Connect with Us

Alarmi për tërmet/ Rama merr vendimin e papritur, mesazh të fortë mediave

Politikë

Alarmi për tërmet/ Rama merr vendimin e papritur, mesazh të fortë mediave

Publikuar

-

Dy ditë më parë, kryeministri Edi Rama anulloi udhëtimin e tij drejt SHBA-ve, pas situatës alarmante në vend, për shkak të goditjeve të njëpasnjëshme të tërmetit.

Por, mëngjesin e sotëm, Rama është nisur drejt SHBA, ku pritet të zhvillojë një takim me presidentin Trump dhe zyrtarë të tjerë amerikanë.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë kreu i qeverisë, i cili në një postim në rrjetet sociale i ka drejtuar edhe një mesazh të fortë mediave dhe gazetarëve

Ndërsa reagon ashpër në lidhje me një fakëneës, që doli mbrëmë në portalin e Çim Pekës, ku paralajmëruan një tërmet apokaliptik 6 ballësh, duke nxjerrë në rrugë shumë njerëz, Rama shkruan se është shumë i revoltuar për përhapjen e këtij fakeneës kriminal, por edhe shumë i keqardhur që shumë qytetarë ranë pre e asaj ligësie të pashoqe.

“Jam thellësisht i revoltuar, që një idiot apo disa syresh së bashku, përhapën një Fakeneës kriminal për ardhjen e një tërmeti shkatërrues dhe kallën mbrëmë panikun në shpirtin e shumëkujt prej jush! Po njëkohësisht, jam thellësisht i keqardhur, që shumë prej jush, ranë pre e asaj ligësie të pashoqe, të prodhuar e shpërndarë me shpejtësi, nga marrëzia e kujt verbërisht kërkon sherr, rrëmujë, kaos mundësisht, për arsyet e panjerëzishme të Mosarsyes. Sot për Shqipërinë nis një ditë e zakonshme si të gjitha të tjerat dhe prandaj edhe unë, vendosa të rimarr udhëtimin e punës për në Nju Jork, ku do të takohem me Presidentin e Shteteve të Bashkuara e me të tjerë kryetarë shtetesh e qeverish apo personalitete me rëndësi, si edhe do të flas në emër të Shqipërisë në Kombet e Bashkuara”, shkruan Rama ndër të tjera.

Mesazhi i plotë:

Miqtë e mi,

jam thellësisht i revoltuar, që një idiot apo disa syresh së bashku, përhapën një Fakeneës kriminal për ardhjen e një tërmeti shkatërrues dhe kallën mbrëmë panikun në shpirtin e shumëkujt prej jush! Po njëkohësisht, jam thellësisht i keqardhur, që shumë prej jush, ranë pre e asaj ligësie të pashoqe, të prodhuar e shpërndarë me shpejtësi, nga marrëzia e kujt verbërisht kërkon sherr, rrëmujë, kaos mundësisht, për arsyet e panjerëzishme të Mosarsyes.

Tërmeti që ra mbi Shqipërinë, tronditi qindramijëra familje, por fatlumësisht nuk mori asnjë jetë dhe dëmet e tij, që krahasuar me të tjera vende përreth, për të njëjtën shkallë Rihter e të njëjtat ballë në epiqendrën fare pranë Durrësit, mund të kishin qenë katastrofike, ishin të thuash pak, minimale. Lekundjet e mëpastajme, me të cilat u arrit deri në spekullimin çnjerëzor të mbrëmjes së djeshme, ishin sipas të gjithë ekspertëve, krejt brenda normës së procesit të stabilizimit të pllakave tektonike.

Si asnjëherë më parë, strukturat e shtetit reaguan menjëherë edhe falë riorganizimeve të qenësishme të bëra vitet e fundit; që nga sistemi i ri i Urgjencës Kombëtare, deri tek sistemi ende në reformim e sipër i Emergjencave Civile. Protokollet spitalore të gjendjes së emergjencës u aktivizuan në çast dhe përgjigja e krejt stafit të bluzave të bardha, megjithëse në një ditë pushimi të fundjavës, ishte mbresëlënëse. Skenarët e ndryshëm të financimit të krizës së mundshme, ishin gati vetëm pak orë pas goditjes së fortë sizmike dhe kontaktet me partnerët ndërkombëtarë u morën në kohë rekord, në nivelet më të larta e si asnjëherë më parë.

Ministrat, deputetët, kryebashkiakët e të gjithë vendit, prefektët në krye të shtabeve të emergjencave, u vunë në lëvizje si kurrë ndonjëherë më parë, për të bërë më të mirën nga ana njerëzore në radhë të parë, për familjet e prekura më shumë. E përsëris, dëmet janë minimale dhe pa lidhje me panikun maksimal që krijoi goditja dhe ushqeu më pas, papërgjegjshmëria haluçinante e një sërë burimesh (diz)informacioni.

LEXO EDHE:  “Po helmon qytetarët”/ Kryemadhi kërcënon Ramën

Gjithçka ka kaluar si s’ka më mirë, në krahasim me ç’mund të kishte qenë dhe jeta vazhdon po njësoj; askush s’e di çfarë na rezervon fati apo natyra, sepse siç nuk ka mundur të parashikojë dot tërmetet, dija njerëzore s’ka mundur ende të parashikojë kohëzgjatjen e jetës sonë. Por ne çohemi çdo mëngjes e vazhdojmë rrugën e jetës, pa menduar se atë ditë mund të na ndalë zemra dhe biem të flemë çdo natë, pa menduar se mund të mos e shohim ditën tjetër. E pra, po aq absurde sa mund të duket të jetosh nga mëngjesi në mbrëmje me idenë e fundit të jetës, është edhe frika se nga momenti në moment, mund të bjerë tërmet.

Padiskutim, s’ka asgjë jonjerëzore në absurdin e frikës që pason përvojën traumatike të një goditjeje sizmike, prandaj edhe pjesa më e rëndësishme e rekuperimit të dëmeve, nis pikërisht nga solidariteti njerëzor me ata që janë prekur më shumë jo thjesht materialisht, po në radhë të parë psikologjikisht; pikërisht ky aspekt e ka bërë njerëzimin që ta kthejë globalisht në ndëshkim penal, kafshërinë e përhapjes së panikut në popull.

Prandaj edhe ne, u përpoqëm me gjithsej për të bërë më të mirën në planin njerëzor, si qeveri e si shumicë qeverisëse, duke vënë zemrën në funksion të familjeve më të prekura, përtej angazhimit të makinerisë shtetërore.

Prandaj edhe vendosëm që sot, prindërit e fëmijëve më të vegjël dhe nxënësve të nëntëvjeçares në zonat më të prekura nga goditja sizmike, t’i çlirojmë nga detyrimi për të ardhur në zyra e në vendet e tyre të punës në administratën shtetërore, në mënyrë që ata të rrinë edhe një ditë të plotë me fëmijët e tyre, për të cilët dita e çerdhes, kopshtit e shkollës u bë ditë pushimi.

Sot për Shqipërinë nis një ditë e zakonshme si të gjitha të tjerat dhe prandaj edhe unë, vendosa të rimarr udhëtimin e punës për në Nju Jork, ku do të takohem me Presidentin e Shteteve të Bashkuara e me të tjerë kryetarë shtetesh e qeverish apo personalitete me rëndësi, si edhe do të flas në emër të Shqipërisë në Kombet e Bashkuara.

Duke e ndërprerë udhëtimin dy ditë më parë dhe duke u kthyer me urgjencë në Tiranë, unë as do të parandaloja ndonjë tërmet e as do të bëja ndonjë çudi që pa mua nuk bëhej dot. Por plotësova boshllëkun e një mungese, e cila në planin njerëzor do të ishte e pajustifikueshme në raportin e zemrës me njerëzit që më kanë besuar detyrën e lartë. Tanimë është momenti, që secili të jetë aty ku është më i vlefshëm gjatë ditës së saponisur dhe teknologjia, vërtetë s’na ka dhënë ende asnjë shans të parashikojmë tërmetet, por na ka dhënë mundësinë fantastike që edhe mijëra kilometra lart në ajër apo matanë oqeanit, të jemi vetëm një klik larg zyrave ku drejtohen punët e vendit.

Kështu që nga zyra ime online në mrrokllën e zezë, për momentin në aeroportin e Stambollit, ku sapo po nisem për Nju Jork pasi erdha mbrëmë vonë me Air Albania-n, po ju le këtu këtë shënim përpara “Mirëmëngjesit” tradicional të orës 08.00?.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha shfaqet në televizionin e ortakëve të inceneratorëve

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha prej disa javësh ka marrë mbarë të gjitha televizionet e mundshme, deri edhe tek ata më periferik për të dhënë intervista dhe për të argumentuar se PD është nja prti me  parime dhe si e tillë Kuvendi i kësaj partie do mbahet datën që ka caktuar ai vetë, në 18 dhjetor.

Por në një kohë kur Basha akuzon ish kryeministrin Sali Berisha se po i shërben si tub oksigjeni regjimit të Edi Ramës, mediat e këtij të fundit e kanë marrë kryeopozitarin në mbrojtje.

LEXO EDHE:  Rrëfimi rrënqethës/ Rama pickoi një ministre sa i dolën lotët

LEXO EDHE:  A do njihet patenta shqiptare në Gjermani?/ Rama: Ky moment i shumëpritur do të vijë shpejt!

Por mbrëmjen e sotme, Bashën do e shohim në televizionin e ortakëve të inceneratorëve.Mësohet se kreu i PD do të jetë i ftuar në emisionin Open me Eni Vasilin në Top Channel-in, televizion ky i drejtuar nga Ben Blushi, ish ministri i socialistëve.

Kujtojmë këtu, që mbrëmjen e djeshme në këtë emision ishte i ftuar Agron Shehaj, i cili ra pre e sulmeve të moderatores dhe analistëve për veprimin e tij, se ai vërtetoi verifikimin e firmave të delegatëve për Kuvendin e 11 dhjetorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama në lagjen e rindërtuar në Thumanë/ Pas dy-tre ditësh nis shpërndarja e apartamenteve

Publikuar

-

Nga

Pas dy tre ditësh do të fillojë shpërndarja e apartamenteve të rindërtuara në Thumanë. Kështu ka bërë me dije kryeministri Edi Rama gjatë vizitës në Thumanë ku theksoi se synohet që për Krishtlindje do të shpërndahen edhe banesat individuale.

Rama deklaroi se do të jenë 433 familje që do të rikthehen në kushte fantastike dhe se standardi i pallateve është shumë i lartë.

Në dy tre ditët në vijim njerëzit do fillojë të hyjnë në apartamente dhe më pas në shtëpitë individuale me ambicien që në prag të krishtlindjeve të kthehemi për një festë të madhe dhe të ndezim edhe pemën e ullirit dhe begatisë që do të vendoset mu në majë, që do kthehet në një simbol të kësaj lagjeje.Janë 433 familje që rikthehen në kushte fantastike, këto pallate i takojnë standartit të lartë të atyre pallate që blihen më të kamurit në Tiranë, janë falas që do të thotë nuk kanë asnjë barrë të asnjë lloj detyrimi financiar, por ta mirëmbajnë këtë mjedis kaq të bukur, të kujdesen dhe ndërkohë bashkia e Krujës do të vazhdojë me ne edhe një punë me disa detaje më të vogla për t’i dhënë hapësira fëmijëve, që materializohet në 1 qershorin e ardhshëm, ditën e fëmijëve. Ndërkohë që tjetër qanin hallin e çatisë ata qanin hallin  futbollit dhe iu thash do i bëjmë disa fusha më panë me mosbesim dhe më përshëndetën me dy gishta, shpresoj që tani të jenë të kënaqur me këto fusha sporti.

Duam që Thumana të kthehet në destinacion, kemi një liqen që d e adresojmë si aset, do kishte shumë familje që do donin të vinin këtu, që fatkeqësisht nuk i kanë shumë lagje në mes të Tiranës. Me drejtorinë arsimore do bëjmë të mundur krijimin  disa hapësirave passhkollre, për artet, zejet, teknologjinë, me kurse që fëmijët e Thumanës të kenë mundësi të zhvillojnë talentet e tyre dhe një pjesë prej tyre të futen ne tregun global të teknologjisë. Ajo që doja të shtoja është se ky proces ka qenë një histori suksesi i kthimit të një krize të madhe në një mundësi të madhe. Janë angazhuar 27 mijë forca pune, kjo për tiu thënë atyre që thonë s’kanë punë dhe kanë ikur. Janë përfshirë në këtë proces të gjithë forcat projektuese zbatuese të vendit, janë realizuar projekte me çmime rekord, falë konkurrencës që është garantuar për të gjithë. Dua të shtoj edhe faktin që në këtë proces ne kemi pasur në mes një ndërhyrje shumë brutale nga pandemia do kishim mbaruar më shpejt, patëm disa muaj bllokimesh të disa proceseve“, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thumana ngrihet mbi gërmadhat e tërmetit/ Ahmetaj: Buxheti për rindërtimin shtohet edhe me 1 miliardë lekë

Publikuar

-

Nga

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, nga Thumana, ka thënë se i kanë arritur qëllimit për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti.

Sipas Ahmetaj, të gjitha familjet të cilëve tërmeti i 26 Nëntorit u ka prishur shtëpitë janë trajtuar rregullisht, çdo muaj me bonues qiraje dhe asnjë prej tyre nuk është lënë pa përkrhaje e përkujdesje.LEXO EDHE:  Lubonja: Rama po presionon opozitën

LEXO EDHE:  A do njihet patenta shqiptare në Gjermani?/ Rama: Ky moment i shumëpritur do të vijë shpejt!

“Në buxhetin e vitit 2022 që po diskutohet sot në Kuvend janë shtuar edhe një miliardë lekë për bonuset e qirave”, ka thënë Ahmetaj.

Ky i fundi ishte present në ceremonë e dorëzimit të apartamenteve të reja në Thumanë, të cilat  dorëzuan nga biznesmeni dhe politikani Kosovar Bexhet Pacolli, për familjet e prekura nga tërmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE