Connect with Us

Zëri Amerikës tregon favoritin/ Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm drejt fazës finale

Lajme

Zëri Amerikës tregon favoritin/ Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm drejt fazës finale

Publikuar

-

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, do të vijojë me vlerësimin dhe më pas renditjen sipas pikëve të të tre kandidatëve. Në fund do të jetë parlamenti ai që do të marrë vendimin përfundimtar. Emërimi i Prokurorit të Përgjithshëm kërkon një shumicë të cilësuar me 3 të pestat e parlamentit. Në rast se ku quorum nuk arrihet, atëherë automatikisht, posti i kalon kandidatit të renditur i pari në listën e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Zonja Marku kërkon të marrë një mandat të plotë, pasi u emërua nga parlamenti me një mandat provizor në dhjetor të vitit 2017. Gjatë kësaj periudhe ajo ka qenë në shënjestër të kritikave, sidomos të opozitës, për zvarritje sipas saj të hetimeve në çështje ku rezuton të implikuar eksponentë socialist, ndërkohë që dhe disa emërime apo lëvizje prokurorësh nga ana e saj janë shoqëruar, shpesh me polemika.

Prokurori Çela shihet si një favorit i fortë në garë. Ai është ndër të paktët që kaloi pa asnjë problem dhe pa ju ngritur asnjë dyshim, procesin e rivlerësimit, në të 3 kriteret e tij, atë formimit profesional, të pastërtisë së figurisë si dhe të pasurisë, kriter i cili ka qenë shkak që ka çuar në shkarkimin e pjesës dërmmuese të gjykatësve dhe prokurorëve që i janë nënshtruar rivlerësimit, Ndërsa ka një karrierë të gjatë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda të cilën e ka drejtuar dhe për disa vite.

LEXO EDHE:  Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184"

Kandidatja e tretë Memçaj, ishte ndër të parët që kaloi testin e rivlerësimit. Ndërsa ka zhvilluar studime edhe jashtë vendit, ajo ka mbuluar detyrën e Prokurores së Apelit që prej viti 2013, ndërsa më parë ka mbuluar detyra administrative në Presidencë, apo për disa muaj dhe si drejtore kabineti e Prokurorit të Përgjithshëm në periudhën janar-shtator 2013./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

E vërteta për Top Channel, Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Publikuar

-

Nga

Në një nga flet-rrufetë e tyre on-line aksionerja e Top Channel dhe ortakja në biznesin e kafesë me pronarët e inceneratorëve, ka reaguar duke pretenduar se ka zbuluar të vërtetën e sulmeve që behen ndaj televizionit Top Channel.

E gjitha duket një sajesë e sforcuar dhe lajthitje në objekt, nga Ben Blushi që po kërkon me çdo kusht të fshehë skandalin e pasurisë së tij prej oligarku dhe skandalet që e përfshijnë atë dhe familjen e tij në lidhje me prona, biznese, por dhe deri tek gjobat ndaj bizneseve apo shantazhin ndaj njerëzve të sistemit të drejtësisë për interesa tërësisht klienteliste.

CNA.al ka publikuar ditët e shkuara disa materiale investigative në lidhje me aksioneren e Top Channel, Vjollca Hoxha dhe përfshirjen e saj në një skemë me shitje aksionesh në një kompani private. Skema është e qartë pronarët e konçesionit 300 milionë euro të inceneratorëve kanë ndërtuar një kompnani në Bullgari, ku aksionere me 33% është futur edhe Eva Blushi, gruaja e Ben Blushit, kjo kompani, themeluar në tetor 2019 vjen në Tiranë dhe ble 51% të Valtelina shpk, mbajtëses të emrit tregëtar Lori Kafe, e cila ka aksionerë të njëjtët persona.

Kjo e vërtetë e cila minimalisht tregoi se Top Channel ishe përdorur për interesa të biznesit të inceneratorëve dhe jo në shërbim të publikut në dhjetra raste, kur ky i fundit kishte gënjyer me propagandë e shfaqje të shëmtuara.

Top Channel përtej këtyre shfaqjeve mizerabël shpesh ishte përdorur edhe për sulm ndaj gjyqtarëve dhe sistemit të drejtësisë. Të gjitha sulmet ndaj individëve të caktuar që “çuditërisht” kishin pasur çështjet e Vjollca Hoxhës dhe nuk ishte dhënë vendimi që asaj i pëlqente, se ata që e shpallnin fitues mund të qëndronin edhe në krye të KED, si rasti i Ardian Dvoranit.

Këto dy të vërteta, pra biznesi me kompaninë e inceneratorëve dhe sulmet e shantazhet ndaj gjyqtarëve i kanë “përveluar” Vjollca Hoxhes dhe Ben Blushit, i cili tashmë është ortak në biznese me pronaren e Top Channel.

Të tërrbuar, kanë shpikur edhe autorët e asaj që ata e quajnë sulm ndaj Top Channel. Së pari s’ka asnjë sulm ndaj Top Channel, por është thënë e vërteta që i intereson publikut, sepse jemi përpara rastit kur një television kombëtar po përdoret për qëllime totalisht imorale, dhe liçensën se ka marrë për shërbime të tilla.

Pse këto shkrim? Pse tani?

Në faqen tonë do të gjeni me dhjetra materiale të publikuara edhe muaj e vite më parë për Vjollca Hoxhën dhe bëmat e saj. Pra çdo teori se këto shkrime vijnë tani për skenarët e menduar nga Vjollca e Blushi bien lehtësisht. Shkrimi për blerjen e Lori Kafe, erdhi tani pasi u krye një investigim gati një mujor. Blerja është regjistruar në QKB në 31 dhjetor 2019, kontrata është aty publike, kohë mori konfirmimi në Bullgari i kompanisë EM  Capital Group AD, e cila është në pronësi të Klodian Mertirit, Klodian Zotos dhe Eva Blushit, por në institucionet tona nuk figuronin me emra.

LEXO EDHE:  Kallëzimi i PD për Arta Markun/ Prokuroria vendos pushimin e çështjes

LEXO EDHE:  LSI "i lidh duart" Arta Markut/ I kujton se është e Përkohshme

Ne e dimë që Vjollca dhe Blushi ndihen keq dhe nuk donin që kjo e vërtetë dhe ortakëri të dilte ne publik, por nuk i ndihmojmë dot, ndryshe nga ata qëllimi ynë është informimi i publikut dhe jo lëmshosja me kompani plehrash e inceneratorësh.

Pasuria e Ben Blushit u publikua sepse bashkëshorjtja e tij në shkelje të ligjit është aksionere dhe ka ushtruar aktivitet privat kur nuk i lejohet. Dhe për më tëpër ajo është pjesë e një transaksioni 1,5 miliardë lekë dhe një kontrate shitje 2.2 milionë dollarë. Por kur lexuam dokumentet dolën edhe bëma të tjera si pasuri me vlera 500 milionëshe të blera për 30 mijë euro, që e shlyenin veten për 18 muaj.

Publikimi erdhi pikërisht kur ne verifikuam kontratën e parë dhe rrugës kanë dalë me dhjetra skandale, por edhe material që duket se SPAK do ketë një dosje të plotë për herë të parë për një gazetar që u bë politikan dhe tani shërben si “kamikaze” i Vjollca Hoxhës.

Materialet janë publikuar për t’ju treguar shqiptarëve disa të vërteta të mëdha, për t’ju treguar sesi përdoret një Televizion Kombëtar dhe kush janë personat që i kryejnë ato veprime. Asgjë më shumë se kaq, shkeljet e ligjit dhe korrupsionin e hetojnë organet kompetente, e vërteta do thuhet e shkruhet në çdo çast në mos nga ne sot nga dikush tjetër nesër. Për ne ky është vetëm fillimi.

Së fundi skema e gjetur se pas të vërtetave qëndron Berisha, aksionerë të Top-it, ish-drejtues të Digitalb, e pronarë mediash, janë broçkulla që nuk i beson më askush. Sulmojnë kë munden në një portal periferik, si munden, ndërtojnë skema e skenarë.

Nuk mund tju themi gjë tjetër veçse të vazhdojnë tju bien fort, por edhe më fort, të gjithëve që i shkojnë në mendje Ben Blushit, e mos ndalen në marrinë e tyre. Kështu thjeshtë tregojnë kush janë, sa vlejnë dhe se e vërteta jonë dhe e publikut ju ka djegur deri në përvëlim.

Kur t’ju dalë inati me apo pa pirë uthull, le të kujtohen për të vërtetat që ne kemi raportuar dhe të përgjigjen përpara shqiptarëve për ortakërinë me konçesionin e inceneratorëve, shantazhin ndaj gjyqtarëve dhe pasuritë miliona dollarë nën deklarime të dyshimta./ CNA.al

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

 

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Top Channel dhe Vjollca Hoxha shantazh gjyqtarëve

Thellohet skandali i kompanisë Bullgare me Top Channel

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rudina Dembacaj nuk përmbahet/ Publikon foto me Mark Frrokun duke u puthur në publik

Publikuar

-

Nga

Muajt e fundit, ka bërë zhurmë ndarja e moderatores Rudina Dembacaj me babain e vajzës së saj Aleksin.

Në media u tha se martesa e tyre kishte marrë fund për shkak të tradhëtisë nga ana moderatores me ish-deputetin Mark Frroku.

Fillimisht ajo e mohoi, por që nga dita që pranoi lidhjen me Frrokun, Dembacaj nuk është kursyer aspak për publikun.

Rudina ka publikuar foto të shumta me ish-politikanin, madje ka guxuar të postojë edhe foto me fëmijët e tij. Ndërkohë që sot ka publikuar një tjetër foto, ku dyshja shfaqen duke u puthur në publik.

LEXO EDHE:  LSI “i lidh duart” Arta Markut/ I kujton se është e Përkohshme

LEXO EDHE:  Gjyqi Arta Marku-Rovena Gashi/ Do të paraqitet Prokurorja?

Ata kanë udhëtuar jashtë Shqipërisë, por moderatorja nuk ka preferuar të tregojë vendin ku ndodhen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Thirrën “Rama ik” në ceremoninë e diplomimit/ Lëvizja për Universitetin: Aktivistët po mbahen në komisariat

Publikuar

-

Nga

Lëvizja për Universitetin ka reaguar pas incidentit të ndodhur sot në ceremoninë e diplomimit të studentëve të të Universitetit të Mjekësisë teksa një student ka protestuar kundër largimeve masive, dërsa nuk kanë munguar dhe thirrjet “Rama ik”.

Sipas Lëvizjes për Universitetin, aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita janë nxjerrë jashtë nga truprojat e Edi Ramës dhe mbahen të mbyllur në qelitë e komisaritatit nr. 1.
Ndërkohë u bëhet thirrje të gjithë aktivistëve të bashkohen për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të tyre.

“Aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin i përplasin në fytyrë Edi Ramës realitetin e zymtë në të cilin ndodhet shëndetësia dhe profesioni i mjekut. Sot pasdite, Edi Rama kishte zgjedhur ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë si platformën e propagandës së tij qeveritare. Aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita i kujtuan plakut që ka mbërthyer të gjitha pushtetet se diploma e mjekut është kthyer në biletë avioni për në Gjermani dhe se përbën një luks vetëm për ata studentë që mund ta përballojnë tarifën e kripur.
Mjekët shqiptarë kanë pagat më të ulëta në rajon me vetëm 408-527 euro në muaj. Në pesë vitet e fundit janë larguar 857 mjekë nga Shqipëria, ndërkohë që 78% e mjekëve të anketuar shprehen se dëshirojnë të largohen drejt Gjermanisë. Buxheti i shtetit për mjekësinë është më i ulëti në rajon dhe Evropë me vetëm 2.9% të PBB. Tarifa e Masterit në disa degë të UM është më e larta në vend, me mbi 200.000 lekë (të reja) në dy vjet.
Për më tepër, Edi Rama ka ngritur skemën më të madhe të vjedhjes së shqiptarëve përmes PPP-ve pikërisht në sektorin e shëndetësisë, ku në dhjetëvjeçarin e ardhshëm qeveria shqiptare ka autorizuar pagesën prej 38 miliardë lekësh për vetëm katër koncesione: Check-up-i (8.8 miliardë lekë), sterilizimi i sallave (12.3 miliardë lekë), shërbimi i hemodializës (1.5 miliardë lekë) dhe shërbimet laboratorike (13 miliardë lekë).
Ndërkohë, batutat e ‘plakut Mere’ dëshmojnë gjendjen e tij të mjeruar. Brezi i ri i mjekëve dhe infiermerëve nuk e meriton Edi Ramën si kryeministër. Ata duhet t’i bëjnë rezistencë shkretimit të mëtejshëm të profesionit të tyre.
Aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita janë nxjerrë jashtë nga truprojat e Edi Ramës dhe mbahen të mbyllur në qelitë e komisaritatit nr. 1.
U bëjmë thirrje të gjithë aktivistëve të bashkohen për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të tyre”, thuhet në reagimin e Lëvizjes për Universitetin.

LEXO TE PLOTE