Connect with Us

Qytetet më qejflinj të Shqipërisë/ Korçarët zbresin tiranasit nga “froni”

Sociale

Qytetet më qejflinj të Shqipërisë/ Korçarët zbresin tiranasit nga “froni”

Publikuar

-

Korça e serenatave, lakrorit, kërnackave, shëtitjeve në mbrëmje është kthyer vitet e fundit në një tërheqje turistike për shumëkënd. Edhe vetë korçarët po i shijojnë më shumë frytet e “Parisit të vogël”. Për herë të parë në vitin 2018, Korça është qarku që shpenzon më shumë për argëtim dhe kulturë, me 3.5% të totalit, nga 3.3% që ishte një vit më parë dhe 1.9% në 2017-n.

Të dhënat bëhen të ditura nga INSTAT, në anketën e buxhetit të familjeve, publikuar së fundmi.

Këtë vit, për herë të  parë ka zbritur nga froni Tirana, e cila deri tani mbante rekord për shpenzimet për argëtim, në raport me totalin që harxhojnë qytetarët e këtij qarku. Nga 4.1% të totalit në 2017, shpenzimet një vit më pas zbritën në 3.4%.

Në vend të tretë ka kaluar Lezha, me 2.8% të totalit, e ndjekur nga Kukësi, me të njëjtën shifër.

Për zonat bregdetare, si Durrësi, apo Vlora, 2018-a duket se ka qenë një vit me “halle” dhe banorët e këtyre qyteteve nuk kanë pasur shumë kohë të argëtohen. Në Durrës, pesha e shpenzimeve për argëtim zbriti nga 2.9, në 1.9% dhe në Vlorë nga 2 në 1.4%, duke e renditur këtë qytet në të fundit në rang republike (shiko grafikun).

Banorët e Shkodrës, Elbasanit, Fierit, shpenzojnë mesatarisht 2-2.2% të totalit për argëtim dhe kulturë.

Në art, argëtim dhe kulturë përfshihen një sërë aktivitetesh, shfaqjet artistike deri tek aktivitetet e lojërave të fatit dhe basteve, nga aktivitetet në muze dhe biblioteka te palestrat dhe aktivitetet e tjera çlodhës. Deri në fund të vitit 2018 ishte i ligjshëm aktiviteti i basteve dhe lojërave të fatit, që merrte një pjesë të konsiderueshme të këtyre shpenzimeve, por tashmë bizneset e këtij lloji janë mbyllur.

Në total, familjet shqiptare shpenzuan për argëtim e kulturë 2.7% të buxhetit në 2018-n, në rënie nga 3% vitin e mëparshëm. Në raport me vendet e Bashkimit Europian, ne së bashku me vendet e tjera të rajonit, argëtohemi shumë më pak. Sipas Eurostat, mesatarja e BE shpenzon gati 8.5% të totalit. Peshën më të ulët në rajon e Europë e ka Maqedonia (1.9%), ndërsa në rajon më qejflinjtë janë shtetasit e Kosovës (4.1%).

Në fakt, sa më të varfër njerëzit, aq më pak mendojnë për t’u argëtuar. Të dhënat e anketës së buxhetit të familjeve të INSTAT treguan që në Shqipëri pjesa më e madhe e shpenzimeve shkon për ushqime, me 44% të totalit, e pandryshuar në raport me anketën e një viti më parë.

Në total, 772 mijë familje shpenzuan rreth 5.5 miliardë euro gjithë vitin për të siguruara nevojat e tyre për Ushqim dhe pije jo-alkolike (44,0%); Pije alkolike, duhan (3,5%); Veshje dhe Këpucë (4,3%); Shpenzime për banesën, ujë, energji elektrike, qira të paguar (10,5%); Mobilim, pajisje shtëpiake dhe mirëmbajtje të zakonshme të banesës (5,8%); Shëndet (4,2%); Transport (6,8%) Komunikim (3,6%); Argëtim dhe kulturë (2,7%); Arsim (3,0%); Restorante dhe hotele (4,7%); Të tjera mallra dhe shërbime (6,9%).

Vetëm për argëtim e kulturë, shpenzimet e familjeve llogariten në 150 milionë euro në 2018-n, nga 160 milionë euro një vit më parë, sipas të dhënave të përpunuara nga shifrat e INSTAT./ Monitor

\

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona

Publikuar

-

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike në datën 22 nëntor, gjatë orës 9 të mëngjesit e deri në 15:00.

Njoftim për abonentët Tiranë

Përshëndetje. Njoftim për abonentët në Tiranë

Stakim, data 22 Nëntor

LEXO EDHE:  Kapa: Majestik’ i Korçës

Në vijim të punimeve për rikonstruksionin e kabinave, në datën 22 Nëntor do të stakohet energjia elektrike në disa zona në Tiranë

09:00-15:00

Pjesërisht “Rruga e Dibrës”, “Rruga e Barrikadave”, rruga “Zenel Baboci” rruga “Abdulla Keta”, Kashar, Yrshek, “Mine Peza”, “Rruga Fortuzi”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndryshon moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Për ditën e sotme, parashikohet që gradualisht do të kemi përmirësim të kushteve atmosferike.

Moti do të  jetë me vranësira mesatare dhe kthjellime.

Era do të jetë me drejtim Jug (S) me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5- 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie në mëngjes.

Temperaturat minimale dhe maksimale, pritet të jenë:

Zonat  malore  3/14°C

Zonat e ulëta  5/20°C

Zonat bregdetare 10/19°C/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 21 nëntor 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Jeta juaj ne çift do jete gjate gjithë kohës e mbrojtur sot dhe marrëdhënia me partnerin do lulëzojë. Emocionet qe do përjetoni do jene ndryshe nga çdo here tjetër. Disa miq do ju ndihmojnë te bëni edhe surpriza. Beqaret mund te kenë edhe dashuri me shikim te pare, por duhet t’i bëjnë sytë katër. Ne planin financiar do jete Dielli ai qe do iu ndihmoje pafundësisht.

DEMI 21. prill – 21. maj

Për ju qe keni një lidhje do mbizotërojë harmonia. Do ndodhin goxha te papritura te këndshme dhe mund te hidhni disa hapa te rëndësishme. Beqaret do takohen me persona te rinj mjaft interesante dhe jeta e tyre do marre drejtimin e shumëpritur. Financat do mbrohen fort nga Urani. Gjendja e tyre do jete goxha e mire dhe ju do ndiheni me te qete kur te kryeni ndonjë shpenzim.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nëse jeni çift qe prej shume kohesh, sot duhet te tregoheni te matur. Mos thoni gjera te renda qe ta lëndojnë partnerin sepse ai nuk do pyesë sa kohe keni bashke për t’i dhe ne fund gjithçkaje. Beqaret do fillojnë te bëjnë plane lidhur me një person qe e kane takuar rishtazi. Ne fakt e mira është t’i marrin gjerat sa me shtruar. Buxheti do mbetet i qëndrueshëm.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Asnjë planet nuk do e përkeqësojë marrëdhënien tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe gjerat mes jush do ecin për mrekulli. Dashurohuni ashtu si ta ndieni. Beqaret mund te marrin një dhurate nga qielli sot dhe jeta do ju zbukurohet. Gjithçka ka për te qene ndryshme tashme e tutje. Financat nuk do jene te këqija megjithatë vazhdoni ta menaxhoni situatën me përkujdes.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Gjate kësaj dite do zbuloni shume dëshira sekrete te partnerit tuaj dhe do ia plotësoni atij dëshirat. Ajo qe nuk e dini është se ai po përgatit një surprize gjigande për ju qe do ju beje te drithëroheni. Beqaret do zbulojnë persona fantastike ne ambientin e punës. Financat nuk do jene te këqija megjithatë mire është te tregoheni sa me te arsyeshëm me çdo hap qe do hidhni.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Plutoni do ua beje gjerat te vështira sot dhe ne shume momente keni për te pasur debate te forta me partnerin. Asnjë prej jush nuk do hape rruge. Beqaret do joshin gjithë kohës dhe e gjitha kjo do iu shpërblehet. Gjerat për ta kane për te ecur me mire. Financat do përmirësohen akoma me shume nga sa e kishit ëndërruar. Tashme do ndihni me te lirshëm për te bere edhe ndonjë investim.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Mundohuni te flisni për gjithçka me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe te mos fshihni asnjë ndjenje. Marrëdhënia mes jush do behet me e ngrohte dhe me e qëndrueshme. Beqaret do jene sharmante pafund dhe do e kenë shume te lehte ta bëjnë për vete personin qe do pëlqejnë. Me shpenzimet mos u tregoni te palogjikshëm pasi edhe me vone do keni nevoje jetike për para.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Nen ndikimin e madhe te Saturnit sot do ngrini disa pikëpyetje për jetën tuaj ne çift dhe nuk do jeni te qete derisa t’i zgjidhni çdo dyshim. Marrëdhënia me partnerin do ketë goxha luhatje. Beqaret do bëjnë te pamundurën për ta ndryshuar statusin e tyre edhe pse ne fakt nuk do kenë shume kohe te lire për te dale e për te takuar njerëz te rinj. Sektori i financave do ketë goxha përmirësime.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot mund te kaloni edhe situata delikate ju te dashuruarit. Tregohuni sa me te sinqerte dhe sa me te hapur me atë qe keni ne krah pasi vetëm kështu gjendja mund te stabilizohet shpejt. Beqaret jo vetëm qe do kenë takime, por do mund te hedhin edhe disa hapa te rëndësishme. Ne planin financiar yjet nuk do ndikojnë shume pozitivisht kështu qe do ju duhet te tregoheni shume te matur.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do jeni me te gatshëm për te folur e për te diskutuar me partnerin tuaj sot kështu qe marrëdhënia mes jush do filloje dalëngadalë te stabilizohet. Beqaret do kenë takime shume te veçanta me persona fantastike, megjithatë nuk duhet te nxitohen për te hedhur hapa. Sektori i financave nuk ka për te qene aspak i keq kështu qe mund te jeni te qete për çdo hap qe do hidhni.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Jeta juaj ne çift nuk do jete aspak e mire sot kështu qe do ju duhet patjetër te merrni masa për ta ndryshuar sa me pare situatën. Po ja late gjerat kohës çdo gjë do ndërlikohet akoma me tepër. Beqaret nuk do e kenë shume mendjen tek dashuria sepse për ta ka për te pasur gjera akoma me te rëndësishme. Financat do jene te favorizuara dhe gjendja do ketë përmirësime te jashtëzakonshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Venusi, planeti i dashurisë, do ju siguroje një marrëdhënie te bukur sot. Do e keni edhe me te lehte te flisni hapur me partnerin dhe mund te merrni vendimet e duhura. Beqareve gjithashtu do ju konkretizohen disa nga ëndrrat me te bukura dhe jeta do ju marre drejtimin e shume ëndërruar. Ne planin financiar do keni fat dhe mund t’i lejoni vetes edhe ndonjë shpenzim për qejf.

LEXO TE PLOTE