Connect with Us

Këshilla e ambasadorit të OSBE-së për qeverinë dhe opozitën!

Politikë

Këshilla e ambasadorit të OSBE-së për qeverinë dhe opozitën!

Publikuar

-

Një ditë para tryezës për reformën zgjedhore, ku është thirrur mazhoranca dhe opozita, ambasadori i OSBE-së, Bernd Borchardt, nga studioja e emisionit “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, foli për Reformën zgjedhore dhe krizën politike. Ambasadori Borchardt tha se mungesa e besimit mes palëve pengon zgjidhjen e krizës politike.  

“Besoj se zbatimi i rekomandimeve të ODHIR dhe diskutimet për sistemin zgjedhor, do të ishin një fushë ku mund të nisej dialogu. Ky ngërçi politik duhet të tejkalohet dhe diskutimi për reformën zgjedhore mund të jetë mënyra për ta tejkaluar këtë ngërç“- u shpreh z. Borchardt në RTSH.

I pyetur nga Lutfi Dervishi se çfarë këshille do t’i jepte qeverisë dhe opozitës, nëse do të ishte në rolin e një këshilltari, ambasadori tha:

“Do ta përgëzoja Kryeministrin për atë ftesën që bëri që qeveria është gati  të diksutoj me opozitën për çfarëdo çështje. Por nga ana tjetër do t’i thoja pse nuk fillon me çështje konkrete, çështje që lidhen me korrupsionin, çështjen e reformës zgjedhore. Opozita kur ishte në parlament doli me një projektligj, një lloj vettingu për politikanët, Komisioni i Venecias dha një vlerësim negativ, por ai është një draft që mund të përmirësohet. Ndërsa opozitës do t’i thoja shumë mirë që kritikon qeverinë. Ka pika ku jam dakord me kritikat tuaja, por më jepni recetën, si ta zgjidhim korrupsionin, një dukuri që ka prekur edhe qverinë tuaj. Opozita mund të ndërtojë koalicione me komunitetin ndërkombëtar. Nëse opozita ka projekte të mira, ata mund të gjejnë aleatë në komunitetin ndërkombëtar“,  tha ambasadori Borchardt nga ekrani i RTSH./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ish-ministri “ultimatum” Ramës/ Hap krahun, lejo popullin të zgjidhë krizën

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani i ka drejtuar një mesazh të fortë kryeministrit.

Në një postim në rrjetet, Manjani shkruan se jo vetëm që negociatat me BE-në nuk po happen, por Rama po rrezikon edhe lëvizjen e lirë të shqiptarëve.

“Jo negociatat që nuk i mori, por po na rrezikon edhe levizjen pa viza!
Ec more hap krahun dhe lejo popullin të zgjidhë krizën!”-shkruan Manjani në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ende nuk keni aplikuar për Lotarinë Amerikane?/ Ambasada bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA në vendin tonë ka bërë sot një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata qytetarë që duan të aplikojnë për Lotarinë Amerikane.

Në një njoftim në faqen zyrtare Ambasada e SHBA thekson se për të kryer regjistrimin nuk është e nevojshme të paguani dikë.

Gjithçka mund ta bëni vetë duke parë videon ilustruese.

LEXO EDHE:  4 këshilla si të kujdesemi për lulen e Krishtlindjes, që mos të na vyshket!

LEXO EDHE:  7 këshilla për gjumin që do ju ndihmojnë kur të plakeni

“Ju nuk keni nevojë të paguani dikë që t’ju kryejë regjistrimin për lotarinë. Bëhuni eksperti i vetes tuaj këtë vit duke parë videon ilustruese këtu”-shkruhet në mesazhin e ambasadës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk na e ka fajin Europa”/ Vasili rendit faktet

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me çështjen e çeljes së negociatave me BE, ndërsa thekson se një “Jo” nga Europa, nuk është për fajin e kësaj të fundit.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa kujton 2011-ën kur u liberalizuan vizat, Vasili thekson se 2019 është një turp.

‘Shqiperia shembull per liberalizimin e vizave ne 2011 dhe turp ne 2019. Ja fakti.

Sot degjojme genjeshtra te pacipa nga te gjithe keta karnavalet e qeverise lidhur me Europen, qe sipas ketyre na e paska ajo fajin per Negociatat.

Faktet flasin vete budalleqet e ketyre i merr era.

Vetem nje vit pas liberalizimit te vizave pikerisht ne 2011, kur mund te pritej nje lumë kerkesash per azil ne Europe kjo gje nuk ndodhi, bile Shqiperia ishte nje vend shembull ne Ballkan dhe kjo konfirmohej ne ate kohe nga Malstrom, Komisionerja per Ceshtjet e Brendeshme ne BE.

Ndersa sot Shqiperia eshte vendi i dyte ne kerkesat per azil,  deklaroi presidenti francez Makron.”-shkruan ndër të tjera Vasili.

Postimi i plotë:

Shqiperia shembull per liberalizimin e vizave ne 2011 dhe turp ne 2019. Ja fakti.

Sot degjojme genjeshtra te pacipa nga te gjithe keta karnavalet e qeverise lidhur me Europen, qe sipas ketyre na e paska ajo fajin per Negociatat.

Faktet flasin vete budalleqet e ketyre i merr era.

Vetem nje vit pas liberalizimit te vizave pikerisht ne 2011, kur mund te pritej nje lumë kerkesash per azil ne Europe kjo gje nuk ndodhi, bile Shqiperia ishte nje vend shembull ne Ballkan dhe kjo konfirmohej ne ate kohe nga Malstrom, Komisionerja per Ceshtjet e Brendeshme ne BE.

LEXO EDHE:  A ndikojnë deodorantët në kancerin e gjirit?/ Zbuloni të vërtetën

LEXO EDHE:  Shkencëtari amerikan tregon sekretin e rinisë / 7 këshillat për një jetë sa më të gjatë

Ndersa sot Shqiperia eshte vendi i dyte ne kerkesat per azil,  deklaroi presidenti francez Makron.

Cfare ka ndryshuar ne Shqiperi?

Shume e thjeshte, qeverisja.
Eshte ne pushtet Edi Rama dhe nje tufe te paaftesh qe i kane hapur dyert krimit dhe qe i detyrojne shqiptaret qe te ikin masivisht.

Europa ka qene shume objektive ne vletesimet e saj.

Europa liberalizoi vizat dhe po Europa na e dha Statusin e vendit kandidat per anetaresim ne BE.

Por Europa nuk mund te genjeje shqiptaret sic ben perdite Edi Rama me ta duke shitur pallavra propagandistike te peshtira.

Ja ku e keni shembullin me poshte.

Lexoni vete deklaraten e Komisioneres per Punet e Brendeshme Malstrom për “ABC Neës” ne vitin 2011 pas takimit te Ministrave te Brendshem te Europes.
Pikerisht nje vit pas liberalizimit te vizave dhe kur teorikisht pritej qe shqiptaret te iknin masivisht perkundrazi ishin Maqedonia dhe Serbia vende problematike ndersa Shqiperia ishte vend shembull.

Pyetje :A është e vërtetë se Shqipëria është aktualisht më jo-problematikja nga vendet e Ballkanit për respektimin e lëvizjes së lirë në zonën Shengen?

Pergjigje Malstrom:

“Nuk po i klasifikojmë vendet kështu, por jam shumë e kënaqur që liberalizimi i vizave me Shqipërinë po ecën mirë.

Ne kemi diskutuar sot mbi liberalizimin e vizave me vendet e Ballkanit, kjo nuk është një sekret.

Për ne liberalizimi i vizave është në shumë drejtime një sukses i madh dhe të gjitha shtetet anëtare janë të ndërgjegjshme për këtë.

Por ka disa probleme si me Maqedoninë dhe Serbinë nga të cilët arrin një fluks i madh azil-kërkuesish në Bashkimin Europian.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE