Connect with Us

Pasuria “fundos” gjyqtaren e Krimeve të Rënda/ KPK e shkarkon nga detyra

Vetingu

Pasuria “fundos” gjyqtaren e Krimeve të Rënda/ KPK e shkarkon nga detyra

Publikuar

-

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Apelit të Krimeve të Rënda, Dhurata Haveri.

Mësohet se Haveri është shkarkuar nga detyra për shkak të problemeve me pasurinë. Vetë gjyqtarja Haveri nuk ishte e pranishme sot në seancën para KPK-së.

Rivlerësimi i Dhurata Haverit është bërë nga trupa e gjyqtarëve Olsi Komiçi, Xhensila Pine dhe Suela Zhegu.

LEXO EDHE:  Vetingu/ Zbardhet e kaluara e gjyqtarëve dhe prokurorëve

CNA.al ka bërë një vëzhgim mbi të kaluarën e saj profesionale dhe mbi aspektin pasuror, bazuar në të dhënat e marra nga ILDKPKI-ja, të cilën mund ta lexoni në linkun më poshtë./ CNA.al

U ble apo u shpërblye nga politika?/ Gjyqtarja e Krimeve të Rënda në sitën e Vettingut

1 Koment

1 Koment

 1. Arben Haveri

  27 Shtator, 2019 at 11:54 pm

  Jeni shpupurisur pa asnje efekt. Meqenese i bini nje dere ne shkretetire po ju drejtohem mu ne sofren tuaj.
  U shit apo u shperblye nga politika ?
  Kjo eshte e rende per mjeranet jo per mua.
  Politika dhe vettingu jane te ndare veprojne te pavarur ? Ok.Per kete pranoj dhe kete e them edhe pse nuk ka ndodhur asnjehere : Menaxhoni nje mundesi perballje live ne cilindo studio qe te deshironi Ju me paragjykimet, thenie e thashat qe mblidhni andej e kendej ose me akuzat ndaj meje dhe jam gati e shkruar e zeze ne kuadratin e sofres suaj te jem nje ore a dy perballe jush. Paguaj une te gjitha,studion, qerane per kohen, kameramane moderatore. nese nuk mundesohet po ju le dy shkrime. i pari eshte shperndare sot ne shume portale e gazeta.
  Dhe i dyti qe nuk e botoi as Reporter.al as koleget tuaj po e hedh dhe ne vijim te shikoni me syte tuaj sa e kote ka qene dilema e atij qe ju shtyu te vini titullin u shit apo u shperblye. Nuk e di kush eshte por ju i sherbeni. Inati i dalte hajer pasi nuk di te kem shkelur njeri ne kallo. ne qartesim te vendimit per shkarkim ja e verteta sipas meje :

  I
  Jo per shkak se eshte ime shoqe, ne dijeni sot dhe ne vazhdim, gjykatat Shqiptare rane me poshte ne standartet profesionale,
  Gjykatesia Haveri perbente nje set kriteresh qe cdo i ri apo e re do kishte me ke te krahasohej.
  Por me e rendesishmja gjykatat humben nje nga njerezit me humane. Ky humanizem ne klimen e mbushur me ulerima per ndeshkim duket si i sferave jashtetokesore nderkohe qe eshte Ligj.
  Menjanimi i gjykateses Haveri eshte treguesi i standartit te ulet e mjeran te modelit te spekulantit qe po harbon ne shembjen e institucioneve Shqiptare.
  Ishte kandidatura qe i la pa gjume, pa tru, e mend – mjeranet.
  Ishte e vetmja kandidature per ne gjykaten e Larte me kritere qe nuk i arrinte asnje ne gjyqsorin shqiptar.
  Kjo kandidature vuri ne levizje te gjitha sistemet e shemtuara te para e pas reformes se spekulantit.
  Nuk ia dolen.
  Guri i fundit ishte pacavuria, furrik i mediokritetit dhe ligesive psikike – Vettingu.
  Nuk u hoq nga vettingu, mori faturen e sistemit me te ndyre e mjeran qe ka pare historia e se drejtes ne kete toke.E zgjaten dhe e sterzgjaten me ricelje hetimi e shtyerje per tu dukur te besueshem.
  Pa e zgjatur, kushdo le ti bashkohet vettingut ne cfare di e si me njeh.
  Sepse une kam per te shtuar urimin per : ate pjese te politikes qe pavaresisht kujt force i perkasin, dine te perdorin zarat, e qe i kane dhe afer nesh, i uroj qe nuk ndryshojne, sepse kjo nuk i maskon …
  kam urimin per cilindo qe akoma ka besim tek modelet e ambasades e te ambasadave,ndaj te cilave kam per te qene sikur kam qene – KUNDER, por per ata qe besojne
  u uroj, u dalte me e mira, qe mendojne ata..!

