Connect with Us

“Këtë nuk do ta lejojmë”/ Rudina Hajdari flet me tone të forta nga Shkodra

Politikë

“Këtë nuk do ta lejojmë”/ Rudina Hajdari flet me tone të forta nga Shkodra

Publikuar

-

Deputetja demokrate Rudina Hajdari, në kuadër të ditës së gjuhëve të huaja ka vizituar sot shkollën “Shejnaze Juka’ në qytetin e Shkodrës.

Në një prononcim për mediat pas takimit në fjalë, deputetja Hajdari ka folur me tone të forta, sa i takon situatës së arsimit në Shqipëri.

Ajo tha se nuk duhet të mbyllen shkolla, port ë merren masa që ato të mos braktisen nga nxënësit.

“Ne nuk duhet ti mbylllim shkollat, në shkolla 9-vjeçare më pak nxënës, dhe kjo jo vetëm për shkak të mos rritjes së popullsisë por nga emigrimi. Është për të ardhur keq që me largimin e studentëve ne shikojmë edhe një arsim më të dobët.

Nëse ka një mesazh sot është se ne duhet të bëjmë më shumë për arsimin. Ne duhe të rrisim buxhetin, qeveria nuk e ka plotësuar premtimin e saj në 2013 për arsimin”-tha Hajdari.

LEXO EDHE:  Ekzekutohet çifti brenda makinës/ Zbulohet identiteti i burrit

Më tej, ajo tha se shkolla “Azem Hajdari” rrezikon të mbyllet, por theksoi se këtë nuk do ta lejojë.

“Do vizitoj shkolla të tjera në Shkodër. Do vizitoj shkollën “Azem Hajdari”, e cila ka një infrastrukturë të dobët, por unë nuk do ta lejoj kurrë të mbyllet”.-u shpreh Rudina Hajdari./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Balla i përgjigjet Metës/ Rruga europiane e Shqipërisë nuk pengohet për interesa personale

Publikuar

-

Nga

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar sot në lidhje me tubimin e 2 marsit, i thirrur nga presidenti Ilir Meta.

Në një prononcim për mediat, Balla theksoi se rruga europiane e Shqipërisë nuk mund të pengohet nga kapriçot personale të asnjë individi apo politikani.

“Rruga europiane nuk mund të pengohet nga kapriçot personale të asnjë individi apo politikani. Rruga europiane është më e sigurtë se kurrë.  Shqipëria mori statusin e vendit kandidat, që para 2013 ishte i pamundur/ Edhe pse brenda BE ka shumë divergjenca që lidhen me të ardhmen auropiane, kur vetë BE ka vendosur të thirrë një konferencë që do të vendosë për të ardhmen e saj, BE është e qartë se edhe Shqipëria, edhe vendet e Ballkanit Perëndimor, do jenë pjesë e kësaj konference”-tha Balla.

LEXO EDHE:  Ekzekutohet çifti brenda makinës/ Zbulohet identiteti i burrit

LEXO EDHE:  Voltana Ademi dhe dy deputetë takojnë të rinjtë e FRPD në komisariat

Më tej, ai shigjetoi presidentin Meta, ndërsa theksoi se “Ka politikanë apo individë që duhet ta kuptojë se halli personal nuk mund të vendoset mbi aspiratën historike për integrimin në BE”.

Sa i takon deklaratave të Metës, për të ashtuquajturin grusht shteti nga ana e mazhorancës, Balla i cilësoi si histori idioteske.

“Mos harxhoni më kohë kot me transmetime pa fund histori idiotesk,e grushte e mos grushte shteti, vëmendja e të gjithë shqiptarëve duhet të jetë pikë së pari tek rindërtimi”.

Po ashtu, Balla ka ironizuar presidentin, për të cilin tha se po merr rolin e opozitarit.

“Ilir Meta mund të marrë pjesë lirisht edhe në tryezat që Lulzim Basha organizon me opozitën brenda në selisë e PD, kjo është çështje e tyre”-tha Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve “ekzekuton” provat e 30 Qershorit

Publikuar

-

Nga

Në 30 qershor 2019, Shqipëria mbajti zgjedhjet për pushtetin vendor, ku për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, zgjedhjet u bojkotuan nga opozita.

Zgjedhjet u zhvilluan ndërkohë që vendi ishte përfshirë nga një krizë e thellë politike, opozita kishte djegur mandatet e deputetëve dhe zhvilloi edhe disa protesta kundër qeverisë, të cilën e akuzon të ardhur në pushtet me votat e blera nga paratë e krimit.

Për zgjedhjet e 30 qershorit ka pasur një sërë akuzash nga opozita. Por, ndërkohë, sot mësohet se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e orës 12:00, pritet të miratojë vendimin për “mënyrën e asgjesimit të fletëve të votimit, administrimin e dokumentacionit zgjedhor dhe shpenzimeve buxhetore për hapjen e kutive të votimit dhe kutive të materialeve zgjedhore të përdorura në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore, të datës 30.06.2019.”​

Pra, me këtë vendim KQZ “ekzekuton” çdo provë dhe çdo gjurmë, për çdo lloj manipulimi, që mund të jetë bërë në zgjedhjet e 30 qershorit 2019.

LEXO EDHE:  Kapet autori i vrasjes makabre në Memaliaj

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari ngre tonet/ Dosje të tëra presin pazarin e radhës

Të vetmet dokumente që do të ngelin janë procesverbalet, të cilat pa fletët e votimit, nuk përbëjnë më asnjë provë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si e vrau Kushtetutën klasa politike

Publikuar

-

Nga

Lufta politike në emër dhe për llogari të Kushtetutës, është luks!

Është niveli më i lartë i debatit dhe mendimit politik. Në këto beteja, të gjitha palët nxjerrin ajkën e politikanëve dhe të shkollimit politik.

Është privilegj për çdo jurist që ka fituar titullin si konstitucionalist, që të thirret në këto debate dhe opinioni publik ka rastin të edukohet nga ligjërimi publik mbi Kushtetutën.

Debati mbi kushtetutën kudo ku ka ndodhur ka prodhuar shkollën e mendimit politik dhe të konstitucionalizmit.

Sot pak kush e kujton ligjërimin kushtetues të presidentit të Italisë, kur ai refuzoi t’i jepte mandatin e krijimit të qeverisë, një përfaqësuesi që rrezikonte seriozisht shkeljen e Kushtetutës italiane.

Presidenti i Italisë e bëri sepse kuptonte çfarë po thoshte dhe toni i zërit të tij tregonte se fjalët përpara se të përcilleshin nga truri drejt gjuhës, kalonin nga zemra. Presidenti i Italisë artikuloi si shtetar dhe si konstitucionalist mbrojtjen e Kushtetutës, ndaj kur foli ai gjithë kombi heshti dhe dëgjoi veç atë dhe rrahjet e zemrës.

Kjo është Kushtetuta!

Por c’ndodh këtu?

Në një debat të nisur gjatë fushatës për zgjedhjet lokale, kur presidenti nxori atë që quajti dekret për anulimin e datës së zgjedhjeve, mazhoranca artikuloi dhe zbardhi mbrojtjen e Kushtetutës.

Në atë kohe konstitucionalistë argumentuan drejtësinë e veprimeve të mazhorancës dhe shkeljet flagrante të Presidentit.

Mazhoranca në atë rast ishte nga ana e Kushtetutës dhe opinioni publik e kuptoi këtë.

Më pas lufta politike u intensifikua dhe me kohë, roli i mbrojtesit të Kushtetutës vijoi të kalonte sa tek njëra palë tek tjetra.

Maxhoranca vijoi me një liste nismash ligjore haptazi antikushtetuese, ndaj presidenti kaloi në rolin e mbrojtësit të Kushtetutës.

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari ngre tonet/ Dosje të tëra presin pazarin e radhës

LEXO EDHE:  Banorët e Shkodrës tentojnë të takojnë Ramën/ Pengohen nga Garda

Presidenti vijoi betejën e tij që u reklamua si në mbrojtje të Kushtetutës, por midis kthimeve të  ligjeve, kishte dhe nga ato që ishin të papajisura me referenca të dispozitave kushtetuese të shpallura si të mbrojtura prej tij.

Presidenti nxori një dekret të ri për zgjedhjet dhe menjëherë topi i mbrojtësit të Kushtetutës kaloi prap nga mazhoranca.

Maxhoranca intensifikoi hartimin dhe miratimin e ligjeve me kundërshti të rënda jo vetëm me Kushtetutën, por edhe me të drejta themelore dhe parime universale dhe sërish roli i mbrojtesit të Kushtetutes i kaloi presidentit.

Në gjithë këtë ping-pong që për shkak se është bërë i neveritshëm s’mund të jetë debat kushtetues, e vetmja që vuan është Kushtetuta.

Niveli bastard i debatit politik ku palët ndërrojnë vendet me njëra-tjetren, ka sjellë edhe pasojen e logjikshme. Sot asnjë konstitucionalist nuk po përfshihet dot më në këtë diskurs.

Askush sot nuk po mbron më Kushtetutën. Secila nga palët po bën betejën e vet politike, here duke shkelur mbi Kushtetutë e herë duke u fshehur pas Kushtetutës.

Sot Kushtetuta është një copë letër e zhgërryer dhe e llangosur. Ndaj nuk përben më armë për asnjërën palë.

Politika në këtë vend arriti të pamundurën! Zhvleftësoi Kushtetutën.

Nëse ka një gjë që e kanë bërë bashke, si organizatë kriminale është veprimtaria sistematike e klasës politike aktuale për zhbërjen dhe zhvlerësimin e Kushtetutës.

Ndaj ti vënë një emër tjeter debatit të sotem pasi ka humbur luksin të quhet debat për Kushtetutën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE