkundrazi do merreni vesh me se miri. Beqaret duhet te jene sa me realiste dhe nuk duhet te kërkojnë gjera te pamundura. Me shpenzimet tregohuni sa me te matur dhe mendoni edhe për te ardhmen. Përkujdes do ju çoje atje ku dëshironi.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite e stuhishme do jete kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Do jeni kokëfortë te dy palët dhe nuk do e ulni hundën asnjë çast. Beqaret do jene shume te zënë me pune dhe nuk do e kenë mendjen aspak tek krijimi i një lidhjeje. Sot për ta ka gjera shume me te rëndësishme për te bere. Financat do kërkojnë me shume përkujdes pasi gjendja e tyre nuk është e mire.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lajm i mirë për emigrantët në Greqi/ Miratohet marrëveshja për njohjen e lejeve të drejtimit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Përhershëm për Prodhim dhe Tregti në Parlamentin grek ka miratuar sot Projektligjin e Ministrisë greke të Infrastrukturës dhe Transportit për njohjen e ndërsjellë të lejeve të drejtimit midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Sipas njoftimit zyrtar të Parlamentit grek deputetët e Komisionit votuan me shumicë votash ratifikimin e marrëveshjes mes të dy vendeve që u paraqit në Komision nga Zëvendës Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Joanis Qefalojanis.

Marrëveshja ishte nënshkruar nga Ministrat e atëhershëm të Jashtëm Ditmir Bushati, dhe Nikolaos Kocias në maj të vitit 2018, por që të hynte në fuqi duhet të ratifikohej nga Parlamenti grek.
Autoritetet greke nuk kanë dhënë motive për vonesat, por më në fund pas gati dy vitesh Komisioni Parlamentar grek ka hapur dritën jeshile që projektligji të kalojë në seancë parlamentare. Njohja e ndërsjelltë e lejeve të drejtimit pritet të lehtësojë lëvizjen e shtetasve shqiptarë dhe grekë dhe sidomos të dhjetëra mijëra emigrantëve shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi.

Autoriteti i Transportit Rrugor shqiptar duke iu referuar marrëveshjes ka pohuar se “shtetasit shqiptarë që zotërojnë leje drejtimi, model i lëshuar nga 1 korriku i vitit 2005, ose ata që janë të pajisur me formatin që ka nisur të shpërndahet nga 24 janari i vitit 2017, mund të drejtojnë automjetin e tyre edhe në territorin grek”.

Marrëveshja për lejet e drejtimit parashikon gjithashtu edhe procesin e konvertimit të lejeve të drejtimit. Sipas marrëveshjes “qytetarët shqiptarë të cilët kanë leje drejtimi shqiptare nuk do të kenë nevojë të rifillojnë procedurat e testeve teorike dhe praktike për marrjen e lejes greke të drejtimit”.
Sipas Marrëveshjes “qytetarët shqiptarë do të dorëzojnë lejen e drejtimit, marrë në Shqipëri dhe do të marrin atë greke duke pasur mundësinë, të qarkullojnë si drejtues mjeti në Greqi, me të drejta të barabarta me shtetasit grekë.

LEXO EDHE:  Duma me të rinjtë: Ju jeni fuqia e Durrësit, modeli im të punoj me më të aftët

LEXO EDHE:  Bizneset shqiptare që po bien “viktimë” e teknologjisë

Marrëveshja parashikon që në momentin që shtetasit shqiptarë vendosin qëndrimin normal në territorin grek, ata mund të konvertojnë lejen shqiptare të drejtimit në atë greke duke paraqitur kërkesën e tyre pranë Drejtorive të Transportit në shtetin grek.

Kjo procedure, sipas marrëveshjes, bëhet pas kryerjes së kontrolleve mjekësore që vërtetojnë se personi është i aftë fizikisht të drejtojë një mjet motorik ose një kombinim të mjeteve të kategorive specifike. Autoriteti rrugor shqiptar ka pohuar se konvertimi i lejes së drejtimit vlen edhe për shtetasit grekë që vendosin qëndrim në Shqipëri. /voa/

LEXO TE PLOTE