  II
  Ky eshte qendrimi e bindja ime prej kohesh lexojeni

  Per Edmond Hoxhaj
  I rrjetit te gazetarise investigative
  Diplomuar ne gjuhe letersi

  Une Arben Haveri i permendur ne dy shkrime per shkak te kaosit institucional te quajtur ne menyre manipuluese, Vetting, – pastrim, zhberje, shembje – terma dhe praktike diktatoriale.

  Mua nuk me njohin autoret e kaosit institucional, as nuk njohin gjykatesit e prokuroret e Shqiperise. Autoret qe nuk u identifikuan asnjehere kush jane mendojne se jane fshehur njehere e pergjithmone pas votimit 140 karatesh ne parlament, dhe se ky kaos institucional eshte vullnet i parlamentit shqiptar.
  Te shkuara!
  Shkenca juridike ka marra masa prej kohesh si t’u pergjigjet manipulatoreve.
  Ne kete kontinent qe quhet Europe vepron Doktrina Juridike latine, sot Europiane.
  Ne kete situate absurde ku “mala legge eshte nulla legge” kujt i duhet fati i nje familjari, i nje profesionisti, i nje gjykatesi prej 25 vjetesh.
  Askujt. Sot u kripet koka njerezve se: do zhbejme dhe do bejme Drejtsine e Re.
  Termi Drejtesi eshte term i filozofise agnostike. I krijuar nga njerezit por pa u realizuar kurre ne praktike, as ne ate mot as sot dhe as nuk ka per tu realizuar KURRE !
  Per t’ua shperlare trute njerezve termi drejtesi perdoret kur maskon nje manipulim me permasa katastrofike.
  Deri kur kjo permase te shfaqet njerezit besojne e pasi katastrofa ndodh nuk ekzistojne me, mjete e instrumente per ta riparuar. Dhe kjo eshte pasoje kriminale.
  Katastrofa eshte ulur kembekryq nje me rrenojat e institucioneve tona te sbrazura.
  – Jua sjell kete model qe Shqiperia te zhduke, te miminimizoje korrupsionin (edhe sot kjo nuk eshte e kjarte)!!!
  Keshtu na thane ne Shqiptareve me bucime pergjate ketyre 5 viteve.
  E para gje qe ben cdo njeri i kesaj race do te dije kush jane keta qe sjellin dhe perfaqesojne kete model. Sidomos kur vjen nga vise te largeta dhe njohja eshte e pergjithshme.
  Mban parasysh pas njohjes, ta pranosh apo jo oferten.
  Nga njohja dallon se modeli eshte pa koke.
  Mungojne autoret.
  Thuhet eshte amerikano – europiane.
  Di si gjithe te tjeret qe keto hapesira kane :Amerika 330 milion dhe Europa 660 milion.
  Se bashku rreth 1 miliard.. nje miliard kane punuar qe te luftojne korrupsionin ne shqiperi.
  Pa shaka.
  Kush jane autoret e modelit pse fshihen pas termit te sterzgjatur amerikano – europian ? Mjafton te thuhen emrat dhe gjenden kollaj jane e nga jane ? Pse i fshehin ? Kaq e turpshme eshte te deklarohen emrat e autoreve te reformes antikorrupsion ne shqiperi ? Po eshte e turpshme.
  Dhe neveria ime per tu shprehur per nje turp si ky fillon me bindjen. E percmoj modelin qe paturpesisht na quhet dhe reforme.
  Kujtojme qe ne Itali reformat dhe ligjet e rendesishme kane emra te autoreve si “ Matarella” emri i legjislatorit Sergio Mattarella, “Forlani”i legjislatorit Alessandro Forlani.e me radhe.
  Po te ishte fati im personal sikurse me ka ndodhur jo nje here apo familjar KURRE nuk do ju adresohesha publikisht.
  Fatin e pergjegjesine personale a familjare do ia adresoja mundesise e zotesise per te rifituar poziten e vendin qe me takon.
  Por po iua adresoj per te ndare qendrimin dhe bindjen time personale ne kete rast, per katastrofen rrenqethese qe shoh te pakten prej trevitesh.
  Te hesht, te mbyll veshet ? JO !
  Ku ti hedh librat e doktrines juridike europiane, ne c’zjarr ?
  Ne ate te Giordano Brunos apo ne ate te Rajhut trete ?
  KURRRE !
  Perkundrazi i vihem perballe si kundershtar kaosit institucional qe fetishizohet si reforme.
  Humbja ne kete moment, duket qe eshte nga une.
  E perseris E Drejta Latine-Europiane nuk ka humbur .
  Eshte vitale dhe ne gjenerim te vlerave. Kjo e drejte me ka mundesuar te njoh c’jane ligjet dhe c’eshte e drejta, jo Drejtesia, C’hipokrizi…!
  Ligjet nuk dalin nga parlamentet rrjedhin nga doktrinat, e per kete votuesit e mencur zgjedhin jo dhelputete por Legjislatore; jo vende pune e perfitime por juriste e intelektuale qe njohin doktrina,e bejne ligje jo me urdher por sipas parimeve e principeve juridike ne pershtatje me rrethanet.
  Ligjet nuk importohen sepse rrethanat ne vende te ndryshme s’jane te njellojta.
  Por kur dalluan se importimi i kaosit institucional sillte pasoja te pariparueshme perhapen opinionin me te cilin do justifikohen me vone, se reforma eshte eksperimentale.
  Kujt iu muar leje qe mbi koka do t’u hidhej nje process eksperimental ?
  Ka shkelje uleritese !
  – Behet eksperiment mbi koka njerezish pa nje dakortesi.
  Eksperimentet shkencore kane dakortesi shume, shume rigoroze per ata qe i pranojne eksperimentet vullnetarisht.
  Ndersa ne Shqiperi eksperimenti kriminal me pasoja psikologjike,mentale e rutinore ka marre permasen e lincimit mesjetar, as me shume e as me pak.
  Ta tregon njeri faturen e kaosit institucional ? Apo eshte sekret e mos na e diktojne Ruset !
  Ne dijenine time flitet per rreth 100 milione dollare nga te cilat 1.5 milione jane per trainime dhe pjesa me e vogel prej 98.5 per qind per tulla, llac e godina, e mure…ehheeee
  Pasoja me e rende dhe me kriminale…heqja e gjykatesve nga puna ? Aspak !
  Me qindra te pandehur e te denuar qe u eshte hequr e drejta themelore e sanksionuar ne karten europiane te te drejtave te njeriut ANKIMIMI.. sepse
  Autoret e kaosit institucional na nxjerrin gjuhen e na perqeshin duke u zgerdhire : nuk parashikuam zevendesimin po me mire pa gjykates se sa me te korruptuar…
  Po njeriu dhe e drejta e tij?
  – Te presin.
  – Ku ?
  – Ne qeli sa t’ua bejme drejtesine e re…
  .Mirepo e Drejta Doktrinale(c’fjale e vjeter e shemtuar, arkaike apo jo!), Europiane ka parashikuar : Afatet.
  – Jo ne qe po bejme drejtesine e re nuk pyesim per afatet dhe te drejten europiane, ne i shkelim, kemi dhe “zedhenesa” si fare hidhrash qe “mbeshtesin” shkeljet deri sa te…
  Cdo individ a familjar ka setin e problemeve dhe shqetesimeve qe e rrethojne dhe ne fund thote : Ti ,Ti a je I tille…Publikisht na e mbyllen perballjen qe para tre vjetesh dhe leshuan te perdorurit kunder pa pranine tone ..
  Por Si kundershtar i kaosit shtoj se nuk pres qe autoret e kaosit institucional te me rrefejne kush jam e si jam.
  I zeroj, i hedh ne kosh te plehrave.
  Fjalet e tyre le ti mbajne sepse fjala dhe shprehja jane te drejta te kartes Europiane por jam perball me ta, ku te jene, e ciletdo te jene.
  “ ME PARE KEMI VENE MENJANE PARATE PER REFORMEN – THENIE E NJE DIPLOMATI TE HUAJ E THENE NE SINKRON. Kjo eshte preambula e kaosit institucional.
  Dhe ne kete perballje me mashtrimin i jam kundervene qe sekonden e pare e deri sa te zbythet.
  Na kane quajtur me kohe qe nga 1913 te padenje, njerez me bisht dhe pas kesaj pasoi grabitja e trojeve shqiptare, sot na quajne te korruptuar dhe cuditerisht, pikerisht tani po kerkohen kufinj te rinj ne toke e det te Shqiperise.
  As ne sistemin e para 90 –es nuk ndodhte qe hetimi dhe vendimi te jene tek i njeti njeri.
  E Drejta Europiane lartesohet mbi kete menxyre juridike, sociale dhe antidemokratike. As diktatura qe bente c’te donte nuk i bashkoi ne nje jurist dhe hetuesin dhe gjykatesin sikurse eshte sot ne pacavuren Vettlling.
  Edhe ne epoken e tradites zakonore thuhej – Eshte e kanunit .. e ligjit ..te asaj kohe
  Hajde derdimene hajde, sot eshte: e tha, e c’tha ambasadori! Jo reference ligjore.
  Ricelje e ricelje te hetimit vazhdon logoria ndaj gjykates deri kur te…e derisa te …
  Riceljen e kerkon i njejti person qe eshte dhe hetues dhe vendimmarres. I njejti person.
  Kujt ia kerkon riceljen ..
  hajde torollake Reforme hajde hajde !
  Ia kerkon Vetes !!!!!.
  Ja modeli qe na u paraqit me buje.
  Ja ligjet e reja. Doktrina e permbysur.
  Ky model nuk u kerkua por gjemoi rrugacerisht :
  – Booo c’korrupsion paska ne gjyqsorin Shqiptar!
  -Si ne asnje vend ne planet! Modeli “Zbuloi” te keqen planetare. Gjyqsori Shqiptar. Me zhdukjen e korrupsionit ne Shqiperi e keqja e planetit merr fund. Pasi korrupsioni ne planet ka vec nje emer, gjykatat Shqiptare.
  E neveritshme, jo per juristet ane mbane globit por per kedo normal- human being.
  Me e neveritshme eshte kur lidere europiane dhe boterore I vihen prapa kesaj cmendurie dhe e bejne pjese te politikave te mbeshtetjes per Shqiperine. Nuk e dine, nuk kane kurajo …
  Procesi i sterzgjatur eshte i parashikuar ne te Drejten Europiane.
  E ka parashikuar.
  Eshte presion… per cfare ?
  Eshte shantazh per te mbjelle tek njerezit dhe opinini te obubujshmen per gjykatesin..per te aktivizuar skutat me te errata te njeriut e shoqerise ndaj gjykatesit.
  Pasi kane rene permbys ne bark a ne shpine per muaj te tere perseri nuk ia dalin gjykateses dhe kerkojne shtyerjen e shtyerjen e procesit.
  Me dhjetra vete ne pacavuren vetting me rroga e kushte pa asnje kokcarje tjeter nuk ia kane dale.
  I duhet t’ia dalin me s’ben, ndryshe….
  Eh kohe e pa shembullt !
  Opnionit publik i duhet jo c’shkaterron por cfare po nderton;
  jo ke po heq po c’situate po krijohet.
  Por keto permenden ne pergjithsi e kalimthi.
  Jo pa qellim e ardhmja percillet me terma delirante si :” e ndritur” qe “ s’do kete abuzues, s’do kete te korruptuar, kjo epoke do i jape fund padrejtesise”sikurse trumbetohej dhe ne diktature …
  Heu do u thoshte Migjeni – “Sa djaj te bukur ne portat e ferrit !”
  Iu referova te Drejtes Europiane.
  Po, sepse Kushtetuta dhe Pavaresia e vendit tim e shtetasit shqiptar nuk ekziston pervecse e sakatosur ne leter, ne praktike jo e jo.
  Pasi autoret skuthe jane kujdesur qe me ane te presioneve t’ia lene shqyptareve por ne fakt reforma -kaosi institucional nga kush mbeshtetet ?
  Sepse autoret fshihen.
  E cilit jurist faqe kesaj toke s’do i shndriste balli e s’do ti mbushej kraharori te shpallte emrin dhe autoresine por ne rastin e Shqiperise, autoret i druhen, kane frike te shpallen autore te kaosit institucional.
  Deri nje dite ama.
  Flitet per nje fondacion qe eshte e nje spekulanti bursash. Epo nje spekulant mund te jete i nderuar ne ndonje kontinent tjeter.
  Ne Europe e Drejta Europiane dhe spekulanti nuk rrine bashke.
  Ky moral ne kontinentin tone, pasi ligjet nuk jane gje tjeter pervecse moral , zotesi profesionale eshte ne kembe, permendore e vlerave europiane.
  Intelektuale shqiptare kane shtruar pyetjen gjate kesaj kohe
  Ligji eshte moral apo..?
  Doktrina juridike e kontinentit tone e ka percaktuar prej shekujsh qe ligjet dalin nga doktrina dhe doktrina eshte shkenca e zbulimit te pse-ve te natyres.
  Mund t’u pergjigjet doktrina ketyre pse –ve madhore pa moral !???
  Moral, asgje tjeter.
  Ndeshkimi c’ka eshte?
  Veprim ndaj nje akti qe per shoqerine eshte i pamoralshem.
  Marramendja jo e njerezve po e mbare popullit shqiptar eshte e pranueshme.
  Po eksponentet me te larte te politikave euro amerikane pse mbeshtesin nje model te nje spekulanti bursh ?
  Zoti larte kur na krijoi na dha ne venat e gjakut dhe vesin –et dhe virtytin –et.. Dhe te gjithe te medhenj e te vegjel keshtu jemi.
  Per te kaluar lumin u perdor parlamenti i shqiperise.
  Edhe pse u votua nga shqiptaret mes perplasjeve dhe hipokrizise por …u puthen euroamerikanet. Shqiptaret iu versulen njeri tjetrit me karten e reformes si kerbac ndaj njeri tjetrit.
  Aspekti juridik duket korrekt. Reformen ua sollem ne ndersa e votuat ju, shqiptaret.
  Sjellesit e modelit u munduan por nuk i a dalin te fshihen pas shpines se shqiptareve.
  Nje tjeter neveri e shtuar per modelin.
  Puthja ne llozhen e parlamentit do mbese per nje kohe te gjate.
  Per ke u puthen ? Per Shqiptaret. Nuk mjaftonin duartrokitjet ? Harruan qenien dhe dobesine e qenies qe dallohet nga detaji edhe pse mund te maskohet. –
  – Qe n’ekstaze digjesh si qiriu prane l’terit dhe zbulon veten…
  Gjykatesit u ndodhen perballe modelit te spekulantit.
  Privacia personale e familjare u shkel si asnjehere tjeter.
  Te dhenat personale e familjare u keqperdoren per te ndotur ambientin dhe opinionin dhe per te perfituar inatcinj e spekulante te DREJTESISE SE RE.
  Gjykatat jane hallka e fundit.
  Dhe ne rastet kur nuk kane funksionuar te gjitha hallkat e administrates, gjykatat na qenkan problemi…hallka e fundit.!
  Po e kunderta ?
  Te gjithe sistemet e administrates te jene ne zbatim te ligjeve !
  Kjo eshte doktrina juridike Europiane.
  Ne respekt te saj po shtoj nje parim te te drejtes europiane :
  “Invochiamo il potere di punire per difendere la nostra sicurezza. Ma come ci difendiamo dal potere di punire?».

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

I përkohshmi i Arta Markut/ Çudit, prokurori kursen mijëra euro nga paga

Publikuar

-

Nga

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku, me marrjen e detyrës ç’organizoi në mënyrë të organizuar të gjitha prokuroritë.

Me emërimet e përkohshme ajo krijoi kaos dhe dështime për disa nga prokuroritë e rretheve, të cilat nuk kishin prokurorë.

Kjo situatë ka degjeneruar në vitin 2018 dhe është pasqyruar nga raportet vjetore të përpiluara nga drejtuesit e prokurorive të rretheve.

Të paktën në 13 prokurori kanë patur mangësi në staf, pas lëvizjeve të komanduara të Markut.

Në muajin shtator KLP, “rrëzoi”, Markoi dhe “shkriu” disa nga prokurorët e përkohshëm në rrethe.

Një ndër ta ishte edhe prokurori Agim Dalipaj, të cilin Marku e kishte komanduar në Prokurorinë e Lezhës.

Dalipaj rezulton se pjesën më të madhe të karrierës e ka në Lezhë, aty ku deklaron  edhe pasurinë. Duket se nuk ka qenë e pamenduar lëvizja e Dalipajt nga Tropoja në Lezhë.

Në aspektin profesional, Dalipaj, nuk është lakuar as negativisht dhe as pozitvisht, ndërsa në lidhje me pasurinë, të ardhurat i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes.

Por edhe pse vetem me dy paga dhe përtë paguar një banesë me vlerë 3 400 000 që kanë marrë ngë Enti i banesave nuk i kanë kanë munguar kursimet.

Përveç banesës që ka marrë nga ENT, në vitin 2009 deklaron se ka blerë një tjetër banesë 2 plus 1 me sipërfaqe 65 m2 dhe me vlerë 21 000 euro, të cilat thotë se i ka nga kursimet.

Ndërsa bashkëshortja e tij deklaron disa patundshmëri në Shëngjin, në formën e trashëgimisë nga i ati.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga prokurori Agim Dalipaj.

Viti 2003

Depozitë kursimi në shumën 600 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në shumën 79 000 lekë në muaj.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj, nga Filiali Elektrik Lezhë, në shumën 31 000 lekë në muaj.

Viti 2004

Depozitë bankare në shumën 700 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në shumën, 732 006 lekë në muaj.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj, nga Filiali Elektrik Lezhë, në shumën 35 000 lekë në muaj.

Viti 2005

Kursime nga paga e subjektit deklarues në shumën 500 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në shumën, 1 054 680 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj, nga Filiali Elektrik Lezhë, në shumën 420 000 lekë.

Viti 2006

Banesë 2 plus 1 dhënë nga Enti i banesave.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, në shumën, 92 825 lekë në muaj.

Shpërblim në shumën 100 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga KESH, Lezhë, në shumën 38 000 lekë në muaj.

Viti 2007

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, dieta dhe shpërblime, në shumën, 1 200 000 lekë.

Të ardhura nga, shpërblimi, dieta dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga KESH, Lezhë, në shumën 600 000 lekë.

Viti 2008

Kursimet nga pagat në shumën 800 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, në shumën, 1 052 108 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga OSH, Lezhë, në shumën 715 000 lekë.

Viti 2009

Banesë 2 plus me sip 65 m2, me vlerë 21 000 euro.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, dieta dhe shpërblime, në shumën, 1 057 205 lekë.

Të ardhura nga, shpërblimi, dieta dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga OSH, Lezhë, në shumën 720 000 lekë.

Viti 2010

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, në shumën, 1 185 325 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga OSH, Lezhë, në shumën 734 000 lekë.

Depozitë me tepricat e mbetur nga paga në shumën 900 000 lekë në muaj.

Viti 2011

Blerë Volsvagen Polo me kursimet e bashkëshortes nga puna në Cez në shumën 500 euro.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 1  144 907 lekë.

Të ardhura nga dietat, udhëtimi dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga CEZ, Lezhë, në shumën 853 952 lekë.

Kursime në shumën 900 000 lekë.

Viti 2012

Kursime nga paga e subjektit deklarues në shumën 716 971 lekë.

LEXO EDHE:  KLP e “shpërbleu” duke e përzgjedhur për në SPAK/ Prokurori që përballet sot me Vettingun

LEXO EDHE:  "Çmendi" me pasurinë/ Gjyqtari milioner "kapet" nga ndërkombëtarët

Kursime nga paga e bashkëshortes në shumën 6 144 lekë.

Kursime cash në shumën 200 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 1 238 534  lekë.

Të ardhura nga dietat, udhëtimi dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga CEZ, Lezhë, në shumën 864 750 lekë.

Banesë 2 plus 1 dhënë nga Enti i banesave e fituar ligjërisht në vitin 2012 me vlerë 3 400 000 lekë. Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 3 316 000 lekë.

Viti 2013

Kursime nga paga e subjektit deklarues në shumën 900 000 lekë.

Kursime nga paga e bashkëshortes në shumën 890 960 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 1 158 478 lekë.

Të ardhura nga dietat, udhëtimi dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga CEZ, Lezhë, në shumën 890 860 lekë.

Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 2 900 000 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si prokuror në Lezhë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 1 317 183 lekë.

Të ardhura paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj nga CEZ, Lezhë, në shumën 890 860 91 lekë.

Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 2 732 000 lekë.

Kursime nga paga e subjektit deklarues në shumën 900 000 lekë.

Viti 2015

Të ardhura nga paga si prokuror në Tropojë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 1 402 434 lekë.

Të ardhura nga dietat, udhëtimi dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj, në shumën 1 042 997 99 lekë.

Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 2 564 000 lekë.

Kursime të bashkëshortes në shumën 1 000 000 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga paga si prokuror në Tropojë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 1 372 721 lekë.

Kursime nga paga e subjektit deklarues në shumën 625 610 lekë.

Kursime nga paga në  llogarinë, të mbartura për vitin 2017 në shumën 497 727 lekë.

Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 2 564 000 lekë.

Të ardhura nga dietat, udhëtimi dhe paga e bashkëshortes, Frida Dalipaj, në shumën 932 509 lekë.

Depozitë e bashkëshortes në shumën 145 euro.

Viti 2017

Kursime të mbartura nga viti 2016 në shumën 497 727 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Tropojë, puna jashtë orarit dhe shpërblime në shumën, 2 046 010 lekë.

Kursime nga paga vjetore dhe të mbartura nga viti 2016 në shumën 700 000 lekë.

Kursime nga paga në llogarinë rrjedhëse dhe të mbartura në vitin 2018 në shumën 1 200 156 93 lekë.

Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 2 396 000 lekë.

Bashkëshortja Frida Dalipaj, deklaron shtëpi me sip 84 m2, në Shëngjin, trashëgimi nga babai. Trualli i shtëpisë së vjetër i është dhënë një firme ndërtimi, ku është ndërtuar një pallat.

Bashkëshortja Frida Dalipaj, deklaron shtëpi me sip 81 m2, në Shëngjin, trashëgimi nga babai. Trualli i shtëpisë së vjetër i është dhënë një firme ndërtimi, ku është ndërtuar një pallat.

Bashkëshortja Frida Dalipaj, deklaron njësi shërbimi me sip 100 m2, në Shëngjin, trashëgimi nga babai. Trualli i shtëpisë së vjetër i është dhënë një firme ndërtimi, ku është ndërtuar një pallat.

Kursime të bashkëshortes të mbartura nga viti 2016 në shumën 69 918 89 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes nga paga, dieta dhe shpërblime në shumën 1 007 399 lekë.

Kursime të mbartura për vitin 2018 në shumën 112 208 33 lekë.

Viti 2018

Paga vjetore, dieta, puna jashtë orarit, të mbartura nga viti 2017 në shumën 1 200 156 96 lekë.

Paga vjetore, dieta, puna jashtë orarit, për vitin 2018 në shumën 1 259 384 lekë.

Kursime nga paga vjetore dhe të mbartura në vitin 2017 në shumën 1 298 219 9 lekë.

Kursime nga paga në llogarinë rrjedhëse të mbartura në vitin 2018 në shumën 450 117 99 lekë.

Shuma e pashlyer ndaj Entit të Banesave është 2 527 116 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes nga paga, dieta dhe shpërblime në shumën 1 022 328 lekë.

Bashkëshortja në bazë të kontratës së përpjestimit të pasurisë, deklaron një ap, në baashkëpronësi me të tjerë në qytetin e Shëngjinit, përfituar nga trashëgimia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Dhurata të dyshimta për bashkëshortin/ Vjehrra i “bën gropën” gjyqtares

Publikuar

-

Nga

Kur flitet për gjyqtarë dhe prokurorë, paralelisht flitet dhe për korrupsion, për padrejtësi dhe për pasuri të dyshimtë.

Sigurisht që në sistemin e drejtësisë, ka gjyqtarë dhe prokurorë profesionistë dhe me integritet, por fatkeqësisht janë një numër i vogël.

Janë të paktë njerëzit e sistemit të drejtësi që jetojnë vetëm me pagën apo që kanë patundshmëri vetëm shtëpinë ku jetojnë.

Në listën pasurore të 775 gjyqtarëve dhe prokurorëve që disponon CNA.al, vërehet se vetëm 20 % e tyre, në bazë të asaj çfarë deklarojnë meritojnë të jenë pjesë e sistemit të drejtësisë.

Jemi mësuar të shohim se janë subjektet deklaruese që marrin dhurata, por në rastin e gjyqtares së Beratit, Adelajda Gjuzi, është bashkëshorti i saj që deklaron dhurata.

Në deklaratën fillestare të vitit 2010, bashkëshorti ka deklruar se ka marrë dhuratë nga nëna e tij shumat 8 000 euro dhe 6 000 dollarë. Por nuk specifikon burimin e krijimit të këtyre parave.

Gjyqtarja deklaron se disponon vetëm një apartament që e ka blerë në 2014 me hua.

Megjithëse thotë se huanë prej 1 680 000 lekë hua e ka marrë pa afat dhe pa interes.

Apartamenti është me sipërfaqe 108.9 m2, në Farkë dhe ka kushtuar  8 680 000 lekë.

Të ardhurat gjyqtarja përveçse nga paga e saj i ka dhe puna e bashkëshorti, i cili në vite ka bërë edhe nga dy punë.

Më poshtë po sjellim pasurinë gjyqtares Adelajda Gjuzi.

Viti 2012 (Deklarata fillestare)

Të ardhura si kandidatë për masgjistrate në shumën 42 700 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, autoveturë Mercedez Benz me vlerë 1 000 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare nga paga si punonjës në kompaninë “Dule”, dhe kthimit të një huaje në shumën 600 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare krijuar më të ardhura nga “Jeta Zykaj”, në shumën 18 000 lekë në muaj, nga paga si punonjës në kompaninë “Dule”, në shumën 25 000 lekë në muaj, plus 2 % të xhiros vjetore si dhe dhuratë nga mamaja, në shumat 8 000 euro dhe 6 000 dollarë. Vlera e depozitës është 3 461 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, të ardhura si shitës tek “Jeta Zykaj”, në shumën 690 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, të ardhura nga puna në biznesin e babait në shumën 500 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, të ardhura nga puna si magazinier në kompaninë “Dule”, në shumën 600 000 lekë.

Viti 2012 (Deklarata vjetore)

Të ardhura si gjyqtare stazhiere në Tiranë në shumën 194 890 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 700 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 3 535 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, të ardhura nga puna si magazinier në kompaninë “Dule”, në shumën 25 000 lekë në muaj plus 2% e xhiros vjetore.

Viti 2013

Të ardhura si gjyqtare stazhiere në Tiranë në shumën 1 050 856  lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 737 481 63 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 3 761 200 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, të ardhura nga puna si magazinier në kompaninë “Dule”, në shumën 50 000 lekë.

Viti 2014

Kursime të subjektit deklarues në shumën 200 000 lekë.

Të ardhura si stazhiere në Gjykatën e Tiranës, më pas nga Gjykata e Beratit dhe më vonë si ndihmëse ligjore në Gjykatën e Lartë, në shumën 994 914 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, të ardhura nga puna si magazinier në kompaninë “Dule”, në shumën 600 000 lekë.

LEXO EDHE:  Prokurori i “Tahirit” në Vetting/ Ja kur përballet me KPK

LEXO EDHE:  Prokurori i “Tahirit” në Vetting/ Ja kur përballet me KPK

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 141 865 11 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumat 25786 34 lekë, 664 36 euro dhe 6037 01 dollarë

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 69 437 42 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, ka blerë ap me sip 108.9 m2, në Farkë me vlerë 8 680 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, kursime në shumën 100 000 lekë.

Viti 2015

Kursime të subjektit deklarues në shumën 500 000 lekë.

Të ardhura nga paga si ndihmëse ligjore pranë Gjykatës së Lartë në shumën 977 941 lekë.

Hua për blerjen e ap në shumën 1 680 000 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 142 711 50 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumat 15 792 25 lekë, 664 48 euro dhe 6052 90 dollarë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 16 273 29 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, kursime në shumën 100 000 lekë.

Viti 2016

Hua pa afat për blerje apartamenti, 1 680 000 lekë.

Pasuri në përdorim, i llojit garazh në Selitë,12 mijë euro.

Gjendje cash, 10 000 lekë.

Llogari rrjedhëse nga paga, 56 836 lekë.

Paga si ndihmësgjyqtare në Gjykatën e Lartë, 485 lekë.

Paga si gjyqtare, 447 582 lekë.

Të ardhura të përtuara nga Shkolla e Magjistraturës, 32 049 lekë.

Depozitë bankare, 143 340 lekë.

Depozitë bankare, 15 193 lekë.

Depozitë bankare, 280 127 lekë.

Kursime cash, në shumën 100 000 lekë.

Bashkëshorti, magazinier tek “Dule”, shpk, në shumën 501 600 lekë.

Administrator i ‘XHS Bioprodukt’, me qendër në Fier.

Blerje pajisje kondicionimi, 460 588 lekë.

Viti 2017

Shpenzime për mobilim në vlerën 210 000 lekë.

Gjendje në llogarinë rrjedhëse të subjektit deklarues në shumën 50843 01 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Berat në shumën 1 067 353 lekë.

Të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës nga pjesëmarrja në trajnime në shumën 14 745 lekë.

Bashkëshorti, magazinier tek “Dule”, shpk, në shumën 501 600  lekë.

Hua pa afat për blerje apartamenti, 1 680 000 lekë. Detyrimi i pashlyer është 597 600 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 143 584 73 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumat 13 569 81 lekë, 636 58 euro dhe 6040 51 dollarë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 38 594 43 lekë.

Viti 2018

Gjendje në llogarinë rrjedhëse të subjektit deklarues në shumën 31736 04 lekë.

Gjendje në llogarinë rrjedhëse të subjektit deklarues nga paga si pedagoge e jashtme në një universitet privat në shumën 60 453 56 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Berat në shumën 1 069 366 lekë.

Të ardhura nga paga si pedagoge e jashtme në një universitet privat në shumën 61 272 lekë.

Bashkëshorti, magazinier tek “Dule”, shpk, në shumën 501 600  lekë.

Hua pa afat për blerje apartamenti, 1 680 000 lekë. Detyrimi i pashlyer është 469 600 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 143 328 60 lekë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumat 11 395 89 lekë, 636 69 euro dhe 6041 03 dollarë.

Bashkëshorti Qamil Gjuzi, depozitë bankare në shumën 48 525 61 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Pasuria “fundos” gjyqtaren/ KPK e shkarkon nga detyra

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të Gjyqtares së Apelit në Shkodër, Hajrie Muçmata.

Mësohet se shkak për shkarkimin janë bërë problemet me pasurinë.

Trupa gjykuese e përbërë nga Firdes Shuli kryesuese, Alma Faskaj relatore dhe Pamela Qirko vendosi se Hajrie Muçmata nuk është e përshtatshme per vijimin e detyres.

Deklaratat kontradiktore vështirësojnë vetingun e gjyqtares Hajrie Muçmata

LEXO TE PLOTE