Connect with Us

Rama i jep 17.7 miliardë lekë/ SALILLARI FATURINOJA MILIARDER I QEVERISE

Denoncim

Rama i jep 17.7 miliardë lekë/ SALILLARI FATURINOJA MILIARDER I QEVERISE

Publikuar

-

KPP pranë qeverisë sot dha një tjetër vendim pro Salillarit, firmës të famshme që kohët e fundit ka rrëmbyer investime e koncesione të qeverisë që nga Rruga e Kombit e deri në ndërtime tregjesh, apo mirëmbajtje rrugësh. Sot qëveria i dha të paktën 17.7 miliardë lekë, megjithëse nuk ishte me ofertën më të ulët, por e dyta na rradhë, firma e Salillarit do ndërtoje nën kalimin e Unazës tek ish sheshi Shqiponja.

Po kush është Salillari, CNA.al po sjell një material nga një gazetar në Berat, Namir Lapardhaja, i cili pak kohë më parë shkruante:

Vetëm në Shqipëri mund të ndodhin metamorfizime të jashtëzakonshme të tipit: nga badigard shndërrohesh në miliarderë, në ndërtues kullash e më pas në politikanë të suksesshëm; nga ish-kapter i regjimit në biznesmenë me miliona euro pasuri; nga ish-faturino autobuzi në ndërues i rrugëve publike dhe i veprave më të mëdha infrastrukturore në të gjithë Shqipërinë, duke bashkëpunuar në mënyrë të errët dhe të dyshimtë me të gjitha qeveritë.

Ky i fundit është rasti i P. Salillarit, emri i të cilit është rikthyer në vëmendjen e publikut, lidhur me tenderin e fituar për ndërtimin e pjesës së mbetur të unazës së Tiranës.

Logjika ekonomike e “Salillarit” me pushtetin është shumë e thjeshtë: aty janë lekët që do të ndërtohet rruga, është përqindja që do të fitojë pushteti, po ashtu janë lekët që do të hidhen në fushatën e radhës në favor të pushtetit, shkruan Lapardhaja.

Sot ai morri nga KPP 17.7 miliardë lekë të tjera, sërish me një skandal që po e pason si fiema e renditur e dyta dhe jo fituesja e vërtetë e tenderit.

LEXO EDHE:  Ish-sigurimsi në KLP/ Gent Ibrahimi thellon skandalin

Pëllumb Salillari është akuzuar edhe për tenderin e parë të Unazës së madhe, por sot ende nuk dihet pse opozita po hesht kur skandali vetëm thellohet./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

BKT “çmend” klientët/ Bankomati nuk punon, shërbimi i klientit nuk përgjigjet

Publikuar

-

Nga

Një denoncim ka mbërritur sot në redaksinë e CNA.al, në lidhje me shërbimet tek Banka Kombëtare Tregtare.

Sipas denoncimit në fjalë, që në drekë nuk punon bankomati i BKT, ndërsa llogaria në internet nuk hapet.

Gjithashtu denoncuesi thotë se as shërbimi I klientit në telefon, nuk përgjigjet.

Bankomati nuk punon që në dreke, llogaria në internet nuk hapet. Telefoni, shërbimi me klientin është jasht funksionit”-thotë denoncuesi.

Ndërkohë në një njoftim zyrtar BKT lajmëron klientët se sistemi Qendror Bankar ka probleme teknike, gjë që ka cuar në ndërprerjen e disa shërbimeve.

LEXO EDHE:  Denoncim/ Zbulohet lidhja e policisë me trafikun e drogës

LEXO EDHE:  Prokuroria e Përgjithshme si “shpatë” në dorën e Ramës/ Hesht për skandalet politike

Ju informojmë se për shkak të disa problemeve teknike në sistemin tonë Qendror Bankar, kemi ndërprerje në disa shërbume.

Ekipet e IT dhe partnerët tanë globalë po bëjnë të gjitha përpjekjet për të zgjidhur problemin sa më shpejt të jetë e mundur.

Ju kërkojmë ndjesë për shqetësimin dhe faleminderit për mirëkuptimin tuaj!”-thuhet në njoftimin e BKT./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali-Qeveria gënjeu për marrëveshjen me Italinë?/ Patentat nuk njihen

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari dixhital, sipas të cilit marrëveshja për patentat, e qeverisë shqiptare me Italinë, nuk njihet.

Sipas denoncuesit, edhe pse marrëveshja është në fuqi që prëj datës 12 korrik 2021, ajo nuk po zbatohet nga autoritetet italiane.

Denoncuesi thekson se autoritetet italiane nuk pranojnë të konvertojnë asnjë patentë, ndërsa ambasada e Shqipërisë në Romë nuk përgjigjet në telefon as në e-mail.

Kemi nje marveshje per patentat shqiptare ne itali qe eshte ne fuqi qe nga data 12 korrik 2021, kemi nje marveshje qe dhe pse eshte ne fuqi nuk po zbatohet, motorizasione civile nuk pranon te konvertojë asnje patente shqiptare, ambasada shqiptare ne Rome nuk pergjigjet as ne telefon as me email, ju lutem interesohuni per emigrantet shqiptar ne Itali, interesohuni se perse shqiptareve nuk iu njihet e drejta per konvertimin e patentes.

Emigrantet shqiptare ne Itali kane nje jave qe sorollaten neper dyert e motorizasioneve civile per te konvertuar patenten, por kjo e drejte i mohohet.”-shkruan denoncuesi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Hedh në gjyq ujësjellësin për 70 mijë lekë, shpenzon 300 mijë për gjyqin/ Fiksi vë institucionin në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Hedh në gjyq ujësjellësin për 70 mijë lekë, shpenzon 300 mijë për gjyqin. Fiksi vë institucionin në lëvizje

Për 70 mijë lekë të vjetra mbifaturim, hedh në gjyq Ujësjellës Kanalizime, Vlorë. Shpenzon mbi 30 mijë lekë të reja për avokat e proces gjyqësor. Fiton gjyqin, por ende nuk ka marrë shpenzimet gjyqësore siç e përcakton vendimi. Fiksi vë në lëvizje institucionin i cili thotë se do ta zgjidhë sa më shpejt, pasi të bëjë verfikimet përkatëse.

Nuri Aliaj nga Bolena e Vlores, ankohet në Fiks Fare për një vendim të gjykatës së formës së prerë, te fituar ndaj UK Vlorë, përbifaturim. Sipas tij, mbifaturimi nuk ish hequr nga sistemi edhe pse vendimi ish i 2016, dhe shpenzimet gjyqesore nuk i ishin kthyer. Në shenjë proteste ai nuk kish paguar faturën mujore të ujit nga mesi i vitit 2018 e deri më sot. Për shkak të sorollatjes dhe mos marrjes së një përgjigje konkrete ai tha se u detyrua të ankohej ne Fiks Fare. “Më vjen turp që për një gjë kaq të vogël duhet të hapja gjyq, e akoma më shumë turp që duhët të thërras Fiksin për ta zgjidhur, -shtoi ai.

Fiksi vuri mënjëherë  në lëvizje institucionin e UK, Vlorë, juristi i së cilit tha që edhe pse është e mbartur si dosje, ata do ta verifikojnë, e nëse nuk është bërë do të bëhet shlyerja e detyrimit të shpënzimëve gjyqësore sa më shpejt. Për sa i takon vendimit të gjykatës, ai është zbatuar dhe muajt janë zeruar në sistem por zotëria duhet të nis të paguajë ujin nga 2011 e këtej. Ndaj vazhdon të dalë akoma me detyrime./tch

LEXO TE PLOTE