Connect with Us

Foto-Drejt fundit investimi 3 miliardë lekë për mbrojtjen nga përmbytjet e Vjosës  

Sociale

Foto-Drejt fundit investimi 3 miliardë lekë për mbrojtjen nga përmbytjet e Vjosës  

Publikuar

-

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural z.Bledi Çuçi, ishte në Selenicë për të parë nga afër një prej investimeve më të mëdha që po kryhet në atë zonë për mbrotjen nga përmbytja e lumit Vjosë. Rreth 3 miliardë lekë janë dhënë nga qeveria për ndërtimin e 8 penelave mbrojtëse dhe një argjinaturë të re, për të frenuar përmbytjen dhe gërryerjen e tokave bujqësore, si dhe vërshimin e prurjeve të lumit në stacionin e ujit të pijshëm.

“Kjo është një nga ndërhyrjet më të mëdha në Lumin Vjosa. Janë duke u ndërtuar 8 penele mbrojtëse. Ky është një vend ku lumi mbyt dhe gërryen një pjesë të madhe të tokave bujqësore. Me investimin që po bëjmë, rreth 3 miliardë lekë, do të ndalojmë përfundimisht gërryerjen e tokave nga vërshimet e lumit. Veç kësaj kemi bërë edhe argjinaturën, e cila s’ka qenë më parë. Në këtë mënyrë garantojmë edhe mbrojtjen nga përmbytja të stacionit të ujit të pijshëm për Selenicën. Ky është një nga investimet më të mëdha që po bëjmë në Vjosë. Besoj brenda muajit nëntor do ta përfundojmë investimin”, tha ministri Çuçi.

Bashkë me të ishte edhe deputeti i Selenicës, z.Vullnet Sinaj dhe kryebashkiaku z.Pëllumb Binaj, si dhe kryebashkiaku i Fierit, z.Armando Subashi. Aktualisht punimet në këtë investim janë realizuar në masën 68%. Argjinatura e re me gjatësi 2620 metra dhe 8 penelat mbrojtës pritet të përfundojnë para nisjes së dimrit. Aktualisht Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural është duke kryer investime për mbrojtjen nga përmbytjet edhe në pjesë të tjera të shtratit të lumit Vjosa në Fier.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

100 vjet Parlament/ Deputetët i lirojnë karriget qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Me rastin e 100-vjetorit të parlamentarizmit shqiptar, Kuvendi i Shqipërisë do të hapë dyert për vizitorët.

Me anë të një njoftimi për mediat, bëhet me dije se ditën e nesërme, nga ora 10:00-20:00, dyert e  sallës së seancave plenare të Kuvendit do të jenë të hapura.

Në kuadrin e veprimtarive për festimet është programuar edhe “Dita e Dyerve të Hapura”.

LEXO EDHE:  Moti i keq/ Përmbytje në disa zona të vendit

LEXO EDHE:  Përmbytje të mëdha në Greqi/ Humbin jetën 7 persona

“Gjatë kësaj dite vizitorët mund të ndjekin dokumentarin “100 Vjet Parlamentarizëm Shqiptar”, të njihen me botimet dhe do të shpërndahen artikuj sensibilizues (çanta, bluza, stiloapsa etj.), të prodhuar enkas për këtë veprimtari”, thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Në vendin tonë, vijon ndikimi i presionit të lartë atmosferik duke kushtëzuar kthjellime në zonat e ulta dhe vranësira të herë pas-herëshme në zonat malore.

Por pasditja do të risjellë kthjellimet në të gjithë shqipërinë. Kushtet e motit të kthjellët do të na shoqërojnë dhe gjatë natës.

Sipas IGJEUM, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 5 / 11 °C
në vendet e ulëta: 2 / 12 °C
në vendet malore: -3 / 3 °C

LEXO EDHE:  Nga Ilir Levonja/ Majë çative keni për të mbetur

LEXO EDHE:  Moti i keq/ Përmbytje në disa zona të vendit

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 21 janar 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Ka mundësi te jeni shume xheloze për partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe do mundoheni ta kontrolloni atë ne çdo moment. Kjo gjë do ndeze shpesh debate dhe konflikte te njëpasnjëshme. Beqaret nuk do mendojnë aspak për te krijuar një lidhje sepse edhe ashtu si janë ndihen mire. Me financat do jeni pafundësisht te kujdesshëm dhe nuk do përballeni me surpriza te këqija.

DEMI 21. prill – 21. maj

Jeta juaj ne çift do jete shume e paqëndrueshme sot. Do keni zënka shume te forta ne mëngjes, ne mesdite do qetësoheni dhe do i shprehni ndjenjat, ndërkohë qe ne mbrëmje mund te ketë serish konflikte. Beqaret do kenë njohje te njëpasnjëshme dhe mund te fillojnë edhe një lidhje fiks ashtu si e kishin ëndërruar. Edhe te ardhurat do jene kryesisht te kënaqshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nëse jeni ne një lidhje duhet patjetër te toleroni dhe ta dëgjoni mendimin e tjetrit, pasi ne te kundërt keni për te pasur gjithë kohës debate me te. Beqaret nuk do pranojnë te sakrifikojnë lirinë e tyre për te krijuar një lidhje duke refuzuar disa mundësi qe vijnë vetëm njëherë ne jete. Financat nuk do jene ende ne nivel aq te mire sa për te kryer investime serioze.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Do keni nevoje te papërmbajtshme për pavarësi dhe liri sot kështu qe do debatoni ashpër ne disa raste me atë qe keni ne krah. Nga ana tjetër nuk duhet te mendoni kurrsesi se jeni perfektë dhe ta kritikoni për gjithçka atë qe keni ne krah. Nëse me shpenzimet nuk i vini kufij vetes situata do ju dale shpejt jashtë kontrollit. Mendoni pak edhe për te ardhmen.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Ambient i qete dhe i ngrohte do jete ky i sotmi për te dashuruarit. Do ndiheni gjithë kohës mire pranë te dashurit te zemrës dhe nuk do ankoheni për asgjë. Beqaret do jene pozitive dhe do pranojnë te njihen me personat qe do i ftojnë. Buzëqeshja nuk do ju largohet asnjë moment nga fytyra. Ne planin financiar perspektivat janë te mira, por gjithsesi nuk duhet te shpenzoni si te marre.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Planetët do e mbrojnë gjate gjithë kohës sot jetën tuaj ne çift dhe do ua zbukurojnë akoma me shume atë me momente romantike. Asgjë e keqe nuk do ndodhe mes jush dhe atij qe keni ne krah. Beqaret duhet t’i bëjnë sytë katër ne pune dhe ne ambientet ku do shkojnë sepse kudo mund te shfaqet personi i ëndrrave. Te ardhurat do normalizohen fale perkujdesit tuaj dhe ndihmës se miqve te ngushte.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do jeni sharmante gjate kësaj dite dhe tejet te përkujdesur për atë qe keni ne krah. Marrëdhënia ne çift do filloje te lulëzojë edhe me shume. Beqaret nuk do bëjnë asgjë për ta ndryshuar statusin e tyre, megjithatë ka mundësi qe një mik i vjetër t’iu shprehe papritur dashurinë. Ne planin financiar do keni disa probleme te vogla, megjithatë asgjë për t’u alarmuar.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do jeni sharmante gjate kësaj dite dhe tejet te përkujdesur për atë qe keni ne krah. Marrëdhënia ne çift do filloje te lulëzojë edhe me shume. Beqaret nuk do bëjnë asgjë për ta ndryshuar statusin e tyre, megjithatë ka mundësi qe një mik i vjetër t’iu shprehe papritur dashurinë. Ne planin financiar do keni disa probleme te vogla, megjithatë asgjë për t’u alarmuar.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Ata qe janë ne një lidhje duhet t’i mendojnë gjerat shume me seriozisht. Nëse kane pasur mosmarrëveshje mire është qe te flasin hapur për to e t’i zgjidhin sa me pare. Beqaret do mbështeten nga yjet dhe nuk do e ndiejnë për asnjë moment vetminë. Financat do jene goxha me te qëndrueshme nga me pare, megjithatë mire është qe ende te tregoheni te kujdesshëm me çdo shpenzim.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Asgjë e veçante nuk do ndodhe sot për ju te dashuruarit sikundër nuk priten as probleme apo debate. Emocionet do jene shume normale gjithë kohës. Beqaret do rifitojnë besimin tek vetja dhe do e gjejnë mënyrën për ta bere për vete personin qe do i vene syrin. Me financat çdo gjë do shkoje mire nëse dini sa te shpenzoni dhe sa te kurseni për te nesërmen.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ne tërësi dita e sotme do jete e mire edhe pse ne momente te caktuara mund te keni edhe grindje te vogla me partnerin. Beqaret do jene me te interesuar te joshin dhe te kalojnë aventura sesa te kërkojnë dashuri te mëdha e lidhje serioze. Me shpenzimet mundohuni te tregoheni sa me te kujdesshëm qe te mundeni. Po e kaluat pa probleme këtë dite gjerat do normalizohen goxha me pas.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Nëse jeni ne një lidhje, sot duhet te gjeni një mënyrë për te folur hapur me partnerin dhe për te zgjidhur çdo mosmarrëveshje te mëparshme. Po e mbajtët zemërimin përbrenda do ndiheni keq dhe nuk do dashuroheni dot ashtu si duhet. Beqaret duhet te kenë besim tek miqtë dhe le t’i pranojnë propozimet për takime qe do nxiten prej tyre. Ne planin financiar gjithçka do ece me se miri.

LEXO TE PLOTE