Connect with Us

Denoncimi në “Fiks Fare”\ Mjekët nën presion për të mos dhënë barna të shtrenjta

Denoncim

Denoncimi në “Fiks Fare”\ Mjekët nën presion për të mos dhënë barna të shtrenjta

Publikuar

-

Pacienti: 30% e zemrës më funksionon, nuk më japin “Entreston”. 14 000 lekë pension, 9600 ilaçi i zemrës…

Skema e rimbursimit të ilaçeve për shqitparët është shumë e komplikuar,vetëm që pacientet të mos përfitojnë ilaçet e shtrenjta, edhe pse në listën e rimbursimit, nuk ka alternativa përveç një medikamenti

Mjekët  familjes janë nën presion që të mos japin barna të shtrenjta me rimbursim, të mos pranojnë pacientë të rinj me receta që kanë shumë medikamente me rimbursim, sepse në këtë mënyrë tejkalojnë kufirin e rimbursimit që u është vënë ne nje shtesë kontrate që u është dhënë muajin e fundit.

Sefi Pëllumbi, një pensionist nga Berati, i cili vuan nga insufiçenca kardiake , ankohet në emisionin “Fiks Fare”, pasi prej katër muajsh sorrollatet dhe nuk merr dot medikamentin Entresto , një barn i kushtueshëm. Ai merr një pension prej 14 000 lekësh, ndërkohë një kuti e këtij medikament  kushton 9600 lekë.

Arrin të blejë vetëm katër tableta të :Entrestos” dhe gjithë muajin pi vetëm ato.

Tregon se ka ndjekur të gjtiha hapat që i ka thënë mjeku i familjes, ka bërë vizitë tek kardiologu i spitalit të beratit, ka bërë vizitë te kardiologu i QSUT-së, ka bërë ekografinë e zemrës siç e kërkon libri i rimbursimit të barnave, k amarrë receetë nga të dy mjejket kardiologë që duhet të kurohet me Entresto

Por mjeku i tij i familjes u transferua nga Berati në Tiranë dhe që prej asaj dite ai nuk merr dot ilaçet me rimbursim.Asnjë mjek i Beratit nuk merr përsipër që të vulosë ilaçet e tij me rimbursim.

LEXO EDHE:  Fiks Fare publikon skandalin/ Eksperti gjykatës i heq 50.000 metra2 pronarit, gaboi akt ekspertizën

“Fiks Fare” u interesua pranë Qendrës Shëndetësore Nr. 3 Berat dhe mjeku i familjes e njëkohësisht drejtor i kësaj qëndre, Spartak Caka, shpjegoi për “Fiks”-in se nuk mund të shtojë medikament tjetër në listë për Z. Sefi, pasi ai nuk ishte pacienti i tij.

Përkohësisht ai mbulon pacientët e mjekjes që ka marrë transferimin dhe ekzekuton recetat e meparëshme. Ai shpjegon se mjekët kanë një kontratë  me Fondin e Barnave, e cila ka kufizime në rimbursim të cilën nuk mund ta shkelin, e kjo shpesh herë sjell përpjasje mes tyre dhe mjekëve specialist.

Pra mjeku pranon se i ka duart e lidhura dhe nuk mund te shtoje paciente te tjere me liste te gjate medikamentesh me rimbursim se tejkalonin kufirin e vendosur nga Fondi

Sipas drejtorit te qendres shendetesore, medikamenti “Entresto”  duhet të  merret me konsultë nga dy specialistë, pra duhet të ketë dy vula, dhe nje EKO nga kabineti i QSUT-së.

Pacienti e ka rekomandimin e mjekut kardiolog te QSUT dhe libri i rimbursimit te barnave nuk percakton vule te dyte nga qSUT-ja

Nga ana tjetër ilaçi “Entresto” është i vetëm në listën e rimbursimit dhe nuk ka alternativë tjetër dhe as kufizime te tjera për dhënien e tij me rimbursim.

Fiksi arriti të regjsitrojnë pensionistin Pëllumbi në një mjek tjetër familjeje në Berat, por deri në momentin e përfundimit të procedurave të regjistrimit dhe verifikimit të kartelës së tij, ai duhet të presë për të marrë ilaçin jetik./Top Channel/

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Stop” nga Gjirokastra/ Policia e Shtetit në shërbim privat të biznesmenit që grabiti vëllain

Publikuar

-

Nga

Pak kohë më parë emisioni “Stop” transmetoi rastin e grabitjes së 30 milionë dhrahmive të të ndjerit Hajro Buzheri nga vëllai i tij, Islam Buzheri. Ky i fundit pranoi, që i kishte marrë këto para dhe me paratë e grabitura hapi një biznes privat në Kardhiq të Gjirokastrës të quajtur GJIBU dhe një tjetër në emër të gruas, të quajtur Kovi Al, përmes të cilit bënte kalimin e parave.

LEXO EDHE:  Mashtrimi 5 milion eurosh/ Zbulohet kush qëndron pas kompanisë “Gulf”

LEXO EDHE:  Një kryetar PD-je në mbjelljet e drogës?!

Mbrëmjen e sotme “STOP” raportoi se Islam Buzheri përdor edhe policinë e Gjirokastrës, për të mbrojtur biznesin e ngritur me paratë e nipërve. Ai udhëton me makinën e policisë, me të cilën shoqëron edhe nipërit në rajon.

Emisioni “STOP”ka ndjekuR nga afër momentin kur policia shkon per t’i shoqëruar në komisariat. Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme:

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi në “Fiks Fare”/ Bulevardi i Ri, nga një anë ndërtohet, nga ana tjetër vidhet

Publikuar

-

Nga

Një nga investimet më të mëdha të Bashkisë Tiranë është edhe Bulevardi i Ri i Tiranës. Ky bulevard është menduar të realizohet në tre segmente, ku segmenti i parë është përfunduar dhe marrë në dorëzim nga bashkia Tiranë, ndërsa segmentet e tjera janë në punime e sipër nga kontraktuesi.

Por “Fiks Fare” ka arritur të dokumentojë vjedhjen që po i bëhet disa konstruksioneve metalik që përdoren për të ndarë rrugët e këmbësoreve me lulishtet që ka ky bulevard në segmentet ende në punim e sipër që nuk i janë dorëzuar ende bashkisë.

Ky konstruksion futet në tokë dhe shërben për të krijuar kufirin midis rrugës dhe lulishtes. Gjatësia e një konstruksioni të tillë shkon rreth tre metra gjatësi dhe peshë afro 13 kg. Këto konstruksione pas vjedhjes shiten për skrap.

“Fiks Fare” paraqiti me pamje se një pjesë e mirë e bulevardit të ri është zhveshur nga këto konstruksione metalike. Madje në disa pjesë ato janë gjysmë të hequra gati për t’u marrë e çuar për shitje. Me anë të kamerave të fshehura emisioni zbuloi mënyrën se si prona publike prishet, vidhet e më pas shitet në treg të zi për skrap.

Bashkëpunëtori i “Fiks Fare” bisedon me dy fëmijë të moshave 13 dhe 15 vjeçare banues të zonës të cilët frekuentojnë bulevardin, por edhe e vjedhin atë. Konstruksionet e shkëputura që u kapën nga vëzhgimi i “Fiks Fare”, merren nga këta dy adoleshentë dhe çohen në një pikë grumbullimi në rrugën “Jordan Misja” ku shiten për skrap. Kamerat e fshehta realizuar nga bashkëpunëtorët e “Fiks”-it tregojnë qartë pamjen e dy grabitësve minoren me konstruksionet metalike në krah dhe pa u shqetësuar nga askush në mes të ditës, prishin pronën publike e më pas i shesin për hiç gjë.

Gazetarët e “Fiks”-it nuk e lanë me kaq por shkuan edhe në pikën e grumbullimit të skrapit pikërisht aty ku u shiten konstruksionet metalike të hequra padrejtësisht nga Bulevardi i Ri.

LEXO EDHE:  Basha: Ja dokumenti zyrtar/ 200 milionë dollarë kondrabandë e korrupsion

LEXO EDHE:  Një kryetar PD-je në mbjelljet e drogës?!

Bashkëpunëtorët shohin në pikën e grumbullimit duke u hequr se kërkojnë të blejnë disa pllaka inoksi për t’i përdorur si fasheta. Dhe në pikën e grumbullimit blejnë pikërisht konstruksionet metalike të hequra nga bulevardi me një çmim prej 6 mijë lekësh të dyja konstruksionet e inoksit pasi bëhet peshimi i tyre.

Gazetarët u interesuan edhe në Bashkinë e Tiranës për problematikën e hasur, ku Drejtoresha e Investimeve znj. Ilda Qazimllari shprehet se ky është një problem serioz por jo i vetmi.

” Edhe në segmentin e parë që kemi marrë në dorëzim , para disa kohësh janë vjedhur mbi 100 spote ndriçuese që ndodhen nën pemë” shprehet Qazimllari.

Ajo pohon gjithashtu se dëmtime në këtë rrugë janë shkaktuar edhe nga përdoruesit e mjeteve për të cilët kanë gjetur një zgjidhje, kurse në vjedhje e spoteve bashkia ka kërkuar ndihmë policisë. Vjedhjet e konstruksioneve që po bëhen në segmentet në pronësi të firmës ndërtuese, janë kosto për Bashkinë e Tiranës e cila e ka bërë njëherë investimin. Megjithëse sipas znj. Qazimllari nga ana e bashkisë po merren masa si instalimi i kamerave të sigurisë për të frenuar këtë fenomen. Në fund drejtoresha e investimeve pranë Bashkisë Tiranë bën një apel qytetarëve për ta mbrojtur pronën publike.

Rreth 27 milion euro është shuma e vënë në dispozicion për ndërtimin e bulevardit të ri të Tiranës, prej të cilave 6 milionë euro janë kostot e parkingut nëntokësor. Bashkia e Tiranës ka bërë të mundur financimin e këtij projekti përmes një kredie të fondit Abu Dhabi. Ky projekt konsiston në ndërtimin e një bulevardi me gjatësi 1.8 kilometra dhe gjerësi 70 metra, që fillon nga ish stacioni i Trenit deri tek Lumi i Tiranës./ Top Channel

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fëmijet nuk kanë kopësht në Tiranë/ Veliaj hedh valle

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar rastin e kopështit 41 në Tiranë, i cili nuk hapet që prej datës 26 nëntor, dhe ndërkohë nga Bashkia nuk ka asnjë përgjigje se çfarë do të bëhet me qindra fëmijë që frekuentonin këtë kopësht.

Në një postim në rrjetet sociale, publikon denoncimin e një qytetari, sipas të cilit për kopështin në fjalë një herë thuhet se është në rregull, një herë thuhet se ka dëmtime, dhe asnjë përgjigje nuk jepet nëse do hapet apo çfarë do bëhet me fëmijët.

Berisha akuzon kryebashkiakun Veliaj se hedh “valle” në media, ndërsa që fëmijët në Tiranë nuk kanë kopësht.

“Duke parë që po na bien ne vesh të shurdhët kerkesat tona si banore , qe me daten 26 nentor 2019 femijet na kane ngelur pa kopesht sepse kopshti numer 41 ne Tirane njehere e bejne te rregullt nje here e bejne te prishur nga termeti askush nuk na jep pergjigje se cfare do te behet me fatin e 360- 400 femijeve.Ju lutem publikoje pasi vetem nese reagon ti mos behet ndonje gje sepse askush nuk na jep informacion se ca do behet. Kopeshti eshte i mbyllur”-shkruan denoncuesi.

Skandal-Veliaj hedh fëmijët në rrugë/ Zbardhen gënjeshtrat e kryebashkiakut

Erion Veliaj përfshihet sërish në skandal/ Pazare dhe afera korruptive në Bashkinë e Tiranës?

LEXO TE PLOTE