Connect with Us

Muaji i Mjaltit: Cila është historia e vërtetë e kësaj tradite romantike

Nen Kryesore 2

Muaji i Mjaltit: Cila është historia e vërtetë e kësaj tradite romantike

Publikuar

-

nuk e lene dot partnerin horoskop

Muaji i Mjaltit, është një pushim tradicional, ku të porsamartuar shijojnë ditët e para të martesës, duke pasur një intimitet maksimal mes tyre, larg shtëpisë dhe të afërmve të tyre. Ai është një largim i çiftit drejt një destinacioni ekzotik ose romantik, dhe një arratisje e vogël nga realiteti, që si rregull duhet t’u sigurojë intimitet dhe rehati në ditët e para të martesës, si dhe një shans që ata të forcojnë më tej lidhjen e tyre.

Muajt e Mjaltit në kohët moderne, të konceptuara si udhëtime për pushime për të porsamartuarit menjëherë pas dasmës, u përhapën diku në fundin e shekullit XIX-të, gjatë të ashtuquajturës  La Belle Époque (Epoka e Bukur), dhe rilindjes kulturore të Evropës.

Në ato kohë të gëzueshme, qytete si Parisi, Venecia, Roma dhe Verona, u bënë qendrat kryeore të inovacioneve teknologjike, shkencore dhe kulturore, dhe vende që ofruan forma të reja dhe emocionuese të argëtimit. Këto vende, ishin ëndërra e përmbushur e çdo çifti të ri.

Në fund të ceremonisë martesore, çiftet përshëndeteshin me nxitim me të afërmit dhe dasmorët për të kapur trenin apo vaporin e linjës, në mënyrë që të zinin një vend në rreshtat e parë për shfaqjet më madhështore të kohës në një nga kabaretë apo sallat e shumta të vallëzimit.

Ata vdisnin për “The Moulin Rouge”, për një shëtitje nën Kullën Eifel në Paris, apo për një udhëtim tejet romantic me gondola nëpër kanalet e Venecias. Kjo traditë kulturore perëndimore e një çifti të porsamartuar që shkon me pushime, daton që nga fillimi i shekullit XIX-të në Britaninë e Madhe.

Atje, çiftet e martuara të shtresave të pasura, do të ndërmerrnin atë që quhej “turneu nusësor”. Të shoqëruar nga miqtë ose familja, turneu i tyre përbëhej kryesisht nga vizita të planifikuara tek të afërmit, të cilët për ndonjë arsye apo tjetrën, nuk kishin marrë dot pjesë në ceremoninë martesore.

Kjo praktikë, u kopjua shumë shpejt në çdo pjesë të kontinentit, dhe në Francë që nga vitet 1820 ajo njihej si ‘Voyage à la façon Anglaise’, ose një udhëtim në stilin anglez. “Turneu nusëror” ka evoluar me kalimin e kohës, duke lënë pas të afërmit dhe miqtë.

LEXO EDHE:  Rrëfim - Kam një të dashur të mirë/ Nuk është i mjaftueshëm për mua

Sot, ky udhëtim është një festë e veçantë, dhe një muaj emocionues për të porsamartuarit. Edhe pse nuk ka ndonjë shpjegim dhe etimologji të fjalës “Honeymoon” në Fjalorin Anglez të Oksfordit, ka shembuj të tjerë që datojnë nga shekulli XVI-të, ku një term i ngjashëm “honey moone” u regjistrua për herë të parë në vitin 1546.

Ajo përfaqësonte idenë se muaji i parë i martesës, është më i ëmbli nga të gjithë. Në fakt, disa të dhëna, edhe pse të diskutueshme, tregojnë se në disa gojëdhëna të hershme, që në shekullin V-të, kur kalimi i kohës matej me ciklet e hënës, donte të thoshte pikërisht këtë.

Të porsamartuarve u jepej me vete një furnizim 1-mujor me Mead, një pije alkoolike e prodhuar nga mjalti i fermentuar, që duhet ta konsumonin çdo ditë, me bindjen se duke vepruar kështu, ata do të bëheshin me fëmijë deri në fund të atij viti.

Gjatë kohërave mesjetare, në Irlandë, Uells, Gjermani ose Skandinavi, mead (vera prej mjalti), ishte tradicionalisht një pjesë e ritualit të martesës. Pas dasmës, nusja dhe dhëndri furnizoheshin sa duhet me këtë pije alkoolike me bazë mjaltin, që ta kishin deri në kalimin e një Hëne të plotë. Duke besuar se ajo zotënte veti afrodiziake, ata inkurajoheshin ta konsumonin gjatë Hënës së tyre të parë së bashku, për të sjellë fat të mirë në martesën e tyre. Ata besonin se konsumi i kësaj pijeje, do ta nxiste çiftin të kishte shumë pjellori. Nga ai ritual, lindi edhe termi “Muaj Mjalti”. Sot ka shumë fjalë në gjuhë të tjera, me një kuptim dhe referenca kulturore të ngjashme. Megjithatë kur përkthehen, ato zbulojnë që të gjitha të njëjtin cikël hënor. Forma franceze përkthehet në “Hëna e Mjaltit” (lune de miel), ashtu si spanjishtja (luna de miel), rumanishtja (luna de miere), portugalishtja (lua de mel) dhe ajo italiane (luna di miele)./Pergatiti CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Eunukët dhe dylberët e Erdoganit në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, njihet si një person  me autoritet të fortë, por edhe një njëri që kërkon të jetë sulltani i ri i Turqisë dhe euro – azisë, duke shkelur jo pak mbi demokracinë, liritë dhe të drejtat e njeriut.

Erdogan, jeton në një pallat si sulltani dikur dhe tashmë ai ka nevoja të shumta. Haremet e tij duhet ti mbushë plot me eunuke e dylberë, përveç valltareve që do kënaqin sulltanin e ri.

Mesa duket eunukun dhe dylberë ka kërkuar të ketë edhe nga Shqipëria, që dikur i ngriti shpatën, por 500 vjen e mbajti nën thundër duke e robëruar dhe coptuar në fund.

Sulltani i ri Erdogan, stimuloi pak vite më parë një “grusht shteti” të cilin u duk se e komandoi nga avioni i tij, por në fund “grushti” dështoi dhe Erdogan thjesht forcoi pozitat e tij .

Për të kujtuar këtë ngjarje “historike” sulltani duke përdorur eunukët dhe dylberët e tij në Tiranë gjeti një vend për përmendoren e dëshmorëve të “grushtit të shtetit”.

Dhe “djemtë” që ka në Tiranë menjëherë ja plotësuan porosinë.

Si pjesë e haremit të sulltanit të ri, stërniprit e Skëndërbeut do ngrinin një memorial për një ngjarje që nuk kishte ndodhur në vendin e tyre por tek Sulltani i ri i euro-azisë.

LEXO EDHE:  “Kam bërë një mëkat! Të rëndë shumë!”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

LEXO EDHE:  Në mbrojtje të historisë/ Ja detajet që jep Policia e Durrësit për protestën

Memoral u quajt, por me Shqipërinë nuk ka asnjë lidhje, duket thjesht si varri i bimbashit të Gjirokastrës, vrarë nga djemtë e çetës të Çerçiz Topullit.

Eunukët dhe dylberët e Tiranës heshtin, disa festojnë e flasin, janë më shumë turq se shqiptarë. Por “patrioti” ynë i madh që e kemi kryeministër, na doli pjesë e haremit, eunuk apo dylber ta zgjedhë vetë. Nuk ikën larg as kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, që në fakt është i freskët për harem por ngelet shoqërues i kryeministrit tonë dhe “qejfeve” të tij politike. Lali eunuk apo dylber?! Pas tyre shkon edhe Lulzim Basha, që nuk thotë një fjalë si kryetar opozite për këtë turp dhe skandal politik në Ssqipëri. Hesht edhe çuni nga skrapari Ilir Meta që e kemi president. Heshtin elitat e PS, PD, LSI etj etj, pa folur për ata që i mbështesin e flasin në emër të tyre.

