Connect with Us

Basha tradhëtoi sërish/ Tani të presim detajet e marrëveshjes

Politikë

Basha tradhëtoi sërish/ Tani të presim detajet e marrëveshjes

Publikuar

-

Mjaftoi një vizitë e ambasadorit Borchardt në selinë e Partisë Demokratike, dy ditë më parë. Një takim formal me aleatët, për gjoja konsensualizim për një takim në tavolinë për Reformën Zgjedhore dhe dy fjalë nga ambasada e SHBA-ve, për të kuptuar se Lulzim Basha tashmë i kishte tradhëtuar demokratët.

Kreu i Republikës së re, njeriu i cili prej gjashtë muajsh ka tërhequr zvarrë Partinë Demokratike, ka bërë tradhëtinë e radhës. Ka mbyllur një marrëveshje, për të cilën tashmë duhet të presim të shohim detajet.

Në fakt, tradhëtia është e dyanëshme. Njëra për demokratët dhe nga ana tjetër për ndërkombëtarët.

avokati zbulon marreveshjen

Tradhëtia për demokratët është marrëveshja e fshehtë, në heshtje dhe e panjohur nga palët. Pa transparencë, ashtu si në 17 maj. Por, e mbyllur në negociata nga palë të treta, për çka do lëshojë qeveria apo mazhoranca socialiste ndaj opozitës dhe kushtet që do vërë Luli, apo qëndresa dhe loja që do bëjë, se gjoja nuk pranon të ulet me Ramën në tryezë dhe në fund do dalë me argumentin se nuk kishte zgjidhje tjetër. Ishin ndërkombëtarët ata që e ulën. Ashtu siç tha për 17 majin e 2017-ës.

Më tej, tradhëtia është për ndërkombëtarët. Për ata që i priti çdo ditë në zyrë dhe iu tha se nuk do të ulej kurrë në tavolinë me Ramën.

Për ata qindra zyrtarë që e telefounuan dhe e këshilluan që të kthehej në brazë, të mos digjte mandatet, të mos i vinte zjarrin Shqipërisë. Mos krijonte dhunë e terror në rrugë, të hynte në zgjedhje, të respektonte rregullat e lojës dhe Kushtetutën e vendit.

Por, këtë herë, pasi iu mblodhën “këmbët në një këpucë”, Luli i tradhëtoi të gjithë.

Demokratët i tradhëtoi pasi ata sërish i dhanë besën dhe e vunë në krye që t’i udhëhiqte deri në rrëzimin e Edi Ramës.

Iu tha se nuk kishte më asnjë hap pas. Do të digjeshin mandatet dhe do të protestonte çdo ditë deri në largimin e Edi Ramës. U shpreh publikisht se “Nuk ka zgjedhje me Edi Ramën kryeministër. Nuk ka zgjedhje pa një qeveri tranzitore, që të garantojë votën e lirë”.

dhune ne proteste

Këto i tha në shumë e shumë protesta. I tha në shumë mitingje. Edhe gjithashtu shkoi deri aty sa kërcënoi se zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të zhvilloheshin. Por, do të digjte çdo qendër votimi.

U tërhoq si një lepur. Asgjë nuk ndodhi. Zgjedhjet u mbajtën. Edi Rama vazhdon te jetë në detyrë kryeministër dhe për më tepër, dje shkoi në SHBA dhe bëri një foto me presidentin Trump, kurse Luli u gëzua me dy fjalët e thëna nga Ambasada e SHBA-ve në Tiranë, për lidershipin e tij.

Por, tradhëtinë e 2017-ës, askush nuk ka për t’ia harruar Bashës. Askush nuk ka për t’ia harruar as të 2019-ës, që i tërhoqi njerëzit për gjashtë muaj zvarrë rrugëve, i mbyti në flakë dhe në gaz. Çfarë nuk bëri dhe tani shkoi në krah të Edi Ramës. Shkoi dhe u ul dje në tryezë.

Bëri atë që i kanë thënë kritikët e tij muaj e muaj më parë. Bëri atë që i kanë thënë njerëzit që vërtetë e kanë dashur PD-në. Se ajo vërtetë ka nevojë për hapje, ajo ka nevojë për ide si forcë politike. Ka nevojë të jetë në sistem e të jetë një alternativë, dhe jo të dalë nga sistemi dhe në rrugë pa krye, ashtu siç bëri me çadrën.

LEXO EDHE:  “Fshesë” në 16 drejtori/ Kryeministri Rama shpall konkursin për vendet e lira

E sërish, fajtori dhe përgjegjësi i vetëm për këtë është Luli. Por, ai nuk e vret mendjen. Mjafton të tradhëtojë, të shkojë në krah të Edi Ramës. Herën e parë ishte për 16 milion eurot për vjehrrin, ndërsa këtë radhë nuk dimë sa million euro do jetë. Por, këtë herë do duhet të presim të mësojmë sa është shuma apo të dalin detajet e marrëveshjes dhe “dashurisë” së Rilindur të Republikës së re.

Lulzim Basha ka firmosur kapitullimin pa kushte, jo sepse shkoi në tryezë, por sepse tradhëtoi. Sepse ende nuk ka treguar çfarë ka firmosur, dhe çfarë pazari ka bërë. Ende nuk ka bërë transparencën e së vërtetës.

Ndoshta duke iu thënë demokratëve të vërtetën përballë, se po do të ulem në tryezë, dhe marrëveshja do të jetë e hapur, me zë dhe figurë, për t’u respektuar nga të gjithë, dikush edhe mund ta besonte. Por, asnjëherë dhe në asnjë rast nuk ka për ta bërë këtë.

Ai që thoshte se qeveria kishte rënë, se Rama kishte rënë. Refren që e përsëriti disa herë. Njeriu që pak javë më parë na tha se në shtator do ndizej me protesta. Pas dy ditësh muaji shtator mbyllet dhe ndërkohë nuk pamë asnjë protestë.

Për tetorin nuk ka paralajmëruar asgjë. Për më tepër, dje u ul në tryezë.

Pra, ajo që ka bërë Luli nuk është asgjë tjetër, veçse tradhëtia e radhës dhe kjo është më e dhimbshme se e para, sepse kaloi jo në një çadër, porn ë një protestë, në një përplasje, në dhunë, në flakë e zjarr dhe gaz lotsjellës.

Tani s’na ka ngelur gjë tjetër , thjeshtë të mësojmë ditë pas dite detajet, pasi Luli po e shikojmë shumë më të ndryshëm, shumë më të zbutur dhe vetëm po krijon retorika politike, duke thënë se duhet të ulet apo s’duhet të ulet me garant ndërkombëtar në tavolinë, se të tjera i harroi.

E harroi Edi Ramën kryeministër, e harroi që nuk do ulej kurrë në tavolinë, e harroi që nuk do të kishte kurrë kthim pas, qeverinë tranzitore dhe zgjedhjet e parakoshme po ashtu i harroi, dhe i vetmi hall që ka është që ta bëjë vetë publike marrëveshjen me Ramën, por me ndërkombëtarët si garanci, pa pasur palë të treta për Kodin Zgjedhor, duke përjashtuar kështu opozitën parlamentare.

Duket se do ta ketë të vështirë. Ndoshta me Ramën, mund ta zgjidhë hallin, por atje brenda PD-së ka ende disa burra, disa militant, disa gra, disa njerëz që duhet të shkojnë dhe t’ia fusin me shpullë surratit, për atë që iu bëri për gjashtë muaj demokratëve dhe t’i kërkojnë të dorëhiqet një orë e më parë dhe PD-ja të hyjë në një process zgjedhjesh, bashkimi, për tu udhëhequr, për të shkuar drejt fitores, dhe për të rrëzuar Edi Ramën nga posti i kryeministrit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve “ekzekuton” provat e 30 Qershorit

Publikuar

-

Nga

Në 30 qershor 2019, Shqipëria mbajti zgjedhjet për pushtetin vendor, ku për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, zgjedhjet u bojkotuan nga opozita.

Zgjedhjet u zhvilluan ndërkohë që vendi ishte përfshirë nga një krizë e thellë politike, opozita kishte djegur mandatet e deputetëve dhe zhvilloi edhe disa protesta kundër qeverisë, të cilën e akuzon të ardhur në pushtet me votat e blera nga paratë e krimit.

Për zgjedhjet e 30 qershorit ka pasur një sërë akuzash nga opozita. Por, ndërkohë, sot mësohet se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e orës 12:00, pritet të miratojë vendimin për “mënyrën e asgjesimit të fletëve të votimit, administrimin e dokumentacionit zgjedhor dhe shpenzimeve buxhetore për hapjen e kutive të votimit dhe kutive të materialeve zgjedhore të përdorura në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore, të datës 30.06.2019.”​

Pra, me këtë vendim KQZ “ekzekuton” çdo provë dhe çdo gjurmë, për çdo lloj manipulimi, që mund të jetë bërë në zgjedhjet e 30 qershorit 2019.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Rama fotografohet në shoqërinë e dy femrave në Sarandë, mungon Kokëdhima

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Të arrestohet menjëherë Vangjush Dako

Të vetmet dokumente që do të ngelin janë procesverbalet, të cilat pa fletët e votimit, nuk përbëjnë më asnjë provë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si e vrau Kushtetutën klasa politike

Publikuar

-

Nga

Lufta politike në emër dhe për llogari të Kushtetutës, është luks!

Është niveli më i lartë i debatit dhe mendimit politik. Në këto beteja, të gjitha palët nxjerrin ajkën e politikanëve dhe të shkollimit politik.

Është privilegj për çdo jurist që ka fituar titullin si konstitucionalist, që të thirret në këto debate dhe opinioni publik ka rastin të edukohet nga ligjërimi publik mbi Kushtetutën.

Debati mbi kushtetutën kudo ku ka ndodhur ka prodhuar shkollën e mendimit politik dhe të konstitucionalizmit.

Sot pak kush e kujton ligjërimin kushtetues të presidentit të Italisë, kur ai refuzoi t’i jepte mandatin e krijimit të qeverisë, një përfaqësuesi që rrezikonte seriozisht shkeljen e Kushtetutës italiane.

Presidenti i Italisë e bëri sepse kuptonte çfarë po thoshte dhe toni i zërit të tij tregonte se fjalët përpara se të përcilleshin nga truri drejt gjuhës, kalonin nga zemra. Presidenti i Italisë artikuloi si shtetar dhe si konstitucionalist mbrojtjen e Kushtetutës, ndaj kur foli ai gjithë kombi heshti dhe dëgjoi veç atë dhe rrahjet e zemrës.

Kjo është Kushtetuta!

Por c’ndodh këtu?

Në një debat të nisur gjatë fushatës për zgjedhjet lokale, kur presidenti nxori atë që quajti dekret për anulimin e datës së zgjedhjeve, mazhoranca artikuloi dhe zbardhi mbrojtjen e Kushtetutës.

Në atë kohe konstitucionalistë argumentuan drejtësinë e veprimeve të mazhorancës dhe shkeljet flagrante të Presidentit.

Mazhoranca në atë rast ishte nga ana e Kushtetutës dhe opinioni publik e kuptoi këtë.

Më pas lufta politike u intensifikua dhe me kohë, roli i mbrojtesit të Kushtetutës vijoi të kalonte sa tek njëra palë tek tjetra.

Maxhoranca vijoi me një liste nismash ligjore haptazi antikushtetuese, ndaj presidenti kaloi në rolin e mbrojtësit të Kushtetutës.

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Edi Ramën vdiq!/ Basha e quan cirk aktualitetin politik

LEXO EDHE:  Abuzimi me koncesionet dhe PPP-të/ Basha publikon shifrat

Presidenti vijoi betejën e tij që u reklamua si në mbrojtje të Kushtetutës, por midis kthimeve të  ligjeve, kishte dhe nga ato që ishin të papajisura me referenca të dispozitave kushtetuese të shpallura si të mbrojtura prej tij.

Presidenti nxori një dekret të ri për zgjedhjet dhe menjëherë topi i mbrojtësit të Kushtetutës kaloi prap nga mazhoranca.

Maxhoranca intensifikoi hartimin dhe miratimin e ligjeve me kundërshti të rënda jo vetëm me Kushtetutën, por edhe me të drejta themelore dhe parime universale dhe sërish roli i mbrojtesit të Kushtetutes i kaloi presidentit.

Në gjithë këtë ping-pong që për shkak se është bërë i neveritshëm s’mund të jetë debat kushtetues, e vetmja që vuan është Kushtetuta.

Niveli bastard i debatit politik ku palët ndërrojnë vendet me njëra-tjetren, ka sjellë edhe pasojen e logjikshme. Sot asnjë konstitucionalist nuk po përfshihet dot më në këtë diskurs.

Askush sot nuk po mbron më Kushtetutën. Secila nga palët po bën betejën e vet politike, here duke shkelur mbi Kushtetutë e herë duke u fshehur pas Kushtetutës.

Sot Kushtetuta është një copë letër e zhgërryer dhe e llangosur. Ndaj nuk përben më armë për asnjërën palë.

Politika në këtë vend arriti të pamundurën! Zhvleftësoi Kushtetutën.

Nëse ka një gjë që e kanë bërë bashke, si organizatë kriminale është veprimtaria sistematike e klasës politike aktuale për zhbërjen dhe zhvlerësimin e Kushtetutës.

Ndaj ti vënë një emër tjeter debatit të sotem pasi ka humbur luksin të quhet debat për Kushtetutën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dështimi i Edi Ramës me ekonominë/ Ku shkuan 260 milionë dollarë?

Publikuar

-

Nga

Eksperti i ekonomisë pranë PD-së, Dorian Teliti ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të kryeministrit Edi Rama dhe mazhorancës socialiste.

Në një deklaratë për mediat, Teliti tha se dështimi i Edi Ramës me ekonominë është spektakolar.

Sipas Telitit, buxhetit i mungojnë 260 milionë dollarë për shkak të korrupsionit, kontrabandës dhe rënis së  konsumit, ndërsa treguesi i vetëm me rritje është luksi i qeverisë së Edi Ramës.

“Edi Rama i genjeu dhe i mashtroi shqiptarët, kur erdhi në pushtet,  duke u premtuar mirëqenie dhe një jetë më të mirë. 7 vjet më pas, shqiptarët janë më keq, ndërsa Edi Rama jeton në luks, duke u pajisur edhe me një avion privat.

Dështimi i Edi Ramës me ekonominë është spektakolar. Me vendosjen e buxhetit të shtetit dhe pasurive të shqiptarëve në funksionin të pasurimit të vet dhe të një grushti oligarkësh, Edi Rama ka vazhduar ta rrënojë çdo vit ekonominë e familjeve shqiptare.

Me 260 milionë dollarë që i mungojnë arkës së shtetit për vitin 2019, kryeministri i votave të vjedhura është rekordmen i korrupsionit dhe paaftësisë.

Të kërkosh nga njëra anë ndihmë financiare nga donatorët ndërkombëtarë për demet e tërmetit dhe, nga ana tjetër, t’i shkaktosh vendit një tërmet korrupsioni me 260 milionë dollarë të munguar në buxhet, do të thotë tallje me shqiptarët dhe me vendet mike.”-tha Dorian Teliti.

LEXO EDHE:  Rama firmos shkarkimin e kryebashkiakut/ Do ndiqet penalisht

LEXO EDHE:  Premtimi i Bashës për mediat/ Asnjë kufizim te PD

Më tej, ai theksoi se analiza e të dhënave të sapopublikuara tregon për një gjendje alarmante të korrupsionit, kontrabandës dhe varfërisë. Nga 260 milionë dollarë, 190 mungojnë vetem nga doganat dhe tatimet.

“Por Edi Rama është një dështim katastrofik edhe me treguesin kryesor të ekonomisë, tvsh-në. Çdo gjë flet për krizë konsumi, krizë ekonomike, korrupsion, evazion dhe paaftësi në qeverisje.

Paratë nuk vijnë në arkën e shtetit dhe pasojat janë të qarta. Nuk ka rritje pagash dhe pensionesh, shtresat në nevojë vazhdojnë të jenë të braktisura, investime ka gjithmonë e më pak. Investimet 2019 ishin edhe më keq se viti paraardhës. Janë 34 milionë dollarë më pak investime në rrugë, në shkolla, në spitale, në bujqësi.

Luksi qeveritar është i vetmi tregues me rritje në qeverine e Edi Ramës, të kalbëzuar nga korrupsioni. Për zyra luksoze, hotele të shtrenjta, udhëtime me avionë privatë, fasada luksi janë shpenzuar rreth 20 milionë dollarë më shumë se një vit më parë, duke e shndërruar qeverinë e korruptuar të Ramës në simbolin e kap ça t’kapësh.”-u shpreh Dorian Teliti.

LEXO TE PLOTE