Connect with Us

Zhduket 29 vjeçari/ Arrestohen kushërinjtë e të riut

Kronika

Zhduket 29 vjeçari/ Arrestohen kushërinjtë e të riut

Publikuar

-

Policia e Vlorës ka arrestuar dy persona pasi dyshohen për rrëmbimin e një 29 vjeçari. Sipas policisë, Perlat dhe Lejdan Myrtaj kanë gisht në zhdukjen e Fatjoni Myrtajt, i cili u zhduk më 16 shtator.

Tre ditë pasi i riu humbi kontaktet me familjarët, këta të fundit kallëzuan në polici zhdukjen e Fatjonit.  Sipas të dhënave, Perlat Myrtaj është kushëri i 29-vjeçarit Fatjon Myrtaj (djem xhaxhallarësh).

Ndërkohë policia nuk ka ende një hiptezë përsa i përket shkaqeve të zhdukjes  së 29-vjeçarit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U kap me lëndë narkotike në Qafë Botë/ Shkarkohet nga detyra doganieri

Publikuar

-

Nga

Arten Ibrahimi, doganieri i cili u kap me lëndë narkotike në Qafë Botë, është shkarkuar nga detyra.

Lajmi është konfirmuar nga drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Gjon Bardhi.

Zgjidhja e marrëdhënieve të punës me shtetasin në fjalë u bë pas ndalimit nga Policia të tij në Pikën Kufitare të Qafë Botës, ku në mjetin që ai drejtonte u gjet lëndë narkotike.

“Për vetë përgjegjësitë e veçanta që ka Dogana Shqiptare konsiderohet shkelje shumë e rëndë kur nga vetë punonjësit e ADSH shkelen ligjet që rregullojnë punën e Doganave Shqiptare, ose që kanë lidhje me të dhe për të cilat janë ngarkuar ti zbatojnë.

LEXO EDHE:  Breshëri kallashnikovi në Vlorë/ Dy të plagosur

LEXO EDHE:  Arratiset nga Gjykata/ I riu sfidon policinë

Në këto kushte, posedimi i lëndëve narkotike përbën shkelje shumë të rëndë të disiplinës në punë, duke ulur imazhin dhe integritetin e ADSH ,cënuar misionin e Doganës në arritjen e standardeve më të larta të etikës në fitimin e besimit të publikut.”

LEXO TE PLOTE

Kronika

U arrestua për 12 mijë lekë të vjetra/ Vjen reagimi i ILD për vetëvrasjen e të burgosurit te 313

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në burgun ‘313’, ku një 43-vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvaruar.

Lidhur me këtë rast ka reaguar dhe Inspekoriati i Lartë i Drejtësisë .

Artur Metani bën me dije se është njohur nga mediat me rastin në fjalë dhe thekson se do të kryhen të gjitha procedurat për verifikimin e situatës.

Reagimi i ILD

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani u njoh nga mediat me lajmin e vetëvarjes së 43 vjecarit B.H. në institucionin e vuajtjes së dënimit 313 në Tiranë, si dhe me pretendimin se i ndjeri po qëndronte me masë sigurie në burg, për shkak se kishte vjedhur 12 mijë lekë të vjetra.

LEXO EDHE:  Panik në Vlorë/ Eksploziv pranë Drejtorisë së Policisë

LEXO EDHE:  Përfundon numërimi, Dritan Leli kryebashkiaku i Vlorës

Inspektori i Lartë i Drejtësisë po vlerëson rastin për fillimin e verifikimit nëse ka patur vonesa në veprimet procedurale hetimore apo gjyqësore, si dhe nëse ka zbatim të gabuar të ligjit material apo procedural.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mediat italiane për mbetjet kancerogjene në Vlorë/ Janë kryer të paktën 15 importime

Publikuar

-

Nga

Kapja e mbetjeve të rrezikshme, që ishin importuar nga Italia, është komentuar dhe nga mediat fqinje.

Sipas mediave italiane dy kompanitë “Delfini 1” dhe “Kormuzi” kishin kryer të paktën 15 importime të tjera nga Italia drejt Shqipërisë.

Por ende nuk dihet niveli i rrezikshmërisë së mbetjeve ndërkohë që mediat italiane thonë se përmbajtja e tyre duhet të qartësohet.
Ndër të tjera ”Delfini 1” ka deklaruar se po pastronin kimikate në Shqipëri, kurse çështja tashmë i ka kaluar SPAK-ut.

Për ngarkesën e ardhur me anë të tragetit të linjës Brindisi- Vlora janë arrestuar 6 persona, ndër të cilët Zamir Kormuzi, pronari i firmës së grumbullimit të mbetjeve, Elisabeta Çuni administratore e firmës së mbetjeve, Arbër Çuni, shofer i furgonit, Kujtim Xhafellari, Zv. kapiten i tragetit, Festim Tafa, kapiten i tragetit dhe 48-vjeçari me iniciale A.G.

LEXO EDHE:  “Ka marrë 5 plumba”/ Mjekët flasin për të plagosurit në Vlorë

LEXO EDHE:  Ligji i ri/ Shtrëngohet laku për bizneset vogla

Në një operacion të planifikuar Policia gjeti në traget qese të zeza me asbest dhe fuçi të cilat mbajnë shenjën ENI, me substanca të dëmshme u grumbulluan në traget./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE