Connect with Us

Skualifikohet një nga kandidatët për kryeprokuror/ KLP jep “OK” për tre të tjerët

Kronika

Skualifikohet një nga kandidatët për kryeprokuror/ KLP jep “OK” për tre të tjerët

Publikuar

-

Këshilli i Lartë i Prokurorisë në mbledhjen e sotme ka kaluar në sitë katër kandidatët që garojnë për të marrë detyrën e Kryeprokurorit.

Mësohet se në mbledhjen e sotme, KLP ka dhënë “ok”, për tre kandidatët, Arta Marku, Fatjona Memçaj dhe Oslian çela.

Këshilli vendos se dokumentacioni i paraqitur nga kandidatët Arta Marku, Fatjona Memçaj dhe Olsian Çela i plotësojnë kushtet ligjore për të vazhduar garën më tej.

LEXO EDHE:  Deputeti i PS zbulon arsyet pse nuk mblidhet KLP

Ndërkohë, KLP ka skualifikuar një nga kandidatët. Bëhet fjalë për kandidatin Gëzim Alushaj, për të cilin tha se nuk ploteson kushtin e pasjes 15 vjet përvojë pune si jurist i spikatur të parashikuar ne nenin 148/ a pika 3 të Kushtetutës. dhe ligji 97/2016 “Per organizimin e funksionimin e  Prokurorise”./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Kavaja”/ Policia asnjë fjalë për vrasjen

Publikuar

-

Nga

Ngjarja e rëndë që tronditi Kavajën ende nuk ka marrë një përgjigje zyrtare nga ana e Policisë së Shtetit.
Kështu u shpreh drejtuesi i emisionit “Opinion”, gazetari Blendi Fevziu, i cili apeloi publikisht Policinë që të reagojë.

“Nuk kemi asnjë përgjigje nga Policia. Ne nuk kërkuam asgjë për hetimin e çështjes… A është e vërtetë që një person që duhet të ishte në burg lëvizte lirshëm i armatosur në Kavajë?”, tha drejtuesi i emisionit.

Nga ana tjetër, gazetari investigativ i kronikës së zezë, Artan Hoxha, u shpreh se konflikti nuk është vetëm për një femër.

LEXO EDHE:  Mblidhet KLP/ Kandidatët në fazën finale të Vettingut, gati ngritja e SPAK

LEXO EDHE:  Thyen rekordin me patundshmëri/ Gjyqtari i “mbytur” në pasuri, shmang përballjen me Vettingun

“Bashkëshorti i asaj vajzës, i cili është në burg në Gjermani, në Shqipëri ka qenë i dënuar për vrasje. Cili është ai budalla që do shkojë atje, kur e di cili është. Ky grup personash, nuk janë zënë aty për një femër. Janë të përfshirë në një aferë kriminale, për se janë prishur pazaret atë le ta gjejnë.”, tha Hoxha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja në Kavajë/ Artan Hoxha zbardh pazaret e drogës

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka zbuluar detaje të reja nga ngjarja e Kavajës.

Hoxha tha se ngjarja është devijuar qëllimisht dhe se gjithë çështja vertitet rreth pazareve të drogës. Ndërsa tregoi dhe se viktima dhe autori kanë qënë në të njejtin burg.

“Në momentin e parë jemi marrë me çështjen e moralit, po ngjarja u devijua qëllimisht. Kemi ikur nga thelbi i vërtet. Pista është ajo që Prokuroria po merret tani, droga.

Ai ka qenë i dënuari, ky ka qenë gradiani.

LEXO EDHE:  Pazaret për kryeprokurorin/ “Sëmuret” Arta Marku, KLP tallet me kandidatët

LEXO EDHE:  Gara për Kryeprokuror/ E preferuara e Llallës dorëzon kërkesën pranë KLP-së

Ajo që ka ndodhur aty dhe unë shpresoj që hetimet ta nxjerrin është që ky grup personash nuk ishin aty për një femër, por e njihnin njëri-tjetrin. Për çfarë u është prishur pazari!

Marsida e di shumë mirë se pse ka ndodhur konflikti i vërtetë. Kemi të bëjmë me njerëz që kanë luajtur me njëri- tjerirn. Këtë çështje nuk mund ta hetoj Prokuria e Kavajës.” u shpreh Hoxha në “Opinion”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja në Kavajë/ Marsida Qatja merret në hetim për drogë

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet ndaj Marsida Qatjas.

Mësohet se Qatja është marrë e pandehur  për akuzën e përshtatjes së ambienteve për drogë, pasi në banesë në momentin e ngjarjes iu gjet një sasi kokaine.

Marsida Qatja, për shkak të dëshmive kontradiktore që ka dhënë për ngjarjen që ndodhi në banesën e saj në Kavajë, është marrë disa herë në pyetje në Prokurori./CNA.al

LEXO TE PLOTE