Të gjithë së bashku nuk janë asgjë tjetër, thjesht eunukë, të tredhur, dylberë, të përdhunuar nga Erdogani dhe interesat e tij politike. Janë çunat e haremit të sulltan Erdoganit, janë ata që turpërojnë Shqipërinë.

Të paktën jemi të sigurt se sulltani e ka haremin plot me eunukë e dylberë, që pretendojnë se janë pasardhës të Skëndërbeut./Elvi FundoCNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Bleu patundshmëri dhe ndërtoi pa leje/ Si e shtoi pasurinë në 8 vite Ramiz Lala

Publikuar

-

Nga

Kreu i Gjykatës Administrative të Gjirokastër, Ramiz Lala pritet të dalë nesër në seancën e Vettingut.

Rivlerësimi i tij do të bëhet nga trupa e gjyqtarëve Etleda Çiftja, Firdes Shuli dhe  Pamela Qirko.

Gjyqtari Ramiz Lala, i zhvendosur nga Kukësi në Tiranë dhe i punësuar fillimisht në Përmet dhe më pas në Gjirokastër,  ka konsiderueshëm pasuri të patundshme.

Ai deklaron se ka bërë ndërtime pa leje në zonën e Paskuqanit, në Tiranë dhe se e ka legalizuar më vone.

Bëhet fjalë pas viteve ku ai ka nisur punën si gjyqtare.

Në deklaratën fillestare atë vitit 2010, sipas të dhënave të ILDKPKI-së, rezulon se ai kishte në pronësi dy apartamente, pasuri të patundshme, tokë, arë si dhe  një automjet që kushtonte 4 000 marka.

Ai deklaron apartamente, njërin me sipërfaqe 85 m2 me vlerë 650 000 lekë që në vitin 2011 e ka shitur në shumën në shumën 4 400 000 lekë  dhe apartamentin  tjetër në Tiranë me sipërfaqe 86 m2, në Tiranë  me vlerë 51 960 euro.

Në vitin 1993 ai thotë seka blerë një tokë me sipërfaqe 600 m2 me vlerë 60 000 lekë.

Në vitin 2012, bashkëshortja e tij nga zyra e papunësimit në Kukës, siç deklaron ai, është punësuar në Tiranë, si mësuese në ciklin parashkollor.

Nuk dihet se si i është gjetur vendi, por dihet se familjarët e gjyqtarëve kanë përfituar jo vetëm punë por edhe më tepër.

Nga viti 2013 deri në vitin 2015 ëhstë marrë me legalizime të pasurisë së patundshme në Tiranë, të cilën e ka blerë në vlera të ulta.

Ndërsa në vitin 2018 ka deklaruar se ka blerë një  automjet, Benz Mercedez, modeli, E220 CDI me vlerë 620 000 lekë.

Më poshtë do të gjeni të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Ramiz Lala, i cili në 8 vite gjyqtar ka një pasuri të majme.

 Viti 2010 (Deklarata fill estare)

Apartament banimi me sip.85 m2 me vlerë 650 000 lekë

Apartament banimi me sip.86 m2, në Tiranë  me vlerë 51 960 euro.

Tokë, 600 m2 blerë në vitin 1993 me vlerë 60 000 lekë.

Tokë bujqësore në Kukës me sip 4 561 m2, përfituar me ligjin 7 501.

Automjet tip Benz, 190 , vit prodhimi 1986 , blerë në vitin 2000, me vlerë 4 000 marka.

Të ardhura nga aktiviteti privat për periudhën 2000-2006, në shumën 5 000 euro.

Të ardhura nga puna në aeroportin e  Kukës, në vitet 2006-2010, në shumën 63 000 lekë.

Të ardhura nga paga mujor në Ministrinë e Drejtësisë, 65 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes në Bashkinë e Kukësit, 25 000 lekë.

Viti 2010 (Deklarata vjetore)

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Përmet, 78 251 lekë.

Shpërblim, 7 200 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes, nëpërmjet Zyrës së Papunësisë në Kukës, 7 700 lekë.

LEXO EDHE:  19 Gusht 1989/ Pikniku politik që ndryshoi historinë

LEXO EDHE:  “Kam bërë një mëkat! Të rëndë shumë!”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Viti 2011

Ka shitur apartamentin me sip 85 m2, në shumën 4 400 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar, 929 971 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes, nëpërmjet Zyrës së Papunësisë në Kukës, 57 866 lekë.

Kredi konsumatore 925 000 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga paga si gjyqtar, 871 907 lekë.

Të ardhura në emër të bashkëshortes Vera Lala, nëpërmjet Drejtorisë Rajonale të Arsimit, Tiranë, 451 222 lekë.

Viti 2013

Ka paraqitur për legalizim një pasuri  të patundshme , shtëpi banimi, në Paskuqan me sipërfaqe bazë ndërtimi pa leje 92 m2, ndërsa sipërfaqja e përgjithshme e ndërtimit pa leje është 209 m2. Vlera e ndërtimit është 998 780 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar, dhe kryetarit të Gjykatës Gjirokastër, 1 026 221 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si edukatore në Tiranë, 448 716 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si gjyqtar, dhe kryetarit të Gjykatës Gjirokastër, 1 166 352 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si edukatore në Tiranë, 544 974 lekë.

Kredi 5 000 000 lekë, marre me afat 3 vjeçar për të likujduar një tjetër kredi.

Bashkëshortja ka blerë një autoveturë të markës Damler Chrysler, në vlerë 290 000 lekë.

Viti 2015

Ka regjistruar në hipotekë, arë dhe truall me sip totale 90.5 m2 dhe sipërfaqe ndërtimore 90.5 m2. Prona në bashkëpronësi me të atin.

Regjistruar në hipotekë, sip e tokës arë prej 140 m2 me vlerë 32.200 lekë.

Ka legalizuar një ndërtim pa leje, që nuk e cilëson se çfarë është.

Gjendje cash, 200 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar, dhe kryetarit të Gjykatës Gjirokastër 1191607 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si edukatore në Tiranë, 408 858 lekë.

Gjendje cash në emër të gruas, 100 000 lekë.

Viti 2016

Kursime, 450 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar, dhe kryetarit të Gjykatës Administrative, Gjirokastër, 1 207 495 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si edukatore në Tiranë, 511 608 lekë.

Viti 2017

Ka shitur pasurinë  me sip 71.3 m2  me vlerë 32 000 lekë.

Kursime cash, shtesë, 100 000 lekë.

Gjendja e llogarisë rrjedhëse, 13 128 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar, dhe kryetarit të Gjykatës Administrative, Gjirokastër, 1 223 147 lekë.

Ka shlyer kredinë prej 5 000 000 lekë.

Viti 2018

Blerje automjeti, Benz Mercedez, modeli, E220 CDI me vlerë 620 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar, dhe kryetarit të Gjykatës Administrative, Gjirokastër, 1 240 389 lekë.

Gjendja e llogarisë rrjedhëse, 68608.53 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si edukatore në Tiranë, 551 724 lekë./CNA.al

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Deputeti, 1.8 milionë eurosh/ Si u pasurua ish këshilltari i Ramës?

Publikuar

-

Nga

Kuvendi i Shqipërisë është i përbërë nga dy kategori, të paktën dy bien në sy. Nga analfabetë dhe nga miliarderë, që se dinë çfarë do të thotë politikë, por që dinë shumë mirë se si mund të zhvasin dhe të bëjnë para në kurriz të saj.

Sigurisht që Vettingu në drejtësi ishte më i domosdoshëm por edhe në politikë është i nevojshëm, teksa institucionet kyçe si Kuvendi janë zaptuar nga dy kategoritë që përmendëm më sipër.

CNA.al ashtu siç ka bërë me zbardhjen e pasurive për gjyqtarët dhe prokurorët, do të veprojë edhe për të ashtuquajturit politikanë, pavarësisht se cilit kah të politikës i përkasin.

Më pasuri marramendësi në Kuvend, rezulton edhe deputeti socialist Fatmir Velaj, ish këshilltari i kryeministrit Edi Rama, vite më parë.

   Fatmir Velaj

Pasuri e tij shkon rreth 1.8 milion euro, por në media është lakuar se merr edhe ndihmë ekonomike.

Sipas të dhënave të ILDKPKI, që CNA.al ka grumbulluar, deputeti socialist Fatmir Velaj, rezulton pronar i një apartamenti në Vlorë 85 metra katrorë dhe i një automjeti Chrysler.

Të ardhurat më të shumta i deklaron në emër të bashkëshortes. Rreth 5 milion lekë të reja ajo i deklaron në Shqipëri, ndërsa 6 milion lekë të reja i deklaron se i ka të kursyera në Vjenë.

Velaj thote se nga koleksione artistike ka përfituar plot 1.25 milion euro.

 Viti 2003 (Deklarata fillestare)

Një ap. banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, vlera 5 000 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Vjenë hapur në 2012, të ardhura nga paga personale dhe e gruas, 4 000 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve, hapur në 2005, të ardhura nga paga personale dhe e gruas, 1 000 000 lekë.

Makine tip ‘Chryesler Voyager’, blerë me të ardhura nga paga dhe kursimet, vlera 2 000 000 lekë.

Koleksioni veprash personale prej 200 pikturash, krijime personale, vlera 80 000 000 lekë.

Koleksioi privat prej 60 pikturash të artistëve të huaj, blerë me të ardhurat e krijuara nga veprimtaria personale artistike si edhe dhurata, vlera 40 000 000 lekë.

Koleksion me 2000 fotografi artistike personale, krijime personale, vlera 30 000 000 lekë.

Koleksion me 300 fotografi artistike nga artistë të huaj, dhuratë, vlera 15 000 000 lekë.

Viti 2013 (Deklarata vjetore)

Paga si këshilltar pranë Kryeministrit, 1 400 000 lekë.

Kompensim për familjen, për dy fëmijët nga Zyra e Financës në Vjenë, 400 euro.

Bashkëshortja Klarita Velaj, të ardhura nga paga, 1 800 euro/ muaj.

Vajza, Helena Velaj, të ardhura nga bursa + rrogë, 520 euro/muaj.

Ap. banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, vlera 5 000 000 lekë.

Makine tip ‘Chryesler Voyager’,  vlera 700 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Vjenë hapur në 2012, , 5 000 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve, hapur në 2005, në shumën  2 000 000 lekë.

Koleksion veprash personale prej 200 pikturash, krijime personale, vlera 90 000 000 lekë.

Koleksion privat prej 65 pikturash të artistëve të huaj, dhurata dhe blerje, vlera 45 000 000 lekë.

Koleksion me 2600 fotografi artistike personale, krijimtari personale, vlera 37 000 000 lekë.

Koleksion me 300 fotografi artistike nga artistë të huaj, dhuratë dhe blerje, vlera 15 000 000 lekë.

Gjendja cash,  në shumën 5 000 000 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga  në shumën 1 290 171 lekë neto.

Bashkëshortja, Klarita Velaj, të ardhura nga paga mujore, 2 084 euro.

Vajza, Helena Velaj, të ardhura nga bursa + kompensim familjar nga shteti austriak, 432 euro.

Ap. banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, vlera 5 000 000 lekë.

Makine tip ‘Chryesler Voyager’ me vlerë 800 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Vjenë, 6 000 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve, në Tiranë në shumën 2 824 454 lekë + 5 900 euro.

Viti 2015

Të ardhura nga paga në shumën, 1 290 171 lekë neto.

Bashkëshortja, Klarita Velaj, të ardhura nga paga mujore, 2 084 euro.

LEXO EDHE:  Historia e pazakontë e lypësit nga Elbasani/Nuk do i mbani lotët kur ta lexoni

LEXO EDHE:  “Kam bërë një mëkat! Të rëndë shumë!”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Vajza Helena Velaj, të ardhura nga bursa + kompensim familjar nga shteti austriak, 432 euro.

Pronar me 100 % i një ap. banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, vlera 5 000 000 lekë.

Makinë  tip ‘Chryesler Voyager’,  me vlerë 400 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Vjenë, në shumën 6 500 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Tiranë, në shumat 3 824 454 lekë + 5 900 euro.

Viti 2016

Të ardhura nga paga në shumën, 1 290 171 lekë neto.

Bashkëshortja Klarita Velaj, të ardhura nga paga mujore, 2 084 euro.

Vajza, Helena Velaj, të ardhura nga bursa + kompensim familjar nga shteti austriak, 432 euro.

Djali, Romel Velaj, të ardhura gjatë shërbimit civil, 670 euro.

Ap. banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, me  vlerë 5 000 000 lekë.

Makine tip ‘Chryesler Voyager’, me vlerë 400 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Vjenë në shumën, 6 000 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Tiranë, në shumat 4 824 454 lekë + 3 500 euro.

Viti 2017

Të ardhura nga paga si deputet, 111 731.91 lekë.

Bashkëshortja Klarita Velaj, të ardhura nga paga mujore, 2 084 euro.

Vajza, Helena Velaj, të ardhura nga bursa + kompensim familjar nga shteti austriak, 432 euro.

Djali, Romel Velaj, të ardhura gjatë shërbimit civil, 650 euro.

Bashkëshortja, të ardhura nga rroga si financiere në firmën ‘Lausch and Co’, Vjenë -Austri, 28 000 euro/vit.

Bashkëshortja të ardhura nga kompensimi i shtetit austriak për fëmijët studentë, 5 500 euro/vit.

Kontrate të lidhur në maj 2009 në shumën 8 000 000 lekë për punë të kryera. Ndaj mospagimit ka hapur proces gjyqësor dhe e ka fituar. Në vitin 2017 janë përfituar 3 000 000 lekë ndërsa mbeten për t’u marrë edhe 5 000 000 lekë.

Kontrate të lidhur në vitin 2012 në shumën 5 000 000 lekë për punë të kryera. Ndaj mospagimit ka hapur proces gjyqësor dhe e ka fituar.Në vitin 2017 janë përfituar 2 500 000 lekë ndërsa mbeten për t’u marrë edhe 2 500 000 lekë.

Ap.banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, vlera 5 000 000 lekë.

Makine tip ‘Chryesler Voyager’, me vlerë 400 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Vjenë në shumën 20 000 euro.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Tiranë, në shumën 130 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Tiranë, në shumën 42 000 euro.

10 000 libra e katalogë me vetëautorësi botuar në Tiranë, Bukuresht, Bari, Kairo. Vlera e librave shkojnë 10 -40 euro secili. Në total 1 200 000 euro.

Viti 2018

Ap.banimi me sip. 85 m2 në Vlorë, trashëgimi nga familja, vlera 5 000 000 lekë.

Makine tip ‘Chryesler Voyager’, me vlerë 400 000 lekë.

Gjendja e depozitës së kursimeve në Tiranë, në shumën 854 55 lekë.

Realizime personale si dhe të artistëve të huaj ndër vite, Bukuresht, Tiranë, Bari, Kairo, Zagreb. Vlera e librave shkojnë 10 -40 euro secili. Në total 1.25 milion euro.

Të ardhura nga paga si deputet, 111 731 91 lekë.

Kontratë e lidhur ne Maj 2009 për një punë të kryer në shumën 8 milion lekë. Ndaj mospagimit ka hapur proces gjyqësor dhe e ka fituar.

Në vitin 2018 janë përfituar 8 milion lekë dhe kanë mbetur pa u marrë edhe 500 000 lekë.

Kontratë të lidhur në vitin 2012 në shumën 5 000 000 lekë për punë të kryera. Ndaj mospagimit ka hapur proces gjyqësor dhe e ka fituar

Në vitin 2018 janë përfituar 2.5 milion lekë dhe kanë mbetur pa u marrë 2.5 milion lekë të tjera.

Bashkëshortja, të ardhura nga rroga si financiere në firmën ‘Lausch and Co’, Vjenë -Austri 29 000 euro në vit.

Bashkëshortja të ardhura nga kompensimi i shtetit austriak për fëmijët studentë, 5 500 euro/vit.

Vajza, Helena Velaj, të ardhura nga puna parti time në një kompani austriake, në shumën 10 220 euro./CNA.al

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: